Muhammad Ali Jinnah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muhammad Ali Jinnah
محمد علی جناح
Jinnah1945.jpg
1945
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia 1876
Karaczi
Data i miejsce śmierci 11 września 1948
Karaczi
Gubernator generalny Pakistanu
Okres od 11 sierpnia 1947
do 11 września 1948
Przynależność polityczna Liga Muzułmańska
Poprzednik Louis Mountbatten
Następca Khawaja Nazimuddin
Jinnah Sign.gif

Muhammad Ali Jinnah (urdu: محمد على جناح, ur. 25 grudnia 1876 w Karaczi w ówczesnych Indiach Brytyjskich, zm. 11 września 1948 tamże) – polityk indyjski i pakistański, z zawodu adwokat. Znany jest także jako Wielki Prowadzący (urdu: قائد اعظم - Kuaid-e-Azam) lub Ojciec Narodu (Baba-e-Kaum).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojczystym językiem, tak jak Mahatmy Gandhiego, „ojca Indii”, był gudźarati. Ukończył Christian Society High School w Karaczi. W 1893 wyjechał do Londynu do pracy. W 1894 zaczął tam studia prawnicze. Miał 2 siostry: Fatimę Jinnah i Szirin Bai. Od 1897 odbywał praktykę adwokata w Bombaju. Od 1910 należał do Zgromadzenia Prawodawczego przy wicekrólu. Od 1913 do 1928 prowadził działania na rzecz współpracy między Indyjskim Kongresem Narodowym (INC, był również jego członkiem) a Ligą Muzułmańską (wstąpił do niej w 1913).

Pakistański bohater narodowy. Przywódca muzułmanów w Indyjskim Kongresie Narodowym oraz długoletni przewodniczący Ligi Muzułmańskiej. W 1930 roku zerwał współpracę z Gandhim i stworzył koncepcję utworzenia z północnych prowincji indyjskich oddzielnego państwa dla muzułmanów - Pakistanu. Został jego założycielem i od 1947 pierwszym gubernatorem (aż do swojej śmierci).

Jinnah był jednym z głównych orędowników podziału Indii na dwa niezależne państwa - Indie i Pakistan. Reprezentował muzułmanów, pomimo że sam nie był szczególnie praktykującym wyznawcą Allaha[potrzebny przypis].

Pisma Jinnaha znajdują się w Archiwum Narodowym w Islamabadzie i wpisane są na listę najważniejszych dokumentów świata przez UNESCO. Dzień jego narodzin jest świętem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Muhammad Ali Chaudhuri, The Emergence of Pakistan, Nowy Jork, 1967
  • Ayesha Jalal, The Sole Spokesman. Jinnah, the Muslim League and the Demand for Pakistan, Cambridge, 1985