Katarzyna Pakosińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katarzyna Pakosińska
Katarzyna Pakosińska
Katarzyna Pakosińska
Data i miejsce urodzenia 9 kwietnia 1972
Warszawa, Polska
Zawód aktorka, piosenkarka, artystka kabaretowa
Strona internetowa
Katarzyna Pakosińska

Katarzyna Pakosińska (ur. 9 kwietnia 1972 w Warszawie) − polska artystka kabaretowa, aktorka, konferansjerka oraz dziennikarka TVP Polonia.

Dzieciństwo i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych, kierunek projektowanie i wystawiennictwo.

Ukończyła Wydział Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach uczęszczała również do dwuletniego studium dziennikarskiego. Następnie przez sześć lat była dziennikarzem oraz wydawcą programów w TV POLONIA. Współpracowała również z radiową Trójką.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1996 roku wraz z czterema kolegami ze studiów, Robertem Górskim, Mikołajem Cieślakiem, Przemysławem Borkowskim i Rafałem Zbieciem, założyła Kabaret Moralnego Niepokoju. W tym samym roku formacja zdobyła Grand Prix na XII Przeglądzie Kabaretów PaKA 96 w Krakowie. Pakosińska wielokrotnie występowała z kabaretem w telewizji, m.in. w programie pt. Tygodnik Moralnego Niepokoju. 23 lutego 2011 odeszła z kabaretu.

Jest autorką i współproducentką serialu dokumentalnego Tańcząca z Gruzją pokazywanego w 2009 roku w TVP oraz w gruzińskiej telewizji publicznej w 2015. Była dwukrotnie nominowana do tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”.

W 2010 razem z Robertem Gonerą prowadziła galę Telekamery Tele Tygodnia 2010 oraz z Marcinem Dańcem program Hit dekady (lata 50.), emitowany w TVP2.

Pakosińska w 2009 roku

Jako konferansjerka prowadziła najważniejsze wydarzenia w Polsce (m.in KFPP Opole, Nagrody Ministra Kultury).

W 2011 roku wzięła udział w trzynastej edycji programu telewizyjnego Taniec z gwiazdami. Jej partnerem tanecznym był Stefano Terrazzino. Para zajęła szóste miejsce.

W listopadzie 2012 roku wydała swoją pierwszą książkę pt. Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska[1]. W listopadzie 2013 roku autorzy serwisu Oblicza Gruzji oskarżyli ją o plagiat oraz zarzucili, że w książce skopiowała, bez ich wiedzy i zgody, fragmenty ich reportaży oraz toasty gruzińskie w ich własnych adaptacjach. Jednocześnie wskazali także kilka innych fragmentów skopiowanych m.in. z Wikipedii z naruszeniem jej licencji[2]. 29 grudnia został opublikowany list otwarty w sprawie kolejnych kilkudziesięciu plagiatów znalezionych w książce "Georgialiki"[3]. Do listu dołączony został spis wszystkich wykrytych plagiatów[4] oraz galeria skanów porównujących fragmenty z książki i źródła, z których zostały skopiowane[5]. W oficjalnym oświadczeniu Pakosińska oraz wydawnictwo Pascal potwierdzili, że „niektóre fragmenty tekstu autorki zawierały zapożyczenia, które omyłkowo nie zostały odpowiednio oznaczone” i zadeklarowało, że rozpoczęto „proces gruntownego sprawdzania i reedycji książki”[6]. Sprawa nigdy nie trafiła do sądu, a Katarzyna Pakosińska nie została oficjalnie oskarżona o popełnienie plagiatu.

W 2013 prowadziła program Ale mądrale!, emitowany w TVP1. W latach 2014–2015 współpracowała z zespołem Leszcze, z którym nagrała utwór „Roześmiana” oraz cover piosenki Wandy Warskiej, „Zabierz moje sukienki”[7]. W czerwcu 2014 roku poprowadziła wraz z Barbarą Kurdej-Szatan 51. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Wiosną 2016 weźmie udział w piątej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo[8].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest rozwiedziona, z byłym mężem Tomaszem ma córkę Maję (ur. 26 grudnia 2003). Mieszka w Milanówku.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reklama[edytuj | edytuj kod]

  • 2013: Kampania reklamowa dla UPC

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]