Wadi Haddad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wadi Haddad, ps. Abu Hani (ur. w 1927 roku, zm. 28 marca 1978 roku) – palestyński działacz nacjonalistyczny i terrorysta[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w arabskiej rodzinie prawosławnej w Safedzie, rodzinną miejscowość opuścił po zajęciu jej przez Żydów. Ukończył studia medyczne w Bejrucie. Razem z Georgesem Habaszem prowadził klinikę dla Palestyńczyków w Ammanie oraz pracował dla UNRWA. W 1952 roku był jednym z założycieli Arabskiego Ruchu Narodowego. W 1957 roku został aresztowany w Jordanii za działalnością nacjonalistyczną. W więzieniu spędził trzy lata. W 1961 roku udał do Syrii. W 1967 roku współtworzył Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny[1].

Stał na czele sekcji LFWP-OS (Operacje Specjalne) odpowiedzialnej za zamachy terrorystyczny[2]. Przez pewien czas współpracował z międzynarodowym terrorystą „Carlosem“[2]. Zlecił „Carlosowi“ zamach na szczyt OPEC w Wiedniu w grudniu 1975 roku[2]. Przypuszczalnie za to w 1976 roku został usunięty z kierownictwa LFWP[2]. Zmarł w 1978 roku w trakcie pobytu w Niemieckiej Republice Demokratycznej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Wadi' Haddad (ang.). http://www.webgaza.net.
  2. a b c d Terroryzm s. 52

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]