Minimo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Minimoprzeglądarka internetowa dla urządzeń przenośnych, oparta na silniku Gecko (został wykorzystany w przeglądarce Mozilla Firefox).

Minimo pozostała na wczesnym etapie rozwoju (wersja 0.2). 13 listopada 2007 lider projektu, Doug Turner, ogłosił zakończenie prac nad przeglądarką oraz przejście do prac nad jego następcą[1]. Obecnie rozwijany jest on pod nazwą Fennec.

Minimo miała stanowić konkurencję dla prekursora i lidera przeglądarek na rynku mobilnym – Opery, jak również zdobywające coraz większe uznanie przeglądarki oparte na silniku WebKit. Docelowo miała pracować na urządzeniach z ok. 32-64 MB pamięci RAM pod kontrolą systemu GNU/Linux i biblioteki GTK+.

Minimo posiada dwa tryby pracy – zwykły, w którym strony wyświetla dokładnie tak, jak przeglądarki dla komputerów PC (choć wówczas większość stron nie mieści się na małym ekranie), lub w trybie specjalnym, w którym odpowiednio modyfikuje wyświetlane strony tak, by korzystanie z nich na małym ekranie było wygodne.

Przeglądarkę udało się uruchomić w dystrybucji Familiar Linux 0.7.2 na palmtopach iPaq 5555 i 38xx oraz Nokii 770 pod kontrolą systemu Maemo jak również w telefonach z serii FreeRunner pod kontrolą OpenMoko.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Minimo and Mobile. [dostęp 2009-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-04)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]