Wieża ciśnień w Piotrkowie Trybunalskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża ciśnień w Piotrkowie Trybunalskim
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Piotrków Trybunalski
Adres ul. Słowackiego
Typ budynku wieża ciśnień
Architekt Władysław Horodecki
Ukończenie budowy 1926
Położenie na mapie Piotrkowa Trybunalskiego
Mapa konturowa Piotrkowa Trybunalskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Wieża ciśnień w Piotrkowie Trybunalskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wieża ciśnień w Piotrkowie Trybunalskim”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Wieża ciśnień w Piotrkowie Trybunalskim”
Ziemia51°24′34,7″N 19°41′09,3″E/51,409639 19,685917

Wieża ciśnień w Piotrkowie Trybunalskimwieża wodna znajdująca się w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Słowackiego, niedaleko dworca kolejowego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieża ciśnień ukończona w 1927 roku według projektu Władysława Horodeckiego. Budowa sfinansowana została z pożyczki, zaciągniętej w nowojorskiej firmie „Ulen & Co.”, w ramach umowy dotyczącej finansowania także w czterech miastach (Częstochowa, Lublin, Radom i Sosnowiec) Polski inwestycji mających na celu unowocześnienie infrastruktury oraz podniesieniu standardów sanitarno-zdrowotnych. Wieża miała być częścią sieci wodno-kanalizacyjnej Piotrkowa Trybunalskiego, dlatego została ulokowana w samym centrum miasta na ul. Słowackiego, tuż obok dworca kolejowego[1].

W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku został na niej umieszczony nadajnik radiowy. Do 20 maja 2013 roku nadajnik na wieży miała Telewizja Polsat[2].

W połowie 2008 roku przeprowadzono zewnętrzną renowację Wieży Ciśnień w ramach projektu Szlak Wielu Kultur. Na jego realizację miasto otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej[3]. W ramach remontu odnowiono elewację, wymieniono dach, okna i drzwi wejściowe[4].

Pomimo że w projekcie zabudowy (z 2011 roku) jest przewidziane wykorzystanie jej na cele usług związanych z turystyką z możliwością dobudowania obiektów i połączenia ich z wieżą do 2019 roku, nie udało się znaleźć inwestora[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wzniesiona na planie koła, formą nawiązuje do renesansu. W dolnej części wyodrębniona jest część cokołu, w części środkowej znajdują się okna, rozmieszczone na spiralnie wznoszącej się linii. W części górnej umieszczono kilkanaście okienek rozdzielonych pilastrami oraz herb Piotrkowa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]