Verney Lovett Cameron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karykatura Verneya Lovetta Camerona z 1876 roku

Verney Lovett Cameron (ur. 1 lipca 1844 koło Weymouth, zm. 24 marca 1894 w Leighton Buzzard) – brytyjski podróżnik i badacz Afryki środkowej, a także pisarz. Był pierwszym Europejczykiem, który przemierzył Afrykę wzdłuż równika.

Urodził się nieopodal miasta Weymouth, w hrabstwie Dorset. W 1857 roku wstąpił do Royal Navy. W 1868 brał udział w ekspedycji przeciwko cesarzowi Abisynii Teodorowi II.

W 1873 został wybrany przez Królewskie Towarzystwo Geograficzne na kierownika ekspedycji do środkowej Afryki, w celu wsparcia wyprawy dr Davida Livingstone’a. Wkrótce po wyruszeniu z Zanzibaru spotkał członków wyprawy Livingstone’a niosących ciało ich przewodnika, który zmarł na malarię i dyzenterię. Cameron kontynuował podróż do miasta Ujiji nad jeziorem Tanganika, gdzie w lutym 1874 znalazł dokumenty Davida Livingstone’a.

Cameron badał południowe wybrzeże jeziora i odkrył wypływającą z niego rzekę Lukuga. Po jakimś czasie wyruszył na zachód do Nyangwe - arabskiego miasta nad rzeką Lualaba. 28 listopada 1875 dotarł do zachodniego wybrzeża Afryki i, jako pierwszy Europejczyk, przemierzył całą Afrykę wzdłuż równika. Podróż tę opisał w dziele Across Africa w 1877 roku.

Był on również autorem książki przygodowej Czarny Książę (oryg. The cruise of the „Black Prince” Privateer – 1886).

Verney Lovett Cameron zmarł 24 marca 1894 roku na skutek upadku z konia podczas powrotu z polowania w Leighton Buzzard.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]