Klasyk (kolarstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Klasyk (wyścig klasyczny, wyścig jednodniowy) – wyścig kolarski, który odbywa się w ciągu jednego dnia (od startu do mety). Długość takiego wyścigu może się znacznie różnić, generalnie jednak w sporcie zawodowym wynosi ok. 250 km, choć zdarzają się wyścigi nawet do 400 km długości.

Najważniejsze wyścigi klasyczne odbywają się w dwóch okresach: w marcu i kwietniu rozgrywane są tzw. "wiosenne klasyki" na terenie Belgii i północnej Francji. Trasy tych wyścigów często prowadzą po odcinkach o złej nawierzchni, brukowanych, charakteryzują się stromymi i krótkimi podjazdami oraz częstymi zmianami pogody. Drugim okresem klasyków jest późne lato i jesień (do końca października), kiedy to wyścigi jednodniowe przenoszą się na południe Francji i na teren Włoch.

Szczególną formą wyścigów jednodniowych są tzw. kryteria, prowadzone na bardzo krótkich odcinkach, najczęściej w mieście. Organizowane są również nocne kryteria. Nie są to wyścigi zaliczane do klasyfikacji Pro Tour, nie liczą się też w innych klasyfikacjach UCI, a kolarze startują w nich po nagrody pieniężne. Szczególnie dużo kryteriów odbywa się po Tour de France, aby dać fanom kolarstwa szansę bliskiego zobaczenia gwiazd tego sportu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to najstarsza subdyscyplina kolarstwa, pierwsze zawody odbywały się już w latach 60. XIX w. Pierwsze klasyki w dzisiejszym tego słowa znaczeniu ukształtowały się w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku i były to mordercze wyścigi: Paryż-Brest-Paryż (po raz pierwszy w 1891 roku) na trasie o długości 1200 km, Bordeaux-Paryż (600 km, po raz pierwszy 1891) oraz Paryż-Bruksela (400 km, pierwszy raz 1893).

"Klasyki"[edytuj | edytuj kod]

Rund um den Henninger Turm 2005: na trzeciej pozycji późniejszy zwycięzca – Erik Zabel

Właściwie miano klasyków powinno nadawać się tylko najbardziej prestiżowym wyścigom jednodniowym. Mimo, że pojęcie to nie jest oficjalnie zatwierdzone, ani zdefiniowane, można wyróżnić dwa czynniki, które dają wyścigowi miano "klasyku": po pierwsze – od kiedy jest rozgrywany (im dłużej tym wyższy prestiż), oraz jakość startujących zawodników.

Najbardziej znanymi klasykami są dziś tzw. pomniki lub monumenty kolarstwa:

Każdy z tych wyścigów mają swoje początki przed I wojną światową i listy zwycięzców zawierają wiele wielkich nazwisk.

Ważniejsze wyścigi jednodniowe[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Świata[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znanym wyścigiem jednodniowym są Mistrzostwa Świata, rozgrywane od 1927 r. w różnych miejscach na świecie.

Wyścigi klasyczne w ramach UCI ProTour[edytuj | edytuj kod]

Do ProTour 2005, serii najważniejszych 28 wyścigów wchodzi 14 klasyków, spośród których 10 było w kalendarzu wcześniejszego Pucharu Świata. W klasyfikacji punktowej "pomniki kolarstwa" oraz Mistrzostwa Świata są najwyżej punktowane (50 pkt. za I miejsce), a pozostałe wyścigi nieco niżej (40 pkt. za I miejsce).

(porządek chronologiczny)

Inne klasyki[edytuj | edytuj kod]

W ramach UCI organizowane są także wyścigi należące do Pucharu kontynentalnego, podzielone na 3 kategorie. Do najwyższej kategorii – 1.HC (hors categorie), zaliczane są wyścigi (tzw. półklasyki):

Polskie klasyki[edytuj | edytuj kod]

Kategorie wyścigów klasycznych oznaczane są przez UCI cyframi 1.x, w miejsce x nadaje się cyfrę od 1 (najwyższa kat.) do 5 (najniższa).

"Łowcy klasyków"[edytuj | edytuj kod]

Kolarzy, którzy zdobywali w czasie swojej kariery wiele zwycięstw w wyścigach klasycznych nazywa się "łowcami klasyków". Do największych z nich w historii kolarstwa zaliczają się: