Velma Dinkley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Velma Dinkley
Velma Dace Dinkley
Vel (w filmie Scooby Doo: Abrakadabra-Doo)
ilustracja
Pierwsze wystąpienie

Noc w muzeum (Scooby Doo, gdzie jesteś?)

Ostatnie wystąpienie

Prawie duchy (Kudłaty i Scooby Doo na tropie)

Twórca

William Hanna
Joseph Barbera

Grany przez

Linda Cardellini
Hayley Kiyoko

Liczba odcinków

181

Inne informacje
Specjalność

jest detektywem

Velma Dinkley – postać z serii seriali i filmów Scooby Doo. Najmłodsza, bo 15- lub 16-letnia, a zarazem najmądrzejsza i najsprytniejsza członkini Tajemniczej Spółki. Velma ma bordowe włosy, nosi okulary, ma pomarańczowy sweter i podkolanówki, a także czerwoną, krótką spódniczkę oraz czerwone buty. Cierpi na klaunofobię od dnia piątych urodzin (serial Co nowego u Scooby’ego, odc. Partyjka z upiornym klaunem). W jej rolę w filmach fabularnych wcieliła się Linda Cardellini i Hayley Kiyoko, zaś w serialach animowanych dubbingują ją:

Krewni[edytuj | edytuj kod]

Najbliższa rodzina

Dalsi krewni

  • Dave Walton - wujek
  • wujek John, archeolog
  • ciocia Telma, szefowa Instytutu Morskiego, pracująca z delfinami
  • ciocia Meg i wujek Evan
  • Marcy - kuzynka Velmy, córka Meg i Evana

Sprawy uczuciowe[edytuj | edytuj kod]

  • Kudłaty – działa tu zasada „kto się czubi, ten się lubi”. W serialach z Hanna-Barbera można było zaobserwować, że oboje często sobie dogryzają (właściwie częściej ona jemu), ale zawsze mogą na siebie liczyć. On się nią opiekuje (zwłaszcza wtedy, gdy Velma gubi okulary), a ona w krytycznych momentach dodaje mu odwagi za pomocą Scooby-chrupek. Raz na jakiś czas tańczą razem na zabawie (Kudłaty nie jest najlepszym tancerzem). W filmie Scooby Doo: Strachy i patałachy Kudłaty wykazuje silne zainteresowanie Velmą, a w Scooby-Doo: Klątwa potwora z głębin jeziora zakochuje się w niej, czego ona nie dostrzega (z przyczyn obiektywnych). W nowym serialu, Scooby Doo i Brygada Detektywów, zostali parą, ale ich droga nie jest usłana różami. Kudłaty boi się zniszczenia przyjaźni ze Scoobym, a zakochana po uszy Velma nie rozumie rozterek swojego chłopaka, co powoduje narastanie napięcia między nimi...
  • Patrick Wisely – kustosz Muzeum Kryminologii w Coolsville (film Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie). Nieśmiały i z początku raczej podejrzany okularnik. Później ratuje Velmie życie i okazuje się niewinny.
  • Ben Ravencroft – znany autor horrorów i kryminałów, pojawia się w filmie Scooby Doo i duch czarownicy. Velma jest zafascynowana zarówno jego książkami, jak i nim samym do czasu, gdy wychodzi na jaw, że potrzebował jej i jej przyjaciół do odnalezienia księgi czarów.
  • Gibek Norton – znajomy Velmy z obozu naukowego, pojawia się w trzech odcinkach serialu Co nowego u Scooby’ego?. Ma obsesję na punkcie Velmy i stale usiłuje jej zaimponować, nie zauważając przy tym, że ona go nie znosi.