Wayne Swan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wayne Swan
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 czerwca 1954
Nambour
Minister skarbu
Okres od 3 grudnia 2007
do 27 czerwca 2013
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Poprzednik Peter Costello
Następca Chris Bowen
Wicepremier Australii
Okres od 24 czerwca 2010
do 27 czerwca 2013
Poprzednik Julia Gillard
Następca Anthony Albanese
Strona internetowa

Wayne Swan (ur. 30 czerwca 1954 w Nambour) – australijski polityk, członek Australijskiej Partii Pracy (ALP), w latach 2010-2013 zastępca federalnego lidera tej partii i zarazem wicepremier Australii, w latach 2007-2013 minister skarbu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia w zakresie administracji publicznej na University of Queensland, a następnie pracował naukowo na Queensland University of Technology. W 1978 został doradcą ówczesnego federalnego lidera opozycji, Billa Haydena. Później doradzał również dwóm ministrom z gabinetu Boba Hawke’a. W latach 1991-1993 był sekretarzem generalnym ALP w stanie Queensland.

Kariera parlamentarna i rządowa[edytuj | edytuj kod]

W 1993 po raz pierwszy został wybrany do Izby Reprezentantów jako przedstawiciel okręgu wyborczego Lilley, obejmującego część Brisbane. W 1996 nie zdołał uzyskać reelekcji i wrócił na stanowisko doradcy lidera opozycji. W 1998 odzyskał mandat parlamentarny w swoim dawnym okręgu. Zaraz potem wszedł w skład labourzystowskiego gabinetu cieni, w którym zasiadał przez dziewięć kolejnych lat. Po wygranej ALP w wyborach w 2007, Swan został członkiem gabinetu utworzonego przez swojego młodszego kolegę ze szkoły średniej w Nambour, Kevina Rudda. Po wewnątrzpartyjnym przewrocie w ALP, który doprowadził do obalenia premiera Rudda i zastąpienia go przez Julię Gillard, objął w jej gabinecie stanowisko wicepremiera, zachowując równocześnie dotychczasowe stanowisko ministerialne.

Gdy w czerwcu 2013 sytuacja się odwróciła i to Rudd obalił Gillard, Swan opuścił rząd. Pozostał jednak w parlamencie, we wrześniu 2013 uzyskał reelekcję na kolejną kadencję.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W roku 2002 zdiagnozowano u niego raka prostaty. Swan zdołał całkowicie pokonać chorobę i obecnie jest jedną z twarzy kampanii społecznych mających uświadamiać zagrożenie związane z tym nowotworem. Jest żonaty, ma troje dzieci.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]