Władysław Turowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Władysław Józef Marian Turowicz
Tur
Generał Brygady
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1908
Zubir Syberia
Data i miejsce śmierci 8 stycznia 1980
Pakistan Karaczi Pakistan

Władysław Turowicz (ur. 23 kwietnia 1908 w Zubirze, Syberia, zm. 8 stycznia 1980 w Karaczi, Pakistan) – Polak, generał Pakistańskich Sił Powietrznych (PAF), współtwórca PAF.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od najmłodszych lat zafascynowany lotnictwem, ukończył Wydział Lotnictwa Inżynieryjnego na Politechnice Warszawskiej. Kiedy rozpoczęła się wojna, był rezerwistą polskiego lotnictwa. W czasie wojny służył w brytyjskim lotnictwie jako inspektor techniczny, organizując i testując samoloty. Nie mógł być pilotem ze względu na słaby wzrok. Po zakończeniu II wojny światowej, kiedy sytuacja polityczna w Polsce nie zapowiadała się obiecująco dla polskich żołnierzy walczących w Anglii, z zadowoleniem przyjął propozycję wyjazdu do Pakistanu. Władysław Turowicz mający doświadczenie w organizowaniu i wyposażeniu sił powietrznych, które nabył w Anglii (Farnborough), wraz z grupą 30 polskich wyższych oficerów lotnictwa i techników przybył do Karaczi (pod koniec 1948 roku). Jego zadaniem było zorganizowanie i szkolenie sił powietrznych Pakistanu. Trzyletni kontrakt z Pakistańskimi Siłami Powietrznymi przekształcił się w stałą i pełną awansów przez 18 lat pracę. Początkowo prowadził szkolenie techniczne w bazie lotniczej wraz z częścią polskich specjalistów w sekcji technicznej w Karaczi. Później zostali przeniesieni i zakwaterowani w Peszawarze.

W 1952 roku w randze porucznika objął stanowisko dowódcy bazy Pakistańskich Sił Powietrznych w Chaklala. Żona, Zofia Turowicz początkowo pracowała również w Pakistańskich Siłach Powietrznych (PAF) jako instruktorka szybowcowa, później podjęła pracę jako nauczycielka przedmiotów ścisłych w Amerykańskiej Szkole w Karaczi. Czworo dzieci państwa Turowiczów otrzymało solidne wykształcenie w szkołach w Karaczi i Wielkiej Brytanii.

W 1959 roku Władysław Turowicz awansował do stopnia Air Wing Captain (pułkownika). W 1960 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy Sztabu Sił Powietrznych do spraw szkolenia (Assistent Chief of Air Staff). W 1965 r. uruchomił produkcję części zapasowych do samolotów, za co otrzymał ordery: Sitara-i-Pakistan, Tamgha-i-Pakistan, Sitara-i-Khidmat. Przeszedł na emeryturę w 1967 roku ze stanowiska zastępcy dowódcy Sztabu Sił Powietrznych do spraw szkolenia (Assistant Chief of Air Staff) w randze Air Commodore (generała). Na emeryturze pracował jeszcze jako dyrektor naczelny (Executive Director) w renomowanym i prestiżowym Space & Upper Atmosphere Research Committee (SUPARCO).

Władysław Turowicz zmarł w roku 1980. Został pochowany na cmentarzu chrześcijańskim w Karaczi. 14 sierpnia 2006 roku (w dniu Święta Niepodległości Pakistanu oraz w przeddzień Dnia Wojska Polskiego) został odsłonięty pomnik Generała Władysława Turowicza upamiętniający zasługi Generała, który wraz z grupą polskich lotników i techników współtworzył Pakistańskie Lotnictwo PAF.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

City Secret – Hello Mr. Władysław Turowicz (ang.). The Karachi Walla, 2011-10-06. [dostęp 2013-02-03].