Scooby Doo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy franczyzy . Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Scooby Doo
Scooby Doo
Inny tytuł Scooby-Doo
Gatunek animowany, komediowy, przygodowy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Joe Ruby
Ken Spears
Filmografia
Produkcja
Produkcja Hanna-Barbera
Warner Bros. Animation
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Stany Zjednoczone
Data premiery 13 września 1969
Stacja telewizyjna CBS, ABC, The WB, The CW, Cartoon Network, Boomerang
Lata emisji od 1969
Strona internetowa

Scooby Doo (lub Scooby-Doo) – amerykańska franczyza medialna, obejmująca seriale i filmy dla dzieci, w większości animowane. Pierwszy serial, Scooby Doo, gdzie jesteś?, został stworzony w 1969 roku przez Joego Ruby’ego i Kena Spearsa dla studia Hanna-Barbera. Głównymi postaciami franczyzy są mówiący dog niemiecki Scooby Doo oraz czworo nastolatków: Fred Jones, Daphne Blake, Velma Dinkley i Kudłaty Rogers. Bohaterowie rozwiązują zagadki kryminalne, związane z przestępcami przebranymi za duchy, rzadziej z udziałem zjawisk nadprzyrodzonych.

W związku z sukcesem Scooby Doo, gdzie jesteś? studia Hanna-Barbera (do 2001 roku) i Warner Bros. Animation (od 1998 roku) wyprodukowały serię jego spin-offów. Do 1973 roku seriale o Scoobym Doo były emitowane przez CBS, zaś w latach 1976–1991 przez ABC. Produkcja nowych seriali w ramach franczyzy rozpoczęła się po jedenastoletniej przerwie. Były one emitowane przez stacje: The WB (2002–2008), Cartoon Network (2010–2016) i Boomerang (od 2017 roku). Premiera trzynastego i dotychczas ostatniego serialu o Scoobym Doo, Scooby-Doo and Guess Who?, rozpoczęła się w 2019 roku.

Od roku 1979 roku produkowane są także filmy, wchodzące w skład franczyzy. Pięć pierwszych z nich powstało w latach 1979–1994 dla telewizji, a od 1998 kolejne filmy są wydawane w formacie direct-to-video. W latach 2002 i 2004 odbyły się premiery kinowych filmów aktorskich o Scoobym Doo, dystrybuowanych przez Warner Bros. Kolejne trzy filmy aktorskie (dwa telewizyjne i jeden direct-to-video) zostały wydane w latach 2009–2018, a w 2020 roku do kin trafi film animowany Scoob. Franczyza Scooby Doo obejmuje także komiksy, gry wideo i spektakle teatralne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stworzenie[edytuj | edytuj kod]

Na pomysł Scooby’ego Doo wpadł Fred Silverman z CBS, gdy coraz więcej kreskówek opowiadało o superbohaterach. Początkowo miał to być serial Mysteries Five opowiadając o pięciu nastolatkach demaskujących potwory – byli to: Geoff, Mike, Kelly, Linda i jej brat „W.W.”. Później zaszły zmiany w postaciach – Geoff i Mike stali się Ronniem, który potem przekształcił się we Freda, Kelly została Daphne, Linda – Velmą a „W.W.” – Kudłatym, który przestał być bratem Velmy; do postaci dołączył pies. Zaszły też zmiany w tytule – Mysteries Five zmieniło się w Who’s S-S-Scared?. Podczas lotu samolotem Silverman usłyszał w piosence Franka Sinatry Strangers in the Night słowa „Dooby-Dooby-Doo...”. Serialowy pies przybrał imię Scooby Doo.

Seriale animowane[edytuj | edytuj kod]

13 września 1969 w CBS, w sobotnim bloku porannych kreskówek wyemitowano pierwszy odcinek serialu Scooby Doo, gdzie jesteś?. W roku 1970 zakończono produkcję. W 1972 pojawił się sequel Nowy Scooby Doo, którego odcinki z 25 minut wydłużono do 45 minut.

Wkrótce Fred Silverman przeniósł się z CBS do ABC. Scooby Doo przeniósł się wraz z nim. W 1976 pojawił się Scooby Doo, który kręcono w podobnym stylu co Scooby Doo, gdzie jesteś?. Dwa kolejne seriale nosiły ten sam tytuł – Scooby i Scrappy Doo'. W obu do głównych postaci dołączył siostrzeniec Scooby’ego – Scrappy Doo. W pierwszym serialu (1979) zagadki rozwiązywała cała szóstka postaci, a w drugim (1980) tylko Kudłaty z oboma psimi bohaterami. W kolejnym serialu – Nowy Scooby i Scrappy Doo/Nowe zagadki Scooby Doo (1983) do tej trójki dołącza tylko Daphne, podobnie jak w 13 demonów Scooby Doo (1985), gdzie oprócz tego pojawiają się nowe postacie. Ostatnim serialem w ABC został Szczeniak zwany Scooby Doo (1988), który pokazuje losy pięciu głównych postaci w okresie dzieciństwa (ok. 10 lat) – ponownie bez Scrappy’ego. „Scooby i drużyna gwiazd” to kolejny serial animowany, tym razem również z innymi postaciami z kreskówek. W Polsce nie miał on nigdy telewizyjnej premiery ani wersji dubbingowej.

W 1991 zakończono produkcję Szczeniaka... Wtedy rozpoczęła się dla seriali długa przerwa (i tak w produkcji były jeszcze filmy). W 2001 zmarł William Hanna; Hanna-Barbera się rozwiązało, tworząc Cartoon Network Studios. Scooby Doo przeniósł się do Warner Bros. Animation. Rozpoczęto produkcję seriali rysowanych komputerowo, unowocześniono fabułę. Najpierw powstał Co nowego u Scooby’ego? (2002), a potem Kudłaty i Scooby Doo na tropie (2006), który już w zupełności różnił się od swoich poprzedników. Także stacja telewizyjna się zmieniła – pierwszy z seriali emitowano w The WB, drugi w The CW. W 2010 roku powstał kolejny serial z przygodami psa o detektywistycznych zdolnościach: Scooby Doo i Brygada Detektywów.

Filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy film animowany z serii pojawił się w roku 1979, a był to Scooby Doo podbija Hollywood. Został on wyemitowany premierowo w ABC. W kolejnych filmach ABC zagadki potworów rozwiązywali Scooby, Kudłaty i Scrappy: Scooby Doo i Bracia Boo (1987), Scooby-Doo i oporny wilkołak (1988), Scooby Doo: Szkoła upiorów (1989). Kolejny film, Scooby Doo i baśnie z tysiąca i jednej nocy (1994), już bez Scrappy’ego, został premierowo wyemitowany w TBS.

Później przyszedł czas na pełnometrażowe filmy Scooby Doo wydawane na DVD. Warner Bros. Animation i Hanna-Barbera stworzyły we współpracy filmy: Scooby Doo na Wyspie Zombie (1998), Scooby Doo i duch czarownicy (1999), Scooby Doo i najeźdźcy z kosmosu (2000) oraz Scooby Doo i cyberpościg (2001). Wówczas zmieniono kompletnie wygląd głównych bohaterów.

Sukces tych filmów doprowadził do kontynuowania seriali (powstał Co nowego u Scooby’ego?) i filmów Scooby Doo – już w samym Warner Bros. powstały: Scooby Doo i legenda wampira (2003), Scooby Doo i meksykański potwór (2003), Scooby Doo i potwór z Loch Ness (2004), Aloha, Scooby Doo (2005), Scooby Doo na tropie Mumii (2005), Scooby Doo!: Ahoj piraci! (2006), Scooby Doo i śnieżny stwór (2007) Scooby Doo i Król Goblinów (2008), Scooby Doo i miecz samuraja (2009), Scooby Doo: Abrakadabra-Doo (2010), Scooby Doo: Wakacje z duchami (2010), Scooby Doo: Epoka Pantozaura (2011), Scooby Doo: Pogromcy wampirów (2011), Scooby Doo: Wielka draka wilkołaka (2012).

W 2010 roku powrócono do pierwotnego wyglądu bohaterów. Od tamtej pory powstały filmy: Scooby Doo: Abrakadabra-Doo (2010), Scooby Doo: Wakacje z duchami (2010), Scooby Doo: Epoka Pantozaura (2011), Scooby Doo: Pogromcy wampirów (2011), Scooby Doo: Wielka draka wilkołaka (2012), Scooby Doo: Maska Błękitnego Sokoła (2013), Scooby Doo: Upiór w Operze (2013), Scooby Doo: WrestleMania – Tajemnica ringu (2014), Scooby-Doo! Frankenstrachy (2014), Scooby-Doo!: Pora księżycowego potwora (2015), Scooby-Doo i Kiss: Straszenie na scenie (2015), Scooby-Doo! i WWE: Potworny wyścig (2016), Scooby-Doo! Na Dzikim Zachodzie (2017).

W tym samym czasie utworzono także jeden film kukiełkowy, Scooby-Doo! Wyprawa po mapę skarbów (2013), oraz dwa filmy przy użyciu klocków lego: telewizyjny Scooby Doo i Czarny Rycerz (2015) oraz Lego Scooby-Doo: Nawiedzone Hollywood (2016).

Na rok 2020 zaplanowany jest pierwszy kinowy film z serii Scooby-Doo, zatytułowany S.C.O.O.B.

Postacie drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

 • Yabba Doo – postać z serialu Scooby i Scrappy Doo z sezonu trzeciego, kuzyn Scooby’ego. Biały w czarne łatki. Ma sterczącą sierść, czerwoną apaszkę i brązowy kapelusz szeryfa. Jego powiedzonkiem jest Yippity-Yabbity-Doo, ponieważ Yabba-Dabba-Doo zostało wcześniej zajęte przez Freda Flintstona.
 • Vincent Van Ghoul – czarodziej z serialu 13 demonów Scooby Doo. Jest przyjacielem Flim-Flama i pomaga piątce przyjaciół w rozwiązaniu zagadek. Nie rozstaje się ze swoją czarodziejską kulą. W Scooby Doo i Brygada Detektywów jest aktorem, a Scooby i Kudłaty oglądają horrory z jego udziałem.
 • Scooby Dum – kuzyn Scooby’ego występujący czasami w serialu Scooby Doo. Biały w czarne łatki. Nosi czerwoną obrożę i czerwoną czapkę. W przeciwieństwie do kuzyna, marzy o tym, by zostać detektywem.
 • Flim-Flam – nastolatek, bohater z serialu 13 demonów Scooby Doo. Pomagał Scooby’emu, Kudłatemu, Daphne i Scrappy’emu złapać demony. Flim-Flam kradł i handlował skradzionymi rzeczami.
 • Scooby Dee – kuzynka, a zarazem obiekt westchnień Scooby’ego i Scooby-Duma. Gwiazda filmowa, zdobywczyni Oscara. Wystąpiła w serialu Scooby Doo (odc. O upiorze, który grał w horrorze).
 • Scrappy Doo – siostrzeniec Scooby’ego wielkości decymetra, który jest, na nieszczęście, o stokroć od niego śmielszy. Chcąc zgrywać bohatera ciągle chce się bić z potworem z danej części odcinka mówiąc „No, chodź tu do mnie!!”, lub próbuje go zwalczyć bądź zastawić pułapkę mówiąc „Puppy Power!” (dosł. „Szczenięca moc!”) według dubbingu na TV4 oznaczające „Super Szczeniak!”.
 • Mama i Tata Doo – rodzice Scooby’ego. Wystąpili w serialach: Nowy Scooby i Scrappy Doo oraz Szczeniak zwany Scooby Doo.
 • Ruby Doo – siostra Scooby’ego, matka Scrappy’ego. Wystąpiła w serialach: Scooby i Scrappy Doo oraz Szczeniak zwany Scooby Doo.
 • Skippy Doo – rodzice Scooby’ego. Wystąpił w serialu Szczeniak zwany Scooby Doo.
 • Howdy Doo – rodzice Scooby’ego. Wystąpił w serialu Szczeniak zwany Scooby Doo.
 • Dooby Doo – kuzyn Scooby’ego, wystąpił w serialu Nowy Scooby i Scrappy Doo (odc. Wiele hałasu o Dooby Doo). Piosenkarz mieszkający w Nowym Jorku. Jako jeden z nielicznych członków rodziny Doo, ma włosy. Sierść ma kolorystycznie identyczną do Scooby’ego. Ubrany jest w niebieską kamizelkę i czarny pas, na szyi nosi drogą, diamentowę obrożę. Jest miły, ale troszeczkę fajtłapowaty. Postać Dooby’ego nawiązuje do Elvisa Presleya.
 • Dixie Doo – kuzynka Scooby’ego. Wystąpiła w serialu Nowy Scooby i Scrappy Doo (odc. Łódź Scooby). Ma włosy spięte w kucyk.
 • Hex Girls (pl. Eko-wiedźmy, Czarownice lub Czaderki z trumienki) – zespół rockowy składający się z trzech dziewczyn: Dusk, Luny i Thorn. Tajemnicza Spółka spotyka je po raz pierwszy w filmie Scooby Doo i duch czarownicy, gdzie grają koncert w swoim rodzinnym mieście, Oakhaven. Pojawiły się także w filmie Scooby Doo i legenda wampira jako uczestniczki festiwalu rockowego, w jednym odcinku serialu Co nowego u Scooby’ego?, w którym to kręciły teledysk w starym zamku w Transylwanii oraz w kilku odcinkach serialu Scooby Doo i Brygada Detektywów.
 • Angela Dynamit – DJ-ka radiowa z, przyjaciółka Tajemniczej Spółki. Później okazało się, że jej prawdziwe imię to Cassidy Williams i należała ona niegdyś do poprzedniej brygady detektywów.
 • Szeryf Bronson Stone – szeryf w serialu Scooby Doo i Brygada Detektywów. Nie lubi, gdy brygada rozwiązuje zagadki, bo uważa, że to on powinien łapać przestępców. Jest z wzajemnością zakochany w burmistrz Janet Nettles.
 • Janet Nettles – burmistrz w serialu Scooby Doo i Brygada Detektywów. Jest z wzajemnością zakochana w szeryfie.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Lata emisji Stacja telewizyjna Liczba
odcinków
Liczba
sezonów
1 Scooby Doo, gdzie jesteś? 1969–1972 CBS 25 2
2 Nowy Scooby Doo 1972–1974 24 2
3 Scooby Doo[a] 1976–1978 ABC 40 3
4 Scooby i Scrappy Doo 1979–1980 16 1
5 Scooby i Scrappy Doo[b] 1980–1982 33 3
6 Nowy Scooby i Scrappy Doo / Nowe przygody Scooby’ego[c] 1983–1984 26 2
7 13 demonów Scooby Doo 1985 13 1
8 Szczeniak zwany Scooby Doo 1988–1991 27 4
9 Co nowego u Scooby’ego? 2002–2005 The WB 42 3
10 Kudłaty i Scooby Doo na tropie 2006–2008 The CW 26 2
11 Scooby Doo i Brygada Detektywów 2010–2013 Cartoon Network 52 2
12 Wyluzuj, Scooby Doo! 2015–2018 Cartoon Network, Boomerang[d] 52 2
13 Scooby-Doo and Guess Who? 2019 Boomerang 13 1
W sumie 389 28
Dodatkowe informacje
 1. Serial Scooby Doo był emitowany w blokach programowych: The Scooby-Doo/Dynomutt Hour (sezon pierwszy), The Scooby-Doo/Dynomutt Show (sezon drugi) i Scooby’s All-Star Laff-A-Lympics/Scooby’s All-Stars (sezon trzeci). Tytuł Scooby Doo otrzymał w emisjach powtórkowych.
 2. Drugi serial Scooby i Scrappy Doo był emitowany w blokach programowych: The Richie Rich/Scooby-Doo Show (sezon pierwszy i drugi) i The Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour (sezon trzeci). Tytuł Scooby i Scrappy Do otrzymał w emisjach powtórkowych.
 3. Serial był zatytułowany Nowy Scooby i Scrappy Doo podczas sezonu pierwszego i Nowe przygody Scooby’ego podczas sezonu drugiego.
 4. Cartoon Network wyemitował premierowo 20 pierwszych odcinków Wyluzuj, Scooby Doo!, zaś premiera pozostałych odbyła się na antenie Boomeranga.

Odcinki crossoverowe[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Serial Data premiery
1 „Everyone Hyde!” Dynomutt, Dog Wonder 1976-09-1111 września 1976
2 „What Now, Lowbrow?” 1976-09-1818 września 1976
3 „The Wizard of Ooze” 1976-11-1313 listopada 1976
4 „Bravo Dooby Doo” Johnny Bravo 1997-07-2121 lipca 1997
5 „Shaggy Busted” Harvey Birdman, Attorney at Law 2002-07-077 lipca 2002
6 „Bat-Mite Przedstawia: Najdziwniejsze Przypadki Batmana!” Batman: Odważni i bezwzględni 2011-04-011 kwietnia 2011
7 „Scoobynatural” Nie z tego świata 2018-03-2929 marca 2018
8 „Potworna imprezka” OK K.O.! Po prostu walcz 2018-10-2121 października 2018

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Animowane[edytuj | edytuj kod]

Aktorskie[edytuj | edytuj kod]

Zrealizowane przy użyciu klocków Lego[edytuj | edytuj kod]

Ponadto Lego umieścił w serwisie YouTube 16 około minutowych filmów o Scoobym Doo, zrealizowanych przy użyciu klocków.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Postać Dubbing anglojęzyczny Aktor Dubbing polskojęzyczny
Scooby Doo

Don Messick (1969–1996)
Hadley Kay (1997)
Scott Innes (1998–2008)
Neil Fanning (2002–2004)
Frank Welker (od 2002)

Ryszard Olesiński
Wiktor Zborowski (Polskie Nagrania)
Jacek Jarosz (Polskie Nagrania)
Jan Kulczycki (Polskie Nagrania)

Kudłaty Rogers

Casey Kasem (1969–1997, 2002–2009)
Billy West (1998)
Scott Innes (1999–2009)
Scott Menville (2006–2008)
Matthew Lillard (od 2010)

Matthew Lillard (2002, 2004)
Cascy Beddow (2004)
Nick Palatas (2009, 2010)

Jacek Bończyk
Maciej Damięcki (Polskie Nagrania)
Jacek Braciak (film aktorski 2004)
Krzysztof Szczerbiński (filmy aktorskie 2009 i 2010)

Fred Jones

Frank Welker
Carl Stevens (1988–1991)
Jim Wise (2012)

Freddie Prinze Jr. (2002, 2004)
Ryan Vrba (2004)
Robbie Amell (2009, 2010)

Jacek Kopczyński
Krzysztof Ibisz (Polskie Nagrania)
Kacper Kuszewski (film aktorski 2004)
Marcin Mroziński (filmy aktorskie 2009 i 2010)

Daphne Blake

Stefanianna Christopherson (1969–1970)
Heather North (1970–1985, 1997, 2003)
Kellie Martin (1988–1991)
Mary Kay Bergman (1998-2000)
Grey DeLisle (od 2001)

Sarah Michelle Gellar (2002, 2004)
Adrienne Wilkinson (2004)
Kate Melton (2009, 2010)
Sarah Jeffery (2018)

Beata Jankowska-Tzimas
Dorota Kawęcka (Polskie Nagrania)
Agnieszka Fajlhauer (film aktorski 2004)
Julia Kołakowska (filmy aktorskie 2009 i 2010)

Velma Dinkley

Nicole Jaffe (1969–1974, 2003)
Pat Stevens (1976–1979)
Marla Frumkin (1979–1983)
Christina Lange (1988–1991)
B.J. Ward (1997–2001)
Mindy Cohn (2002–2015)
Stephanie D’Abruzzo (2013)
Kate Micucci (od 2015)

Linda Cardellini (2002, 2004)
Lauren Kennedy (2004)
Hayley Kiyoko (2009, 2010)
Sarah Gilman (2018)

Agata Gawrońska-Bauman
Teresa Hering (Polskie Nagrania)
Maria Peszek (film aktorski 2004)
Agnieszka Mrozińska (filmy aktorskie 2009 i 2010)

Scrappy Doo

Lennie Weinrib (1979–1980)
Don Messick (1980–1988)
Scott Innes (2002)

Cezary Kwieciński
Mieczysław Morański (13 demonów Scooby Doo)
Mieczysław Gajda (Polskie Nagrania)

Media[edytuj | edytuj kod]

Czasopisma[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym polskim czasopismem związanym ze Scoobym było Scooby-Doo poznaje tajemnice świata! wydawane w latach 2004–2006 przez DeAgostini. Od 2006 jest też wydawany Scooby-Doo Magazyn wydawnictwa Media Service Zawada.

Komiksy i książki[edytuj | edytuj kod]

Kilka wydawnictw w Polsce wydaje książki i komiksy o Scooby Doo. Nakładem wydawnictwa Media Service Zawada ukazują się serie Superkomiks Scooby-Doo (każdy tom zawiera kilka komiksów) oraz Scooby-Doo Czytamy razem ułatwiająca naukę czytania. Wydawnictwo Siedmioróg wydało książki z bajkami o Scoobym: Scooby-Doo: Skarbnica smakowitych opowieści, Nowe przygody Tajemniczej Spółki i Scooby-Doo Twój najlepszy przyjaciel. Od 2007 roku ukazują się serie książek Scooby-Doo Tajemnice, Scooby-Doo i Ty oraz malowanki. Lista książek:

Scooby-Doo: Tajemnice[edytuj | edytuj kod]

Autor: James Gelsey

 1. Scooby-Doo! i szaman (upiór: szaman)
 2. Scooby-Doo! i fałszywa wróżka (upiór: wróżka)
 3. Scooby-Doo! i nawiedzony zamek (upiór: duch Warda Montgomery’ego)
 4. Scooby-Doo! i klątwa mściwej mumii (upiór: mumia)
 5. Scooby-Doo! i śnieżny potwór (upiór: śnieżny potwór)
 6. Scooby-Doo! i zatopiony statek (upiór: pirat)
 7. Scooby-Doo! i klątwa wilkołaka (upiór: wilkołak)
 8. Scooby-Doo! i wampir (upiór: wampir)
 9. Scooby-Doo! i potwór z wesołego miasteczka (upiór: potwór z wesołego miasteczka)
 10. Scooby-Doo! i przebojowy duch (upiór: przebojowy duch)
 11. Scooby-Doo! i skarb Zombie (upiór: Zombie)
 12. Scooby-Doo! i koszmarny mecz (upiór: duch sędziego)
 13. Scooby-Doo! i upiorny generał (upiór: upiorny generał)
 14. Scooby-Doo! i uciekający robot (upiór: robot)
 15. Scooby-Doo! i Frankenstein (upiór: Frankenstein)
 16. Scooby-Doo! i Mistrz w masce (upiór: sztukmistrz)
 17. Scooby-Doo! i Potwór z Doliny Szczęścia (upiór: Potwór z Doliny Szczęścia)
 18. Scooby-Doo! i szalony jaskiniowiec (upiór: jaskiniowiec)
 19. Scooby-Doo! i szaleńcze rodeo (upiór: klaun)
 20. Scooby-Doo! i upiór ze Sklepu z Zabawkami (upiór: lalka Calico Carly)
 21. Scooby-Doo! i straszliwy goryl (upiór: biały goryl)
 22. Scooby-Doo! i szalejący wiking (upiór: wiking)
 23. Scooby-Doo! i upiorny Strach na wróble (upiór: Strach na wróble)

Scooby Doo i Ty[edytuj | edytuj kod]

 1. Tracej West: Na tropie Wielkiej Stopy (upiór: Wielka Stopa)
 2. James Gelsey: Na tropie Potwora z Telewizora (upiór: Potwór z telewizora)
 3. James Gelsey: Na tropie Świecącego Kosmity (upiór: kosmita)
 4. Vicki Erwin: Na tropie Upiornego Psa (upiór: Upiorny Pies)
 5. Jesse Leon McCann: Na tropie Zaginionego Drwala (upiór: drwal)
 6. Jenny Markas: Na tropie Potwora z Ciasta (upiór: Potwór z ciasta)
 7. Jenny Markas: Na tropie Podskakującego Lwa (upiór: lew)
 8. James Gelsey: Na tropie Wędrującej Wiedźmy (upiór: wiedźma)
 9. James Gelsey: Na tropie Purpurowego Rycerza (upiór: rycerz)
 10. Jesse Leon McCann: Na tropie Naftowego demona (upiór: Demon z ropy naftowej)
 11. Tracey West: Na tropie Upiornej Cindy (upiór: Opętana lalka)
 12. Vicki Erwin: Na tropie Upiora z teatru (upiór: Upiór teatralny)
 13. James Gelsey: Na tropie Doktora Jenkinsa i Pana Hyde’a (upiór: Upiór Hyde)
 14. Jenny Markas: Na tropie Przerażającego pterodaktyla (upiór: Pterodaktyl)
 15. Jenny Markas: Na tropie Henry’ego bez głowy (upiór: Henry bez głowy)
 16. Jesse Leon McCann: Na tropie Leśnych upiorów (upiór: Leśne potwory)
 17. James Gelsey: Na tropie Wściekłego aligatora (upiór: Aligator)
 18. Jenny Markas: Na tropie Straszliwego mutanta (upiór: Mechaniczny pies)
 19. Tracey West: Na tropie Ducha zapaśnika (upiór: Duch zapaśnika)
 20. James Gelsey: Na tropie Potwora z Morskich wodorostów (upiór: Potwór z morskich wodorostów)
 21. Vicki Erwin: Na tropie Pajęczej intrygi (upiór: Wielki pająk)

Inne artykuły związane z serialem[edytuj | edytuj kod]

Przepis

„Scooby Chrupki” (ang. Scooby Snacks) – ulubiony przysmak Kudłatego i Scooby’ego.

Gry video[edytuj | edytuj kod]

Polskie:

 • Scooby Doo: Strachy na lachy
 • Scooby Doo: Miasto duchów
 • Scooby Doo: Piramidalna zagadka
 • Scooby Doo: Muzealna draka z powodu robaka
 • Scooby Doo: Terror kamiennego smoka
 • Scooby Doo: Akcja! Kamera! Zamęt
 • Scooby Doo 2: Potwory na gigancie (na podstawie filmu)
 • Scooby Doo i pierwsze strachy
 • Scooby Doo i nawiedzone bagno

Amerykańskie:

 • Scooby-Doo
 • Scooby-Doo Mystery
 • Scooby Doo! Mystery of the Fun Park Phantom
 • Scooby-Doo: Classic Creep Capers
 • Scooby-Doo and the Cyber Chase
 • Scooby-Doo! Night of 100 Frights
 • Scooby-Doo! Mystery Mayhem
 • Scooby-Doo! Unmasked
 • Scooby-Doo! Mystery Adventures
 • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

DVD[edytuj | edytuj kod]

Na płytach DVD wydano w Polsce seriale Scooby Doo, gdzie jesteś?, Nowy Scooby Doo (jako Największe zagadki Scooby Doo), 13 demonów Scooby Doo (jako 13 duchów Scooby Doo) Szczeniak zwany Scooby Doo, Co nowego u Scooby’ego oraz Kudłaty i Scooby Doo na tropie, a także wszystkie filmy. Dystrybutorem został Warner Bros. Home Video/Galapagos.

Dawniej Polskie Nagrania wydawały na kasetach video Scooby’ego i Scrappy’ego Doo (wersje pierwszą) z własnym dubbingiem.