Waldemar Kraft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waldemar Kraft (pierwszy z lewej), 1953

Waldemar Kraft (ur. 19 lutego 1898 w Brzostowie, zm. 12 lipca 1977 w Bonn) – działacz mniejszości niemieckiej w przedwojennej Polsce, SS Hauptsturmführer, a po wojnie niemiecki polityk działający w RFN od 1956 działacz partii CDU „Christlich Demokratische Union Deutschlands”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1920 do 1939 był jednym przywódców mniejszości niemieckiej w Polsce. Był dyrektorem niemieckich organizacji rolniczych w przedwojennej Polsce jak „Hauptvereins der Deutschen Bauernvereine in Posen” i „Deutschen Landwirtschaftlichen Zentralverbandes in Polen”. Po ataku na Polskę 13 listopada 1939 w uznaniu jego zasług został mianowany Hauptsturmführerem SS, Był specjalistą od spraw rolnictwa m.in. w Amt II („Volkstumsreferat”) des Reichssicherheitshauptamtes (RSHA), a także w Izbie Rolniczej (Landwirtschaftskammer) w Poznaniu. Pełniąc te funkcje realizował program wypędzania polskich rolników z Wielkopolski w latach 1939–1941 oraz osiedlania na ich miejscu Niemców przesiedlonych z Rumunii, krajów bałtyckich i ZSRR w ramach akcji Heim ins Reich. Od 1933 był członkiem NSDAP. Po wojnie był działaczem wypędzonych oraz rzecznikiem Ziomkostwa Wisła–Warta (Landsmannschaft Weichsel-Warthe). Był także jednym z sygnatariuszy tzw. „Karty Wypędzonych”. Od 1953 roku działacz niemieckiej partii CDU.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rainer Salzmann, Kraft, Waldemar w: Neue Deutsche Biographie (NDB). Band 12, Duncker & Humblot, Berlin 1980, S. 655 f.
  • Richard Grunberger, Hitler’s SS (1970), page.114.