W.S. Merwin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z W. S. Merwin)
Skocz do: nawigacja, szukaj
W.S. Merwin
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 września 1927
Nowy Jork, USA
Narodowość amerykańska
Język angielski
Alma Mater Princeton University
Dziedzina sztuki poezja
Faksymile
Strona internetowa

W.S. Merwin, właśc. William Stanley Merwin (ur. 30 września 1927 w Nowym Jorku) – amerykański poeta, dramaturg oraz tłumacz; działacz na rzecz ochrony środowiska i buddysta. Autor ponad 20 oryginalnych tomów poetyckich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1948 ukończył Princeton University, a rok później zdał dodatkowe kursy języków romańskich. W latach 50. podróżował po Europie, był m.in. nauczycielem syna Roberta Gravesa, mieszkał na Majorce, później w Londynie i na południu Francji. W 1952 wydał pierwszy tom poetycki, A Mask for Janus, który zdobył uznanie W.H. Audena. W 1956 roku powrócił do Stanów Zjednoczonych.

W latach 1967-1970 powstawały tomiki (The Lice i The Carrier of Ladders), w których Merwin przeciwstawiał się polityce zagranicznej USA i protestował przeciwko wojnie w Wietnamie. W 1971 za The Carrier of Ladders poeta otrzymał Nagrodę Pulitzera.

W 1976 roku rozpoczął naukę u mistrza buddyzmu zen, Roberta Aitkena. Merwin zamieszkał wtedy na Hawajach i zaangażował się w działania na rzecz ochrony środowiska, co znalazło odzwierciedlenie w jego kolejnych tomikach, m.in. The Compass Flower (1977), Opening the Hand (1983) i The Rain in the Trees (1988).

Wśród wielu tłumaczeń Merwina znalazły się m.in. sanskrycka poezja miłosna, Pieśń o Rolandzie, haiku Buson Yosa, Czyściec Dantego, dramaty Lorki i Eurypidesa oraz wiersze Nerudy czy Mandelsztama.

W 2013 roku Merwin został pierwszym laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta[1].

Utwory w języku polskim[edytuj | edytuj kod]

  • 2013 Imię powietrza. Wiersze wybrane, oprac. Agata Hołobut

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]