Wadąg (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wadąg
Ilustracja
Wadąg z lotu ptaka
Położenie
Państwo  Polska
Morfometria
Powierzchnia 494 ha
Głębokość
• maksymalna

35 m
Hydrologia
Rzeki wypływające Wadąg
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wadąg
Wadąg
Ziemia53°50′24″N 20°34′09″E/53,840000 20,569167

Wadągjezioro w północno-wschodniej Polsce, położone w województwie warmińsko-mazurskim. Powierzchnia około 500 ha.

Wypływa z niego rzeka Wadąg.

Jezioro typu sielawowego o powierzchni 494 ha i głębokości 35 m. położone wśród pól i lasów Pojezierza Olsztyńskiego. Jezioro składa się z trzech akwenów połączonych otwartym plosem. W północnym brzegu wschodniego akwenu wpływa do jeziora rzeka Pisa i potok Orzechowo. Na końcu basenu południowego z jeziora wypływa rzeka Wadąg, a wpływa potok Kośnika. Na powierzchni jeziora znajdują się trzy wyspy. Największa o powierzchni 3 ha znajduje się w środkowej części jeziora, druga około 0,5 ha u wejścia do basenu zachodniego; trzecia najmniejsza wysepka w środkowej części plosa przy północnym brzegu. Brzegi wysokie i strome otoczone są polami i lasami. Nad jeziorem usytuowane są następujące wsie: Słupy, Barczewko, Szypry, Myki. Dojazd z Olsztyna w kierunku północnym do miejscowości Słupy lub Myki.

Żyją tu sumy – olbrzymy o długości ciała powyżej 2m i wadze przekraczające 40 kg. Trzeci co do wielkości złapany sum w Polsce to właśnie tutaj. Jezioro to jest rybne gł. sandacz, leszcz, szczupak, węgorz. Nie poleca się tego akwenu do kąpieli.

Nazwę Wadąg wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę jeziora – Wadang See[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Stachurski, Malownicza kraina Warmia i Mazury, Agencja Fotograficzno-Wydawnicza "Mazury", ​ISBN 83-86565-06-3​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]