Wicegubernatorzy Tennessee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Seal of Tennessee.svg

O urzędzie[edytuj | edytuj kod]

Urząd Wicegubernatora stanu Tennessee (ang. Lieutenant Governor of Tennessee) jest ewenementem w amerykańskiej polityce. W niektórych stanach (np. New Jersey, Wirginia Zachodnia) nie istnieje urząd wicegubernatora, a pierwszym w linii sukcesji jest przewodniczący stanowego Senatu, a w jeszcze innych (Arizona, Wyoming) stanowy sekretarz stanu.

W większości jednak wicegubernator jest obierany w wyborach wraz z gubernatorem (czasami oddzielnie, jak w Alabamie, co powoduje możliwość, iż szef stanowej władzy wykonawczej i jego zastępca pochodzą z dwóch konkurencyjnych partii). Bardzo często wicegubernator jest też z urzędu przewodniczącym Senatu.

Funkcja wicegubernatora Tennessee nie podpada pod żaden z wyżej wymienionych przypadków i jest urzędem typowo parlamentarnym. Senat sam wybiera swego przewodniczącego (speakera), który nosi dodatkowo tytuł wicegubernatora i jest pierwszym w linii sukcesji.

Chronologiczne zestawienie[edytuj | edytuj kod]

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

Dotychczas następujący wicegubernatorzy-spikerzy objęli najwyższe stanowisko w stanie za sprawą jego opróżnienia:

Wicegubernator po opróżnieniu urzędu nie zostaje „p.o. gubernatora” (acting governor), tylko gubernatorem w pełnym tego słowa znaczeniu (jak wiceprezydent po śmierci lub rezygnacji prezydenta na szczeblu federalnym).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]