Werdykt (program telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Werdykt
Forum
Rodzaj programu

court show

Kraj produkcji

 Polska

Język

polski

Prowadzący

Tomasz Tomaszewski
Magda Arendt
Aleksander Pociej
Paulina Tomborowska
Anna Nasiłowska

Data premiery

1998
22 kwietnia 2002

Lata emisji

1998, 2002

Pora emisji

poniedziałek-piątek 11.00

Liczba odcinków

32 (3 edycje)

Czas trwania odcinka

22-45 minut

Format nadawania

4:3

Produkcja
Produkcja

Polonia 1 (1)
Tele 5 (2-3)

Reżyseria

Krzysztof Lang

Stacja telewizyjna

Polonia 1 (1)
Tele 5 (2-3)

Werdykt – pierwszy polski program sądowniczy, nadawany dawniej w Polonii 1 (1998), a później także w Tele 5 (2002), oparty na włoskim programie „Forum” nadawany w telewizji Canale 5 i produkowany na licencji włoskiej (Italo Felici) z popularnego do dziś na Zachodzie gatunku magazynów sądowniczych.

I edycja[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza edycja prezentowała prawdziwe procesy. Program prowadził aktor Tomasz Tomaszewski, a sędzią był Krzysztof Pol. Audycja była kręcona w żółtym studiu przy udziale publiczności, która wydawała własny werdykt przez wrzucenie losu do pudełka odpowiadającego jednej ze stron. Głosy liczono za pomocą specjalnej wagi.

II i III edycja[edytuj | edytuj kod]

Talk show doczekał się nawet swej kontynuacji w 2002 na antenie Tele 5. Druga wersja programu była kręcona w zielonym studiu, a prowadzącym był Aleksander Pociej. Towarzyszyła mu Paulina Tomborowska (w drugim sezonie) i Anna Nasiłowska (w trzecim). Tym razem procesy były grane przez aktorów (wystąpiła m.in. Katarzyna Pakosińska z Kabaretu Moralnego Niepokoju w roli oskarżonej), a głosy publiczności były liczone za pomocą pilotów.

W obydwu wersjach podczas narady sędziów publiczność była pytana o zdanie przez prezenterów. Program powstawał w studiu przy ul. Podskarbińskiej 4 w Warszawie.