Tour de Pologne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tour de Pologne
Szczegóły wyścigu
DyscyplinaKolarstwo szosowe
Data powstania1928
Liczba edycji80 (in 2023)
Częstotliwośćco roku (sierpień)
TypWyścig wieloetapowy
PaństwoPOL Polska
OrganizatorLang Team
Dyrektor wyściguCzesław Lang
Strona internetowaOficjalna strona
Kategorie2.5 (1996-1997)
2.4 (1998-1999)
2.3 (2000-2001)
2.2 (2002-2004)
2.PT (2005-2010)
2.UWT (2011-)
CyklUCI World Tour
Zwycięzcy
Ostatni zwycięzcaSLO Matej Mohorič
Najwięcej zwycięstwPOL Marian Więckowski
POL Dariusz Baranowski
POL Andrzej Mierzejewski
(3 zwycięstwa)
Aktualne wyścigi
Ostatnia edycja :
Tour de Pologne 2023
Dokumentacja

Tour de Pologne (pol. Wyścig dookoła Polski, oficjalny skrót TdP) – wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie. Od 1. edycji w 1928 r. do 49. edycji w 1992 r. posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993 – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy. Od 2005 należał do cyklu UCI ProTour, od 2009 do UCI World Ranking, od 2011 do UCI World Tour.

Całkowita długość trasy TdP wynosi około 1200 kilometrów. Od 1999 do 2005 wyścig kończyła górska czasówka z metą na Orlinku w Karpaczu. W 2008 r. trasa zawodów została przeniesiona na wschód kraju. Od tego momentu meta wyścigu usytuowana jest w Krakowie. W 2016 r. rozegrano również Tour de Pologne kobiet – pierwsza (i dotychczas jedyna) edycja rozpoczęła się dzień po zakończeniu wyścigu mężczyzn.

Historia[edytuj | edytuj kod]

TdP 2004, etap górski
Start TdP 2005 we Wrocławiu
Peleton TdP 2006 na ulicach Torunia
w Olsztynie
W okolicach Świdnicy
Finał w Karpaczu
TdP 2011 w Warszawie

XX-lecie międzywojenne[edytuj | edytuj kod]

Wstępne koncepcje przeprowadzenia w odrodzonej i niepodległej Polsce wieloetapowej imprezy kolarskiej – wzorowanej na coraz popularniejszym Tour de France – pojawiały się już na początku lat 20. XX wieku. Bardziej realnych kształtów pomysły te nabrały jednak dopiero kilka lat później, gdy konkretny projekt jej organizacji przedstawiły wspólnie: Warszawskie Towarzystwo Cyklistów i dziennik „Przegląd Sportowy”. To właśnie z ich inicjatywy postanowiono późnym latem 1928 r. rozegrać I Bieg Kolarski dookoła Polski (pierwsza i oryginalna nazwa TdP). Jego historyczna, premierowa edycja odbyła się w dniach 7–16 września 1928. Na starcie stanęło 71 kolarzy, a do mety dojechało 43. Z nich – po przejechaniu prawie 1500 km, podzielonych na 8 etapów – najlepszym okazał się Feliks Więcek z Bydgoskiego Klubu Kolarskiego (zwycięzca aż 6 etapów).

Do wybuchu II wojny światowej odbyły się jeszcze cztery edycje narodowego touru, z których dwie – w latach 1937 i 1939 – wygrał „tygrys szos” – Bolesław Napierała. 4. edycja (1937) była pierwszą, w której – oprócz Polaków – udział wzięli także obcokrajowcy. Na starcie stanęły bowiem drużyny: Węgier, Rumunii oraz kombinowana (po dwóch zawodników) ekipa francusko-włoska. Wówczas to po raz pierwszy przyznano również nagrody pieniężne (12 tys. franków dla zwycięskiego zespołu i 5 tys. franków dla indywidualnego triumfatora).

Pierwsze wyścigi znacznie różniły się od współczesnych. Etapy były o wiele dłuższe (często na dystansie ok. 300 km), kolarze notorycznie łapali „gumy” na szutrowych drogach, a w celu zaspokojenia głodu przerywali jazdę, by skorzystać z przygotowanych posiłków.

Wyścig amatorski po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu działań wojennych wrócono do idei kolarskiej walki dookoła Polski. W 1947, po 8-letniej przerwie, dzięki współpracy: Polskiego Związku Kolarskiego, wydawcy prasowego „Czytelnik” i grupy dziennikarzy udało się reaktywować wyścig. Zwycięzcą po przejechaniu zaledwie czterech etapów i 606 km (najkrótsza trasa w całej historii TdP) okazał się Stanisław Grzelak (Tramwajarz Łódź). Tę edycję żartobliwie nazwano „kieszonkową” (z racji bardzo krótkiej trasy) lub „gumową” (z powodu dużej liczby przebitych dętek). 22 czerwca 1948 po raz pierwszy etap TdP wygrał obcokrajowiec – Szwed Olle Persson (WarszawaOlsztyn), a cała edycja cieszyła się olbrzymią popularnością wśród kibiców i mediów.

Od tego czasu aż do połowy lat 90. XX wieku nie udało się jednak uzyskać wyścigowi odpowiedniej rangi. Na przeszkodzie stanęła postawa władz, faworyzująca inną imprezę kolarską – Wyścig Pokoju. Z tego okresu warto odnotować: triumfy kolarzy zagranicznych – Włocha Francesco Locatelliego (1949, pierwszy zwycięzca klasyfikacji generalnej spoza Polski), Belga Rogera Dierckena (1960), Hiszpana José Luis Viejo (1972) oraz Belga André Delcroix (1974), najdłuższą edycję wyścigu – 2311 km i 13 etapów (1953) oraz hat-tricki zwycięstw Mariana Więckowskiego (w latach 1954–1956) i Dariusza Baranowskiego (w latach 1991–1993).

W 1957 do regulaminu wyścigu wprowadzono zapis umożliwiający – w przypadku awarii sprzętu – korzystanie z pomocy wozu technicznego, osób postronnych lub współzawodników, włącznie z wymianą roweru. Podczas tej edycji po raz pierwszy zastosowano także fotokomórkę na finiszu. Okazała się ona potrzebna już na pierwszym etapie, gdy metę w Toruniu niemal równocześnie minęli Grzegorz Chwiendacz i Henryk Łasak (wygrał ten pierwszy). W trakcie edycji 1967 doszło do pierwszego dramatycznego zdarzenia w wyścigu. 17 września – na trasie 3. etapu – doszło do kraksy, w wyniku której obrażeń głowy doznał 22-letni Jan Myszak. Następnego dnia rano zmarł on w szpitalu w Sanoku.

Wyścig zawodowy[edytuj | edytuj kod]

Od 1993 r. funkcję dyrektora wyścigu objął wicemistrz Igrzysk Olimpijskich w Moskwie i pierwszy polski kolarz zawodowy – Czesław Lang. Jego praca zaowocowała regularnym wzrostem prestiżu imprezy. W 1996 r. została ona oznaczona kategorią 2.5, najniższą w ówczesnym kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). W 1997 r. podczas Kongresu UCI w San Sebastián Tour de Pologne awansował o jedną klasę, otrzymując kategorię 2.4 i został zakwalifikowany jako „Wyścig Narodowy”. W 1999 r. na Mistrzostwach Świata w Weronie Komisja Techniczna UCI awansowała wyścig do klasy 2.3, a 12 października 2001 r., podczas kongresu Rady Kolarstwa Zawodowego (Professional Cycling Council), Tour ponownie awansował, otrzymując kategorię 2.2.

W 2005 r. decyzją władz UCI Wyścig został włączony do cyklu wielu imprez nazwanych UCI ProTour, jako jedyna tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej[1]. W skład tej grupy weszły trzy wielkie toury (Grand Tour): Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, klasyki Pucharu Świata, wyścigi etapowe kategorii 2.HC (np. Paryż-Nicea, Tour de Suisse), klasyki 1.HC (np. La Flèche Wallonne – Walońska Strzała). Tour de Pologne jako jedyny awansował o dwie klasy i został zrównany z imprezami 2.HC.

Przez wiele lat Tour de Pologne odbywał się w różnych terminach (najczęściej pomiędzy lipcem a październikiem). Po przejęciu wyścigu przez Czesława Langa pierwszym stałym terminem aż do 2008 r. był wrzesień, najczęściej drugi tydzień tego miesiąca. Od 2009 r. wyścig odbywa się w sierpniu, zaledwie tydzień po Tour de France, jednocześnie nie kolidując z odbywającym się w tym samym czasie Vuelta a España. Od tego czasu pierwsze etapy odbywają się w ostatnich dniach lipca. Wyjątkowo w 2012 i 2016, z powodu letnich igrzysk olimpijskich, wyścig odbywał się w lipcu, kolidując z Tour de France.

Pięciokrotnie Tour de Pologne otrzymał tytuł „Najlepszej Imprezy Sportowej Roku” w Polsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego, w latach 1995, 1996, 2004, 2008 i 2011. Zyskuje również uznanie władz Międzynarodowej Unii Kolarskiej, zdobywając wysokie oceny za organizację[2].

Koszulki[edytuj | edytuj kod]

Koszulki podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Marcin Osiński podczas Tour de Pologne 2006
Murilo Fischer w białej koszulce najlepszego górala podczas TdP 2007

Podczas wyścigu prowadzone są różne klasyfikacje zawodników, najlepszy kolarz w danej kategorii otrzymuje koszulkę jej lidera, w której kontynuuje wyścig na następnym etapie. Te koszulki to:

 • żółta koszulka – jedzie w niej lider czasowej indywidualnej klasyfikacji generalnej. Jest nim zawodnik, którego suma czasów zarejestrowanych na poszczególnych etapach, łącznie ze wszystkimi bonifikatami i karami, jest najmniejsza;
 • różowa koszulka – jedzie w niej najlepszy kolarz w klasyfikacji górskiej (tzw. góral). Podczas etapów górskich na trasie znajdują się premie górskie kilku kategorii, punkty przyznawane są kilku pierwszym kolarzom w zależności od kategorii;
 • granatowa koszulka – jedzie w niej najlepszy kolarz w klasyfikacji na najaktywniejszego. W wyścigu przyznawane są punkty za specjalne lotne premie. Na linii premii lotnej trzej pierwsi zawodnicy otrzymują odpowiednio następującą liczbę punktów: 3, 2, 1;
 • biała koszulka – jedzie w niej najlepszy kolarz w klasyfikacji punktowej. W wyścigu przyznawane są punkty za dojechanie na metę na czołowych pozycjach w etapach, jak i za tzw. lotne premie charakterystyczne dla etapów płaskich. Na mecie każdego z etapów 20 pierwszych zawodników otrzymuje punkty: w tej grupie pierwszy zawodnik otrzymuje 20 punktów, a każdy kolejny o jeden punkt mniej.

Na koniec każdego etapu liderzy tych czterech klasyfikacji są oficjalnie dekorowani koszulkami przez organizatora wyścigu i są zobowiązani jechać w nich kolejnego dnia. Jeśli ten sam zawodnik będzie liderem więcej niż jednej klasyfikacji, zakłada koszulkę według następującej hierarchii:

 1. „Klasyfikacja generalna” (żółta koszulka)
 2. „Klasyfikacja górska” (różowa koszulka)
 3. „Klasyfikacja na najaktywniejszego” (granatowa koszulka)
 4. „Klasyfikacja punktowa” (biała koszulka)

Klasyfikacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Obok podstawowych organizator zawodów prowadzi(ł) także dodatkowe klasyfikacje:

 • obecnie:
  • klasyfikacja drużynowa;
  • klasyfikacja na najlepszego Polaka
 • w przeszłości:
  • niebieska koszulka – klasyfikacja na najwszechstronniejszego;
  • biało-granatowa koszulka – klasyfikacja zawodników, którzy wygrali największą liczbę etapów;
TdP 2009 – ucieczka w Łańcucie

Edycje i zwycięzcy klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Lp. Rok Etapy Km Zwycięzca Drużyna
1. 1928 8 1491 Feliks Więcek Bydgoski Klub Kolarzy
2. 1929 12 2250 Józef Stefański AKS Warszawa
***
3. 1933 9 1721 Jerzy Lipiński Skoda Warszawa
***
4. 1937 9 1336 Bolesław Napierała Polska II
***
5. 1939 8 1291 Bolesław Napierała Syrena Warszawa
***
6. 1947 4 606 Stanisław Grzelak Tramwajarz Łódź
7. 1948 11 1963 Wacław Wójcik Polska I
8. 1949 12 1994 Włochy Francesco Locatelli Włochy
***
9. 1952 11 1959 Wacław Wójcik CWKS Warszawa
10. 1953 13 2311 Mieczysław Wilczewski Unia Chorzów
11. 1954 12 1925 Marian Więckowski CWKS Warszawa
12. 1955 10 1563 Marian Więckowski CWKS Warszawa
13. 1956 8 1221 Marian Więckowski CWKS Legia Warszawa
14. 1957 11 1968 Henryk Kowalski Lechia Gdańsk
15. 1958 11 2038 Bogusław Fornalczyk LZS Myszków
16. 1959 11 1621 Wiesław Podobas CWKS Warszawa
17. 1960 8 1336 Belgia Roger Diercken Belgia
18. 1961 8 1329 Henryk Kowalski Lechia Gdańsk
19. 1962 8 1278 Jan Kudra Społem Łódź
20. 1963 8 1482 Stanisław Gazda Start Bielsko
21. 1964 10 1394 Rajmund Zieliński LZS Nowogard
22. 1965 9 1318 Józef Beker LZS Mokrzeszów
23. 1966 10 1272 Józef Gawliczek LZS II
24. 1967 11 1682 Andrzej Bławdzin LZS Mazowsze
25. 1968 12 1757 Jan Kudra Społem Łódź
26. 1969 13 1795 Wojciech Matusiak Arkonia Szczecin
27. 1970 12 1611 Jan Stachura Unia Oświęcim
28. 1971 12 1291 Stanisław Szozda CWKS Legia Warszawa
29. 1972 10 1194 José Luis Viejo Hiszpania
30. 1973 12 1512 Lucjan Lis Górnik Radzionków
31. 1974 p+11 1593 Belgia André Delcroix Belgia
32. 1975 p+10 1440 Tadeusz Mytnik Flota Gdynia
33. 1976 p+10 1499 Janusz Kowalski Polska
34. 1977 p+10 1460 Lechosław Michalak Polska I
35. 1978 p+11 1415 Jan Brzeźny Polska I
36. 1979 p+9 1335 Henryk Charucki Metalowiec
37. 1980 p+10 1282 Czesław Lang Polska I
38. 1981 p+9 1195 Jan Brzeźny Polska I
39. 1982 p+8 892 Andrzej Mierzejewski Polska
40. 1983 p+9 1147 Tadeusz Krawczyk Polska I
41. 1984 p+9 1219 Polska Andrzej Mierzejewski Polska
42. 1985 p+10 1224 Marek Leśniewski Polska
43. 1986 p+10 1490 Marek Kulas Polska
44. 1987 p+8 1162 Zbigniew Piątek Polska
45. 1988 p+7 1016 Andrzej Mierzejewski LZS I
46. 1989 p+8 1271 Polska Marek Wrona JZS Jelcz Oława
47. 1990 9 1207 Polska Mieczysław Karłowicz JZS Jelcz
48. 1991 p+8 1222 Polska Dariusz Baranowski OZKol Wałbrzych
49. 1992 p+8 1149 Polska Dariusz Baranowski Soia – Górnik
50. 1993 p+12 1794 Polska Dariusz Baranowski Pekaes Lang Rover Legia
51. 1994 p+7 1110 Włochy Maurizio Fondriest Lampre Panaria Animex
52. 1995 p+7 1254 Polska Zbigniew Spruch Lampre Panaria Animex
53. 1996 8 1346 Rosja Wiaczesław Dżawanian Roslotto ZG
54. 1997 8 1499 Szwajcaria Rolf Järmann Casino – Géant
55. 1998 8 1434 Rosja Siergiej Iwanow TVM Farm Frites
56. 1999 7 1164 Polska Tomasz Brożyna Mróz
57. 2000 7 1171 Polska Piotr Przydział Mat Ceresit CCC
58. 2001 8 1249 Czechy Ondřej Sosenka CCC Mat
59. 2002 8 1273 Francja Laurent Brochard Jean Delatour
60. 2003 8 1233 Polska Cezary Zamana Action Nvidia Mróz
61. 2004 8 1264 Czechy Ondřej Sosenka Aqua & Sapone
62. 2005 8 1246 Luksemburg Kim Kirchen Fassa Bortolo
63. 2006 7 1221 Niemcy Stefan Schumacher Gerolsteiner
64. 2007 7 1237 Belgia Johan Vansummeren Predictor-Lotto
65. 2008 6[a] 1076 Niemcy Jens Voigt Team CSC
66. 2009 7 1253 Włochy Alessandro Ballan Lampre
67. 2010 7 1241 Irlandia Daniel Martin Garmin-Transitions
68. 2011 7 1113 Słowacja Peter Sagan Liquigas
69. 2012 7 1234 Włochy Moreno Moser Liquigas
70. 2013 7 1227 Holandia Pieter Weening Orica-GreenEdge Cycling Team
71. 2014 7 1251 Polska Rafał Majka Tinkoff-Saxo
72. 2015 7 1076 Hiszpania Ion Izagirre Movistar Team
73. 2016 6[b] 1190 Belgia Tim Wellens Lotto Soudal
74. 2017 7 1123 Belgia Dylan Teuns BMC Racing Team
75. 2018 7 1026 Polska Michał Kwiatkowski Team Sky
76. 2019 7 1036 Rosja Pawieł Siwakow Team Ineos
77. 2020 5[c] 911 Belgia Remco Evenepoel Deceuninck-Quick Step
78. 2021 7 1141 Portugalia João Almeida Deceuninck-Quick Step
79. 2022 7 1209 Wielka Brytania Ethan Hayter Ineos Grenadiers
80. 2023 7 1130 Słowenia Matej Mohorič Bahrain Victorious

p – prolog

Narodowości zwycięzców klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

(Po zakończeniu Tour de Pologne 2023)

Polska Polacy 52 wygrane edycje 41 kolarzy
Belgia Belgowie 6 wygranych edycji 6 kolarzy
Włochy Włosi 4 wygrane edycje 4 kolarzy
Rosja Rosjanie 3 wygrane edycje 3 kolarzy
Czechy Czesi 2 wygrane edycje 1 kolarz
Hiszpania Hiszpanie 2 wygrane edycje 2 kolarzy
Niemcy Niemcy 2 wygrane edycje 2 kolarzy
Wielka Brytania Brytyjczycy 1 wygrana edycja 1 kolarz
Francja Francuzi 1 wygrana edycja 1 kolarz
Holandia Holendrzy 1 wygrana edycja 1 kolarz
Irlandia Irlandczycy 1 wygrana edycja 1 kolarz
Luksemburg Luksemburczycy 1 wygrana edycja 1 kolarz
Portugalia Portugalczycy 1 wygrana edycja 1 kolarz
Słowacja Słowacy 1 wygrana edycja 1 kolarz
Słowenia Słoweńcy 1 wygrana edycja 1 kolarz
Szwajcaria Szwajcarzy 1 wygrana edycja 1 kolarz

Podium klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

RokPierwszeDrugieTrzecie
1928POL Feliks WięcekPOL Wiktor OleckiPOL Stanisław Kłosowicz
1929POL Józef StefańskiPOL Eugeniusz MichalakPOL Wacław Kołodziejczyk
1933POL Jerzy LipińskiPOL Wiktor OleckiPOL Stanisław Wasilewski
1937POL Bolesław NapierałaPOL Stanisław Wasilewski POL Józef Kapiak
1939POL Bolesław NapierałaPOL Marian RzeźnickiPOL Mieczysław Jaskolski
1947POL Stanisław GrzelakPOL Zdzisław StolarczykPOL Bolesław Napierała
1948POL Wacław WójcikPOL Lucjan PietraszewskiPOL Wacław Wrzesiński
1949ITA Francesco LocatelliROU Marin NiculescuDEN Kaj Allan Olsen
1952POL Wacław WójcikPOL Józef KapiakPOL Mieczysław Ulik
1953POL Mieczysław WilczewskiPOL Wacław WójcikPOL Grzegorz Chwiendacz
1954POL Marian WięckowskiPOL Stanisław BugalskiPOL Adam Wiśniewski
1955POL Marian WięckowskiPOL Wiesław PodobasPOL Adam Wiśniewski
1956POL Marian WięckowskiPOL Stanisław BugalskiPOL Wiesław Podobas
1957POL Henryk Kowalski POL Stanisław BugalskiPOL Wacław Wrzesiński
1958POL Bogusław FornalczykBEL Constant GoosensPOL Stanisław Gazda
1959POL Wiesław PodobasPOL Stanisław GazdaNED Dick Enthoven
1960BEL Roger DierckenPOL Jan KudraURS Anatolij Olizarienko
1961POL Henryk Kowalski POL Bogusław FornalczykGDR Eberhard Butzke
1962POL Jan KudraBEL Roger SwertsPOL Sylwester Góral
1963POL Stanisław GazdaPOL Stanisław PawłowskiPOL Józef Beker
1964POL Rajmund ZielińskiPOL Władysław KozłowskiPOL Jan Magiera
1965POL Józef BekerPOL Jerzy MikołajczykPOL Władysław Kozłowski
1966POL Józef GawliczekPOL Jan MagieraPOL Tadeusz Zadrożny
1967POL Andrzej BławdzinURS Aleksandr KulibinPOL Józef Mikołajczyk
1968POL Jan KudraPOL Marian FormaPOL Stanisław Demel
1969POL Wojciech MatusiakPOL Zygmunt HanusikPOL Ryszard Szurkowski
1970POL Jan Stachura POL Czesław PolewiakPOL Tadeusz Szpak
1971POL Stanisław SzozdaPOL Jan SmyrakFRA Ladislav Zakretta
1972ESP Jose Luis ViejoPOL Tadeusz MytnikPOL Stanisław Gazda
1973POL Lucjan LisPOL Ryszard SzurkowskiPOL Tadeusz Mytnik
1974BEL André DelcroixBEL Ludo PeetersPOL Wojciech Matusiak
1975POL Tadeusz MytnikGDR Hans-Joachim HartnickPOL Marian Majkowski
1976POL Janusz Kowalski POL Jan BrzeźnyGDR Joachim Vogel
1977POL Lechosław MichalakPOL Tadeusz SkrzypekGDR Michael Schiffner
1978POL Jan BrzeźnyPOL Tadeusz Wojtas POL Jan Jankiewicz
1979POL Henryk CharuckiPOL Janusz Kowalski POL Jan Krawczyk
1980POL Czesław LangPOL Tadeusz Wojtas POL Jan Jankiewicz
1981POL Jan BrzeźnyPOL Roman CieślakPOL Sławomir Podwójniak
1982POL Andrzej MierzejewskiGDR Jan SchurTCH Stanislav Masiar
1983POL Tadeusz KrawczykPOL Andrzej SerediukPOL Andrzej Mierzejewski
1984POL Andrzej MierzejewskiPOL Tadeusz KrawczykPOL Tadeusz Piotrowicz
1985POL Marek LeśniewskiPOL Zdzisław WronaPOL Dariusz Zakrzewski
1986POL Marek KulasPOL Zbigniew LudwiniakPOL Mirosław Uryga
1987POL Zbigniew PiątekPOL Marek LeśniewskiCAN Czesław Łukaszewicz
1988POL Andrzej MierzejewskiURS Arvi TammesaluPOL Mieczysław Karłowicz
1989POL Marek WronaPOL Sławomir KrawczykPOL Robert Krzyżostaniak
1990POL Mieczysław Karłowicz URS Grigorij IsczenkoPOL Tomasz Brożyna
1991POL Dariusz BaranowskiPOL Mariusz BilewskiPOL Marek Kamiński
1992POL Dariusz BaranowskiLTU Raimondas RumšasBLR Igor Pastauchowicz
1993POL Dariusz BaranowskiPOL Marek LeśniewskiLTU Ivanas Romanovas
1994ITA Maurizio FondriestITA Marco LiettiPOL Tomasz Brożyna
1995POL Zbigniew SpruchITA Fabrizio GuidiPOL Dariusz Baranowski
1996RUS Wiaczesław DżawanianITA Maurizio FondriestITA Andrea Noé
1997SUI Rolf JärmannPOL Zenon JaskułaSLO Sasa Sviben
1998RUS Siergiej Iwanow FRA Jacky DurandITA Fabio Malberti
1999POL Tomasz BrożynaPOL Cezary ZamanaGER Jens Voigt
2000POL Piotr PrzydziałPOL Piotr WadeckiRUS Siergiej Iwanow
2001CZE Ondřej SosenkaGER Jens VoigtPOL Piotr Przydział
2002FRA Laurent BrochardPOL Tomasz BrożynaPOL Marek Rutkiewicz
2003POL Cezary ZamanaITA Andrea NoéBEL Dave Bruylandts
2004CZE Ondřej SosenkaPOR Hugo SabidoITA Franco Pellizotti
2005LUX Kim KirchenNED Pieter WeeningNED Thomas Dekker
2006GER Stefan SchumacherAUS Cadel EvansITA Alessandro Ballan
2007BEL Johan VansummerenNED Robert GesinkLUX Kim Kirchen
2008GER Jens VoigtDEN Lars BakITA Franco Pellizotti
2009ITA Alessandro BallanESP Daniel MorenoNOR Edvald Boasson Hagen
2010IRL Daniel MartinSLO Grega BoleNED Bauke Mollema
2011SVK Peter SaganIRL Daniel MartinITA Marco Marcato
2012ITA Moreno MoserPOL Michał Kwiatkowski COL Sergio Henao
2013NED Pieter WeeningESP Ion IzagirreFRA Christophe Riblon
2014POL Rafał MajkaESP Ion IzagirreESP Beñat Intxausti
2015ESP Ion IzagirreBEL Bart De ClercqBEL Ben Hermans
2016BEL Tim WellensITA Fabio FellineITA Alberto Bettiol
2017BEL Dylan TeunsPOL Rafał MajkaNED Wout Poels
2018POL Michał Kwiatkowski GBR Simon YatesFRA Thibaut Pinot
2019RUS Pawieł SiwakowAUS Jai HindleyITA Diego Ulissi
2020BEL Remco EvenepoelDEN Jakob FuglsangGBR Simon Yates
2021POR João AlmeidaSLO Matej MohoričPOL Michał Kwiatkowski
2022GBR Ethan HayterNED Thymen ArensmanESP Pello Bilbao
2023SLO Matej MohoričPOR João AlmeidaPOL Michał Kwiatkowski
2024

Zwycięzcy pozostałych klasyfikacji[edytuj | edytuj kod]

Lp. Rok Klasyfikacja
górska
Klasyfikacja
aktywnych
Klasyfikacja
punktowa/sprinterska
Klasyfikacja
drużynowa
1. 1928 AKS Warszawa
2. 1929 AKS Warszawa
3. 1933 Jur Warszawa
4. 1937 Polska I
5. 1939
6. 1947 Ruch Chorzów
7. 1948 Polska I
8. 1949 Rumunia
9. 1952 CWKS I
10. 1953
11. 1954 CWKS I
12. 1955 CWKS I
13. 1956 CWKS I
14. 1957 Federacja Gwardia
15. 1958 Belgia Constant Goossens
16. 1959
17. 1960 ZSRR
18. 1961 LZS I
19. 1962 LZS I
20. 1963 Jan Kudra Rajmund Zieliński
21. 1964 LZS I
22. 1965 Start I
23. 1966 Józef Gawliczek Bernard Patzig LZS II
24. 1967 Józef Mikołajczyk Andrzej Bławdzin LZS Zieloni
25. 1968 Polska I
26. 1969 Jan Magiera Zygmunt Hanusik Polska II
27. 1970 Jurij Połupanow Henryk Woźniak
28. 1971 Ryszard Szurkowski Ryszard Szurkowski Katowice
29. 1972 José Luis Viejo José Luis Viejo
30. 1973 Ryszard Szurkowski
31. 1974 Ryszard Szurkowski Ryszard Szurkowski
32. 1975 Czechosłowacja Miroslav Sýkora Polska I
33. 1976 Polska
34. 1977 NRD
35. 1978 Jan Brzeźny Polska I
36. 1979 Jan Krawczyk Ryszard Szurkowski Chemik
37. 1980 Polska Lechosław Michalak
38. 1981 Polska Roman Cieślak Polska Tadeusz Krawczyk Polska I
39. 1982 Mathias Kittel Polska
40. 1983 Polska Lechosław Michalak Polska Witold Mokiejewski Polska I
41. 1984 Polska Janusz Bieniek Polska Marek Leśniewski Polska
42. 1985 Polska Marek Leśniewski Polska Marek Leśniewski Polska
43. 1986 Polska Jan Skowronek Polska Mirosław Uryga Polska
44. 1987 Polska Andrzej Dulas Polska Czesław Łukaszewicz Gwardia Katowice
45. 1988 Siergiej Uszakow Dżamolidin Abdużaparow Legia I
46. 1989 Polska Sławomir Krawczyk Legia
47. 1990 Polska Piotr Korab Polska Mieczysław Karłowicz Korona Wimar Kielce
48. 1991 Polska Władimir Perelaznyj Wasowski Korona Kielce
49. 1992 Polska Dariusz Baranowski Białoruś Igor Pastaukhowicz Litwa
50. 1993 Polska Piotr Chmielewski Litwa Remigijus Lupeikis Polska Zbigniew Spruch Litwa
51. 1994 Portugalia Quintino Rodrigues Włochy Maurizio Fondriest Łotwa Kaspars Ozers Lampre Animex
52. 1995 Włochy Mariano Piccoli Włochy Mariano Piccoli Polska Zbigniew Spruch DEK Meble Joko Romar
53. 1996 Litwa Raimondas Rumšas Rosja Wiaczesław Dżawanian Rosja Wiaczesław Dżawanian Roslotto – ZG Mobili
54. 1997 Włochy Oscar Pellicioli Polska Jacek Mickiewicz Szwajcaria Markus Zberg Mróz
55. 1998 Polska Andrzej Sypytkowski Polska Zbigniew Spruch Mróz
56. 1999 Polska Piotr Przydział Polska Piotr Przydział Polska Piotr Wadecki Mróz
57. 2000 Włochy Luca Belluomini Polska Marcin Gębka Rosja Siergiej Iwanow Mat Ceresit CCC
58. 2001 Włochy Ruggero Marzoli Polska Marcin Gębka Niemcy Jens Voigt CCC Mat
59. 2002 Polska Cezary Zamana Polska Kazimierz Stafiej Polska Marek Rutkiewicz CCC – Polsat
60. 2003 Portugalia Nuno Ribeiro Polska Kazimierz Stafiej Hiszpania Yon Bru L.A. Pecol
61. 2004 Polska Przemysław Niemiec Ukraina Bohdan Bondariew Australia Allan Davis Milaneza Maia
62. 2005 Polska Bartosz Huzarski Niemcy Robert Förster Luksemburg Kim Kirchen Rabobank
63. 2006 Polska Bartosz Huzarski Polska Marcin Osiński Belgia Wouter Weylandt Crèdit Agricole
64. 2007 Francja Yoann Le Boulanger Polska Łukasz Bodnar Hiszpania José Joaquín Rojas Team CSC
65. 2008 Niemcy Jens Voigt Polska Marcin Sapa Australia Allan Davis Team CSC
66. 2009 Polska Marek Rutkiewicz Szwajcaria David Loosli Belgia Jürgen Roelandts Caisse d’Épargne
67. 2010 Holandia Johnny Hoogerland
Vacansoleil
Holandia Johnny Hoogerland
Vacansoleil
Australia Allan Davis
Team Astana
Garmin-Transitions
68. 2011 Polska Michał Gołaś
Vacansoleil-DCM
Polska Adrian Kurek
Reprezentacja Polski
Słowacja Peter Sagan
Liquigas-Cannondale
Vacansoleil-DCM
69. 2012 Polska Tomasz Marczyński
Vacansoleil-DCM
Polska Adrian Kurek
Utensilnord Named
Wielka Brytania Ben Swift
Sky Procycling
Sky Procycling
70. 2013 Polska Tomasz Marczyński
Vacansoleil-DCM
Polska Bartosz Huzarski
Team NetApp-Endura
Polska Rafał Majka
Team Saxo-Tinkoff
RadioShack-Leopard
71. 2014 Polska Maciej Paterski
CCC Polsat Polkowice
Austria Matthias Krizek
Cannondale Pro Cycling
Białoruś Jauhien Hutarowicz
Ag2r-La Mondiale
Movistar Team
72. 2015 Polska Maciej Paterski
CCC Polsat Polkowice
Polska Kamil Gradek
Reprezentacja Polski
Niemcy Marcel Kittel
Team Giant-Alpecin
Lotto Soudal
73. 2016 Belgia Tim Wellens
Lotto Soudal
Belgia Tim Wellens
Lotto Soudal
Włochy Alberto Bettiol
Cannondale-Drapac
Lotto Soudal
74. 2017 Włochy Diego Rosa
Team Sky
Holandia Bert-Jan Lindeman
Team LottoNL-Jumbo
Słowacja Peter Sagan
Bora-Hansgrohe
Lotto Soudal
75. 2018 Austria Patrick Konrad
Bora-Hansgrohe
Belgia Jenthe Biermans
Team Katusha-Alpecin
Polska Michał Kwiatkowski
Team Sky
Ag2r-La Mondiale
76. 2019 Niemcy Simon Geschke
CCC Team
Francja Charles Planet
Novo Nordisk
Francja Marc Sarreau
Groupama-FDJ
Team Ineos
77. 2020 Polska Patryk Stosz
Reprezentacja Polski
Polska Maciej Paterski
Reprezentacja Polski
Słowenia Luka Mezgec
Mitchelton-Scott
Mitchelton-Scott
78. 2021 Polska Łukasz Owsian
Reprezentacja Polski
Holandia Taco van der Hoorn
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
Portugalia João Almeida
Deceuninck-Quick Step
Deceuninck-Quick Step
79. 2022 Australia Jarrad Drizners
Lotto Soudal
Polska Patryk Stosz
Reprezentacja Polski
Francja Arnaud Démare
Groupama-FDJ
Ineos Grenadiers
80. 2023 Norwegia Markus Hoelgaard
Lidl-Trek
Polska Patryk Stosz
Reprezentacja Polski
Słowenia Matej Mohorič
Bahrain Victorious
UAE Team Emirates

Puste pola oznaczają, że klasyfikacji prawdopodobnie nie prowadzono.

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Wygrane wyścigi[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzca TdP 2004 Ondřej Sosenka
Kim Kirchen – zwycięzca TdP 2005
Stefan Schumacher – zwycięzca TdP 2006

Trzech kolarzy wygrało Tour de Pologne 3-krotnie (dwóch z nich – trzy razy z rzędu):

Marian Więckowski 1954, 1955, 1956
Andrzej Mierzejewski 1982, 1984, 1988
Polska Dariusz Baranowski 1991, 1992, 1993

Po 2 razy triumfowali:

Bolesław Napierała 1937, 1939
Wacław Wójcik 1948, 1952
Henryk Kowalski 1957, 1961
Jan Kudra 1962, 1968
Jan Brzeźny 1978, 1981
Czechy Ondřej Sosenka 2001, 2004

Wygrane etapy[edytuj | edytuj kod]

15
Ryszard Szurkowski
12
Wacław Wrzesiński
10
Polska Zbigniew Spruch
9
Stanisław Królak
8
Estonia Jaan Kirsipuu
Stanisław Szozda
Stanisław Wasilewski
Adam Wiśniewski
Wacław Wójcik
7
Jan Jankiewicz
Lechosław Michalak
Tadeusz Mytnik
Janusz Paradowski
Rajmund Zieliński

Etapy w koszulce lidera[edytuj | edytuj kod]

20
Marian Więckowski (w 3 wyścigach, w latach 1954–1956)
16
Wacław Wójcik (3, 1948–1953)
15
Bolesław Napierała (2, 1937–1939)
Marek Leśniewski (3, 1984–1987)
Polska Zbigniew Spruch (4, 1989–1998)
14
Tadeusz Mytnik (4, 1972–1980)
Lechosław Michalak (2, 1977–1979)
Andrzej Mierzejewski (4, 1982–1988)

Cały wyścig w koszulce lidera przejechali Józef Stefański (1929) i Bolesław Napierała (1937).

Najwięcej startów[edytuj | edytuj kod]

17 wyścigów
Polska Marek Rutkiewicz
14 wyścigów
Polska Zbigniew Piątek
13 wyścigów
Stanisław Gazda
Polska Michał Gołaś
Polska Tomasz Marczyński

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

 • Najdłuższy wyścig: 2311 km (10. TdP w 1953 r.)
 • Najkrótszy wyścig: 606 km (6. TdP w 1947 r.)
 • Największa liczba etapów: 13 etapów (10. TdP w 1953 r., 26. TdP w 1969 r., 50. TdP w 1993 r.[d])
 • Najmniejsza liczba etapów: 4 etapy (6. TdP w 1947 r.)
 • Średnia prędkość najszybszego wyścigu: 50,021 km/h (73. TdP w 2016 r.)
 • Średnia prędkość najwolniejszego wyścigu: 25,704 km/h (1. TdP w 1928 r.)
 • Największa liczba uczestników: 200 kolarzy (69. TdP w 2012 r., 73. TdP w 2016 r.)
 • Najmniejsza liczba uczestników: 35 kolarzy (5. TdP w 1939 r.)
 • Najstarszy zwycięzca wyścigu: Niemcy Jens Voigt – 37 lat i 4 dni (65. TdP w 2008 r.)
 • Najmłodszy zwycięzca wyścigu: Polska Dariusz Baranowski – 19 lat i 76 dni (48. TdP w 1991 r.)
 • Największa przewaga zwycięzcy wyścigu: 1 godz. 10 min. 16 sek. Feliks Więcek (1. TdP w 1928 r.)
 • Najmniejsza przewaga zwycięzcy wyścigu: 2 sek.Hiszpania Ion Izagirre (72. TdP w 2015 r.), Belgia Dylan Teuns (74. TdP w 2017 r.), Rosja Pawieł Siwakow (76. TdP w 2019 r.)
 • Największa zmierzona prędkość jadącego kolarza: 80 km/hBelgia Jonas Van Genechten podczas mijania mety 4. etapu 71. TdP w 2014 r. obok Spodka w Katowicach[3]

Trasa poza Polską[edytuj | edytuj kod]

W trakcie pięciu dotychczasowych edycji trasa wyścigu częściowo wiodła poza terytorium Polski, tj. etapy lub części etapów odbyły się poza granicami Rzeczypospolitej (w Republice Czeskiej, we Włoszech i na Słowacji):

 • 2010 – 4 sierpnia, podczas etapu z Tychów do Cieszyna (chcąc uczcić 1200-lecie tego miasta) kolarze wjechali Mostem Wolności na Olzie do Czeskiego Cieszyna. Trzy rundy okrężne – liczące po 6,8 km – przeprowadzono ulicami i obydwoma mostami polskiego oraz czeskiego Cieszyna. Przed wjazdem na pierwszą rundę, w Czeskim Cieszynie, na 22 km przed metą rozegrano lotny finisz[4];
 • 2011 – 3 sierpnia, podczas etapu z Oświęcimia do Cieszyna kolarze wjechali Mostem Przyjaźni na Olzie do Czeskiego Cieszyna. Trzy rundy okrężne przeprowadzono ulicami i obydwoma mostami polskiego oraz czeskiego Cieszyna;
 • 2012 – 12 lipca, podczas etapu z Kędzierzyna-Koźla do Cieszyna kolarze wjechali Mostem Wolności na Olzie do Czeskiego Cieszyna. Cztery rundy okrężne przeprowadzono ulicami i obydwoma mostami polskiego oraz czeskiego Cieszyna;
 • 2013 – po raz pierwszy doszło do przeprowadzenia etapu w całości poza granicami Polski (od startu do mety). Dwa pierwsze etapy (27 lipca i 28 lipca) odbyły się bowiem we włoskim Trydencie – dodatkowo więc była to pierwsza i dotychczas jedyna edycja Tour de Pologne rozpoczynająca się poza Polską;
 • 2014 – ostatnie 172,5 kilometra 5. etapu wiodło przez Słowację – od granicy w Chochołowie i Suchej Górze do Szczyrbskiego Jeziora, w którym usytuowano metę etapu. Miejscowość Szczyrbskie Jezioro jest zatem trzecią zagraniczną lokalizacją w dziejach Tour de Pologne z tym mianem, po włoskich: Madonna di Campiglio i Przełęczy Pordoi z edycji 2013.

Wypadki śmiertelne[edytuj | edytuj kod]

Na trasie dotychczasowych edycji Tour de Pologne doszło do dwóch wypadków śmiertelnych kolarzy biorących udział w wyścigu:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Zaplanowano i przeprowadzono 7 etapów. Jeden etap (etap 4.) przerwano na 4,6 km przed metą z powodu protestu kolarzy i uznano za nieważny, anulując wszystkie rozstrzygnięcia wynikłe w jego trakcie.
 2. Zaplanowano i przeprowadzono 7 etapów. Jeden etap (etap 6.) przerwano z powodu złych warunków pogodowych i uznano za nieważny, anulując wszystkie rozstrzygnięcia wynikłe w jego trakcie.
 3. Pierwotnie planowano przeprowadzenie 7 etapów w terminie 5–11 lipca 2020. Z powodu pandemii COVID-19 zmieniono termin wyścigu (na 5–9 sierpnia 2020) i zmniejszono liczbę etapów o dwa.
 4. Przeprowadzono prolog i 12 etapów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Historia Tour de Pologne
 2. Tour de Pologne wysoko oceniony.
 3. Ciekawostki na 90-lecie Tour de Pologne. 90lattdp.pl. [dostęp 2020-10-30]. (pol.).
 4. Trasa Tour de Pologne wiedzie przez Czechy. sport.dziennik.pl. [dostęp 2010-08-04]. (pol.).
 5. Tragiczna śmierć kolarza w Bieszczadach. „Nowiny”, s. 1, Nr 223 z 19 września 1967. 
 6. Tragiczny wypadek na trasie Tour de Pologne. Bjorg Lambrecht zmarł na stole operacyjnym. sport.dziennik.pl, 2019-08-05. [dostęp 2019-08-05]. (pol.).
 7. Tour de Pologne: Bjorg Lambrecht nie żyje. sport.onet.pl, 2019-08-05. [dostęp 2019-08-05]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]