Katarzyna Pakosińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katarzyna Pakosińska
Katarzyna Pakosińska
Data i miejsce urodzenia 9 kwietnia 1972
Polska Warszawa, Polska
Strona internetowa

Katarzyna Pakosińska (ur. 9 kwietnia 1972 w Warszawie) − polska artystka kabaretowa, aktorka, konferansjerka oraz dziennikarka TVP Polonia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z pochodzenia jest krymską Tatarką[1]. Była harcerką[1]. Ukończyła liceum plastyczne, kierunek projektowanie i wystawiennictwo. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie poznała pozostałych członków Kabaretu Moralnego Niepokoju. Kabaret powstał w 1996 i w tym samym roku zdobył Grand Prix na XII Przeglądzie Kabaretów PaKA 96 w Krakowie. Wielokrotnie występowała z kabaretem w telewizji m.in. w programie pt. Tygodnik Moralnego Niepokoju.

Jest autorką serialu dokumentalnego Tańcząca z Gruzją.

31 grudnia 2009 wystąpiła w Łodzi na zabawie sylwestrowej razem z kabaretem, gdzie zaśpiewała m.in. piosenkę z tekstem Przemysława Borkowskiego do utworu Can't Get You Out Of My Head Kylie Minogue. 25 stycznia 2010 razem z Robertem Gonerą prowadziła galę Telekamery Tele Tygodnia 2010. 27 marca 2010 poprowadziła z Marcinem Dańcem program Hit dekady (lata 50) emitowany w TVP2. Od 23 lutego 2011 nie występuje z Kabaretem Moralnego Niepokoju.

Od 4 września do 30 października 2011 brała udział w show Taniec z gwiazdami. Jej partnerem tanecznym był Stefano Terrazzino. Zajęli 6 miejsce. Od 30 marca do 1 czerwca 2013 prowadziła program Ale mądrale!, emitowany w TVP1. Od 2014 roku jest wokalistką zespołu Leszcze[2]. W czerwcu 2014 roku poprowadziła wraz z Barbarą Kurdej-Szatan 51. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Georgialiki[edytuj | edytuj kod]

Jest autorką książki pt. Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska, której premiera przypadła na 7 listopada 2012[3]. W listopadzie 2013 roku została oskarżona o plagiat przez autorów serwisu Oblicza Gruzji. Jego twórcy zarzucili jej, że w książce skopiowała, bez ich wiedzy i zgody, fragmenty ich reportaży oraz toasty gruzińskie w ich własnych adaptacjach. Jednocześnie wskazali także kilka innych fragmentów skopiowanych m.in. z Wikipedii z naruszeniem jej licencji[4]. 29 grudnia został opublikowany list otwarty w sprawie kolejnych kilkudziesięciu plagiatów znalezionych w książce "Georgialiki"[5]. Do listu dołączony został spis wszystkich wykrytych plagiatów[6] oraz galeria skanów porównujących fragmenty z książki i źródła, z których zostały skopiowane[7].

W oficjalnym oświadczeniu z dnia 17 stycznia 2014 r., Katarzyna Pakosińska oraz wydawnictwo Pascal potwierdzili, że "niektóre fragmenty tekstu autorki zawierały zapożyczenia, które omyłkowo nie zostały odpowiednio oznaczone" i zadeklarowało, że rozpoczęto "proces gruntownego sprawdzania i reedycji książki"[8]. W liście otwartym wydawnictwo wskazało, że prowadzone są negocjacje z autorami bloga Oblicza Gruzji, i wydawnictwu zależy na jak najszybszym ich zakończeniu. Zarzucili również twórcom bloga brak zachowywania poufności rozmów, udzielanie publicznych wypowiedzi w tonie szkalującym wydawnictwo i autorkę, oraz rosnące roszczenia finansowe.

18 stycznia 2014 r. autorzy serwisu Oblicza Gruzji odpowiedzieli na zarzuty zawarte w oświadczeniu przypominając m.in. miesięczne milczenie wydawnictwa (od 9 grudnia do 7 stycznia) i brak przez ten czas jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony wydawnictwa na wysyłaną korespondencję, co uznali za zerwanie rozmów przez wydawnictwo. Stwierdzili też, że brak oznaczeń zapożyczeń trudno uznać za omyłkę, gdyż udokumentowane przez nich przykłady wskazują na "świadome, celowe i zamierzone działanie", a do tego niektóre ze skopiowanych fragmentów "wykraczają poza granice dozwolonego cytatu". Zwrócili też uwagę na to, że w wydanym oświadczeniu zostały pominięte kwestie plagiatów występujących w książce "Georgialiki" oraz wycofania jej ze sprzedaży jako naruszającej prawa autorskie[9].

Kilka dni po wydanym oświadczeniu głos w sprawie zabrał również Prezes Zarządu Wydawnictwa Pascal, Andrzej Rosner, który w rozmowie z dziennikarką radiowej Czwórki przyznał, że "na pewno doszło do poważnych nieprawidłowości"[10].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest rozwiedziona, z byłym mężem Tomaszem. ma córkę Maję (ur. 26 grudnia 2003). Mieszka w Milanówku.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reklama[edytuj | edytuj kod]

  • 2013: Kampania reklamowa dla UPC

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]