La Flèche Wallonne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

La Flèche Wallonne (po polsku: Strzała Walońska) – jednodniowy wyścig kolarski, tzw. klasyk, organizowany przez organizację Société du Tour de France rokrocznie od 1936 (poza 1940) w walońskiej części Belgii. Wyścig ten należy do stworzonego w 2005 roku cyklu ProTour, serii najważniejszych w sezonie kolarskim wyścigów.

Strzała walońska jest jednym z najważniejszych wiosennych klasyków, pozostaje jednak w cieniu jeszcze bardziej prestiżowego wyścigu Liège-Bastogne-Liège, który odbywa się 4 dni później. Oba wyścigi są razem określane jako "ardeński weekend". W ostatnich latach do tego weekendu zalicza się także wyścig Amstel Gold Race.

Trasa[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych trzech latach ten wymagający wyścig rozgrywany był na pagórkowatej trasie belgijskich Ardenów, między miejscowościami Tournai i Liège i liczył nawet do 300 km długości. Do 1986 wytyczano różne trasy, które nie przekraczały jednak 250 km. Od połowy lat 90., wg zasad UCI wyścig nie może być dłuższy niż 200 km. Od paru lat miejscem startu wyścigu jest miejscowość Charleroi.

Najważniejszą cechą charakterystyczną tego wyścigu jest meta w miejscowości Huy, gdzie w przeciwieństwie do innych klasyków, ostatnie kilometry kończą się górską premią. Linia mety leży na końcu tzw. Muru Huy (fr. Mur de Huy), ciężkiego podjazdu o długości ok. 1,3 km. "Mur" z powodu swojego nachylenia liczącego od 10 do 19% ma najczęściej rozstrzygające znaczenie w całym wyścigu.

Od roku 1993 Strzała Walońska jest rozgrywana również dla kobiet i liczy 98 km. Do 2004 wyścig ten zaliczano do kolarskiego Pucharu Świata kobiet.

Zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Aż do lat '70 wyścig był zdominowany przez Belgów. Od tamtych czasów lista zwycięzców mocno się umiędzynarodowiła. W ostatnich dziesięciu latach było dziesięciu różnych zwycięzców z sześciu różnych krajów.

Trzema zwycięstwami mogą się pochwalić Marcel Kint i Eddy Merckx, Włosi: Moreno Argentin i Davide Rebellin, a także triumfator ostatnich lat: Alejandro Valverde.

W 2014 roku wysokie, 3. miejsce (ze stratą 4 sekund do zwycięzcy) zajął Michał Kwiatkowski z grupy Omega Pharma-Quick Step.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]