Scooby Doo podbija Hollywood

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Scooby Doo podbija Hollywood
Scooby-Doo Goes Hollywood
Gatunek animowany
komedia
familijny
Data premiery Stany Zjednoczone 23 grudnia 1979
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 49 minut
Reżyseria Ray Patterson
Scenariusz Dick Robbins
Duane Poole
Główne role Don Messick
Casey Kasem
Rip Torn
Muzyka Hoyt Curtin
Produkcja William Hanna, Joseph Barbera, Don Jurwich
Kontynuacja Scooby Doo i Bracia Boo

Scooby Doo podbija Hollywood (ang. Scooby-Doo Goes Hollywood) – film animowany z roku 1979, pierwszy na podstawie serii Scooby Doo.

Film emitowany obecnie na kanale Boomerang w Kinie Boomerang, dawniej był również emitowany przez Cartoon Network w Kinie CN.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Scooby i Kudłaty po nakręceniu kolejnego odcinka swego serialu mają dosyć ciągłej rutyny i decydują stać się wielkimi gwiazdami z dużymi zarobkami. W tym celu jadą do siedziby OTV, by omówić warunki nowych ról. Po reakcjach personelu obaj zdają sprawę, że Scooby jest dość popularny. W końcu spotykają się prezesem OTV, który zachwala talent komediowy psa.

Kudłaty przedstawia się prezesowi jako impresario Scooby’ego i mówi mu, że ten chce grać poważne role, nie śmiesznego i tchórzliwego psa. W tym celu pokazany zostaje film Jak Scooby zdobywał Dziki Zachód, gdzie Scooby i Kudłaty grają szeryfa i jego zastępcę na Dzikim Zachodzie, gdzie ścigają zbira Jesse’ego Rottena. Prezes uważa film za żart i utwierdza się, że Scooby ma talent komediowy. Kudłaty i Scooby niezadowoleni z tego, że ich intencje zostały źle zinterpretowane, myślą jak przekonać prezesa, że mówią poważnie.

W końcu Scooby oznajmia, że chce odejść z serialu ku szoku Velmy, Freda i Daphne. Przyjaciele protestują przeciw temu, jednak Kudłaty mówi im, że Scooby chce zmienić swój wizerunek i rozszerzyć swój repertuar aktorski. Kudłaty i Scooby umawiają się z tancerką Labrown na hali wrotkowej, by nakręcić kolejny pilot filmu, tym razem zatytułowanego Labrown i Scooby, opowiadającego o mistrzostwach świata jeździe figurowej na wrotkach. Kręcenie sceny kończy się katastrofą, co według Velmy, Freda i Daphne nie zmieni wizerunku Scooby’ego.

Niezrażeni tym Kudłaty i Scooby pokazują prezesowi OTV nagranie z film. Ten nie może uwierzyć, że film jest na poważnie. I jakby było tego mało został nakręcony pilot do serialu Scooby Dzień, którego akcja dzieje się w latach 50. na Środkowym Zachodzie. Załamany prezes proponuje powrót Scooby’emu do swego serialu, jednak Kudłaty pokazuje mu kontrakt gwarantujący zróżnicowanie ról.

Kudłaty trenuje Scooby’ego do zachowywania się jak rasowy gwiazdor filmowy, by odwiedzić Top Hat, ekskluzywną restaurację dla gwiazd filmowych. Niestety, Scooby zachowuje brak manier przy stole i zostaje wyrzucony. Incydent zostaje odnotowany w gazetach. Chcąc uniknąć kolejnej gafy, Kudłaty dodatkowo instruuje Scooby’ego podczas odwiedzin hotelu pełnego producentów filmowych. Jednak i tam nie idzie po ich myśli. Dowiadujący się o tym z gazet Fred, Daphne i Velma żałują Scooby’ego. Wspominają jak oni i Kudłaty kupili Scooby’ego w sklepie zoologicznym jako szczeniaka oraz jego pierwsze urodziny. Zastanawiają się, jak przekonać Scooby’ego do powrotu.

Tymczasem Kudłaty pociesza Scooby’ego zasmuconego ciągłymi niepowodzeniami. Zatrzymują przy Chińskim teatrze Graumana i wyobrażają jak udają się uroczystą premierę filmu Super Scooby oraz musicalu Dźwięki Scooby’ego. Gdy Kudłaty chce wykonać telefon do prezesa, Scooby robi odciski swych łap w betonie wzorem innych gwiazd. Okazuje się, że zorganizował casting dla psów na zastępcę Scooby’ego. Rozbawieni tym Kudłaty i Scooby jadą do studia. Nie wiedzą jednak, że to przynęta mająca skłonić Scooby’ego do powrotu do serialu. Scooby i Kudłaty ukradkiem naśmiewają się z fatalnej gry aktorskiej kandydatów, jednak rzedną im miny, gdy zostaje znaleziony zastępca. Plan nie wypala, gdyż Scooby chce bardziej osiągnąć wyższy status w Hollywood. Zaskoczonemu prezesowi OTV zostaje przedstawiony kolejna próbka – tym razem Scooby i Cherie, program telewizyjny we współpracy światowej sławy aktorką i piosenkarką Cherie. Załamanemu prezesowi pokazany zostaje kolejny film Statek miłości, gdzie Scooby jest kapitanem wycieczkowca.

Scooby i Kudłaty swe plany odejścia z małego ekranu na rzecz filmów fabularnych ogłaszają w programie talk-show Jackiego Carlsona. Informacja bulwersuje dzieci będące fanami serialu Scooby’ego Doo. Scooby i Kudłaty pokazują zasmuconemu prezesowi Aniołki Scooby’ego, gdzie Scooby wraz z Aniołkami rozwiązuje kryminalne sprawy. Nagle Scooby rozkazuje zatrzymać projektor, z czym się zgadza prezes. Scooby pyta się o opinię prezesa – ten stwierdza, że powinien wrócić do swego serialu. Gdy Kudłaty mówi, że obaj chcą zostać wielkimi gwiazdami, prezes mówi mu, że obaj już są gwiazdami i pokazuje im tłumy wielbicieli. Scooby decyduje się wrócić do dawnej kariery. Gdy prezes OTV chce odpocząć po wszystkim, nagle przybywa Kudłaty wciąż chętny większej kariery. Jednak Kudłaty zostaje wyrzucony z siedziby OTV i związany w taśmie filmowej dogania za Wehiłem Tajemnic odjeżdżającym w stronę zachodzącego słońca.

Obsada głosowa[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Master Film
Reżyseria: Romuald Drobaczyński
Dialogi: Joanna Klimkiewicz
Dźwięk: Stanisław Uszyński
Montaż: Krzysztof Gurszyński
Teksty piosenek: Andrzej Brzeski
Śpiewali: Arkadiusz Jakubik, Ludmiła Warzecha oraz Piotr Gogol, Adam Krylik, Małgorzata Olszewska i Monika Wierzbicka
Opracowanie muzyczne: Eugeniusz Majchrzak
Kierownictwo produkcji: Anna Rybicka

Wystąpili:

Lektor: Roch Siemianowski

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]