Wikipedia:Wikipedystów portret własny/B/lista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Edytuj | obserwuj

Wikipedię częściej czyta, niż edytuje; wszystko wskazuje na to, że woli tego nie robić sama i na ogół czeka z edycją na to, aż przy jej domowym komputerze pojawi się ktoś młodszy. Czasem uzupełnia niektóre hasła o informacje sprzed ponad pół wieku (jako że jest chyba najstarszą wikipedystką w Polsce, jeśli nie w Układzie Słonecznym), czasem wychwytuje i poprawia drobne usterki. Kibicuje swym dwóm synom, też wikipedystom. Była przez długi czas prawdopodobnie najstarszą, aktywną Wikipedystką.

Babcia Hania zmarła w marcu 2014.

Amerykanin kanadyjskiego pochodzenia, Kanadyjczyk polskiego. Naukowiec, fizyk. Pracuje w Północnej Karolinie w Releigh. Niezbyt aktywny, lecz ma na swym koncie sporo cennych haseł o tematyce amerykańskiej. Edytuje także z uporem hasła artyleryjskie, które ozdabia własnymi zdjęciami zrobionymi w muzeach.

Spec od piłkarzy, siatkarzy oraz klubów sportowych i stadionów, również egzotycznych. Ponadto Wikimedalizator. Działa dookoła Artykułów na medal. Specjalista od reanimacji substubów piłkarskich i siatkarskich, ułaskawia skazane na {{ek}}, choć ostatnio zaczął się dopatrywać spisku inkluzjonistów, z roboczym założeniem "wrzucimy byle co, bo BaQu i tak to uratuje". Dlatego być może zasłużył na przydomek Szybkie Palce Dodatkowo zawsze dba o to, by strona główna była wolna od czerwonych linków i błędów.

Wikipedysta o dwóch nickach, za którymi ukrywa się szarmancki nauczyciel informatyki w stanie spoczynku. Chluba polskiej Wikipedii na Commons – twórca medalowych grafik. Swoim niebywałym talentem graficzno-fotograficznym zauroczył dwie Wikipedystki (najpierw Lidię, która obsypała go z wdzięczności gwiazdkami, a później Joannę, od której dostał wspaniały puchar jako wyraz podziękowania) oraz samego Przykutę, który nie raz, ani nie dwa nominował jego prace do "medalowania". Nigdy nie zabiera głosu w dyskusjach, nie bierze udziału w głosowaniach i nie dosiada się do stolika w wiki-kawiarence, żeby pogawędzić, co wcale nie oznacza, że nie wie, co w trawie piszczy, bo wie i to już od 17 września 2005 roku, kiedy to wykonał swoje pierwsze edycje.

Na Wikipedii od października 2006. Bardzo często widoczny na OZ, nawet, gdy ma "urlop" wpisany na stronie. Administrator od 12 maja 2007 roku. Nick pochodzi od francuskiego beau co znaczy piękny, a co mija się z prawdą. ;) Często dostępny na IRCu. Zajmuje się poprawianiem ostatnich zmian i ekowaniem. Specjalista od szablonów, gdyż o wikikodzie wie wszystko. Jest adminem nie dlatego że chce, ale dlatego że musi, bo inaczej nie byłoby nikogo, kto by umiał obsługiwać technikalia na tak zaawansowanym poziomie. Dla Beau szablon liczący milion znaków to pikuś. Pan Pikuś.

Dawniej zajmował cyklem artykułów o kreskówkach, mandze i anime. Powiedział o sobie: "innej konstruktywnej działalności nie prowadzę, gdyż nigdy mi nie szło pisanie o czymkolwiek.". Jego Beau.bot zastąpił połowę botów wykonujących codzienne porządki, a których operatorzy odeszli za siódmą górę. Swoim skryptem OldReviewedPages Beau ocalił honor pl wiki w dziedzinie oznaczania stron jako przejrzanych. W 2 dni od ukazania się skryptu ilość zdezaktualizowanych stron spadła o ponad 1300, a średni czas oznaczania spadł z ponad 80 godzin do niecałych 20 za co Beau należą się laury!

Historyk, dziennikarz, powieściopisarz i kto go tam jeszcze wie... Ponadto znajduje jeszcze czas na całkiem solidne edytowanie Wikipedii, do której dołączył 25 września 2004 (w przeddzień urodzin projektu). Specjalista od historii wojskowości i paru innych działek historii. Ma na swoim koncie co najmniej kilkanaście artykułów medalowych. Poproszony o napisanie kilku słów na jakiś temat po prostu pisze "medala". Na stałe w Chicago, stąd dziwne pory jego edycji. Propaguje Wikipedię za oceanem, co miejmy nadzieję wkrótce zaowocuje nowymi duszami w projekcie. Uroczo skromny (będąc tłumaczem z języka angielskiego miał do niedawna na swej stronie użytkownika szablon {{User en-3}}). Zboczenie zawodowe nie pozwala mu wyzbyć się publicystycznego stylu, ale wie, że zawsze znajdzie się ktoś, kto po cichutku to poprawi. Dopinguje do pracy innych historycznych zapaleńców aktywnie włączając się m.in. w WikiProjekt Historia. Właściwie nie potrafi odmówić prośbom innych wikipedystów/wikipedystek, ale dzięki temu sam nie musi dwa razy prosić o pomoc. To od jego nicka powstało wyrażenie bellisariusy określające doskonałe artykuły przyjmowane prawie bez uwag w głosowaniach Artykułu na Medal.

Belissarius zmarł 4 listopada 2015.

Dołączył w miesiąc od startu projektu. Swego czasu jego nik był bardzo widoczny w stolicy. Przez wielu uznawany za jednego z najbardziej kontrowersyjnych w polskiej Wikipedii. Szczery i bezkompromisowy nawet wobec tych, z którymi lubi się z wzajemnością. Najbardziej ostry (choć nie jedyny) w skrajnych wypowiedziach. Często po czasie zauważa nowe projekty, a ponieważ są one już wówczas zaawansowane, tworzy "jeża w popielniczce". Wówczas zamienia się w boga wojny, zaczyna rzucać gromy, najczęściej na liście dyskusyjnej, używać słów i zwrotów, które niektórych rażą na tyle, że nie mają ochoty z nim dyskutować. Zaspokaja wątek brutalizacji Wikipedii (ktoś musi), przez co reszta zawyża średnią kultury. Paru wikipedystów straciło przez niego chęć do dalszego działania w projekcie. Trzeba mu jednak przyznać, że najczęściej walczy w słusznych sprawach, a awantury wywołuje forma, a nie treść przekazu. Zresztą niektórzy lubią się z nim pokłócić :-). Swoją misję określa krótko: "Żeby bractwo się nie rozlazło po kątach". Przez Selenę nazwany wikipediowym Mieczem Damoklesa. Postawę wobec Beno najlepiej opisał Jonasz – "spróbujmy najpierw ten problem rozwiązać bez udziału Beno". Nieoceniony, gdy trzeba utrącić co głupsze pomysły. Czasami jednak da się poznać jako pomysłodawca (ta strona jest jego autorstwa).

Uważany za głównego specjalistę od typografii na Wikipedii przy autentycznym przerażeniu zainteresowanego, który bardziej powołuje się na uniwersalia typu gust czy ergonomia czytania niż własną wiedzę. Pilnuje artykułów z DTP (i nie chodzi tu o szczepionkę), żeglarstwa i fotografii. Przeciwnik mdashy, zwolennik wyłącznie dywizów, ale pogodził się z ndashami (uprawiając cyklicznie tzw. deemdaszyzację Wikipedii). Półpauzy (en-dashe: –) zwalcza jednak w terminach od wielu nazwisk, jak Wzór Gell-Manna–Nishijimy, w czym jest bardziej konserwatywny od Rady Języka Polskiego. Gwałtowny przeciwnik innych cudzysłowów niż proste (gdyż pozostałych jest zbyt wiele). Kosi wszystkie średniki.

Przeciwnik większości nowości na Wikipedii, a szczególnie "wodotrysków" i "bicia piany". Problemem Beno jest to, że lubi być poprawiany, choć niektórzy się go boją. Kilka osób zwraca się do niego per "Pan". Kilku innych przeszło potem z powrotem na "Ty", rozumiejąc jego "niestandardowe" metody lub przynajmniej godząc się z nimi. Trudno sobie wyobrazić Wikipedię bez Beno. Beno jest też wrażliwy, co w powiązaniu z ostrym językiem sprawia mu czasem sporo kłopotu (mity – odchodził z Wikipedii tylko tyle razy, ile każdy stary wikipedysta). Prywatnie mors i aktywista Masy Krytycznej.
Ogłosił definitywne odejście po aferze primaaprilisowej'2008, ale z poczucia obowiązku, przywiązania, w imię szczytnych celów przyświecających projektowi (niepotrzebne skreślić) edytuje dalej.

Wikiskarb. Nie dyskutuje, nie traci energii na bzdury, tylko dłubie. Pewnie mało kto go zauważa, ale bez niego padłyby zestawienia artykułów biograficznych. Bezcenny opiekun biografii na Wikipedii. Wystarczy, że ktoś na świecie umrze, a już za jego sprawą pojawia się na naszej Wiki o nim artykuł. Jak na razie nikomu nie przeszkadza, że jego artykuły wyglądają jak z gminnego "Who is who" (jednocześnie będąc porażająco dobrze uźródłowione). Od Jonasza dostał przydomek Grabarz. Nosiciel najtrudniejszego do wymówienia nicka. Rozsądny, systematyczny, jeden z tych, co wiedzą, czego chcą i realizują to – ze słusznym w jego wypadku – poczuciem dobrze spełnianego obowiązku. Raz odszedł, ale wrócił, na szczęście, gdyż jest jednym z najbardziej koleżeńskich wikipedystów. Istnieje teoria mówiąca, że jego nick jest tak naprawdę skrótem od berasehsyseteguiteruutei.

Skromny, pracowity, systematyczny, koleżeński i uczynny ten wybitny filar Polskojęzycznej Wikipedii, to autor którego wkładu nie sposób przecenić. Napisał w okresie od 10 lutego 2004 (Jan Łazarski) do 5 lutego 2013 (P. Shanmugan) 4960 artykułów.

Człowiek, który dokonał rzeczy trudnej: odróżnił prawdę polską od białoruskiej. Gdy uczyni to samo z prawdami polskimi i ukraińskimi, stanie się cudotwórcą.

Jego umiejętność zachowania NPOV jest tak zaawansowana, że ukraińscy organizatorzy spotkania wikimedian z Europy Środkowej i Wschodniej wzięli go za Białorusina, chociaż było wyraźnie podane, że reprezentuje Polskę.

Z Wikipedią związany, co prawda już od roku 2002, ale początkowo aktywny głównie w Wikipedii angielskiej. Po prawie dwuletnim letargu, tylko z rzadka przerywanym pojedynczymi edycjami, powrócił do aktywnego uczestnictwa w projekcie i jednocześnie pod przypływem patriotyzmu, przerzucił się na Wikipedię polską, w rozwoju której stara się aktywnie uczestniczyć od sierpnia 2004. Kontrybuuje głównie zdjęcia własne, starając się przy tym rozwinąć tematy, które ilustrują, a w międzyczasie udziela się w i tak pewnie nikomu niepotrzebnych dysputach... Lubi tematy związane z fotografią, lotnictwem, komputerami, astronomią, militariami i "ojczystym" Ursynowem... i inne też... Zwraca uwagę na zgodność licencji... Kulturalny, uprzejmy, choć czasem stanowczy. Ma swoje zdanie, zna się na fotografii, potrafi ją "poprawić" i poradzić, jak trzeba to zrobić. Ocenia krytycznie, ale nie brak mu zdrowego rozsądku.

Bluszczokrzew[edytuj | edytuj kod]

→ zobacz Tomasz Raburski

Zachwycił się Wikipedią po przeczytaniu artykułu Doroty Gut w dodatku komputerowym "Gazety Wyborczej". Udział w redagowaniu i popularyzowaniu tego przedsięwzięcia brał - z rozmaitym nasileniem - od jesieni 2001 roku. Matematyk z wykształcenia i pierwszego zawodu, porzucił etatowe życie uczelniane dla dziennikarstwa naukowego. Długoletni dziennikarz TVP, w której - w latach 1961-1983 - przeszedł szczeble zawodowe od reportera i prezentera teleturniejów do 1. zastępcy dyrektora programowego; był autorem lub prowadził ponad 500 programów, głównie popularnonaukowych, przede wszystkim adresowanych do młodzieży. Publikował w "Życiu i Nowoczesności", "Polityce", "Problemach", "Wiedzy i Życiu", "Trybunie"; prowadził dziesiątki autorskich audycji popularnonaukowych w radiu. Był redaktorem naczelnym polskiej edycji "PC Magazine" oraz "Informatyki", a w stanie wojennym "Strażaka". Pracował jako programista i operator przy pierwszym polskim komputerze XYZ. Autor ok. 20 książek. Prowadził zajęcia m. in. na Politechnice Warszawskiej, w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości, Akademii Filmu i Telewizji, Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki.

Bogmis zmarł 1 lipca 2023 r.

Wielki niepokorny polskiej Wikipedii. W historii zapisał się jako jedna ze stron pierwszego wniosku rozpatrzonego przez KA. Jeszcze nie raz zresztą popadał w ostre konflikty. Cierpliwie sprowadzany na dobrą drogę przez rzesze adminów i innych życzliwych wikipedystów wreszcie jednak się zaaklimatyzował. Przy bliższej współpracy znacznie zyskuje. Interesuje się głównie historią, tłumaczy z niemieckiego, ale czasem też z czeskiego. Szalenie płodny – poproszony o jeden artykuł tworzy całą tematyczną serię. Mimo kontrowersyjnego zachowania ma wielu wikiprzyjaciół, w każdej niemal dziedzinie stykającej się z obszarem jego zainteresowań ma "swojego człowieka". Uważny obserwator, często wyłapuje błędy, ale także poprawia te zgłoszone.

Uprzejmy poliglota, specjalista i korektor pisowni w najrozmaitszych językach słowiańskich.

Na początku męczył Dixi, że nie ma pojęcia, jak się wrzuca zdjęcia na Wikipedię, ale potem okazało się, że znakomicie sobie radzi. Kocha dęby (zwłaszcza szypułkowe) i robi piękne zdjęcia przyrodnicze.

Warszawiak po ekonomii i zarządzaniu, pracownik Kancelarii Sejmu, fan lean management. Mógłby się przydać w zarządzie Stowarzyszenia, ale najwyraźniej nie ma na to czasu. Załatwił Commonsom mnóstwo dobrych zdjęć z parlamentu. Pisze o Warszawie i o polityce.

O ile wiadomo – anglo- i francuskojęzyczny. Pierwszy polski wikipedysta, dla którego język polski nie jest językiem ojczystym. Zjawia się czasem i budzi przerażenie osób, które go nie znają. Na ile można ocenić, ma dobrą wolę, ale trudno mu zrozumieć, że dla Polaków jego język nie kwalifikuje się do bezpośredniego użycia w artykułach. Tym bardziej, że zajmuje się wybitnie mało popularnymi zagadnieniami jak np. kosmologia. Pełen dobrych intencji i chęci, zgodnie ze znanym przysłowiem o tym, czym jest wybrukowane piekło. Mimo wszystko, większość swoich wątpliwości wyraża w dyskusjach artykułów, licząc na poprawki przez kogoś bardziej wprawnego w języku polskim...

Zgodnie z przybranym pseudonimem, potężna maszyna idąca przez Wikipedię, by wyrównać i wygładzić wszelkie nieprecyzyjne linki wewnętrzne i literówki. Ale to tylko drobna część jego imponującej (jest w ścisłej czołówce pod względem liczby edycji) działalności – pisze głównie o sporcie, zwłaszcza biografie zawodników. Może i szkoda – bo, jak wynika z jego wypowiedzi choćby na SdU, i w innych dziedzinach miałby wiele do powiedzenia... Sprowokowany, trochę o sobie zdradził: z wykształcenia jest prawnikiem, a w realu zajmuje się różnymi sprawami (m. in. uczy studentów). O prawie na Wiki nie pisze z zasady (z rzadka jednak czyni wyjątki), bo uważa, że co za dużo... Odgraża się, że jak mu się znudzą sportowcy, to weźmie się za okręty wojenne, dowódców albo jazzmanów.

Zawitał na Wikipedię w maju 2008. Jakaś magiczna nić łączy go z Włochami i Holandią, bo swoje pierwsze kroki edycyjne postawił we włoskim mieście Orvieto oraz dopracował definicję choroby holenderskiej. U Holendrów i Włochów ma swoje konta i dokonuje tam skromnych edycji dodając interwiki. Skrzydła rozwinął dopiero dwa lata później, dokonując gruntownej rewizji w artykule o homeopatii i zdobywając dla niego wyróżnienie Dobrego Artykułu. Od tego momentu tego niestrudzonego Wikipedystę można spotkać w prawie każdym zakątku Wikipedii: DA, AnM, Poczekalni, kawiarence, głosowaniach, Czywieszu i na OZetach – krótko mówiąc i parafrazując "Uderz w stół Wikipedię, a nożyce Bulwersator się odezwie". Jego idolem jest Roo72, którego cytuje na stronie osobistej. Nieprześcigniony w kwestiach informatyczno-technicznych – powołał do życia BulwersatorBota. Pomimo godnego podziwu zaangażowania nie udało mu się w głosowaniu uzyskać większości głosów dla idei rozszerzenia uprawnień redaktorów o wgląd w wersje usunięte. W pewnym momencie wyraźnie pochłonęły go czynności typowo administracyjne i tylko wyczekiwano, kiedy wystartuje w PUA, a na jego stronie będzie powiewać flaga administratora, zaś on sam będzie dokonywał rotacji Czywiesza – swojej ulubionej rubryki. Trochę szalony, ale boys will be boys. Po okresie szaleństwa i po zrobieniu ponad 50 tys. edycji nagle znikł. Być może (?) był pacynką.