w3m

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
w3m
Ilustracja
Autor Akinori Ito i współpracownicy
Pierwsze wydanie 1995
Aktualna wersja stabilna 0.5.3
(15 stycznia 2011) [±]
System operacyjny Unix, Windows, OS/2
Rodzaj przeglądarka WWW
Licencja MIT
Strona internetowa

w3m – darmowa przeglądarka internetowa rozpowszechniana na zasadach wolnego oprogramowania, obsługująca tabele, ramki, połączenia Transport Layer Security i wyświetlanie w kolorze. Na przystosowanych do tego terminalach przeglądarka wyświetla również osadzone w tekście grafiki. W większości przypadków program prezentuje strony internetowe w układzie zbliżonym do zamysłów projektowych ich twórców.

Nazwa "w3m" pochodzi od japońskiego "WWW-o miru" - "zobaczyć Sieć".

Z poziomu edytora Emacs[edytuj | edytuj kod]

Przeglądarki można używać z poziomu edytora tekstu Emacs za pomocą modułu w3m.el napisanego w języku Emacs Lisp. Moduł pozwala na szybkie przeglądanie stron internetowych wewnątrz edytora. Przygotowanie stron do wyświetlenia nie odbywa się jednak w module, lecz zarządzane jest przez przeglądarkę w3m - Emacs Lisp odpowiada tylko za wyświetlenie efektu końcowego. Powoduje to, że moduł działa szybciej niż Emacs/W3, przetwarzający stronę i przygotowujący ją do wyświetlenia całkowicie w Emacs Lisp.

Odgałęzienia[edytuj | edytuj kod]

Istnieją dwa poboczne w stosunku do 'w3m projekty, pozwalające na przykład na obsługę dodatkowych systemów kodowania znaków:

  1. opracowany przez Hironori Sakamoto w3m-m17n, gdzie "m17n" oznacza wielojęzyczność
  2. opracowany przez Kiyokazu Suto w3mmee, gdzie "mee" oznacza angielskie "Multi-Encoding Extension" - rozszerzenie dla różnych systemów kodowania znaków

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]