Scooby Doo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy serii seriali animowanych. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Scooby-Doo
Scooby-Doo
Gatunek serialu Animowany
Komediowy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Twórcy Joe Ruby, Ken Spears, Iwao Takamoto, William Hanna, Joseph Barbera
Liczba odcinków 324 + 30 filmów
Liczba serii 11 serii
Produkcja
Produkcja Hanna-Barbera (1969-2001)
Warner Bros. Animation (od 2001)
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone ABC
Polska Cartoon Network
Polska TVN
Polska Boomerang
Polska Polsat
Polska TV 4
Kraj oryginalnej emisji  Stany Zjednoczone
Lata emisji Stany Zjednoczone od 1969
Data premiery Stany Zjednoczone 13 września 1969

Scooby Doo – seria animowanych seriali dla dzieci produkowanych w Stanach Zjednoczonych od roku 1969 do dziś. Twórcami są William Hanna i Joseph Barbera, a produkcja odbywała się w ich studio Hanna-Barbera, zaś od 2001 odbywa się w Warner Bros. Animation. Twórcami serialu poza tym duetem zostali Fred Silverman z CBS – stacji, gdzie Scooby Doo był początkowo emitowany, scenarzyści Joe Ruby i Ken Spears oraz twórca postaci Iwao Takamoto. W październiku 2004 pobił rekordową liczbę odcinków wśród amerykańskich seriali[1], ale w kwietniu 2005 pobili go Simpsonowie (378 odcinków, a Scooby Doo 371)[2].

Popularność kreskówek zapoczątkowała produkcję pełnometrażowych filmów animowanych z udziałem bohaterów seriali. Powstały też cztery filmy aktorskie – dwa kinowe: Scooby-Doo (2002) i Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie (2004) oraz dwa telewizyjne: Scooby-Doo: Strachy i patałachy (2009) i Scooby-Doo: Klątwa potwora z głębin jeziora (2011). Oprócz tego w sprzedaży jest wiele komiksów, magazynów, książek czy kolorowanek dla dzieci, a także zabawki, maskotki i gry (planszowe i komputerowe).

Choć premierowe odcinki kolejnych seriali miały miejsce w wielu stacjach, to największą popularnością z emisji Scooby’ego Doo, również w Polsce, zasłynął Cartoon Network i Boomerang. Oryginalnymi stacjami były: CBS (1969-1976), ABC (1976–1986, 1988–1991), The WB (2002-2005) i The CW (2006-2008).

Typowa fabuła[edytuj | edytuj kod]

Czworo przyjaciół: Fred Jones, Daphne Blake, Velma Dinkley i Norville „Kudłaty” Rogers oraz ich gadający pies, Scooby Doo (w filmie „Scooby-Doo! Strachy i patałachy” jego właściwe imię brzmiało Scoobert Doo), którzy tworzą Tajemniczą Spółkę, jeżdżą po świecie vanem, znanym jako Wehikuł Tajemnic (w filmie „Scooby-Doo! Strachy i patałachy” lokuje się on w garażu Daphne, ale w późniejszych serialach posiada go Kudłaty) Scooby i często natrafiają na potwory i tajemnicze sprawy, które Fred i dziewczyny postanawiają wyjaśnić, ku niezadowoleniu Scooby’ego i Kudłatego, którzy wolą jeść, niż rozwiązywać zagadki. Przeszukując różne miejsca, przyjaciele rozdzielają się na dwie zgrane drużyny. Pierwszą stanowią Fred, Daphne i Velma, natomiast drugą – Scooby i Kudłaty, choć w serialu Scooby Doo, gdzie jesteś? Velma często idzie ze Scoobym i Kudłatym. Przeważnie to Kudłaty i Scooby pierwsi wpadają na potwora i, ponieważ są tchórzami, uciekają z wielkim krzykiem. Często również się przebierają, aby zmylić straszydło. Tymczasem Fred i dziewczyny znajdują ślady. Wolą ścigać potwory, niż przed nimi uciekać, ale robią to drugie, gdy nie mają wyboru. Daphne często zostaje uprowadzona przez potwora, zwłaszcza w starszych kreskówkach. Velma, mająca bardzo słaby wzrok, co pewien czas gubi okulary, bez których staje się kompletnie bezradna i czasem wpada w kłopoty. W końcu ekipa zastawia pułapkę, którą Scooby i Kudłaty często niechcący psują, by następnie złapać potwora w inny, nieraz niedorzeczny, sposób. W końcu przyjaciele demaskują potwora jako przebierańca i wyjaśniają jego plany.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stworzenie[edytuj | edytuj kod]

Na pomysł Scooby’ego Doo wpadł Fred Silverman z CBS, gdy coraz więcej kreskówek opowiadało o superbohaterach. Początkowo miał to być serial Mysteries Five opowiadając o pięciu nastolatkach demaskujących potwory – byli to: Geoff, Mike, Kelly, Linda i jej brat „W.W.”. Później zaszły zmiany w postaciach – Geoff i Mike stali się Ronniem, który potem przekształcił się we Freda, Kelly została Daphne, Linda – Velmą a „W.W.” – Kudłatym, który przestał być bratem Velmy; do postaci dołączył pies. Zaszły też zmiany w tytule – Mysteries Five zmieniło się w Who’s S-S-Scared?. Podczas lotu samolotem Silverman usłyszał w piosence Franka Sinatry Strangers in the Night słowa „Dooby-Dooby-Doo...”. Serialowy pies przybrał imię Scooby Doo.

Seriale animowane[edytuj | edytuj kod]

13 września 1969 w CBS, w sobotnim bloku porannych kreskówek wyemitowano pierwszy odcinek serialu Scooby Doo, gdzie jesteś?. W roku 1970 zakończono produkcję. W 1972 pojawił się sequel Nowy Scooby Doo, którego odcinki z 25 minut wydłużono do 45 minut.

Wkrótce Fred Silverman przeniósł się z CBS do ABC. Scooby Doo przeniósł się wraz z nim. W 1976 pojawił się Scooby Doo, który kręcono w podobnym stylu co Scooby Doo, gdzie jesteś?. Dwa kolejne seriale nosiły ten sam tytuł – Scooby i Scrappy Doo'. W obu do głównych postaci dołączył siostrzeniec Scooby’ego – Scrappy Doo. W pierwszym serialu (1979) zagadki rozwiązywała cała szóstka postaci, a w drugim (1980) tylko Kudłaty z oboma psimi bohaterami. W kolejnym serialu – Nowy Scooby i Scrappy Doo/Nowe zagadki Scooby Doo (1983) do tej trójki dołącza tylko Daphne, podobnie jak w 13 demonów Scooby Doo (1985), gdzie oprócz tego pojawiają się nowe postacie. Ostatnim serialem w ABC został Szczeniak zwany Scooby Doo (1988), który pokazuje losy pięciu głównych postaci w okresie dzieciństwa (ok. 10 lat) – ponownie bez Scrappy’ego.

W 1991 zakończono produkcję Szczeniaka... Wtedy rozpoczęła się dla seriali długa przerwa (i tak w produkcji były jeszcze filmy). W 2001 zmarł William Hanna; Hanna-Barbera się rozwiązało, tworząc Cartoon Network Studios. Scooby Doo przeniósł się do Warner Bros. Animation. Rozpoczęto produkcję seriali rysowanych komputerowo, unowocześniono fabułę. Najpierw powstał Co nowego u Scooby'ego? (2002), a potem Kudłaty i Scooby Doo na tropie (2006), który już w zupełności różnił się od swoich poprzedników. Także stacja telewizyjna się zmieniła – pierwszy z seriali emitowano w The WB, drugi w The CW. W 2010 roku powstał kolejny serial z przygodami psa o detektywistycznych zdolnościach: Scooby Doo i Brygada Detektywów.

Filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy film animowany z serii pojawił się w roku 1979, a był to Scooby Doo podbija Hollywood. Został on wyemitowany premierowo w ABC. W kolejnych filmach ABC zagadki potworów rozwiązywali Scooby, Kudłaty i Scrappy: Scooby Doo i Bracia Boo (1987), Scooby Doo i Oporny Wilkołak (1988), Scooby Doo: Szkoła Upiorów (1989). Kolejny film, Scooby Doo i baśnie z tysiąca i jednej nocy (1994), już bez Scrappy’ego, został premierowo wyemitowany w TBS.

Później przyszedł czas na pełnometrażowe filmy Scooby Doo wydawane na DVD. Warner Bros. Animation i Hanna-Barbera stworzyły we współpracy filmy: Scooby Doo na Wyspie Zombie (1998), Scooby Doo i Duch Czarownicy (1999), Scooby Doo i najeźdźcy z kosmosu (2000) oraz Scooby Doo i cyberpościg (2001).

Sukces tych filmów doprowadził do kontynuowania seriali (powstał Co nowego u Scooby’ego?) i filmów Scooby Doo – już w samym Warner Bros. powstały: Scooby Doo i Legenda Wampira (2003), Scooby Doo i meksykański potwór (2003), Scooby Doo i potwór z Loch Ness (2004), Aloha, Scooby Doo (2005), Scooby Doo na tropie Mumii (2005), Scooby Doo: Ahoj Piraci! (2006), Scooby Doo i śnieżny stwór (2007) Scooby Doo i Król Goblinów (2008), Scooby Doo i miecz samuraja (2009), Scooby Doo: Abrakadabra-Doo (2010), Scooby Doo: Wakacje z duchami (2010), Scooby Doo: Epoka Pantozaura (2011), Scooby Doo: Pogromcy wampirów (2011), Scooby Doo: Wielka draka wilkołaka (2012).

Postacie drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

 • Yabba Doo – postać z serialu Scooby i Scrappy Doo z sezonu trzeciego, kuzyn Scooby’ego. Biały w czarne łatki. Ma sterczącą sierść, czerwoną apaszkę i brązowy kapelusz szeryfa. Jego powiedzonkiem jest Yippity-Yabbity-Doo, ponieważ Yabba-Dabba-Doo zostało wcześniej zajęte przez Freda Flintstona.
 • Vincent Van Ghoul – czarodziej z serialu 13 demonów Scooby Doo. Jest przyjacielem Flim-Flama i pomaga piątce przyjaciół w rozwiązaniu zagadek. Nie rozstaje się ze swoją czarodziejską kulą. W Scooby Doo i Brygada Detektywów jest aktorem, a Scooby i Kudłaty oglądają horrory z jego udziałem.
 • Scooby Dum – kuzyn Scooby’ego występujący czasami w serialu Scooby Doo. Biały w czarne łatki. Nosi czerwoną obrożę i czerwoną czapkę. W przeciwieństwie do kuzyna, marzy o tym, by zostać detektywem.
 • Flim-Flam – nastolatek, bohater z serialu 13 demonów Scooby Doo. Pomagał Scooby'emu, Kudłatemu, Daphne i Scrappy'emu złapać demony. Flim-Flam kradł i handlował skradzionymi rzeczami.
 • Scooby Dee – kuzynka, a zarazem obiekt westchnień Scooby'ego i Scooby-Duma. Gwiazda filmowa, zdobywczyni Oscara. Wystąpiła w serialu Scooby Doo (odc. O upiorze, który grał w horrorze).
 • Scrappy Doo – siostrzeniec Scooby’ego wielkości decymetra, który jest, na nieszczęście, o stokroć od niego śmielszy. Chcąc zgrywać bohatera ciągle chce się bić z potworem z danej części odcinka mówiąc „No, chodź tu do mnie!!", lub próbuje go zwalczyć bądź zastawić pułapkę mówiąc "Puppy Power!" (dosł. "Szczenięca moc!") według dubbingu na TV4 oznaczające "Super Szczeniak!”.
 • Mama i Tata Doo – rodzice Scooby’ego. Wystąpili w serialach: Scooby i Scrappy Doo oraz Szczeniak zwany Scooby Doo.
 • Ruby Doo – siostra Scooby’ego, matka Scrappy'ego. Wystąpiła w serialach: Scooby i Scrappy Doo oraz Szczeniak zwany Scooby Doo.
 • Skippy Doo – rodzice Scooby’ego. Wystąpił w serialu Szczeniak zwany Scooby Doo.
 • Howdy Doo – rodzice Scooby’ego. Wystąpił w serialu Szczeniak zwany Scooby Doo.
 • Dooby Doo – kuzyn Scooby’ego, wystąpił w serialu Nowy Scooby i Scrappy Doo (odc. Wiele hałasu o Dooby Doo). Piosenkarz mieszkający w Nowym Jorku. Jako jeden z nielicznych członków rodziny Doo, ma włosy. Sierść ma kolorystycznie identyczną do Scooby'ego. Ubrany jest w niebieską kamizelkę i czarny pas, na szyi nosi drogą, diamentowę obrożę. Jest miły, ale troszeczkę fajtłapowaty. Postać Dooby'ego nawiązuje do Elvisa Presleya.
 • Dixie Doo – kuzynka Scooby'ego. Wystąpiła w serialu Nowy Scooby i Scrappy Doo (odc. Łódź Scooby). Ma włosy spięte w kucyk.
 • Hex Girls (pl. Eko-wiedźmyCzarownice lub Czaderki z trumienki) - zespół rockowy składający się z trzech dziewczyn: Dusk, Luny i Thorn. Tajemnicza Spółka spotyka je po raz pierwszy w filmie Scooby Doo i Duch Czarownicy, gdzie grają koncert w swoim rodzinnym mieście, Oakhaven. Pojawiły się także w filmie Scooby Doo i Legenda Wampira jako uczestniczki festiwalu rockowego, w jednym odcinku serialu Co nowego u Scooby'ego?, w którym to kręciły teledysk w starym zamku w Transylwanii oraz w kilku odcinkach serialu Scooby Doo i Brygada Detektywów.
 • Angela Dynamit – DJ-ka radiowa z, przyjaciółka Tajemniczej Spółki. Później okazało się, że jej prawdziwe imię to Cassidy Williams i należała ona niegdyś do poprzedniej brygady detektywów.
 • Szeryf Bronson Stone – szeryf w serialu Scooby Doo i Brygada Detektywów. Nie lubi, gdy brygada rozwiązuje zagadki, bo uważa, że to on powinien łapać przestępców. Jest z wzajemnością zakochany w burmistrz Janet Nettles.
 • Janet Nettles – burmistrz w serialu Scooby Doo i Brygada Detektywów. Jest z wzajemnością zakochana w szeryfie.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Seriale animowane[edytuj | edytuj kod]

Nr serii Tytuł serialu Lata produkcji Liczba odcinków Liczba epizodów Liczba serii
1 Scooby Doo, gdzie jesteś? 1969-1972 25 odcinków 25 epizodów 2
2 Nowy Scooby Doo 1972-1974 24 odcinki 24 epizody 2
3 Scooby Doo 1976-1978 40 odcinków 40 epizodów 3
4 Scooby i Scrappy Doo 1979-1980 16 odcinków 16 epizodów 1
5 Scooby i Scrappy Doo 1980-1982 33 odcinki 99 epizodów 3
6 Nowy Scooby i Scrappy Doo / Nowe przygody Scooby’ego 1983-1984 26 odcinków 44 epizody 2
7 13 demonów Scooby Doo 1985 13 odcinków 13 epizodów 1
8 Szczeniak zwany Scooby Doo 1988-1991 27 odcinków 30 epizodów 3
9 Co nowego u Scooby'ego? 2002-2005 42 odcinki 42 epizody 3
10 Kudłaty i Scooby Doo na tropie 2006-2008 26 odcinków 26 epizodów 2
11 Scooby Doo i Brygada Detektywów 2010-2013 52 odcinki 52 epizody 2
12 Bądź cool, Scooby Doo! 2015- 0 odcinków 0 epizodów 2
RAZEM: 324 odcinki 401 epizodów 24 serie

Scooby-Doo i jego przyjaciele pojawiają się też gościnnie w serialach animowanych Batman: Odważni i bezwzględni, Johnny Bravo i Harvey Birdman, Attorney at law, ale w wielu odcinkach „Nowy Scooby Doo” też się pojawiają inne postacie, np.: Batman i Robin lub Harlem Globetrotters

Animowane filmy telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Animowane filmy DVD[edytuj | edytuj kod]

Filmy aktorskie[edytuj | edytuj kod]

Kinowe:

Telewizyjne:

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Media[edytuj | edytuj kod]

Czasopisma[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym polskim czasopismem związanym ze Scoobym było Scooby-Doo poznaje tajemnice świata! wydawane w latach 2004-2006 przez DeAgostini. Od 2006 jest też wydawany Scooby-Doo Magazyn wydawnictwa Media Service Zawada.

Komiksy i książki[edytuj | edytuj kod]

Kilka wydawnictw w Polsce wydaje książki i komiksy o Scooby Doo. Nakładem wydawnictwa Media Service Zawada ukazują się serie Superkomiks Scooby-Doo (każdy tom zawiera kilka komiksów) oraz Scooby-Doo Czytamy razem ułatwiająca naukę czytania. Wydawnictwo Siedmioróg wydało książki z bajkami o Scoobym: Scooby-Doo: Skarbnica smakowitych opowieści, Nowe przygody Tajemniczej Spółki i Scooby-Doo Twój najlepszy przyjaciel. Od 2007 roku ukazują się serie książek Scooby-Doo Tajemnice, Scooby-Doo i Ty oraz malowanki. Lista książek:

Scooby-Doo: Tajemnice[edytuj | edytuj kod]

Autor: James Gelsey

 1. Scooby-Doo! i szaman (upiór: szaman)
 2. Scooby-Doo! i fałszywa wróżka (upiór: wróżka)
 3. Scooby-Doo! i nawiedzony zamek (upiór: duch Warda Montgomery’ego)
 4. Scooby-Doo! i klątwa mściwej mumii (upiór: mumia)
 5. Scooby-Doo! i śnieżny potwór (upiór: śnieżny potwór)
 6. Scooby-Doo! i zatopiony statek (upiór: pirat)
 7. Scooby-Doo! i klątwa wilkołaka (upiór: wilkołak)
 8. Scooby-Doo! i wampir (upiór: wampir)
 9. Scooby-Doo! i potwór z wesołego miasteczka (upiór: potwór z wesołego miasteczka)
 10. Scooby-Doo! i przebojowy duch (upiór: przebojowy duch)
 11. Scooby-Doo! i skarb Zombie (upiór: Zombie)
 12. Scooby-Doo! i koszmarny mecz (upiór: duch sędziego)
 13. Scooby-Doo! i upiorny generał (upiór: upiorny generał)
 14. Scooby-Doo! i uciekający robot (upiór: robot)
 15. Scooby-Doo! i Frankenstein (upiór: Frankenstein)
 16. Scooby-Doo! i Mistrz w masce (upiór: sztukmistrz)
 17. Scooby-Doo! i Potwór z Doliny Szczęścia (upiór: Potwór z Doliny Szczęścia)
 18. Scooby-Doo! i szalony jaskiniowiec (upiór: jaskiniowiec)
 19. Scooby-Doo! i szaleńcze rodeo (upiór: klaun)
 20. Scooby-Doo! i upiór ze Sklepu z Zabawkami (upiór: lalka Calico Carly)
 21. Scooby-Doo! i straszliwy goryl (upiór: biały goryl)
 22. Scooby-Doo! i szalejący wiking (upiór: wiking)
 23. Scooby-Doo! i upiorny Strach na wróble (upiór: Strach na wróble)

Scooby Doo i Ty[edytuj | edytuj kod]

 1. Tracey Wast: Na tropie Wielkiej Stopy (upiór: Wielka Stopa)
 2. James Gelsey: Na tropie Potwora z Telewizora (upiór: Potwór z telewizora)
 3. James Gelsey: Na tropie Świecącego Kosmity (upiór: kosmita)
 4. Vicki Erwin: Na tropie Upiornego Psa (upiór: Upiorny Pies)
 5. Jesse McCann: Na tropie Zaginionego Drwala (upiór: drwal)
 6. Jenny Markas: Na tropie Potwora z Ciasta (upiór: Potwór z ciasta)
 7. Jenny Markas: Na tropie Podskakującego Lwa (upiór: lew)
 8. James Gelsey: Na tropie Wędrującej Wiedźmy (upiór: wiedźma)
 9. James Gelsey: Na tropie Purpurowego Rycerza (upiór: rycerz)

Zabawki[edytuj | edytuj kod]

W Polsce wyprodukowano dużo zabawek i gier Scooby Doo – maskotki, figurki, kalendarze (dołączone do Scooby-Doo Magazynów), puzzle, gry planszowe i wiele innych.

Inne artykuły związane z serialem[edytuj | edytuj kod]

Przepis

Scooby Chrupki (ang. Scooby Snacks) – ulubiony przysmak Kudłatego i Scooby’ego. Od lutego 2007 w sklepach można kupować Scooby Chrupki, które produkuje firma DM Snacks.

Gry video[edytuj | edytuj kod]

Polskie:

 • Scooby Doo: Strachy na lachy
 • Scooby Doo: Miasto duchów
 • Scooby Doo: Piramidalna zagadka
 • Scooby Doo: Muzealna draka z powodu robaka
 • Scooby Doo: Terror kamiennego smoka
 • Scooby Doo: Strachy na lachy
 • Scooby Doo: Akcja! Kamera! Zamęt
 • Scooby Doo 2: Potwory na gigancie (na podstawie filmu)
 • Scooby Doo i pierwsze strachy
 • Scooby Doo i nawiedzone bagno

Amerykańskie:

 • Scooby-Doo
 • Scooby-Doo Mystery
 • Scooby Doo! Mystery of the Fun Park Phantom
 • Scooby-Doo: Classic Creep Capers
 • Scooby-Doo and the Cyber Chase
 • Scooby-Doo! Night of 100 Frights
 • Scooby-Doo! Mystery Mayhem
 • Scooby-Doo! Unmasked
 • Scooby-Doo! Mystery Adventures
 • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

DVD[edytuj | edytuj kod]

Na płytach DVD wydano w Polsce seriale Scooby Doo, gdzie jesteś?, Nowy Scooby Doo (jako Największe zagadki Scooby Doo), 13 demonów Scooby Doo (jako 13 duchów Scooby Doo) Szczeniak zwany Scooby Doo, Co nowego u Scooby’ego oraz Kudłaty i Scooby Doo na tropie, a także wszystkie filmy. Dystrybutorem został Warner Bros. Home Video/Galapagos.

Dawniej Polskie Nagrania wydawały na kasetach video Scooby’ego i Scrappy’ego Doo (wersje pierwszą) z własnym dubbingiem.

Przypisy

 1. Scooby-Doo breaks cartoon record. BkBC, 25.10.2004. [dostęp 21.08.2006].
 2. Claire Folkard: Guinness World Records 2006. Bantam USA, 2006. ISBN 0-553-58906-7.