Warszawskie Zakłady Fotochemiczne FOTON

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warszawskie Zakłady Fotochemiczne FOTON S.A.
Ilustracja
Siedziba FOTON-u przy ul. Wolskiej 45 po zamknięciu produkcji
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1888
Państwo  Polska
Lokalizacja Polska Polska
Siedziba 00-961 Warszawa
ul. Wolska 45
Numer KRS 0000029544
Prezes Robert Muraszko
Akcjonariusze/
udziałowcy
Skarb Państwa
Kapitał zakładowy 2.285.750,00 PLN
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Warszawskie Zakłady Fotochemiczne FOTON S.A.
Warszawskie Zakłady Fotochemiczne FOTON S.A.
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Warszawskie Zakłady Fotochemiczne FOTON S.A.
Warszawskie Zakłady Fotochemiczne FOTON S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Warszawskie Zakłady Fotochemiczne FOTON S.A.
Warszawskie Zakłady Fotochemiczne FOTON S.A.
Ziemia52°14′01,2″N 20°58′08,1″E/52,233667 20,968917
Strona internetowa

Warszawskie Zakłady Fotochemiczne FOTONwarszawskie zakłady fotochemiczne, z siedzibą na Woli przy ul. Wolskiej 45. Zakłady te przejęły tradycję przedwojennych zakładów „FOTON” Piotra Lebiedzińskiego oraz działu produkcji fotochemicznej „FOTO” fabryki „J. Franaszek S.A.”.

Historia[edytuj]

Początki przemysłu fotochemicznego w Warszawie związane są z Piotrem Lebiedzińskim, który w roku 1888 rozpoczął produkcję materiałów światłoczułych. W roku 1936 przy ul. Wolskiej bracia Jerzy i Kazimierz Franaszkowie, właściciele fabryki obić papierowych i papierów kolorowych „J. Franaszek S.A.” rozpoczęli budowę oddziału zajmującego się produkcją papierów fotograficznych i błon negatywowych.

Produkcja utrzymana została pomimo wybuchu II wojny światowej i w czasie okupacji hitlerowskiej zakład nie przeszedł pod zarząd niemiecki. W zakładach powstawały m.in. papiery ze znakami wodnymi dla potrzeb ruchu oporu.

W roku 1943 zmarł Jerzy Franaszek, a 5 sierpnia 1944 podczas rzezi Woli oddziały SS zamordowały Kazimierza Franaszka z rodziną, pracowników i ludzi szukających schronienia na terenie fabryki. Zabudowania fabryki uległy zniszczeniu w czasie powstania warszawskiego, urządzenia do produkcji fotochemicznej zostały zdemontowane i wywiezione do Niemiec.

Po wojnie fabrykę „J. Franaszek S.A.” wstępnie odbudowano i upaństwowiono w 1949 roku, nadając jej nazwę Warszawskie Zakłady Fotochemiczne FOTON. Zakłady specjalizowały się w produkcji błon i odczynników fotograficznych, w tym głównie dla radiologii medycznej pod własnym znakiem FOTON - specjalnością fabryki były halogenosrebrowe materiały światłoczułe na podłożu przeźroczystym (w odróżnieniu od bliźniaczych zakładów z Bydgoszczy, które produkowały na podłożu papierowym). WZF FOTON produkował również inne błony techniczne (dla zastosowań w poligrafii i kartografii) oraz filmy i błony czarno-białe do fotografii amatorskiej i zawodowej. W latach 60. fabryka pokrywała w 75% krajowe zapotrzebowanie na błony i filmy[1].

Pudełko filmu Fotopan FF produkcji Zakładów FOTON

W 1969 r. podpisany został z angielską firmą Ilford Ltd kontrakt, na zakup technologii i urządzeń do produkcji medycznych błon rentgenowskich do obróbki ręcznej i maszynowej w cyklu 3,5 min oraz wysokoczułych filmów i błon czarno-białych do fotografii amatorskiej i zawodowej. W oparciu o licencyjne know-how wybudowano nowoczesną linię produkcyjną, na którą składała się nowa instalacja wyrobu emulsji, nowy agregat oblewniczo - suszarniczy o szybkości oblewu do 30 mb/min (ponad czterokrotnie szybsza od poprzedniej) i zmodernizowany wydział konfekcjonowania.

Tablica upamiętniająca polskich pionierów przemysłu fotograficznego: Piotra Lebiedzińskiego, Jerzego i Kazimierza Franaszków, Mariana Dziatkiewicza, Mikołaja Ilińskiego, Jerzego Rembiszewskiego, Witolda Romera i Władysława Markockiego na budynku dawnych zakładów Foton przy ul. Wolskiej 43 w Warszawie oraz tablica upamiętniająca istnienie Zakładów Fototechnicznych Foton.

Uruchomienie produkcji na nowej linii produkcyjnej nastąpiło w I kwartale 1979 r. Zdolność produkcyjna tej linii dwukrotnie przewyższała zapotrzebowanie krajowe na błony rentgenowskie, a WZF FOTON był do roku 1990 praktycznie jedynym dostawcą medycznych błon rentgenowskich dla polskiej służby zdrowia. Po zmianach ustrojowych w Polsce w latach 90. fabryka ograniczyła produkcję, a po roku 2000 budynki fabryki zmieniły przeznaczenie.

W 2002 roku działalność handlową spółki WZF FOTON S.A. przejęła firma FOTON Trading Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wolskiej 84/86.

Przypisy

  1. Warszawa. Przewodnik. Warszawa: Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, 1966, s. 173.

Bibliografia[edytuj]