Bob Hawke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bob Hawke
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1929
Bordertown
Australia Premier Australii
Okres od 11 marca 1983
do 20 grudnia 1991
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Poprzednik Malcolm Fraser
Następca Paul Keating
Odznaczenia
Kawaler Orderu Australii Honorowy Wielki Komandor Orderu Logohu (Papua Nowa Gwinea)

Robert James Lee Hawke (ur. 9 grudnia 1929 w Bordertown) – australijski polityk Australijskiej Partii Pracy, działacz związków zawodowych, w latach 1983-1991 23. premier Australii. Autor wielu reform systemu finansowego Australii, przeprowadził prywatyzację państwowych firm, sprzedał należący wcześniej do państwa Commonwealth Bank of Australia – reformy tego typu w innych krajach zachodnich były zazwyczaj przeprowadzane przez partie prawicowe. Przez wielu krytyków, szczególnie lewicowych, oskarżany o populizm i "zdradę lewicowych ideałów".

Był postacią bardzo popularną czemu sprzyjał jego wizerunek jako "normalnego człowieka", jego charakterystyczny sposób mowy (porównywany do dźwięku silnika motocyklowego) był źródłem niekończących się dowcipów i parodii.

W czasie wyborów do parlamentu federalnego w 1987 Hawke obiecał, że by 1990 no child will live in poverty (do 1990 żadne dziecko w Australii nie będzie żyło w biedzie), słowa które później wielokrotnie mu przypominano i wypominano, zdanie to funkcjonuje w Australii jako przykład pustego sloganu politycznego, niespełnionych obietnic.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]