Minimo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Minimo - przeglądarka internetowa dla urządzeń przenośnych, oparta na silniku Gecko (znanym z przeglądarki Mozilla Firefox).

Minimo pozostała na wczesnym etapie rozwoju (wersja 0.2). 13 listopada 2007 lider projektu, Doug Turner, ogłosił zakończenie prac nad przeglądarką oraz przejście do prac nad jego następcą[1]. Obecnie rozwijany jest on pod nazwą Fennec.

Minimo miała stanowić konkurencję dla prekursora i lidera przeglądarek na rynku mobilnym - Opery, jak również zdobywające coraz większe uznanie przeglądarki oparte na silniku WebKit. Docelowo miała pracować na urządzeniach z ok. 32-64 MB pamięci RAM pod kontrolą systemu GNU/Linux i biblioteki GTK+.

Minimo posiada dwa tryby pracy - zwykły, w którym strony wyświetla dokładnie tak, jak przeglądarki dla komputerów PC (choć wówczas większość stron nie mieści się na małym ekranie), lub w trybie specjalnym, w którym odpowiednio modyfikuje wyświetlane strony tak, by korzystanie z nich na małym ekranie było wygodne.

Przeglądarkę udało się uruchomić w dystrybucji Familiar Linux 0.7.2 na palmtopach iPaq 5555 i 38xx oraz Nokii 770 pod kontrolą systemu Maemo jak również w telefonach z serii FreeRunner pod kontrolą OpenMoko.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]