Vattenfall Cyclassics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Finisz edycji 2005

Vattenfall Cyclassics jest organizowanym corocznie pod koniec lipca kolarskim wyścigiem jednodniowym dla zawodowców i amatorów na trasie wokół Hamburga. Mimo że jest to wyścig z krótkimi tradycjami, zalicza się go do grona wyścigów klasycznych. Swój początek miał w 1996 roku jako mało znaczący wyścig, jednak z powodu szybko rosnącej popularności kolarstwa w Niemczech, stał się częścią Pucharu Świata w 1998 r. Od 2005 roku należy do cyklu ProTour.

Trasa wyścigu nieznacznie zmienia się z roku na rok, jednak często ma długość ok. 250 km. Na rundach dookoła Hamburga kolarze muszą wielokrotnie wspinać się na wzgórze Waseberg. Trasa przebiega również przez najwyższy w Hamburgu most - Köhlbrandbrücke. Takie poprowadzenie trasy sprawia, że prawie nigdy wyścig nie kończy się sprintem z peletonu.

Sponsorem wyścigu Cyclassics była hamburska elektrownia HEW, która zmieniła obecnie nazwę i nazywa się "Vattenfall Europe Hamburg", z tego powodu od roku 2006 wyścig ten nazywa się Vattenfall Cyclassics, a wcześniej nazywano go HEW-Cyclassics.

Ważną częścią Cyclassics są tzw. Jedermann-Rennen - imprezy amatorskie w czasie trwania wyścigu. Każdy (niem. jedermann) może wziąć udział w mniejszym wyścigu, liczącym 55 km, 100 km lub 155 km. Liczba uczestników jest jednak ograniczona i udział musi być wykupiony na długo przed wydarzeniem. W 2005 roku na starcie wyścigu dla amatorów stanęło 20 000 miłośników kolarstwa.

Zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]