Wierciszewo (województwo podlaskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wierciszewo
Państwo  Polska
Województwo podlaskie
Powiat łomżyński
Gmina Wizna
Strefa numeracyjna (+48) 86
Tablice rejestracyjne BLM
SIMC 0410070
Położenie na mapie gminy Wizna
Mapa lokalizacyjna gminy Wizna
Wierciszewo
Wierciszewo
Położenie na mapie powiatu łomżyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu łomżyńskiego
Wierciszewo
Wierciszewo
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Wierciszewo
Wierciszewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wierciszewo
Wierciszewo
Ziemia53°13′39″N 22°26′01″E/53,227500 22,433611

Wierciszewowieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie łomżyńskim, w gminie Wizna, graniczy z Narodowym Parkiem Biebrzańskim

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa łomżyńskiego.

Miejscowość jest typowo rolnicza. Na jej terenie, przy rzece, znajdują się domki letniskowe. Okolica miejscowości jest bogata w różnorodność biologiczną stanowisk m. in. lasy iglaste i mieszane oraz olszyny, w których mżna spotkać łosia czy perkoza. Po drugiej stronie rzeki znajduje się Biebrzański Park Narodowy. Znajduje się tu także ciek wodny nazywany przez mieszkańców Wiercioch.

Toponimia[edytuj | edytuj kod]

Znane są dwie możliwe wersje pochodzenia nazwy. Pierwsza z nich bierze się prawdopodobnie z wielu zakrętów rzeki Biebrzy w miejscu wioski. W innych źródłach można odnaleźć podobieństwo nazwy miejscowości do starosłowiańskich imion Warcisław lub Wiercisław. Wielu mieszkańców twierdzi, że nazwa ich miejscowości wzięła się od nazwiska Wierciszewski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed 1444 r. osiedlił się we wsi szlacheckiej nad rzeką Biebrzą Marcin Mąka, który w tym roku sprzedał 5 włók w tej wsi Nadborowi z Brzostowa. Mąka musiał posiadać równierz inne tereny w Wierciszewie, skoro w 1447 r. wymieniony był jako właściciel dóbr w tej wsi przy rozgraniczeniach ziemi. W 1475 r. 5 włók nad Biebrzą będących dotychczas posiadaniu Pawła Konecki ze Szczepowatego Siedliska i Mikołaja Sambora z Samborów przeszły do Nadbora z Wierciszewa.[1] Wierciszewo zamieszkiwała drobna szlachta posiadająca własną ziemię, którą uprawiała. Od powstania miejscowości zamieszkiwali w niej potomkowie Nadbora z Brzostowa i Macieja Mąki. Przyjęli oni nazwisko Wierciszewscy. Jescze na początku XXI w. w miejscowości można bło spotkać osoby o tym nazwisku. Ród Wierciszewskich rozproszył się po terenach przyległych. Nazwisko to jest spotykane np. wśród mieszkańców Łomży. Rodzina używa herbu Bielizna, który rozpowszechniony był na ziemi łęczyckiej, krakowskiej, sandomierskiej i sieradzkiej co wskazuje na pochodzenie szlachty właśnie z tamtych terenów. Mieszkańcy czynnie brali udział w życiu kraju, o czym może świadczyć między innymi obecność ludzi zaangażowanych w pomoc przy powstaniu styczniowym takich jak Józef Wierciszewski, który był przewodnikiem po nieznanych dla powstańców okolicznych terenach. Został aresztowany 28.11.1863r.

Herb Wierciszewskich

Położone przy rzece Wierciszewo było miejscem wielu walk podczas II wojna światowej między Niemcami a Rosjanami. Wielokrotnie bombardowane. Po wojnie z wielu domów pozostał tylko jeden. Mieszkańcy przez jakiś czas mieszkali w ziemiankach. Z czasem odbudowali miejscowość.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gmina Wizna, www.wizna.pl [dostęp 2018-03-21].