Wikiprojekt:Historia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
WSZYSTKIE PROBLEMY SĄ ROZPATRYWANE NA STRONIE DYSKUSJI

Jak swego czasu powiedział Mzopw Historia tak naprawdę to leży na Wikipedii. Stąd potrzeba utworzenia projektu pomagającego w zmianie tego stanu rzeczy. Nasze podstawowe cele to:

Projekt Historia
Powiązane projekty nie utworzono
Pochodne projekty Herby
Militaria
Mitologia grecka
Mitologia nordycka
Mitologia rzymska
Mitologia słowiańska
Konflikty XXI wieku
Bitwy
Katyń 1940-2040
 • integracja w jednym miejscu potencjału historycznego polskiej Wikipedii.
 • współpraca.
 • wzajemna pomoc (udzielanie informacji, doradzanie).
 • rozwiązywanie najtrudniejszych i najważniejszych problemów.
 • współdecydowanie o zmianach obejmujących swym zasięgiem dużą liczbę artykułów.
 • pomoc w uźródłowieniu artykułów (wstawianie przypisów i bibliografii do publikacji i artykułów naukowych)
 • prowadzenie wikiportalu historycznego.

Na koniec cel główny:

 • Stworzenie na Wikipedii przestrzeni rzetelnej wiedzy historycznej opartej o wiarygodne źródła historyczne.

Zapraszamy do współpracy wszystkich wikipedystów znających i lubiących historię. Poniżej podana jest lista członków, a także aktualnie trwające dyskusje i realizowane zadania.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

do wykorzystania na własnej stronie
Klepsydra.svg Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Historia.
w wieży wpisujemy: {{user projekt historia}}

Osoby zainteresowane uczestniczeniem w wikiprojekcie historycznym prosimy o wpisanie się na poniższą listę. Wraz z podpisem prosimy podawać zakres wiedzy/zainteresowań – dzięki temu będziemy wiedzieć do kogo zgłaszać się po rady i opinie w konkretnych kwestiach.

Prosimy też o dodanie strony do listy obserwowanych (co pewien czas aktualizacja listy członków) i wreszcie o branie udziału w dyskusjach.


Lista uczestników w kolejności alfabetycznej:

Uczestnik projektu Kontakt z uczestnikiem Zainteresowania/działalność na Wikipedii
Adam.Kurowski dyskusja Genealogia i heraldyka, rody szlacheckie.
Agewa79 Dyskusja Historia Kultury Materialnej, Historia Powszechna XIX wieku, Historia Turcji
Anagram16 Dyskusja Średniowiecze, historia krajów anglosaskich -->
Dreamcatcher25 Dyskusja Holocaust, zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce i Europie, powstanie warszawskie, Armia Krajowa
Jakubkaja Dyskusja temp. pauza od projektu
Kamil Silesian GG 8002957
(proszę na starcie podawać, że z wiki i login)
Historia Polski - od późnego średniowiecza do II RP (bez wojskowości, kultury)
Kapsuglan Dyskusja Piastowie, Jagielonowie , miediawistyka
kubaj98 Dyskusja Historia ogólna, szczególne uwzględnienie La Belle Epoque, II RP oraz średniowiecza
Marcelus Dyskusja, gd89@onet.eu Średniowiecze, w szczególności: historia Francji, Polski; poza tym również wczesna nowożytność (również głównie francuska i polska) oraz dynastie, genealogie, koligacje małżeńskie
Marek69 Dyskusja
Merete25 Dyskusja Sprawy społeczne, Rzeczpospolita XVI-XVIII wieku, mikrohistoria, procesy o czary + bogaty księgozbiór z różnych epok
Markiel Dyskusja Historia Szwecji
Michu1945 dyskusja
michu1945@op.pl
Historia powszechna i I RP XV - XVIII wiek oraz ustroje państw.
Omega933 Dyskusja Średniowiecze, historia wg kontynentów, historia najnowsza - konflikty XXI wieku
Pat158 Dyskusja Przede wszystkim historia nowożytna (XVI-XVIII wiek), w szczególności tematy związane z Kozakami, wojnami włoskimi i historią Szwecji w danym okresie. Poza tym, odkrycia geograficzne w XIX/XX wieku, niewolnictwo, wyprawy Aleksandra Macedońskiego i pierwsze państwa słowiańskie.
PMG tłumaczenie tekstów o okrętach amerykańskich
Politicus Dyskusja II RP, PRL
PuchaczTrado Dyskusja historia Estonii, starożytność (zwłaszcza źródłoznawstwo), wiele innych.
Runab Dyskusja Historia współczesna (po 1945)
Swd Dyskusja Działam tutaj od 3 marca 2007 - całość, pojęcia i terminy historyczne, nauki pomocnicze historii, metodologia badań a przede wszystkim średniowiecze, historia Polski do XVII wieku, oraz lata 1920-1945.
TomasoAlbinoni Dyskusja historia powszechna XVIII wieku;
Tomekg.966 dyskusja
Słowianie. Historia Polski, Czech, Litwy i Pomorza we wczesnym średniowieczu
Trzemeszniak Dyskusja Falerystyka, historia Trzemeszna (woj. wielkopolskie), Powstanie Wielkopolskie 1918-1919, II Wojna Światowa
Wiktoryn poczta, GG 5218677 Piastowie
Witia Dyskusja Historia Suwalszczyzny i pogranicza polsko-białorusko-litewskiego
Wojsław Brożyna Dyskusja Starożytność, historia religii, dorywczo inne tematy
Wolfchen GG:2654262 (proszę podać nick z Wiki) Organizacje militarne i paramilitarne III Rzeszy
Wulfstan Mediewistyka, głównie wczesne średniowiecze, ale również niemieckie obozy, szoa.
Yasu95 Dyskusja Starożytność i średniowiecze, przede wszystkim: bitwy i wojny, wyprawy krzyżowe, historia Japonii, Normanowie, Imperium Rzymskie
ZajacKlb GG: 10105182 Historia Polski,Rzeczpospolita Szlachecka,Powstawanie władzy "ludowej" w Polsce 1945-48, Wyprawy Krzyżowe.

Starsze listy uczestników

Biblioteka[edytuj | edytuj kod]

Na stronie Wikipedia:Biblioteka/Historia znajduje się spis książek z zakresu historii, w posiadaniu których jesteśmy. Prosimy dopisywać posiadane pozycje.

Artykuły do opracowania[edytuj | edytuj kod]

Dodaj nowe lub usuń z listy opracowane

Stworzyłem dziś (12.09.2017) na PL Wiki hasło: Historia Europy. Hasła tego bardzo brakowało w polskiej Wikipedii. Powinno ono być niezbyt długą syntezą dziejów Europy opartych na innych artykułach. Proszę wszystkich uczestników Wikiprojektu o włączenie się i opisanie w miarę możliwości poszczególnych epok. Zarys dziejów już mamy, ale fajnie jak specjaliści z danych epok poprawią i dopracują poszczególne sekcje.--Swd (dyskusja) 10:07, 12 wrz 2017 (CEST)

Artykuły do poprawienia[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia:Warsztat PANDA[edytuj | edytuj kod]

Przydatne linki[edytuj | edytuj kod]


Wszystkie artykuły z drzewa kategorii Historia • Brakujące artykuły


Nowe • Do wyeksponowania na stronie głównej • Nieprzejrzane zmiany • Niezweryfikowane martwe linki • W poczekalni DNU


Artykuły wymagające: uzupełnienia informacji • zintegrowania • dopracowania (weryfikacji · neutralnego ujęcia tematu · poprawy stylu)


Trwające dyskusje[edytuj | edytuj kod]

Poniżej proszę podawać linki do ważnych dyskusji dotyczących historii na Wikipedii. Same dyskusje należy zakładać jako nowy temat tutaj lub na osobnej podstronie wikiprojektu.

 1. Kryteria encyklopedyczności Kawalerów Krzyża Walecznych
 2. Żołnierze wyklęci
 3. Strona ciekawostkihistoryczne.pl jako źródło
 4. Dyskusja_wikiprojektu:Historia#Możliwości rzetelnej weryfikacji historycznej Kawalerów Krzyża

Bieżące i zakończone zadania[edytuj | edytuj kod]

BIEŻĄCE ZADANIA
Przebudowa serii artykułów o historii Polski Po dyskusji podjęliśmy decyzję o przebudowie serii artykułów, tak aby była bardziej przejrzysta i zawierała wszystkie podstawowe informacje o historii naszego kraju. W nowej wersji powstały dwa szablony: Historia chronologicznie i monografie. Pierwsza seria artykułów ma zawierać hasła opisujące wydarzenia chronologiczne, druga natomiast informacje o kulturze, społeczeństwie, gospodarce itd. kolejnych etapów rozwoju państwa polskiego. Przykład artykułu chronologicznego to Historia Polski (do 1138), natomiast monografii Rzeczpospolita Obojga Narodów. Do napisania zostało jeszcze przeszło 20 artykułów, zapraszam więc do współpracy wszystkich zainteresowanych. Proszę wybrać artykuł, utworzyć go i umieścić na nim szablon WEdycji. Przy pracy warto korzystać z już istniejących haseł, o ile reprezentują one dostatecznie wysoki poziom. Kiedy będziemy mieć już przynajmniej połowę nowych artykułów usunięty zostanie wcześniejszy szablon i weźmiemy się za tworzenie właściwych przekierować itp.

Dokładny opis zadania znajduje się na osobnej stronie.

Warsztat - ocenianie artykułów Na osobnej podstronie nazywanej warsztatem zajmujemy się ocenianiem dobrych artykułów - dyskutujemy nad ich formą i treścią, tak by doprowadzić je do stanu medalowego. Po zakończeniu dyskusji artkuł przenoszony jest na Panm wraz z podsumowaniem tutejszej dyskusji. Zaleca się by hasła historyczne przeznaczone do umedalowania wpierw przynajmniej na kilka dni pojawiły się w Warsztacie.
Wikiprojekt:Kategoryzacja/Historia Poprawki w głównych kategoriach historycznych, przypisywanie artykułów do węższych, odpowiednich kategorii
Portal:Historia Z dniem 14 lipca 2017 wprowadziłem drobne zmiany na portalu. Dodałem panel "Ciekawostki". Myślę, że przynajmniej raz w miesiącu można dodawać tam nowe ciekawostki historyczne pochodzące z artykułów na medal i dobrych artykułów.--Swd (dyskusja) 14:42, 14 lip 2017 (CEST) 12.08.2017 dodano do portalu panel "Zabytki", możemy tam w poszczególnych tygodniach umieszczać zabytki, które zachowały się do naszych czasów i są świadkami ważnych wydarzeń w historii świata, państw lub miast. Proponuję na początek dodawać dwa zabytki polskie (jeden regionalny, drugi ogólnopolski) oraz jeden zabytek z poza Polski. --Swd (dyskusja) 20:58, 12 sie 2017 (CEST)
100. rocznica Odzyskania Niepodległości Polski W związku z przypadającą 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w 2017 r. warto skupić się na artykułach związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Mogą to być hasła związane z drogą Polaków do odzyskania niepodległości jak również te dotyczące walki o granicę, które w miarę możliwości możemy rozbudowywać np. Wojsko Polskie na Wschodzie (1914–1920), Powstania śląskie, Powstanie wielkopolskie. Możemy też tworzyć nowe hasła których brak np. Włączenie Pomorza do II Rzeczpospolitej, Włączenie Górnego Śląska do II Rzeczpospolitej.

Czy wiesz[edytuj | edytuj kod]

Propozycje haseł z dziedziny historii[edytuj | edytuj kod]

Niniejsza strona służy do zamieszczania propozycji haseł z dziedziny historii.

Jeśli proponowane przez Ciebie hasło dotyczy historii średniowiecza, zamieść je także na propozycjach tematów z tej dziedziny.

Hasła ogólnohistoryczne[edytuj | edytuj kod]

 1. Abu Taher - ród irański
 2. Affaire Réveillon - zamieszki w Paryżu w kwietniu 1789 roku
 3. Alianckie obozy jenieckie - opis m.in w Other Losses James Bacque
 4. American Colonization Society
 5. Anarchia w Anglii 1135–54
 6. Aneksja Krymu przez Federację Rosyjską
 7. Angielska armada 1589
 8. Annales Xantenses - źródło do historii Niemiec
 9. annus horribilis – czarny rok
 10. Archimimus - sobowtór rycerza podczas pogrzebu
 11. Asan - też acan, staropolskie
 12. Assaka – region w starożytnych Indiach
 13. Asymilacja Żydów i innych mniejszości narodowych - była to potrzeba zintegrowania narodowego i kulturowego narodu żydowskiego i innych mniejszości narodowych z ludnością polską.
 14. Atak na ambasadę USA w Bengazi, 2012
 15. Atak na Nalczyk w 2005 roku
 16. Atak na policjantów w Dallas w 2016 roku
 17. Autonomiczne regiony Hiszpanii - np. Galicja, Katalonia itd. Historia tych regionów
 18. Atak na koszary w La Tablada w Argentynie, 1989 http://en.wikipedia.org/wiki/1989_attack_on_La_Tablada_Regiment
 19. Atak na spotkanie OPEC w Wiedniu, grudzień 1975
 20. Ataki rakietowe USA na Afganistan i Sudan, sierpień 1998
 21. Ataki snajperów w Dystrykcie Kolumbia 2002
 22. Ateny w epoce hellenistycznej - temat ważny, a z jakichś tajemniczych powodów zupełnie pomijany w popularnych opracowaniach.
 23. Auckland War Memorial Museum
 24. Avianca Flight 203 bomba, Kolumbia 1989
 25. Azania (kraina) - część Afryki w starożytności
 26. Ba (państwo) w starożytnych Chinach
 27. Bagirmi (sułtanat)
 28. Bakumatsu - okres w historii Japonii
 29. Balony austriackie użyte w nalotach na Wenecję w 1849 roku
 30. banderia – asysta konna
 31. Bączkowski przeciw Polsce http://en.wikipedia.org/wiki/B%C4%85czkowski_v_Poland
 32. Benares (państwo)
 33. Berar – sułtanat w Indiach
 34. Bezkrólewie w Imperium Osmańskim (1402 – 1413)
 35. Biali (58 TDHP) - 58 TDHP dzięki której: prochy gen. Józefa Hallera zostały sprowadzone do Polski, została przywrócona nazwa Polanka Hallera, zaczęto wspominać o Błękitnym Generale w podręcznikach do historii
 36. Bitwa o Dunkierkę
 37. Blech (nazwisko) – polskie nazwisko (obecnie przekierowanie)
 38. Blokada Strefy Gazy
 39. bohater narodowy
 40. Bombardowania strategiczne w czasie I wojny światowej https://en.wikipedia.org/wiki/Strategic_bombing_during_World_War_I
 41. Bombardowanie Libii przez USA 1986
 42. Bractwo Kurkowe w Tarnowskich Górach – definicja powstanie i historia towarzystwa Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Tarnowskich Górach
 43. Brytyjska Ameryka Północna (1783–1907)
 44. Budowniczowie kopców - rdzenna kultura na terenie USA, m.in. Cahokia, http://www.tygodnikprzeglad.pl/piramidy-nad-missisipi/, [culture]
 45. Bukiecik (organizacja) chodzi o organizację konspiracyjną działającą po zakończeniu II wojny światowej
 46. Bunt w Alpujarrze (1568–71)
 47. Bunt w Münster 1534 – 1535
 48. Bunt w Irlandii 1641
 49. Bunt Wyatta Anglia, 1554
 50. Bunty Celali, Anatolia, ok. 1600 roku
 51. Burmistrzowie Koluszek
 52. Burmistrzowie Łańcuta – Burmistrzowie Miasta Łańcuta - chyba raczej Kategoria?
 53. en:Carnatic Wars - wojny w Indiach w XVIII w.
 54. Caroleans (szwedzki: karoliner) wojska Karola XI i Karola XII, m.in. ich marsz śmierci w Norwegii na przełomie lat 1718–1719 https://en.wikipedia.org/wiki/Carolean_Death_March
 55. Castillo de San Marcos - fort z XVII wieku na Florydzie
 56. Cemetery H culture starożytny Pendżab
 57. Centralna Szkoła Partyjna w Łodzi 1945 r., napisane w biografii Czesława Kiszczaka
 58. Cesarstwo Sikhów 1799–1849
 59. Cheng Han – jedno z 16 Królestw
 60. Chilijska wojna o niepodległość
 61. Chłopcy Lenina - Lenin Boys (Metapedia eng) Węgry 1919
 62. Chorwacja w unii z Węgrami 1102–1526
 63. Chrystianizacja Bułgarii
 64. Civil Rights Act, 1964
 65. Commission on Presidential Debates jest en.wp. Komisja 'moderująca' debaty dla publiczności kandydatów na urząd Prezydenta USA w 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008 i 2012.
 66. Cyklon w Bangladeszu 1991
 67. Cywilizacja turańska http://konserwa.blox.pl/2007/03/Cywilizacja-turanska.html
 68. Czarna Dziura w Kalkucie, 1756
 69. Czerwona Ręka - wojna francuska w Algierii
 70. Czynszowanie
 71. Czystki etniczne w Abchazji 1992-93 - ofiarami byli Gruzini, masakry w Gagrze, Kamani, Suchumi, Oczamczira
 72. Czystki w Turcji 2016–17
 73. Czytelnia Ludowa – instytucja w Cieszynie (1849-1854)
 74. Ćerowie – dynastia w Indiach
 75. Danaowie – nazwa Greków u Homera
 76. Dawson's Field hijackings wrzesień 1970, Palestyńczycy porwali szereg samolotów
 77. Debata w Valladolid 1550 – 1551
 78. Deklaracja o wychowaniu społeczeństw w duchu pokoju – uchwalona przez ONZ w 1978
 79. Deklaracja praw ludu pracującego i wyzyskiwanego – manifest bolszewików (Lenina)
 80. Deklaracja praw narodów Rosji – akt z 1917 (Stalina)
 81. Dekret o ziemi – akt z 1917 (Lenina)
 82. Delegatura Rządu dla Spraw Wybrzeża - Urząd działający w latach 1945-47 pod kierownictwem Eugeniusza Kwiatkowskiego
 83. deputacja galicyjska – w okresie Wiosny Ludów
 84. deputacja poznańska – w okresie Wiosny Ludów
 85. despotes – tytuł w Cesarstwie Bizantyńskim
 86. diak (urzędnik) – w Rosji
 87. dimma – status chroniący Żydów
 88. Długa depresja w gospodarce, 1870 - 1890
 89. dobra państwowe w Polsce
 90. dobra tabularne / dobra dominikalne / własność tabularna – dobra w Galicji
 91. Doktryna Chruszczowa
 92. dożywocie (dobra) – nadawane przez panujących
 93. drugi front – w czasie II wojny światowej
 94. Drugi rząd Aleksandra Zawiszy
 95. Dworski Żyd https://en.wikipedia.org/wiki/Court_Jew , Hofjude, Hoffaktor, bankier możnych
 96. dyktator (powstanie styczniowe) tytuł
 97. dykterynomia – nauka pomocnicza historii o historiach zmyślonych
 98. Dynastia Chen
 99. Dynastia Rana w Nepalu
 100. Dywizjon 401 – dywizjon kanadyjski, biorący udział w bitwie o Anglię
 101. Działania wojenne w Jugosławii podczas II wojny światowej
 102. Dziesięć tragicznych dni - Meksyk, 1913
 103. Dziewiąta krucjata 1271–1272
 104. Edict of Toleration for the Jews of Galicia, 1789, cesarza Józefa II, także: https://en.wikipedia.org/wiki/1782_Edict_of_Tolerance; patrz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Reformy_józefińskie
 105. Ekspedycja Villasura – Hiszpanie w Nebrasce, 1720
 106. Elekcja 1669 - kandydaci, przebieg, niespodziewane odrzucenie kandydatów zagranicznych, wybór Wiśniowieckiego.
 107. Elekcja 1673 - kandydaci, wypływ stronnictwa francuskiego, wybór Sobieskiego.
 108. Elekcja 1697 - kandydaci, stronnictwa, przebieg, wpływ rodziny Sobieskich, wpływ rodziny Sapiehów, wybór Sasa.
 109. Elekcja 1704 - wojna północna, detronizacja Sasa, Leszczyński jako depozytariusz korony przewidzianej dla J. Sobieskiego, wybór Leszczyńskiego.
 110. Elekcja 1733 - kandydaci, przebieg, wybór Leszczyńskiego, wybór Sasa.
 111. Emirat Dirija - początki Arabii Saudyjskiej
 1. Epoka elżbietańska – Epoka przemian, zerwania ze średniowiecznymi wartościami. Zmiany w kulturze zapoczątkowane przez Królową Anglii. Przykładowo odrzucenie uniwersalizmu średniowiecza (inna wiara).
 2. Era Regencji Wielka Brytania, (1795) 1811 – 1837
 3. Eredo - średniowieczne fortyfikacje w Nigerii
 4. Exposition Universelle Paryż, 1900
 5. Festungsartillerieregiment No. 2 barona Edvarda von Beschi
 6. Fort Peninsula
 7. Francuskie wojny religijne
 8. Francuskie wojny rewolucyjne
 9. Gao (państwo) średniowieczne w Afryce
 10. General Post Office - wczesna poczta angielska
 11. Genroku - złoty wiek w Japonii
 12. Getto w Szanghaju
 13. Getulowie
 14. Głód na Sardynii 1680, zmarła 1/3 mieszkańców wyspy; takich zapomnianych przypadków głodu było jednak o wiele więcej na świecie: http://www.cs.mcgill.ca/~rwest/link-suggestion/wpcd_2008-09_augmented/wp/l/List_of_famines.htm, np. 1648-1660 Polska straciła szacunkowo 1/3 ludności w wyniku wojen, głodu i zarazy
 15. Głód w Irlandii 1740-41
 16. Gorączka złota w stanie Wiktoria 1851 - ok. 1868, Australia
 17. Goryeo - koreańska dynastia
 18. Granice Księstwa Warszawskiego
 19. Grupa Robocza Komisji Krajowej – grupa opozycyjna, wystawiła swoich kandydatów w wyborach 6 czerwca 1989
 20. Gurjara-Pratihara – imperium w Indiach
 21. Gwałty w Berlinie w 1945r. - wydarzenie po zajęciu Berlina przez sowietów. Gehenna niewinnych kobiet, zbrodnie czerwonoarmistów (gwałty zbiorowe, molestowania, morderstwa).
 22. Habesh otomańska prowincja nad Morzem Czerwonym
 23. Haijin - zakaz żeglugi w Chinach
 24. Handel korzenny https://en.wikipedia.org/wiki/Spice_trade
 25. Handel Nanban w Japonii
 26. Harcertwo polskie u boku 5 Dywizji Syberyjskiej
 27. Henricus - wczesne osiedle w USA
 28. Herbstówka – budynek w mieście Andrychów, dawne magazyny z odzieżą po więźniach oświęcimskich (źródło: Zwoliński A. Miasto Ankwiczów, z dziejów Andrychowa. Kraków, 1993, s. 112)
 29. Herosi greccy
 30. Hiperinflacja w Republice Weimarskiej, Rentenmark - waluta, która ją ukróciła
 31. Historia Afryki
 32. Historia Ameryki Północnej
 33. Historia Ameryki Południowej
 34. Historia Boliwii
 35. Historia Egiptu pod panowaniem Persji
 36. Historia Ghany
 37. Historia Jemenu
 38. Historia Jordanii
 39. Historia Kosowa
 40. Historia Nepalu
 41. Historia Sri Lanki
 42. Historia ulic Wejherowa
 43. Historia Urugwaju
 44. historia kultury i literatury europejskiej
 45. Historia logistyki w Polsce
 46. historia światowego terroryzmu
 47. historia herbu Zaklika
 48. historia polskich komercyjnych nadawców radiowych i telewizyjnych po 1989 roku
 49. Historia Poznania 1848-1918
 50. Historia Poznania 1939-1945
 51. Historia Poznania 1946-1989
 52. historia lotnictwa w Polsce
 53. historia prawa polskiego
 54. Historia prokuratury na świecie
 55. historia przemysłu włókienniczego w Polsce
 56. Historia Wojsk Lądowych Rzeczypospolitej Polskiej
 57. Historia wojskowa Powstania Warszawskiego http://en.wikipedia.org/wiki/Military_history_of_the_Warsaw_Uprising
 58. Historia Związku Radzieckiego
 59. Historia Żydów
 60. Historiografia radziecka - można posiłkować się en:Historiography in the Soviet Union
 61. herby naturalizowanych rodzin obcej szlachty w Polsce
 62. Hodowle średniowieczne (uprawy, narzędzia, trójpolówka) -> Gospodarka w średniowieczu
 63. Home Rule movement w Irlandii
 64. Houthi w Jemenie, Przejęcie władzy przez Houthi 2014 – 15, Interwencja pod przywództwem Arabii Saudyjskiej w Jemenie
 65. Hrabstwo Tarnowskie – małopolskie latyfundium istniejące w latach 1547-1939. Od 1547 r. po otrzymaniu przez Jana Amora Tarnowskiego dziedzicznego tytułu hrabiowskiego dobra tarnowskie (tzw. państwo tarnowskie) zaczęło być nazywane też Hrabstwem Tarnowskim. Własność wielu rodów szlacheckich. Ostatnimi byli Sanguszkowie. Istniało do roku 1939. TarnówSanguszkowie herbu Pogoń Litewska
 66. igrzyska herajskie
 67. Imamat Futa Jallon
 68. Immigration Act, 1924, w USA
 69. Imogiri - kompleks grobów królewskich na Jawie
 70. Imperium hiszpańskie
 71. Imperium Shunga - starożytne Indie
 72. Imperium Sur w Indiach
 73. Imperium szwedzkie
 74. Incydent Jingkang Chiny 1127
 75. Incydent U-2 (1960)
 76. Incydent Vela (en) - historia, być może test nuklearny RPA
 77. Indo-Scytowie
 78. informacje na temat okrętów i samolotów wojennych
 79. insygnia królów hiszpańskich
 80. Integralizm luzytański, Ruch Integralizmu Luzytańskiego, Integralismo Lusitano – portugalski ruch monarchistyczny
 81. Interwencja krajów zachodnich w Syrii od 2014
 82. Interwencja rosyjska Komentarz: w Czeczenii? w Gruzji? w Polsce (Wojna polsko-rosyjska 1654-1667)? w Polsce po śmierci Augusta II Mocnego?
 83. Inwalidzki Sąd Administracyjny
 84. Inwazja Jugosławii
 85. Inwazja Joseon przez Qing, 1636
 86. Inwazja Mandżurii przez Japonię 1931 – 1932
 87. Inwazja na Polskę w 1939 roku - chronologicznie http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_the_Invasion_of_Poland_(1939)
 88. IRA Kontynuacja
 89. Iraqi insurgency http://en.wikipedia.org/wiki/Iraqi_insurgency
 90. Irlandzka diaspora
 91. Japońska okupacja Korei (1910 - 1945)
 92. Japoński program atomowy - jest en:Japanese nuclear weapon program
 93. Japydowie - en:Iapydes
 94. Japygowie - en:Iapyges
 95. Jin (państwo) – starożytne w Chinach
 96. Journée des bricoles starcia w styczniu 1789 w Rennes w Bretanii
 97. Kadamba (dynastia) – w starożytnych Indiach
 98. Kampania kaukaska w I WŚ
 99. Katastrofa lotu XL Airways Germany 888T
 100. Kolonia Wirginia https://en.wikipedia.org/wiki/Colony_of_Virginia
 101. Konflikt mocarstw
 102. Kakatiya – dynastia z południowych Indii
 103. Kalendarium III Rzeszy
 104. kalifat damasceński
 105. Kambojas – plemię w dawnych Indiach
 106. Kamarupa – królestwo w Bengalu
 107. Kampania tunezyjska
 108. Kampania włoska w I WŚ
 109. kapelusz Napoleona (fr)
 110. Kapitulacja po Powstaniu Warszawskim http://en.wikipedia.org/wiki/Capitulation_after_the_Warsaw_Uprising
 111. Karawut - port nad Morzem Czarnym. Jeden z tych, które sprawiały, że przez pewien czas (w 15. wieku) Polska była "od morza do morza" - bezpośrednio, nie poprzez wasalną Mołdawię.
 112. Khanbaliq – stolica Mongołów, w Pekinie
 113. Khedivate of Egypt
 114. Kolej Berlin–Bagdad
 115. Kolonialna Brazylia 1500–1815
 116. Kolonie polskie na Dalekim Wschodzie Program-min.walka o niepodległość Polski.
 117. Komisja Churcha USA 1975–6
 118. Kopalnia Ngwenya - najstarsza na świecie, Suazi
 119. Kościoły w Warszawie
 120. Kostkowie – ogólna informacja o rodzie jak np.: Tarnowscy, Odrowążowie, Lubomirscy
 121. Komunalna Kasa Oszczędności - jest Komunalna Kasa Oszczędności Miasta Krakowa, zapewne jeśli były inne, to też w poszczególnych miastach... Grzegorz B. (dyskusja) 11:55, 3 gru 2008 (CET)
 122. konferencje z okresu II wojny światowej
 123. Konferencja genewska (1932)
 124. Konferencja genewska (1955) – pierwsze od zakończenia II wojny światowej spotkanie szefów rządów Stanów Zjednoczonych, Związku Radzieckiego, Wielkiej Brytanii i Francji
 125. Konferencja genewska (1976) – w sprawie Rodezji
 126. konnica kozacka
 127. Kontradyktand - Znaczenie Rzymian dla rozwoju kultury Europejskiej - Prawo Rzymian
 128. koloniści (historia)
 129. Końce i początki średniowiecza -> średniowiecze
 130. Korespondencja McMahon-Hussein en:McMahon-Hussein Correspondence
 131. Korytarz Lachin - łączy Armenię z Nagornym Karabachem
 132. Kosala – królestwo w starożytnych Indiach
 133. Kot Diji - starożytna cytadela w Pakistanie
 134. Kotte (królestwo) – na Cejlonie
 135. Kraj Przyamurski/Tymczasowy Rząd Przyamurski - odłączony od Republiki Dalekiego Wschodu (http://en.wikipedia.org/wiki/Provisional_Government_of_the_Priamur|en, ru, it, de)
 136. Kraton (pałac) - pałac królewski w dawnej Indonezji
 137. Kreteńskie trzęsienie ziemi w 365 roku - duże zniszczenia we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego http://en.wikipedia.org/wiki/365_Crete_earthquake
 138. Kreuz- und Fahnengefecht - drobne starcia religijne, które doprowadziły do wojny 30-letniej
 139. Kronika oliwska
 140. Królestwa Hausa w Afryce
 141. Królestwo Ayutthaya – syjamskie
 142. Królestwo Kuru w starożytnych Indiach
 143. Królestwo Mysore w południowych Indiach, Wojny Anglii z Mysore
 144. Królestwo Sunda na Jawie
 145. Królestwo Zulusów 1816–1897
 146. Królobójstwo w Lizbonie, 1908
 147. Kryzys cen żywności na świecie 2007–08
 148. Kryzys finansowy na Cyprze 2012–13
 149. Kryzys luksemburski 1867
 150. Kryzys na Timorze Wschodnim 1999
 151. Kryzys październikowy Quebec, 1970
 152. Kryzys w Kenii 2007-8, walki
 153. Kryzys z zakładnikami w Iranie
 154. Książę-biskup
 155. Księstwa szczepowe Niemcy, Stammesherzogtümer
 156. Księstwo Katalonii
 157. księstwo mazowiecko-kujawskie
 158. Kultura Jiroft w Iranie
 159. kusycyzm – pojęcie historyczne z początków epoki nowożytnej09 -> husycyzm Nie o husytyzm chodzi?
 160. Kwestia wschodnia - chodziło o imperium ottomańskie
 161. Kykuit - rezydencja Rockefellerów, 1913 http://en.wikipedia.org/wiki/Kykuit
 162. La Méduse - słynna katastrofa statku, 1816 http://fr.wikipedia.org/wiki/M%C3%A9duse_(bateau)
 163. Lei Áurea zakazano niewolnictwa w Brazylii, 1888
 164. Libertadores
 165. Lista głów państwa Grecji
 166. Lista krzywd wyrządzonych przez Związek Radziecki na Polsce i polakach. To tylko proponowany tytuł - może brzmieć inaczej, ale chyba warto coś takiego usystematyzować.
 167. List Osamy bin Ladena do Amerykanów- pojawił się w "Observer" w listopadzie 2002 (Osama bin Laden's letter to American people)
 168. Lista polskich dywizji w I wojnie światowej https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Polish_divisions_in_World_War_I
 169. Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka (1918–19)
 170. Litzmannstadt (Łódź) - obóz pracy karnej na Sikawie - obok podobnego obozu w Ostrowie Wlkp, jeden z największych obozów tego rodzaju na terenie "Kraju Warty". Po II wojnie światowej obóz filtracyjny dla łódzkich Niemców a potem jeden ostatnich obozów jenieckich w Polsce dla oficerów niemieckich
 171. Lokaj
 172. Ludowe Towarzystwo Zakupu i Ochrony Ziemi – powołane z inicjatywy ks. Stojałowskiego w 1890. Przysłużyło się powiększaniu gospodarstw chłopskich i ułatwiło hurtowy zakup narzędzi rolniczych.
 173. Mala del Brenta - włoska organizacja przestępcza
 174. Malakka portugalska 1511 – 1641
 175. Mandela House - muzeum Mandeli w Soweto
 176. Maratha (grupa kast) – w Indiach
 177. Marchia łużycka https://en.wikipedia.org/wiki/March_of_Lusatia
 178. Marsz Miliona Mężczyzn - USA, 16.10.1995
 179. Marsze z Selmy do Montgomery - USA, 1965
 180. Polska Marynarka Wojenna w 1939 roku http://en.wikipedia.org/wiki/Polish_Navy_order_of_battle_in_1939
 181. Marynarka osmańska
 182. Masakra Bava-Beccaris - Mediolan 1898
 183. Masakra dywizji Acqui http://en.wikipedia.org/wiki/Cephallonia_massacre - największa obok Katynia masakra jeńców wojennych w 2. wojnie światowej (dokonali jej Niemcy wobec Włochów)
 184. Masakra na lotnisku Lod 30 maja 1972, w Izraelu, atak Japońskiej Armii Czerwonej
 185. Masakra Przemyska (de:Massaker von Przemyśl)
 186. Masakra w Adanie Ormian, 1909
 187. Masakra w Bentalhi, Masakra w Rais - Algieria, 1997
 188. Masakra w Hamie Syria 1982
 189. Masakra w Jallianwala Bagh, 1919
 190. Masakra w jaskini Patriarchów 1994, Hebron
 191. Masakra w Kansas City 1933, przez mafię, https://en.wikipedia.org/wiki/Kansas_City_massacre
 192. Masakra w Luksorze - turystów w 1997 roku
 193. Masakra w Maguindanao Filipiny 2009
 194. Masakra w Mountain Meadows USA 1857, część Wojny w Utah
 195. Masakra w Murambi Rwanda 1994
 196. Masakra w Rock Springs starcia między górnikami w USA, 1885
 197. Masakra w Sharpeville, RPA, 21 III 1960
 198. Masakra w Verden - jest en:Massacre of Verden
 199. Masakry dokonane przez Żydów w Palestynie - Patrz: Israeli Massacres
 200. Masakry Żydów w Nadrenii 1096, w związku z pierwszą krucjatą
 201. MAUD – brytyjska organizacja pracująca nad bombą atomową (zanim rząd brytyjski zdecydował się przyłą­czyć do amerykańskich prac Manhattan Project) (en)
 202. Medal Pojednania / Order Misji Pojednania [1],[2]
 203. Ministerstwo Rzeszy do Spraw Terytoriów Okupowanych na Wschodzie – III Rzesza Niemiecka 1941–1945, (en de)
 204. Minyue – królestwo w Chinach
 205. Misje hiszpańskie w Kalifornii
 206. Misl - państwa Sikhów
 207. Mordy kapturowe
 208. Most nad Eufratem – w starożytnym Babilonie
 209. Muzeum Apartheidu w Johannesburgu
 210. Muzyka polska epoki przedklasycznej muzyka dworu warszawskiego XVII - XVIII w. - polonica kompozytorów obcych
 211. Najważniejsze wydarzenia w historii Suwalszczyzny – czyli daty, co kiedy, gdzie i dlaczego powstało, co się stało
 212. Narodowe Muzeum Historyczne w Atenach
 213. Narodowe Muzeum Historyczne w Rio de Janeiro
 214. Narodowe Muzeum Indonezji
 215. Nasamonowie
 216. en:National September 11 Memorial & Museum
 217. Nawab Awadh – tytuł w Indiach
 218. New Amsterdam (dawne miasto) - początki Nowego Jorku
 219. Niemcy nadwiślańscy https://en.wikipedia.org/wiki/Vistula_Germans
 220. Nietolerancja i zabobon w Polsce w wieku XVII i XVIII – książka http://lubimyczytac.pl/ksiazka/93950/nietolerancja-i-zabobon-w-polsce-w-xvii-i-xviii-wieku
 221. Nowy imperializm
 222. Oblężenie Derry 1688
 223. Oblężenie fortu Pitta 1763, wykorzystanie ospy jako broni biologicznej przeciw Indianom
 224. Oblężenie w Waco en:Waco siege – 28 lutego 1993 w pobliżu Waco, w stanie Texas siły federalne, na podstawie sfabrykowanych dowodów przestępstwa, rozpoczęły trwające 51 dni oblężenie farmy należącej do Davida Koresha. Wszystko zakończyło się śmiercią 76 osób w tym 20 dzieci.
 225. Obowiązki chłopa – w średniowieczu
 226. obozy przejściowe II wojna światowa (Lublin)
 227. Obóz jeniecki w Andersonville - Patrz Google: Andersonville National Historic Site
 228. Obóz koncentracyjny Kaunas-Promieniaszki
 229. Odnowa (Szwajcaria) - de:Regeneration (Schweizergeschichte)
 230. Ogólny Kryzys - w Europie XVII wieku
 231. Okres Kamakura - w historii Japonii
 232. Okres Kofun w historii Japonii
 233. Okupacja Japonii 1945 – 1952
 234. Okupacja w Jarocinie
 235. Okupacja ambasady USA w Teheranie
 236. Okupacja Haiti przez USA 1915 – 1934
 237. Okupacja Nikaragui przez USA, 1912 – 1933
 238. okupacja rosyjska w Polsce 1939–1945 (lub okupacja radziecka w Polsce 1939–1945, choć jest okupacja niemiecka w Polsce 1939-1945, a nie hitlerowska lub inna); takiego artykułu nie jest w stanie zastąpić artykuł represje ZSRR wobec Polaków i obywateli polskich 1939-1946, choćby dlatego, że nie ma w nim ani słowa o niszczeniu przez Rosjan struktur państwa polskiego i jego aparatu (pole znaczeniowe artykułu nie obejmuje tych pojęć, bo odnosi się tylko do osób/obywateli, nie do państwa). Romuald Wróblewski (dyskusja) 15:26, 28 mar 2009 (CET) Proponuję rozważyć tytuł: okupacja sowiecka w Polsce 1939-1945, ponieważ Związek Sowiecki (Radziecki), to była nazwa ówczesnego państwa (Rosja Sowiecka - nazwa potoczna). Chciałbym dodać, że nazwą analogiczną do nazwy okupacji niemieckiej, jest nazwa okupacja sowiecka (radziecka), bo odnosi się do nazwy państwa, zaś nazwą analogiczną do okupacji "hitlerowskiej" jest "stalinowska", lecz okupacja stalinowska raczej się kojarzy z okresem 1944-1956.(dyskusja)07:44, 30 gru 2009
 239. Opera Nazionale Balilla (ONB) – włoska organizacja faszyzująca (1926-1937) (en:Opera Nazionale Balilla it:Opera Nazionale Balilla)
 240. Operacja Bieszczady-40
 241. Operacja Demetrius Irlandia Północna, 1971
 242. Operacja Seat-12
 243. Operacja Anakonda - Afganistan 2001-2
 244. Operacja Bieszczady-40 - harcerska
 245. Operacja Nemezis - Ormianie mścili się za ludobójstwo systematycznie likwidując jego organizatorów
 246. Orłow (ród) – rosyjska rodzina szlachecka
 247. osada fabrycznade:Arbeitersiedlung, en:Company town, fr:Cité ouvrière
 248. Ostatni synod płocki w Polsce przedrozbiorowej
 249. Ostrów Wlkp (obóz pracy karnej) – jeden z pierwszych i największych obozów tego rodzaju w "Kraju Warty", w okresie II wojny światowej.
 250. Pacyfikacja wsi Lipie - przez sztyletników w czasie powstania styczniowego
 251. Pakt reński
 252. Pakt z Lucknow - Indie, 1916
 253. Państwo Arcot - w Indiach
 254. państwo Wu en:Wu (state) – Chiny
 255. patrocinium
 256. Pax Mongolica
 257. Pierwsza wojna Anglii z Marathami (1775–1782)
 258. Pierwsza wojna domowa na Wybrzeżu Kości Słoniowej
 259. Pierwsze chińskie panowanie nad Wietnamem https://en.wikipedia.org/wiki/First_Chinese_domination_of_Vietnam
 260. Pierwszy Akt Rekonstrukcyjny - akt uchwalony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1867 roku - ograniczał swobody obywatelskie białych obywateli
 261. Pierwszy kryzys marokański 1905 – 1906, Drugi kryzys marokański 1911
 262. Pierwszy rząd Aleksandra Zawiszy
 263. Piknik Paneuropejski 1989, http://en.wikipedia.org/wiki/Pan-European_Picnic
 264. Pinkas - archiwa gmin żydowskich
 265. piramida feudalna
 266. Plantacja Gerouge – informacje o niej i cmentarzu oraz sadystycznych czynach Elżbiety Batory,
 267. Plemiona śląskie
 268. Początki Hiszpanii
 269. Podatek tolerancyjny – podatek płacony przez Żydów (wzmiankowany m.in. w [3] i [4]); być może wystarczy dopisać do: patent tolerancyjny
 270. podboje rzymskie
 271. Podbój Bułgarii przez Bizancjum 968-1018
 272. Podział Bengalu 1905
 273. Podział imperium osmańskiego
 274. Pogrom Ormian w Baku - styczeń 1990
 275. Pogrom w Kiszyniowie, 1903
 276. Pogrom w Shushy - w Nagornym Karabachu, ofiarami byli Ormianie, 1920
 277. pokolenie tragiczne
 278. Pokój Wieczysty – dotyczy Historii (Powstanie Kozackie)
 279. Polacy w XIX w północnych guberniach Rosji. Zesłańcy listopadowi, styczniowi oraz Polacy emigranci
 280. Polish Forces War Memorial:National Memorial Arboretum - w Anglii
 281. Politycy amerykańscy w sprawie niepodległości Polski w 1918r
 282. Polninkoj - wpisuję z pamięci; byli to kurierzy wysyłani z Polski np. do Anglii w średniowieczu; być może instytucja takiego kuriera
 283. Polskie Koleje Państwowe w lecie 1939 roku http://en.wikipedia.org/wiki/Polish_State_Railroads_Summer_1939
 284. Południowe Qi – dynastia w Chinach
 285. Pomnik Obrońców Lublina
 286. pomnik ofiar katyńskich we Wrocławiu lub pomnik ofiar Katynia we Wrocławiu
 287. Porty traktatowe w Azji
 288. Porwanie studentów w Iguali w 2014 roku Meksyk
 289. Porwanie syna Lindbergha
 290. Postulaty sierpniowe21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego
 291. Potrójne Przymierze 1717
 292. Powstanie Pantajów Chiny, 1856–1873
 293. Powstanie tatarskie 1672 http://en.wikipedia.org/wiki/Lipka_Rebellion
 294. Powstanie w Bośni (1831 – 32)
 295. Powstanie Północy Anglia, 1569
 296. Powstanie w Irlandii w 1641 roku
 297. Powstanie w Soweto – zakończone masakrą protestujących dzieci, 16 czerwca 1976 w Soweto (RPA) (en de) (por. Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego)
 298. Pożar kina Rex - Abadan, Iran, 1978, zamach islamistów, 470 zabitych
 299. Pożar w fabryce Triangle Shirtwaist, Nowy Jork 1911 https://en.wikipedia.org/wiki/Triangle_Shirtwaist_Factory_fire
 300. Pożar w klubie "Cocoanut Grove" Boston, 1942, 492 zabitych
 301. Pożar w Fort McMurray w 2016 roku Kanada
 302. Pożar w teatrze "Iroquois" Chicago, 1903, ponad 600 zabitych, największy pożar pojedynczego budynku w historii USA
 303. Północna dynastia Yuan
 304. Północne Qi – chińska dynastia
 305. Północne Zhou – dynastia
 306. Późna starożytność http://en.wikipedia.org/wiki/Late_Antiquity
 307. Późniejsze Qin – jedno z 16 Królestw
 308. Późniejsze Zhao – państwo w Chinach
 309. Późniejszy klan Hōjō Japonia
 310. Precedens Korfu
 311. Preludium do Powstania Warszawskiego http://en.wikipedia.org/wiki/Prelude_to_the_Warsaw_Uprising
 312. Prezydencja Madrasu w Indiach
 313. Prezydencje i prowincje Indii Brytyjskich
 314. proces skórzany
 315. proces Adolfa Eichmanna- proces z roku 1962 z Jerozolimy
 316. Procesy czarownic w Salem http://en.wikipedia.org/wiki/Salem_witch_trials (ale jest sekcja "Czarownice z Salem" w art. Proces o czary - bez źródeł, ale może wyodrębnić i rozbudować? Merete25 (dyskusja) 22:27, 15 lis 2017 (CET))
 317. Procesy załogi Neuengamme
 318. Proklamacja Kościuszki http://en.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bciuszko%27s_proclamation
 319. Protesty 1968 roku na świecie https://en.wikipedia.org/wiki/Protests_of_1968
 320. Proto-Elamite najstarsza cywilizacja w Iranie
 321. Protopismo - en:Proto-writing
 322. Próba zamachu na Times Square w 2010 roku
 323. Przywilej "Czarnej ręki" nadany przez Kazimierza Sprawiedliwego w 1180 roku
 324. Publiczna egzekucja w Dębicy 1946, http://en.wikipedia.org/wiki/Public_execution_in_D%C4%99bica_(1946)
 325. Qutb Shahi – dynastia w Indiach
 326. Rada Trzech – czeska organizacja konspiracyjna, jest przyzwoity art cs:Rada tří
 327. Rajnard - imię męskie występujace na Śląsku
 328. Rampjaar - rok katastrof w Holandii, 1672
 329. Rangaku - Japonia wprowadzała zachodnie wynalazki poprzez kontakty z Holendrami
 330. en:Rashidun Caliphate
 331. Rashtrakuta – dynastia w Indiach
 332. Rebelia w Luizjanie - Louisiana Rebellion of 1768 (na angielskiej wiki)
 333. Referendum we Włoszech, 1946
 334. Referendum w Kolumbii na temat procesu pokojowego, 2016
 335. Reform Act 1832 Wielka Brytania
 336. Reformy Kansei Japonia 1787
 337. Reformy Stołypina w Rosji
 338. Regalistyka - nauka pomocnicza historii o szatach liturgicznych i naczyniach liturgicznych
 339. Regencja (okres) Francja 1715 – 1723
 340. Regnalistyka – nauka pomocnicza historii o insygniach władz kościelnych
 341. Reichsunmittelbarkeit
 342. Renesans w Anglii, Renesans we Włoszech
 343. Republika Chin (1912–49)
 344. República Cromañón - klub w Buenos Aires, miejsce tragicznego pożaru w 2004 roku (en)
 345. Republika Syberyjska - utworzona ze stolicą w Omsku przez Tymczasowy Rząd Syberyjski, 17.07.1918 - 3.11.1918 (en, it)
 346. Republika Wschodniej Polski, Sowiecka republika polska - postulowane twory geopolityczne
 347. Republika Zauralska – nieistniejąca republika lokalizowana na terenie dzisiejszej Rosji
 348. Restauracja Kenmu Japonia, 1333–1336
 349. Rewolta Caboche'a Paryż, 1413
 350. Rewolta chłopska w Anglii 1381
 351. Rewolta w Czeczenii 1940 – 44
 352. Rewolucja konstytucyjna w Persji 1905 – 1911
 353. Rewolucja na Ukrainie w 2014 roku
 354. Rewolucja w Brabancji 1789 – 1790
 355. Rewolucja w Egipcie w 1919 roku
 356. Rewolucja w Liège 1789 — 1791
 357. Rewolucja w Syjamie w 1688 roku
 358. Rezolucja Kongresu Obrony Prawa i Wolności Ludu – Ważny Dokument w Historii Polski dotyczący Procesu brzeskiego
 359. Reżim Wang Jingwei - marionetkowy rząd w Chinach, 1940-45
 360. Risiera di San Sabba - jedyny obóz koncentracyjny we Włoszech (Globocnik)
 361. Rok 1938 w Polsce http://en.wikipedia.org/wiki/1938_in_Poland
 362. Rokosz Wiśniowy - Rokosz przeciw Zygmuntowi Augustowi wywołany przez kasztelana Przybylewskiego w 1563 roku. Ogłoszenie rokoszu nastąpiło w litewskiej miejscowości Visniovi.
 363. Rola koni w wojnach https://en.wikipedia.org/wiki/Horses_in_warfare
 364. rosyjskie obozy jenieckie podczas I wojny światowej. ( do 1921r.)
 365. Obozy jenieckie, rosyjskie do rewolucji bolszewickiej
 366. Royal Charter - w Wielkiej Brytanii
 367. Rozejm dwunastoletni między Hiszpanią a Holandią
 368. Rozszerzanie NATO
 369. Rozszerzenie Unii Europejskiej w 2004 roku
 370. Ruch Occupy
 371. Ruch odmowy współpracy Gandhiego
 372. Rycerze Hospitaller - zakon
 373. Rząd Dönitza
 374. Rząd Jana Alfreda Chanerley-Łokcikowskiego
 375. Rząd Jana Libronta
 376. Rząd Jana Zygmunta Sobolewskiego
 377. Rząd Ryszarda Józefa Zawiszy
 378. Rząd Sergiusza Ursyn-Szantyra
 379. Rząd Stanisława Zięby
 380. Rząd Zenona Janasiaka
 381. Rządy Kompanii w Indiach https://en.wikipedia.org/wiki/Company_rule_in_India
 382. Sacra Corona Unita - włoska organizacja przestępcza
 383. Samowładztwo
 384. San Telmo statek, który zatonął w 1819 roku u wybrzeży Antarktydy
 385. Satavahana - dynastia w starożytnych Indiach
 386. Sarneński Rejon Umocniony http://en.wikipedia.org/wiki/Sarny_Fortified_Area
 387. Satavahana – dynastia w Indiach
 388. Sąd krwi w Cannstatt - en:Council of Cannstatt
 389. Schrecklichkeit - niemiecka polityka zastraszającej walki z cywilami w razie ich wystąpień zbrojnych podczas okupacji (I WŚ)
 390. Sejm Żydów Litewskich (1623–1764)
 391. Sejmy I Rzeczypospolitej - chronologia i opisy uchwał wszystkich sejmów I Rzeczypospolitej
 392. sekretarz (zawód)
 393. Sena (dynastia) w Bengalu
 394. seryjne zabójstwa kobiet w Ciudad Juárezen:Female homicides in Ciudad Juárez
 395. Seuna (Yadava) dynastia w Indiach
 396. Shakya - klan w starożytnych Indiach
 397. Shewa - region historyczny w Etiopii
 398. Shishunaga – dynastia w starożytnych Indiach
 399. Siły niemieckie w Operacji Fall Weiss http://en.wikipedia.org/wiki/German_order_of_battle_for_Operation_Fall_Weiss
 400. Siły polskie a niemieckie w kampanii wrześniowej http://en.wikipedia.org/wiki/Opposing_forces_in_the_Polish_September_Campaign
 401. Skandal Susurluk - w Turcji
 402. Skandale seksualne w środowisku aktorskim
 403. Skandale seksualne wśród wyznawców Buddyzmu en:Buddhist sex abuse cases
 404. Skandale seksualne w środowisku celebrytów
 405. Skandale seksualne w środowisku harcerskim en:Scouting sex abuse cases
 406. Skandale seksualne w środowisku lekarskim
 407. Skandale seksualne w środowisku LGBT
 408. Skandale seksualne w środowisku muzycznym
 409. Skandale seksualne w środowiskach politycznych
 410. Skandale seksualne w sektach religijnych
 411. Skandale seksualne w wojsku
 412. Slavery Abolition Act 1833 Wielka Brytania
 413. Sojusz Ośmiu Państw rebelia bokserów
 414. Spisek Romanowów- w związku z Konstantym, który, jak był przez 3 mies. cesarzem miał juz syna z Katarzyną, ale prawa do tronu przeszły na młodszego brata konstantego Pawłowicza, a do tego syn Konstntego porzyjął nazwisko matki, tj. Grudziński i osiedlił się w Andrychowie zajmując pałac Bobrowskich
 415. Społeczeństwo Polskie doby Odrodzenia i wczesnego Baroku-jego struktura,mentalność i warunki bytowe
 416. Spotkanie Ma–Xi 2015 Tajwan – Chiny
 417. Stanowiska archeologiczne w Polsce - wskazana cała kategoria, obecnie poszukiwanie takich danych jest żmudne, są porozrzucane po różnych hasłach
 418. Starostwo brańskie historia
 419. Starożytne Ateny - jedno z najważniejszych państw starożytności nie ma własnego hasła.
 420. Stauroteka Lednicka
 421. Strajk górników w Wielkiej Brytanii 1984–85
 422. Strajk ostrzegawczy w 1981 roku http://en.wikipedia.org/wiki/1981_warning_strike_in_Poland
 423. Strajki w Jastrzębiu-Zdroju w 1980 roku http://en.wikipedia.org/wiki/Jastrz%C4%99bie-Zdr%C3%B3j_1980_strikes
 424. Strzelanina w bazie Washington Navy Yard 16 września 2013
 425. Strzelanina w Red Lake 21 marca 2005
 426. Strzelanina w Umpqua Community College 1 października 2015, Oregon
 427. Sułtanat Aceh
 428. Sułtanat Adal, Wojna Etiopii z sułtanatem Adal
 429. Sułtanat Ahmadnagar – w Indiach
 430. Sułtanat Banten na Jawie
 431. Sułtanat Deli na Sumatrze
 432. Sułtanat Gudżarat
 433. Sułtanat Johor
 434. Sułatanat Mameluków w Dehli
 435. Sułtanat Mataram na Jawie
 436. Sułtanat Ternate
 437. Sułtanat Yogyakarta
 438. Surame - miasto w Nigerii z XVI wieku
 439. Susza w XXII wieku pne. https://en.wikipedia.org/wiki/4.2_kiloyear_event
 440. Swinside – kamienny krąg w Cambrii
 441. symbol jedności królestwa
 442. Synod w Dordrechcie, 1618–1619
 443. Synod w Kells Irlandia, 1152
 444. Szarża lekkiej brygady (1854) 25 października 1854 r.
 445. Szczyt międzykoreański 2000, 2007
 446. Sztorm tropikalny Washi Filipiny, 2011
 447. śluby wiedeńskie
 448. Średniowieczna koncepcja człowieka
 449. światowe kryzysy energetyczneen:Category:Energy crises
 450. Syndrom Nemmersdorf np. na podstawie http://www.dws.xip.pl/reich/Dane/nemmersdorf.html
 451. Teatr antyczny
 452. Terytorium Mississippi 1798–1817
 453. tabliczki kamienne
 454. taszka - górna część miecza średniowiecznego służąca do zamocowania miecza w pochwie.
 455. The Arctic Home in the Vedas - autor twierdzi, że Ariowie migrowali z Arktyki
 456. Traktat angielsko-syjamski z 1909 roku
 457. Traktat Heligoland-Zanzibar, 1890
 458. Traktat Hay–Bunau-Varilla - dotyczył Kanału Panamskiego
 459. Traktat lizboński (1668)
 460. Traktat warszawski (1705) https://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Warsaw_(1705)
 461. Traktat z Akwizgranu 1668
 462. Traktat z Bukaresztu (1913)
 463. Traktat z Kiejdan 1655, https://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Kėdainiai
 464. Traktat z Konstantynopola 1724, rosyjsko-osmański
 465. Traktat z Passarowitz 1718
 466. Traktat z Ribemont 880
 467. Traktat z Saragossy 1529
 468. Traktat z San Francisco pokojowy z Japonią
 469. Transport serum do Nome, 1925, Alaska
 470. Tramwaje w gettach Łodzi, Warszawy i Krakowa - w okresie II wojny światowej.
 471. Trewerowie - plemię Galów
 472. Trzeci kryzys w Cieśninie Tajwańskiej 1995-6
 473. Trzęsienie ziemi w Gudżaracie 2001
 474. Trzęsienie ziemi w Gwatemali (1976)
 475. Trzęsienie ziemi w Iranie, 1978
 476. TSYSHO Tsentrale Yidishe Shul Organizatsye, Central Yiddish School Organization
 477. Twierdze Śląskie
 478. ubytek przodków - genealogia
 479. Ucieczka hrabiów w Irlandii, 1607
 480. Udomowienie konia
 481. Umowa Haavara - emigracja Żydów do Palestyny
 482. Unia iberyjska
 483. Upadek komunizmu - upadek komunizmu w Europie i na świecie oraz osoby i wydarzenia z nim związane
 484. Upadek Sajgonu, 1975
 485. Upadek w późnej epoce brązu na Bliskim Wschodzie
 486. Urwać łeb Hydrze - z mitologii, w Polsce używany jako frazeologizm
 487. UTA lot 203 samolot eksplodował nad Nigrem w 1989 roku
 488. Vajji – konfederacja w starożytnych Indiach
 489. Vemork - elektrownia w Norwegii, Niemcy produkowali tam ciężką wodę, zaatakowana 1943
 490. Vorderösterreich
 491. Voting Rights Act - USA, 1965
 492. wangistyka - nauka pomocnicza historii o powstawaniu nowych religii
 493. Wcześniejsze Liang – państwo w Chinach, 320–376
 494. Wcześniejsze Zhao – państwo w Chinach
 495. Wenecka Czarna Szlachta
 496. Wey (państwo) – starożytne chińskie państwo, 1040 – 209 p.n.e.
 497. Wędrówka ludów słowiańskich
 498. Wegry pod rządami tureckimi 1541 – 1699
 499. Wiec Unite the Right w Charlottesville, 2017
 500. Wielka Historia Powszechna Trzaski, Everta i Michalskiego, Warszawa 1937 – 1939
 501. Wielka Recesja - szczyt ok. 2009 roku
 502. Wielka Rumunia
 503. Wielka zaraza w Marsylii 1720
 504. Wielki głód w Chinach 1959 – 1961
 505. Wielki głód w Bengalu, 1770
 506. Wielki kryzys w Argentynie 1998–2002
 507. Wielki mróz w 1709 roku w Europie
 508. Wielkopolskie Wydawnictwo Prasowe – wydawnictwo państwowe w PRL
 509. Wojna domowa na Sri Lance http://en.wikipedia.org/wiki/Sri_Lankan_Civil_War
 510. Wojna domowa w państwie Inków
 511. Wojna o Moreę http://en.wikipedia.org/wiki/Morean_War 1684-1699; uszkodzenie Akropolu
 512. Wojna ormiańsko-azerska 1918 – 1920
 513. Wojna polsko-radziecka w 1920 roku http://en.wikipedia.org/wiki/Polish%E2%80%93Soviet_War_in_1920
 514. Wojna w Aceh 1873 – 1904
 515. Wojna w Afganistanie (od 1978)
 516. Wojna włoska 1551 – 59
 517. Wojna z Kalingą - starożytne Indie
 518. Wojny angielsko-holenderskie
 519. Wojny Rosji z Tatarami krymskimi
 520. Wojny Trzech Królestw - na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii, 1639 — 1651
 521. Wojny z Indianami w Ameryce Północnej https://en.wikipedia.org/wiki/American_Indian_Wars
 522. wojny ateńskie
 523. Włoskie miasta-państwa
 524. Włoskie odrodzenie
 525. Więzienia gestapo w Polsce
 526. Wioski kościuszkowskie - nazwa osad rolnych powstałych na podstawie uchwały sejmowej z 1919, skupiających osierocone dzieci i przygotowujących je do samodzielnego życia. Dzieci były umieszczane w rodzinach ("gniazdach rodzinnych") gospodarzy dzierżawiących grunty rolne i wychowywały się wspólnie z ich dziećmi do chwili usamodzielnienia się.
 527. Wojna domowa w Chile w 1891 roku
 528. Wojna domowa w Nigerii http://en.wikipedia.org/wiki/Nigerian_Civil_War
 529. Wojna kobiet Aba Women's War, Nigeria 1929
 530. Wojna o Kargil 1999
 531. Wojna o La Platę 1851 – 1852
 532. Wojna o niepodległość Meksyku http://en.wikipedia.org/wiki/Mexican_War_of_Independence; jej początkiem Krzyk z Dolores, końcem Traktat z Córdoby
 533. Wojna o niepodległość Turcji 1919 – 23
 534. Wojna o restaurację w Portugalii 1640 – 1668
 535. Wojna egipsko-turecka 1831 - 33
 536. Wojna Fulan Nigeria, 1804 – 1808
 537. Wojna kastowa na Jukatanie 1847 - 1901
 538. Wojna na Jawie, 1825-30
 539. Wojna o niepodległość Kuby
 540. Wojna Padrich Indonezja, 1803 – 1838
 541. Wojny angielsko-birmańskie
 542. Wojny o niepodległość w Ameryce Łacińskiej
 543. Wojny saskie Karola Wielkiego
 544. Wojny szkolne w Belgii
 545. Wojny w byłej Jugosławii
 546. Wojsko Polskie na Kubaniu
 547. Workhouse w Wielkiej Brytanii
 548. Wschodnie Wei – państwo w Chinach
 549. Wozy osadników, Wagon train, historia USA
 550. Wspólna deklaracja chińsko-brytyjska grudzień 1984, dotyczyła Hongkongu
 551. Wybory federalne w Niemczech w 1930 roku
 552. Wybuch góry Fudżi w 1707 roku
 553. Wydarzenia Bonda https://en.wikipedia.org/wiki/Bond_event, zmiany klimatyczne w holocenie
 554. Wydarzenia stycznia 1991 roku na Łotwie
 555. Wygnanie Żydów z Anglii, 1290, https://en.wikipedia.org/wiki/Edict_of_Expulsion
 556. wyloty - część stroju szlachty
 557. Wynalazki starożytnych Greków
 558. Wystawa światowa w Chicago, 1893
 559. Wzgórze 30 - podczas II wojny światowej
 560. Xia (407–431) – jedno z 16 Królestw
 561. Yellow Jackets - amerykańska organizacja rasistowska działająca w drugiej połowie XIX wieku
 562. Yue (państwo) – w Chinach
 563. Zabójstwa komunistów w Indonezji 1965 – 1966
 564. Zachodni Satrapi w historii Indii
 565. Zachodnie Qin – państwo w Chinach
 566. Zachodnie Wei – państwo w Chinach
 567. Zachodnie Zhou - dynastia chińska
 568. Zajęcia mieszkańców miast w średniowieczu – może pod mieszczanie?
 569. Zajęcie Wielkiego Meczetu w Mekce, 1979
 570. Zamach bioterrorystyczny sekty Rajneeshee w 1984 roku - w Oregonie
 571. Zamach bombowy na koszary w Bejrucie w 1983 roku http://en.wikipedia.org/wiki/1983_Beirut_barracks_bombing
 572. Zamach bombowy w Dniu Gotowości, San Francisco, 1916
 573. Zamach na ambasadę Izraela w Buenos Aires, 1992
 574. Zamach na ambasadę USA w Bejrucie, 1983
 575. Zamach na Asociación Mutual Israelita Argentina Buenos Aires, 1994
 576. Zamach na dyskotekę "La Belle" w Berlinie, 1986
 577. Zamach na klub USO w Neapolu 14 kwietnia 1988, Japońska Armia Czerwona
 578. Zamach na lot TWA Flight 840 2 kwietnia 1986
 579. Zamach na redakcję "Los Angeles Times" 1 października 1910
 580. Zamach na restaurację "El Descanso" koło Madrytu - 12 kwietnia 1985, Islamski Dżihad
 581. Zamach na SuperFerry 14 - na prom w Filipinach, 2004, Grupa Abu Sajjafa, 116 zabitych
 582. Zamach na Wall Street, 1920
 583. Zamach przed siedzibą CIA w Langley w 1993 roku
 584. Zamach stanu w Tajlandii w 2014 roku
 585. Zamach w Al-Hilla, 6 marca 2007
 586. Zamach w Atlancie, 27 lipca 1996
 587. Zamach w klubie "El Nogal" w Bogocie, 2003
 588. Zamachy na lotniska w Rzymie i Wiedniu, 1985
 589. Zamachy na pociągi w Bombaju, 11.07.2006
 590. Zamachy w Nowym Jorku i New Jersey w 2016 roku
 591. Zamachy w paryskim metrze w 1995 roku
 592. Zamachy w Rijadzie 12 maja 2003
 593. Zamek Elmina w Ghanie, handel niewolnikami
 594. Zamek w Bykach
 595. Zamek w Kędzierzynie-Koźlu
 596. Zamki gotyckie
 597. Zamieszki piłkarskie we Wrocławiu w 2003 roku http://en.wikipedia.org/wiki/Wroc%C5%82aw_football_riot_2003
 598. Zamieszki ryżowe w 1918 roku w Japonii
 599. Zamieszki w Bartoszycach, 1999, http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/2195422,spokoj-w-bartoszycach,id,t.html
 600. Zamieszki w Legionowie (2015)
 601. Zamieszki w Newark w 1967 roku
 602. Zamieszki w Waszyngtonie w 1968 roku
 603. Zandż - wschodnie wybrzeża Afryki w średniowieczu
 604. Zaraza w Atenach 430 pne.
 605. Zaraza w świecie rzymskim w czasach Antoninów
 606. Zasechnaya cherta - tak w en.wiki
 607. Zatrucie studni w Arce - patrz: Metapedia (po angielsku)- Poisoning the wells of Arce, Palestine
 608. zbrodnia sądowa czyli np. procesy w stalinowskiej Polsce, z prawem to miało niewiele wspólnego Mieciu K 10:25, 18 maja 2006 (CEST)
 609. Zbrodnia w Trojaczkowicach Małych, 1915, powiat lubelski, zabór austriacki, zamordowano 7-osobową rodzinę chłopską na tle rabunkowym, http://lehardi.org/tag/trojaczkowice-male/
 610. Zbrodnie żydowskie II wojny światowej
 611. Zburzenie pierwszej świątyni jerozolimskiej
 612. Zgromadzenie Notabli – Rewolucja Francuska
 613. ziemie utracone – powierzchnia, mapa ziem utraconych sprzed II wojny światowej
 614. Zizhi Tongjian - chińska kronika
 615. zjawisko kulturowe
 616. Zjazd w Nieświeżu 10.1926
 617. Zjednoczenie Arabii Saudyjskiej
 618. Zjednoczone Stany Belgijskie 1790
 619. Złoty Wiek Holandii http://en.wikipedia.org/wiki/Dutch_Golden_Age
 620. Złoty wiek islamu https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_Golden_Age
 621. Zmiany granic polskich województw 1 kwietnia 1938 roku http://en.wikipedia.org/wiki/Territorial_changes_of_Polish_Voivodeships_on_April_1,_1938
 622. Zweites Buch - zapiski Hitlera na temat sytuacji międzynarodowej z 1928 roku
 623. Związek Akademicki Myśl Mocarstwowa
 624. Związek Gospodarczy Miast Morskich - organizacja samorządowa zainicjowana w 1946; 12 lipca 1946 odbył się pierwszy zjazd Związku pod przewodnictwem Eugeniusza Kwiatkowskiego; nie doszło do jej powołania z powodu sprzeciwu władz komunistycznych
 625. żargistyka – nauka pomocnicza historii o dowcipach, znaczeniu sarkazmu i ironii
 626. Życie partii - miesięcznik/dwutygodnik KC PZPR (za enc. PWN)
 627. Żołżanie - lud protomongolski
 628. Żydowski bojkot towarów niemieckich - (en)
 629. W polskiej Wikipedii brakuje podziału historii na dekady, np. 50s, 600s w wersji angielskiej - przeglądowo

Bitwy[edytuj | edytuj kod]

 1. III bitwa pod Tapae – bitwa w wojnie Rzymian z Dakami, w 101
 2. Bitwa chorwacko-bułgarska w 926 roku
 3. Bitwa Łańcuchów, 633
 4. Bitwa nad rzeka Ch'ongch'on, 1950
 5. Bitwa nad rzeką Mincio (1814). Bitwa ta rozegrała się podczas kampanii 1814 we Włoszech, gdzie wojska francuskie pod komendą ks. Eugeniusza de Beauharnais zmierzyły się z Austryjakami. Więcej informacji nie posiadam. Proszę o stworzenie tego hasła jak i innych dotyczących bitew z 1814 roku, które nie rozegrały się we Francji.
 6. Bitwa o wzgórze Vimy, 1917
 7. Bitwa o zbiornik Chosin, 1950
 8. Bitwa pod Cerignolą 1503
 9. Bitwa pod Changping 262-260
 10. Bitwa pod Chodzieżą 1919 rok
 11. Bitwa pod Debalcewem - 2015 stoczona pomiędzy wojskami rosyjskimi, ługańskimi i donieckimi a wojskami ukraińskimi (wiernymi rządowi)
 12. Bitwa pod Flers–Courcelette, 1916, pierwsze użycie czołgów
 13. Bitwa pod Gaixia 202 pne.
 14. Bitwa pod Gengenbach
 15. Bitwa pod Heringen
 16. Bitwa pod Kivinebb 1555, szwedzko-rosyjska
 17. Bitwa pod Mars-la-Tour, 1870
 18. Bitwa pod Modon 1500
 19. Bitwa pod Neuve Chapelle, 1915
 20. Bitwa pod Okehazamą, 1560
 21. Bitwa w Orgreave, 1984, strajki górników w W. Brytanii
 22. Bitwa pod Orszą (1564) – stoczona w czasie I wojny północnej
 23. Bitwa pod Puir Nor - 1388, Chińczycy zniszczyli mongolską stolicę Karakorum
 24. Bitwa pod Rheinfelden (1678)
 25. Bitwa pod Saint-Mihiel, 1918
 26. Bitwa pod Siekierkami
 27. Bitwa pod Spirą
 28. Bitwa pod Stoke Field Wojna Dwóch Róż, 16 czerwca 1487
 29. Bitwa pod Tettenhall https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Tettenhall, 910
 30. Bitwa pod Tymbrą 547 pne.
 31. Bitwa pod Uedaharą 1548
 32. Bitwa pod Villers-Bocage 1944
 33. Bitwa pod Yamen Chiny 1279
 34. Bitwa pod - francuska wersja Chemin des Dames i 3 okresy bitewne podczas I wojny światowej
 35. Bitwy pod Tarain - zwłaszcza druga, 1192
 36. Druga bitwa pod Panipat 1556
 37. Kampania tunezyjska 1942-43
 38. Oblężenie Odawary 1590
 39. Oblężenie Sestos - II wojna persko-grecka
 40. Oblężenie Zamościa (1656) - przez wojska szwedzkie
 41. Oblężenie Zamościa (1809) - przez wojska polskie
 42. Oblężenie Zamościa (1813) - przez wojska rosyjskie (patrz: Twierdza Zamość)
 43. Oblężenie Szczecina (1806) - przez brygadę generała francuskiego Lasalle'a
 44. Ofensywa mozyjsko-argońska 1918
 45. Wojny arabskie przez wojska Saladyna (patrz Saladyn)
 46. Wojny gotyckie
 47. Wojny wikingów (patrz napady wikingów)

Konflikty XXI wieku[edytuj | edytuj kod]

Poniższa lista jest mocno nieaktualna, można się posiłkować np. anglojęzyczną Wikipedią.

2009[edytuj | edytuj kod]

 1. Sudan
  1. Masakra w Akabo (tvn24; Wikinews)
 2. Sri Lanka
  1. Bitwa pod Paranthan (enwiki)
  2. Bitwa pod Elephant Pass (2009) (enWiki)
  3. Bitwa pod Puthukkudiyirippu (enWiki)

Zamachy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zamach w Mogadiszu (22 lutego 2009) enWiki
 2. Atak Prawdziwej IRA w Antrim (2009) enWiki; Wikinews
 3. Zamach w Mogadiszu (3 grudnia 2009) enWiki

Konflikty 2008[edytuj | edytuj kod]

 1. Sri Lanka
  1. Bitwa pod Vidattaltivu [5]
 2. DR Konga
  1. Masakra w Haut-Uele (enWii)

Zamachy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zamach w Kabulu (14 stycznia 2008) (enWiki)
 2. Zamach w Jaipurze (13 maja 2008) (enWiki)
 3. Zamach w Islamabadzie (2 lipca 2008) (Danish embassy bombing)
 4. Zamach w Kabulu (7 lipca 2008) ([6])
 5. Zamach w Ahmedabadzie (26 sierpnia 2008) (enWiki)
 6. Zamach w Delhi (13 września 2008) (enWiki)
 7. Zamach w Assamie (29 września 2008) (enWiki)

2007[edytuj | edytuj kod]

 1. Izrael
  1. Konflikt Hamas-Fatah [7]
   1. Bitwa w Gazie (2007) [8]
 2. Sri Lanka
  1. Bitwa pod Thoppigala [9]

2006[edytuj | edytuj kod]

 1. Sri Lanka (Bitwa pod Point Pedro (2006) [10] + Bitwa pod Sampur (enwiki)

Konflikty tematyczne[edytuj | edytuj kod]

Wojna w Afganistanie (2001-nadal)[edytuj | edytuj kod]
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle's SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Brakujące hasła i linki do enWiki:

 1. Operacja Riho [11]
 2. Upadek Kabulu [12]
 3. Bitwa o Herat [13]
 4. Bitwa pod Tarin Kowt [14]
 5. Oblężenie Kunduz [15]
 6. Upadek Kandaharu [16]
 7. Operacja Anakonda [17]
 8. Bitwa pod Takur Ghar [18]
 9. Operacja Jacana [19]
 10. Operacja Mountain Viper [20]
 11. Operacja Mountain Resolve [21]
 12. Operacja Asbury Park [22]
 13. Opracja Mountain Storm (Afganistan)
 14. Operacja Czerwone Skrzydło [23]
 15. Operacja Kaika http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Kaika
 16. Operacja Mountain Fury [24]
 17. Operacja Kamin [25]
 18. Bitwa o Oruzgan [26]
 19. Operacja Nasrat [27]
 20. Bitwa w Garmser [28]
 21. Bitwa pod Shewan [29]
 22. Potyczka pod Balamorghab [30]
 23. Kampania w prowincji Kunduz [31]
 24. Bitwa pod Alasay [32]; [33]
 25. Operacja Oqab enWiki
 26. Operacja Pazur Pantery tvn24.pl
 27. Sieć Haqqani
Wojna w Iraku (2003-2011)[edytuj | edytuj kod]

Wojna w Iraku to jeden z największych dotychczasowych konfliktów XXI wieku. Na Wikipedii dysponujemy dosyć szczegółowym kalendarium wojny, lecz wydarzenia po 2003 roku został niestety zaniedbane. Najwyższy czas nadrobić te braki!

Na początku warto zająć się poszczególnymi działaniami militarnymi podczas wojny i stabilizacji.

Chronologia wydarzeń wojennych w Iraku[edytuj | edytuj kod]
Wojna w Iraku
Proponowana nazwa artykułu Data Link do enWiki
Bitwa pod Al Faw tworzone Omega933 Dyskutuj z Ω 933 20 III 2003 [34]
Operacja Viking Hammer tworzone Omega933 Dyskutuj z Ω 933 28-30 III 2003 [35]
Bitwa pod Samawah tworzone Omega933 Dyskutuj z Ω 933 30 III - 4 IV 2003 [36]
Bitwa pod Karbalą (2003) 31 III - 6 IV [37]
Bitwa pod Al Kut brak
Bitwa pod Hillah brak
Bitwa o Karbalę (2003) 2-4 IV 2003 [38]
Bitwa o Bagdad 3-12 IV 2009 [39]
Bitwa o Przęłęcz Debecką 6 IV 2003 [40]
Bitwa pod Kani Domlan Ridge brak
Kampania w prowincji Dijala 28 IV 2003-14 VIII 2007 [41]
Ofensywa w Ramadan (2003) 26 X - 24 XI 2003 [42]
Operacja Red Dawn (schwytanie Husajna) 13 XII 2003 [43]
Bitwa pod Faludżą (kwiecień 2004) 4 IV - 1 V 2004 [44]
Oblężenie Sadr City 4 IV 2004 - 11 V 2008 [45]
Bitwa pod Ramadi (2004) 6-10 IV 2004 [46]
Bitwa pod Husaybah 17 IV 2004 [47]
Bitwa pod Nadżaf (2004) 5 - 27 VIII 2004 [48]
Bitwa pod Sammarą 1-3 X 2004 [49]]
Bitwa pod Faludżą (grudzień 2004) 7-23 XII 2004 [50]
Bitwa o Mosul (2004) 8 - 16 XI 2004 [51]
Atak na Jezioro Tharthar 23 III 2005 [52]
Bitwa pod Al Qaim 8-19 V 2005 [53]
Bitwa pod Haditha 1-4 VIII 2005 [54]
Operacja Steel Curtain 5-22 XI 2005 enWiki
Bitwa pod Ramadi (2006) 15 VI - 17 XI 2006 [55]
Operacja Razem Naprzód, albo Operacja Together Forward 14 VI-24 X 2006 [56]
Bitwa pod Diwaniją 28 VIII 2006 [57]
Operacja Sindbad 27 IX 2006-18 II 2007 (enWiki)
Bitwa pod Amarah 19-20 X 2006 (enWiki)
Bitwa pod Turki 15-16 XI 2006 (enWiki)
Kampania w prowincji Dijala 25 XII 2006-1 X 2007 ([58])
Bitwa pod Haifa Street 6-9 I 2007 (enWiki)
Bitwa pod Karbalą (styczeń 2007) 20 I 2007 (enWiki)
Bitwa pod Nadżaf (2007) 28-29 stycznia 2007 (enWiki)
Operacja Imposing Law 14 I - 24 XI 2007 (enWiki)
Oblężenie Basry (2007) 27 II-3 IX 2007 ([59])
Operacja Phantom Thunder 16 VI - 14 VIII 2007 [60]
Bitwa pod Bakubą III-19IX 2007 [61]
Bitwa pod Donkey Island 30 VI 2007 [62]
Operacja Phantom Strike 15 IX 2007 - I 2008 [63]
Bitwa pod Karbalą (sierpień 2007) 27-29 VIII 2007 [64]
Operacja Phantom Phoenix 8 I - 28 VI 2008 [65]
Kampania w prowincji Ninawa 23 I - 28 VI 2008

[66]

Powstanie Mahdiego w Iraku 25 III - 10 V 2008 [67]
Ofensywa Al-Kaidy w Iraku (2008) 15 IV - 19 V [68]
Operacja Bashaer al-Kheir 29 VII-11 VIII 2008 (enwiki)
Atak na Abu Kamal 26 X 2008 (enWiki)
Operacja Nowa Nadzieja 20 II 2009 - nadal rp.pl
Organizacje w Iraku[edytuj | edytuj kod]
Postaci[edytuj | edytuj kod]
Inne terminy[edytuj | edytuj kod]

Wojna w Pakistanie (2004-nadal)[edytuj | edytuj kod]

Wojna w Pakistanie

WanaLal MasjidMir AliDolina SwatBajaurCzarna BurzaRah-e-Nijat (I)ChajberRah-e-Nijat (II)OrakzaiTrójząb NeptunaKurram
Lista amerykańskich nalotów w Pakistanie

Brakujące hasła i ich linki do enWiki:

 1. Bitwa pod Wana [74]
 2. Oblężenie Lal Masjid [75]
Zamachy w Pakistanie

BahawalpurKaracziRawalpindiKaracziRawalpindi (zabójstwo Benazir Bhutto)CharsaddaParachinarIslamabadIslamabadWahSwatPeszawarIslamabadOrakzaiPeszawarLahaurJamrudLahaurIslamabadChawkalLahaurPeszawarMian ChannuIslamabadIslamabadJanbazShanglaLahaurPeszawarPeszawarRawalpindiCharsaddaFajsalabadPeszawarDera Ghazi KhanCharsaddaPeszawarJarmudJarmudKwetaKwetaAbbas Town
Pogrubiono zamachy z liczbą ofiar +50

Brakujące hasła i ich linki do enWiki:

 1. Zamach w Bahawalpur (29 października 2001) [76]
 2. Zamach w Karaczi (8 maja 2002) [77]
 3. Zamach w Rawalpindi (4 września 2007) [78]
 4. Zamach w Karaczi (18 października 2007) [79]
 5. Zabójstwo Benazir Bhutto [80]; co nieco
 6. Zamach w Charsadda (9 lutego 2008) [81]
 7. Zamach w Parachinar (16 lutego 2008) [82]
 8. Zamach w Islamabadzie (2 czerwca 2008) [83]
 9. Zamach w Swat (23 sierpnia 2008) [84]
 10. Zamach w Peszawarze (6 września 2008) [85]
 11. Zamach w Lahore (3 marca 2009) [86]
 12. Zamach w Islamabadzie (4 kwietnia 2009) [87]
 13. Zamach w Lahore (27 maja 2008) [88]
 14. Zamach w Mian Channu (13 lipca 2008) [89]
 15. Operacja Janbaz [90]
 16. Zamach w Shangla (12 października 2009) [91] [92]
 17. Zamach w Lahore (15 października 2009) [93]
 18. Zamach w Peszawarze (16 października 2009) [94]
 19. Zamach w Rawalpindi (2 listopada) [95]
 20. Zamach w Charsadda (10 listopada 2009) [96]

Brakujące hasła i źródła:

Wojna w Somalii (od 2009)[edytuj | edytuj kod]

Wojna w Somalii (od 2009)

Mogadiuszu (II 2009)Centralna SomaliaMogadiszu (V-IX 2009)WabhoBeledweyneDobleyMogadiszu (2010-2011)GedoInterwencja KeniiKismaju

 1. Bitwa w Mogadiszu (maj - wrzesień 2009) (Reuters; enWiki))

Zamachy w Rosji[edytuj | edytuj kod]

Ataki terrorystyczne w Rosji

1995: Budionnowsk
1996: Kizlar
1999: WładykaukazMoskwa
2002: KaspijskDubrowkaGrozny
2003: ZnamienskojeStawropolMoskwa
2004: MoskwaMoskwaBiesłan
2008: Władykaukaz
2009: NazrańNewski Ekspres
2010: MoskwaKizlarGrozny
2011: Domodiedowo
2012: Machaczkała
2013: Wołgograd (I)Wołgograd (II)
2017: Petersburg
Pogrubioną czcionką zaznaczono zamachy, w których zginęło więcej niż 50 osób.

 1. Zamach w Strawopolu (2003) [97]
 2. Atak partyzancki na Kizlar [98]

Postaci historyczne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też: Polskie biografie historyczne

„Projekt uczynienia pokoju wiecznym w Europie” wyszedł w Utrechcie. W wizji autora miał on zostać Miastem Pokoju – siedzibą organizacji, którą abbé de Saint-Pierre nazwał po prostu... Unią Europejską. Do tego czasu wszystko obmyślił: listę członków, treść traktatów, jakie podpisywaliby kolejni zrzeszający się w organizacji suwereni, sankcje nakładane na łamiących zasady członkostwa, sposoby podejmowania decyzji i kryteria, jakie musieliby spełniać reprezentanci państw członkowskich. Opisał europejski parlament, który nazwał Stanami Generalnymi Europy lub po prostu Sejmem (Diette). Rozważył, jakie państwo ile powinno mieć w nim głosów i jaki wkład finansowy wnosić do budżetu organizacji. Uznał, że gwarantować pokój i spokój na kontynencie powinna armia złożona z kontyngentów państw członkowskich, interweniująca w przypadkach rebelii grożącej obaleniem prawomocnej władzy w którymkolwiek z nich, na mocy decyzji Zgromadzenia Ogólnego (Assemblée Générale)."
"Nie było to pierwsze tego typu dzieło, jakie wyszło spod pióra Charles-Irénée Castel de Saint-Pierre, duchownego, potomka niebogatej normandzkiej szlachty. Już w 1708 r. napisał „Mémoire sur la reparation des chemins”, w którym wspomniał o możliwości ustanowienia stałej instytucji arbitrażowej rozwiązującej konflikty pomiędzy władcami, co zapewniłoby pokój i rozkwit handlu pomiędzy wszystkimi państwami. Do końca długiego życia (1658–1743) napisał jeszcze wiele podobnych broszur, których na ogół nie brano poważnie. Ten sam los czekał jego program ponadnarodowej instytucji, mającej gwarantować współpracę państw europejskich."
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1485242,1292,1,prababcie_unii,kioskart.html

Historycy[edytuj | edytuj kod]

Holocaust[edytuj | edytuj kod]

Rewizjoniści:

Created Sun, 05 Mar 2017 19:29:27 +0000 by the MissingTopics tool (run again with these settings)[edytuj | edytuj kod]

Wanted Title
175 Maj 2001
175 Maj 2002
175 Luty 2001
175 Listopad 2017
175 Listopad 2001
175 Czerwiec 2001
175 Czerwiec 2002
175 Marzec 2002
175 Marzec 2001
175 Czerwiec 2017
175 Maj 2017
175 Lipiec 2017
175 Lipiec 2002
175 Styczeń 2001
175 Sierpień 2017
175 Styczeń 2002
175 Grudzień 2017
175 Grudzień 2001
175 Sierpień 2002
175 Sierpień 2001
175 Lipiec 2001
175 Kwiecień 2017
175 Kwiecień 2002
175 Kwiecień 2001
175 Wrzesień 2001
175 Luty 2002
175 Wrzesień 2017
175 Październik 2001
175 Październik 2017
147 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Danii w 1984 roku
147 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Danii w 1979 roku
147 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Danii w 1989 roku
140 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Irlandii w 1994 roku
140 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Irlandii w 1984 roku
140 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Irlandii w 1979 roku
140 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Irlandii w 1989 roku
138 John Robartes, 1. hrabia Radnor
136 Thomas Herbert, 8. hrabia Pembroke
136 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Holandii w 1984 roku
136 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Holandii w 1989 roku
136 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Holandii w 1979 roku
135 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Hiszpanii w 1987 roku
131 Komisarze duńscy
128 Robert Cecil, 1. hrabia Salisbury
128 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii w 1984 roku
128 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii w 1979 roku
128 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii w 1994 roku
127 Laurence Hyde, 1. hrabia Rochester
126 John Sheffield, 1. książę Buckingham i Normanby
126 William Paget, 1. baron Paget
125 John Russell (biskup)
124 Robert Stillington
124 Robert Baldock
124 Edmund Stafford
120 William Fitzwilliam, 1. hrabia Southampton
120 Henry Marney, 1. baron Marney
119 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Belgii w 1989 roku
119 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Portugalii w 1987 roku
119 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Portugalii w 1994 roku
119 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Portugalii w 1989 roku
119 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Belgii w 1979 roku
119 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Belgii w 1984 roku
117 George Savile, 1. markiz Halifax
116 John Somers, 1. baron Somers
114 Thomas Wharton, 1. markiz Wharton
114 Richard Grenville-Temple, 2. hrabia Temple
109 Teoria domina
109 Henry Hyde, 2. hrabia Clarendon
109 Kryzys w Ameryce Środkowej
109 Lot 902 „Korean Air”
109 RJAN
109 Polityka „odwrotu”
109 Polityka wschodnia
109 Operacja „Gladius”
109 Kryzys satelitarny
109 Operacja „Power Pack”
109 Indonezyjski zamach stanu 30 września 1965
109 Konferencja w Bandung
109 Wyścig nuklearny
109 Szczyt genewski (1955)
109 Debata kuchenna
108 Edward Eliot, 3. hrabia St Germans
107 1932 w nauce
107 1945 w nauce
105 1916 w nauce
105 1921 w nauce
101 Charles Spencer, 3. książę Marlborough
99 James Graham, 4. książę Montrose
94 Heraldyka francuska
94 George Tryon, 1. baron Tryon
92 Edward Nicholas
89 1933 w informatyce
89 2016 w informatyce
89 1934 w informatyce
89 1937 w informatyce
89 2015 w informatyce
88 Heneage Finch, 1. hrabia Aylesford
87 Richard Fowler
86 Henry Montagu, 1. hrabia Manchester
85 John Lowther, 1. wicehrabia Lonsdale
85 William Howard, 1. baron Howard of Effingham
85 George Spencer, 4. książę Marlborough
85 Robert Spencer, 2. hrabia Sunderland
84 Arthur Annesley, 1. hrabia Anglesey
84 Ród króla Sverrego
84 Thomas Charlton
84 Edward Hyde, 1. hrabia Clarendon
83 Oliver St John
82 Gilbert Gerrard
82 John Fortescue
81 Simon Islip
81 Svante Nilsson Sture
81 Richard Weston
80 John Coke
80 John Fordham
80 Guy Mone
80 Jan III (król Nawarry)
80 Henry Arundell, 3. baron Arundell of Wardour
80 Ford Grey, 1. hrabia Tankerville
80 Peter Courtenay
80 Robert Wodehouse
80 William Melton
80 Richard Fox
80 Richard Clifford
80 Richard Bury
80 John Waltham
80 John Stafford
80 Nicholas Bubwith
80 Lucius Cary, 2. wicehrabia Falkland
80 Robert Ayleston
80 John Gunthorp
80 Humphrey May
79 John Buckingham
79 Edward Barrett, 1. baron Barrett
79 Thomas Smith (polityk)
79 Thomas Ruthall
79 Thomas Beckinghton
79 Thomas Boleyn, 1. hrabia Wiltshire
79 Peter Lacy
79 Andrew Holes
79 William Dighton
79 Thomas Branber
79 John Winwick
79 William Herlaston
79 John Prophet
79 Henry Bourchier, 5. hrabia Bath
79 Henry Cliff
79 Henry Ware
79 William of Wykeham
79 Nicholas Carew (Lord)
79 William de la Zouch
79 Laurence Booth
79 Richard Bintworth
79 William Lyndwood
79 Richard Airmyn
79 Adam Lymbergh
79 Thomas Lisieux
79 William Paulet, 1. markiz Winchester
79 Adam Moleyns
79 William Skirclaw
79 John Offord
79 Thomas Rotheram
79 William Kilsby
79 Robert Northburgh
79 Robert Tawton
79 William Alnwick
79 William Airmyn
79 Robert Wyvell
79 Cuthbert Tunstall
79 John Robinson (biskup)
79 Robert Naunton
79 Michael Northburgh
79 Thomas Hatfield
79 John Holles, 1. książę Newcastle
77 William Cavendish, 2. książę Devonshire
75 Thomas Osborne, 1. książę Leeds
75 John Manners, 3. książę Rutland
73 Kettil Karlsson Waza
72 Jöns Bengtsson (Oxenstierna)
71 Eryk Trolle
71 Eryk Axelsson
71 William Ellis
71 Dominic Grieve
71 Thomas Chicheley
70 Jöns Bengtsson
70 Bengt Jönsson
69 Nils Jönsson
69 William Murray, 1. hrabia Mansfield
69 Charles Seymour, 6. książę Somerset
67 James Ley, 1. hrabia Marlborough
66 Prowincja Pensylwania
66 Bitwa w zatoce Milne
65 Kolonia Connecticut
65 Terytorium Północno-Zachodnie
65 Thomas Parry
64 Halfdan I Biały
64 Halfdan II Łagodny
64 Prowincja Karoliny Północnej
64 Kolonia Wirginia
64 Kolonia Rhode Island i Plantacje Providence
64 Edward Coke
64 Kolonia Delaware
64 Robert Devereux, 2. hrabia Essex
64 Abd Allah ibn Muhammad
64 Olav Geirstadalv Gudrødsson
63 Ród króla Haralda
63 Prowincja Georgia
63 Magnus Haraldsson
63 John Mordaunt
63 William Fisher, 1. baron Downham
63 Stenkilowie
63 Cejlon Brytyjski
62 Edward Conway, 1. wicehrabia Conway
62 Bitwa o Luzon
62 Bombardowanie Rabaul (listopad 1943)
62 Bitwa o Kohimę
62 Bitwa w zatoce Ormoc
62 Bitwa o Balikpapan (1945)
62 Gubernia wyborska
62 Kolonia Rzeki Swan
62 William Lenthall
62 Bitwa o Bataan
62 Bitwa o Wau
62 Kampania na Bougainville
62 Kampania na Nowej Brytanii
62 Kampania w Holenderskich Indiach Wschodnich
62 Bitwa o Imphal
62 Południowa Nigeria
62 Walki o północne Borneo
62 Północna Nigeria
62 Cypr Brytyjski
62 Terytorium Stikine
62 Kampania birmańska
62 Kampania w południowych Filipinach
62 Bitwa o Tarakan (1945)
61 Namiestnictwo Kaukaskie
61 Gubernia tawastguska
61 Henry Montagu, 1. hrabia Machester
61 James Butler, 1. książę Ormonde
61 Gubernia niulandzka
61 Gubernia abo-bernenborska
61 William Paulet, 1. baron St John
61 Henry Bennet, 1. hrabia Arlington
61 Francis Dashwood, 15. baron le Despencer
60 Generał-gubernatorstwo turkiestańskie
60 Generał-gubernatorstwo stepowe
60 Pierwszy rząd Ottona von Bismarcka
60 Richard Empson
60 Obwód sachaliński (Imperium Rosyjskie)
60 John Say
60 Drugi rząd Willego Stopha
60 Rząd Horsta Sindermanna
60 Generał-gubernatorstwo nadamurskie
60 Gubernia wazaska
60 Rząd Lothara de Maizièrea
60 John Baker
60 Drugi rząd Ottona von Bismarcka
60 Francis North, 1. baron Guilford
60 Generał-gubernatorstwo irkuckie
60 Czwarty rząd Otto Grotewohla
60 Szósty rząd Willego Stopha
60 Piąty rząd Willego Stopha
60 Czwarty rząd Willego Stopha
60 Gubernia uleaborska
60 Generał-gubernatorstwo moskiewskie
60 Gubernia san-michelska
60 Trzeci rząd Otto Grotewohla
60 Pierwszy rząd Willego Stopha
60 Trzeci rząd Willego Stopha
60 William Tresham
60 Gubernia kuopioska
59 Charles Arbuthnot
59 Richard Rich, 1. baron Rich
59 Svačic
59 Tarhos (władca Węgier)
59 John Gage
59 Robert Rochester
59 Thomas Audley, 1. baron Audley of Walden
58 William Cowper, 1. hrabia Cowper
58 Polskie odznaczenia samorządowe
58 Simon Harcourt, 1. wicehrabia Harcourt
57 Edward Stanley, 12. hrabia Derby
57 Ralph Sadler
57 James Stanley, 10. hrabia Derby
57 John Wilson-Patten
57 Charles Yorke (Lord Kanclerz)
57 Heneage Finch, 1. hrabia Nottingham
57 Richard Hely-Hutchinson, 4. hrabia Donoughmore
57 Thomas Egerton, 1. wicehrabia Brackley
57 Thomas Coventry, 1. baron Coventry
56 Thomas Grey, 2. hrabia Stamford
56 Thomas Edward Taylor
56 William Berkeley, 4. baron Berkeley
56 James Salter
56 Robert Adam Christopher
56 John Davidson, 1. wicehrabia Davidson
56 John Eldon Gorst
56 Richard Wingfield
56 Abdul Kahar
56 Francis Seymour, 1. baron Seymour of Trowbridge
56 Richard Lumley, 1. hrabia Scarborough
56 Edward Herbert
56 William Sutherland
56 Henry Bilson Legge
55 Nicholas Lechmere, 1. baron Lechmere
55 Ralph de Ergham
55 William Troutbecke
55 William Okey
55 John Dacombe
55 Thomas Scarle
55 Thomas Metcalfe
55 Edward Heneage
55 Thomas de Thelwall
55 Waldemar Młodszy
55 John Gates
55 Frederick Cawley
55 Ughtred Kay-Shuttleworth
55 Henry de Haydock
55 Thomas Fell
55 Thomas Bromley
55 Thomas Heneage
55 Edward Littleton, 1. baron Lyttleton of Mounslow
55 George Treby
55 Thomas Ingram
55 John Hynd
55 John Leveson-Gower, 1. baron Gower of Stittenham
55 John Wodehouse (Kanclerz Księstwa Lancaster)
55 John Springthorpe
55 Robert Bertie, 1. książę Ancaster i Kesteven
55 William Courtenay, 11. hrabia Devon
55 John de Wakering
55 Reginald Bray
55 John de Yerborough
55 Edward Strutt
55 Thomas Thwaites
55 Walter Sherington
55 Robert Phelipps
55 Ambrose Cave
55 William Burgoyne
55 Edward Waldegrave
55 Thomas Stanley (Kanclerz Księstwa Lancaster)
55 Gus Macdonald
54 Abd Allah I as-Sabah
54 George Jeffreys, 1. baron Jeffreys
54 Robert Carr (MP)
54 Edward Russell
53 Philip Fitz Lewes
53 George Glyn, 2. baron Wolverton
53 Nicholas de Moels
53 Charles Abbot, 2. baron Colchester
53 Dynastia Konbaung
53 Nicholas de Croill
53 Charles Adderley, 1. baron Norton
53 Hamo de Crevequer
53 John Peche
53 John Beaumont (pułkownik)
53 John Beauchamp, 3. baron Beauchamp
53 Lord de Segrove
53 Lord Spigurnell
53 John de Haia
53 Edward Boys
53 Lord Lalymer
53 James Hamilton, 1. książę Abercorn
53 Cywilizacja zachodnia
53 Henry Hose
53 Królowie anglosascy
53 Matthew de Bezille
53 Dynastia duńska
53 Henry de Cobham, 1. baron Cobham
53 Edward Guilford
53 Henry de Sandwich
53 Matthew de Hastings
53 Bertram de Crioill
53 Thomas Reines
53 Andrew de Guldeford
53 Robert Assheton
53 Richard de Peinbrugge
53 Robert de Ayberville
53 Robert de Burghersh, 1. baron Burghersh
53 Robert de Walerand
53 Robert de Herle
53 Stephen de Pencester
53 Richard de Grey
53 Walter de Burgsted
53 William de Averanch
53 Ralph Basset, 3. baron Basset
53 William Monsell
53 Reginald de Cobham
52 Edward Russell, 1. hrabia Orford
52 John Puckering
52 Dynastia normańska
52 John Finch, 1. baron Finch
51 Welbore Ellis, 1. baron Mendip
51 Honoriusz II (książę Monako)
51 Hugh Fortescue, 2. hrabia Fortescue
51 Thomas Arundel
51 Walter Reynolds
51 James Fergusson
51 George Byng
51 Charles Blount, 1. hrabia Devonshire
50 Bolkiah
50 Richard Neville, 5. hrabia Salisbury
50 Konstytucja Cypru
49 John Freeman-Mitford, 1. baron Redesdale
49 John de Stratford
49 Robert Parning
49 Hubert Walter
49 William Juxon
49 William Hart Dyke
49 William Edington
49 William Warham
49 Thomas Bourchier
49 Dżurdż Sabra
49 Henry Deane
49 Simon Sudbury
48 Wybory prezydenckie w Syrii w 2014 roku
48 William Courtenay
48 John Stafford (arcybiskup Canterbury)
48 John de Ufford
48 Ralph Neville
48 William Longchamp
48 Walter de Gray
48 John Morton (kardynał)
48 John Knyvet
48 Narodowe Siły Obronne (Syria)
48 Hugh Percy, 1. książę Northumberland
48 Abdul Basieta Sajda
48 John Popham
48 Shah Alam II
48 Robert Burnell
48 Charles Saunders
48 Charles Wager
48 John Hotham
47 Nicholas Bacon
47 Thomas Wriothesley, 1. hrabia Southampton
47 Thomas Rotherham
47 Nicholas Heath
47 Nicholas z Ely
47 John Sandale
47 Robert Sadington
47 James Thomas
47 John Chishull
47 Michael de la Pole, 1. hrabia Suffolk
47 Godfrey Giffard
47 John Leake
47 Godfryd (arcybiskup Yorku)
47 Hugh Segrave
47 William Ayermin
47 Dżabir I as-Sabah
47 Henry Capell
47 Richard Scrope, 1. baron Scrope of Bolton
47 Sámal Pætursson Lamhauge
47 Dynastia Taungngu
47 Henry Burghersh
47 Dynastia salomońska
47 Thomas Beaufort, 1. książę Exeter
47 Henry Beaufort
46 Swithulplus
46 Lawrence Booth
46 Roger le Poer
46 Henry Wingham
46 Robert z Ghentu
46 John Egerton (3. hrabia Brigwater)
46 Herfast
46 Lesfric
46 Historia Kosowa
46 Ralph Baldock
46 James Croft
46 Ralph Sandwich
46 Silvester de Everdon
46 John Alcock (Lord Kanclerz)
46 Wybory samorządowe w Wielkiej Brytanii w 2013 roku
46 Wybory w Wielkiej Brytanii
46 Ranulf (kanclerz)
46 Richard Lane
46 Robert Bertie
46 Anthony Carey
46 Robert Bloet
46 John Scarle
46 Richard Aungerville
46 Philip de Harcourt
46 Richard le Gras
46 Jørundur Skógdrívsson
46 Richard Marsh (biskup Durham)
46 Wybory samorządowe w Wielkiej Brytanii
46 Angmendus
46 John Williams (arcybiskup Yorku)
46 Robert Bourchier, 1. baron Bourchier
46 John Salmon
46 Robert de Sigello
46 Richard Middleton
46 Robert de Stratford
46 Algernon Percy (10. hrabia Northumberland)
46 Alfric
46 John Langton
46 John Lexington
46 John Russell, 6. książę Bedford
46 Robert Braybrooke
46 Reinhildus
46 John Maunsell
46 Robert Thorp
46 Ralph de Warneville
46 Swithun
46 Waldric
46 Walter Giffard
46 Walter de Merton
46 Francis Cottington
46 Geoffrey Rufus
46 George Neville
46 Turketul
46 Maurycy (archidiakon Le Mans)
46 George Townshend, 2. markiz Townshend
46 Charles Cornwallis (3. baron Cornwallis of Eye)
46 Nathan Wright
46 Eustace (diakon Salisbury)
46 William z Kilkenny
46 William z Wykeham
46 Święty Osmund
46 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii
46 William de Vere
46 William Waynflete
46 William FitzGilbert
46 William Giffard
46 William Greenfield
46 William Hamilton (Lord Kanclerz)
46 Gerard (preceptor Rouen)
46 Geoffrey Ridel
46 Arthur Herbert
46 Bosa z Yorku
46 Thomas Goodrich
46 Adam Houghton
46 Adolf (kanclerz)
46 RIchard de Wentworth
46 Cenmora
46 Thomas de Cantilupe
46 Thomas Herbert
45 Historia Czarnogóry
45 Hussin Kamaluddin
45 Charles Wetherell
45 Historia Bośni i Hercegowiny
44 Historia Watykanu
44 Historia Macedonii
44 Kalendarium historii Turcji
44 Henry Capell, 1. baron Capell
44 Francis Conyngham, 2. markiz Conyngham
44 Richard Trench, 2. hrabia Clancarty
44 John Ernley
44 Jan I de Foix-Grailly
44 Arthur Capell, 1. hrabia Essex
44 Leopold V Habsburg
44 Kalendarium historii Cypru
43 Henry Yelverton
43 Śląsk (radioodbiornik)
43 Podróż apostolska Jana Pawła II do Portugalii (2000)
43 Philip Yorke, 3. hrabia Hardwicke
43 Henry Cromwell
43 Podróż apostolska Jana Pawła II do Portugalii (1991)
43 Robert Raymond, 1. baron Raymond
43 Gaston I de Foix
43 Gaston II de Foix
43 Vicary Gibbs
43 Henry Parnell, 1. baron Congleton
43 Roger Bernard III de Foix
43 Charles Fleetwood
43 Gaston III de Foix
43 Izabelade Foix
43 Federalny Trybunał Obrachunkowy
43 Podróż apostolska Jana Pawła II do Bośni i Hercegowiny (1997)
43 Ferdynand Karol Habsburg
43 Fletcher Norton, 1. baron Grantley
43 Robert Sidney, 2. hrabia Leicester
43 Roksana R-601
43 William Cordell
43 Alexander Cockburn
43 Richard Arden, 1. baron Alvanley
43 Mateusz de Foix
43 Archibald de Foix-Grailly
43 Richard Lyster
43 Królestwo Mrauk U
43 Polonez (radioodbiornik)
43 RS-101
43 Konstytucja Malty
42 Miquel Jeroni Morell
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Hiszpanii (1989)
42 Galcera de Vilanova
42 Promyk-Lux 24401
42 Miquel Despuig
42 Mira (radioodbiornik)
42 Minor MOT 631-2
42 Viola (radiola)
42 Mini 2 (radioodbiornik)
42 Migo
42 Monika MOT-722
42 WA-641
42 Violetta (radioodbiornik)
42 Mini (radioodbiornik)
42 Francisco de Urríes
42 Pedro Jordan de Urries
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Kanady
42 Pere d'Urg
42 Niccoló Capocci
42 Francesc de Tovia
42 Francesc Josep Catalan de Ocon
42 Weekend RP-631
42 Francis Cowper, 7. hrabia Cowper
42 Wanda (radioodbiornik)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Indii i Gruzji
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Indii
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Hiszpanii (1993)
42 Francis Gwyn
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Kamerunu, RPA i Kenii
42 Francis Egerton, 1. hrabia Ellesmere
42 Monika MOT-722-2
42 Upominek (radioodbiornik)
42 Meteor 6111
42 Thomas Radclyffe, 3. hrabia Sussex
42 RM222
42 RMS 303
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Gwatemali, Nikaragui, Salwadoru i Wenezueli
42 Maria R 801
42 Goplana LUX
42 Marta RM-405
42 Mariola (radioodbiornik)
42 Maraton PMP-201
42 Thomas Fremantle, 1. baron Cottesloe
42 Guliwer II
42 Maja (radioodbiornik)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Francji (1997)
42 Guillem de Montcada
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Grecji, Syrii i na Maltę
42 RMS 404
42 Guillem Arnau i Patau
42 Goplana 3211
42 Gong DMP-241
42 Melcior Palau i Bosca
42 Promyk 6171
42 Trubadur 20307
42 Turysta (radioodbiornik)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Hiszpanii, Portoryko i na Dominikanę
42 Meteor II
42 Francesc Fernandez de Xativa y Contreras
42 Twist (radioodbiornik)
42 Trawiata-Stereo
42 Traper (radioodbiornik)
42 Tramp (Diora)
42 R-124
42 RE-125
42 Gilbert Elliot-Murray-Kynynmound, 1. hrabia Minto
42 Giewont DMP-413
42 Tramp (Omig)
42 R-100
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Hiszpanii (1982))
42 Fidelio (radioodbiornik)
42 Pau Duran
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Tunezji
42 Partner DMT-431
42 Paulina R 802
42 Wiraż 7 RPS-606
42 Duet 3231
42 Daria RM-801
42 Wirtuoz 3231
42 PMP-101
42 William de Grey, 1. baron Walsingham
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Rumunii
42 Podróż apostolska Jana Pawła II na Maltę i do Afryki Środkowej i Zachodniej
42 Oleguer de Montserrat i Rufet
42 Edmund Prideaux
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Senegalu, Gambii i Gwinei
42 Podróż apostolska Jana Pawła II na Madagaskar, do Reunionu, Zambii i Malawi
42 Podróż apostolska Jana Pawła II na Maltę
42 Duet (radioodbiornik)
42 Dudley Ryder (sędzia)
42 Diana-Stereo DST-301
42 Wybory do Parlamentu Europejskiego we Francji
42 Dominik DMF-203
42 Diamant
42 Delta (radioodbiornik)
42 David Dundas
42 Wybory parlamentarne we Francji
42 Dominika MOT-663
42 Domino (radioodbiornik)
42 Dorota MOT-744
42 Podróż apostolska Jana Pawła II na Kubę
42 Wola I 3265
42 Dorota IC-744-02
42 Donatina 11602
42 Donald (radioodbiornik)
42 Donata R 611
42 William Robson
42 Podróż apostolska Jana Pawła II na Słowację (1995)
42 Wilga RM-301
42 Estrella (radioodbiornik)
42 Etiuda (radioodbiornik)
42 Polonez-Stereo DSS-361
42 Eroica (radioodbiornik)
42 Elizabeth DMT-201
42 Emilia RM-407
42 Fagot DMT-301
42 Fath Ali Szah Kadżar
42 Tatry 3281
42 Filomena (radioodbiornik)
42 Preludium 6272
42 Wybory prezydenckie we Francji
42 Ferdynand II Tyrolski
42 Faust AS-206
42 Nicholas Lechmere
42 Eliza TP-321
42 Ela MOT-729
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Niemiec (1987)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II na Słowację (2003)
42 Noteć (radioodbiornik)
42 William Horne
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Niemiec (1996)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Polski i na Węgry
42 Okaryna DML-352
42 Nokturn 6174
42 William Garrow
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Kolumbii i Saint Lucii
42 Poemat 6271
42 Edyta (radioodbiornik)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Meksyku i USA
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Niemiec (1980)
42 William FitzWilliam
42 Podróż apostolska Jana Pawła II na Węgry
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Kanady, Gwatemali i Meksyku
42 Hania RMS-401
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Austrii (1983)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Afryki Środkowej i Zachodniej (1990)
42 Ramona 62132
42 Ramon Trebailla
42 Kurant (radioodbiornik)
42 Pere de Castellet
42 Kurant Lux DMT-441
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Austrii (1988)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Afryki Środkowej i Zachodniej (1985)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do USA
42 Rapsodia (radioodbiornik)
42 Koncert (radioodbiornik)
42 Recital (radioodbiornik)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do USA, Azji Wschodniej i Oceanii
42 Pere de Copons i de Teixidor
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Afryki Południowej
42 Podhale 6273
42 Laura MOT-672
42 Pere de Cardona
42 Joan Dimes Lloris
42 Joan Manuel de Espinosa
42 Joan d'Espes
42 Joan Baptista Desbac i Mortorell
42 Jazz (radioodbiornik)
42 Limba 6096
42 Jaume de Cardona i Gandia
42 Joan de Garcia y Montenegro
42 Joaquin de Santiyan y Valdivielso
42 Romans-Tranzystor
42 Lena (radioodbiornik)
42 Lawrence Dundas, 1. markiz Zetland
42 Romans 6214
42 Rondo 6212
42 Lidia MOT-721
42 Rumba (radioodbiornik)
42 Pere de Luna
42 Rekord SMT-204
42 Kajkawus I
42 Peter Rawlinson
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do krajów nordyckich
42 Kajkawus II
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Wielkiej Brytanii (1982)
42 Kalenica R-301
42 Kajkubad I
42 K-101
42 Podróż apostolska Jana Pawła II na Dominikanę
42 Julia Cano i Thebar
42 Junior-Stereo
42 Junior DMP-202
42 Juhas 6071
42 Juan Perez Garcia de Olivan
42 Jola MKR-1251
42 Jordi Curado y Torreblanca
42 Kama MOT-662
42 Kamila MOT-631-2
42 Robert Heath
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do USA i Kanady
42 Robert Gifford, 1. baron Gifford
42 Pionier-Stereo DSP-102
42 Pionier RE-101
42 Pionier RE-105
42 Relaks (radioodbiornik)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Urugwaju, Boliwii, Peru i Paragwaju
42 Relax II 20306
42 Richard Baggallay
42 Piano DML-305
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Wenezueli, Ekwadoru, Peru oraz Trynidadu i Tobago
42 Kankan (radioodbiornik)
42 Kaprys 6275
42 Kilidż Arslan II
42 Karioka (radioodbiornik)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II na Jamajkę, do Meksyku i USA
42 Linda (radiomagnetofon)
42 Sylwia MOT-633
42 Luís Díes de Aux de Armendáriz
42 RM 221
42 Symfonia (radioodbiornik)
42 Magda MOT-712
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Francji (1996)
42 T-8010
42 T-3015
42 RM 350
42 Lutnia (radioodbiornik)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Francji (1986)
42 Sobótka DMT-305
42 Skald SMT-331
42 Sulaiman
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Francji (1988)
42 Luiza (radioodbiornik)
42 Ludwik (radioodbiornik)
42 RM 132
42 T-8015
42 Hejnał (radioodbiornik)
42 Tamburyn DMT-411
42 TSH-105(tuner)
42 Harfa DML-353
42 Justyna (radioodbiornik)
42 Halina R 802
42 Tango (radioodbiornik)
42 T7010
42 RMS 451
42 RM 112
42 RM 121
42 Henry Cary, 1. wicehrabia Falkland
42 RMS 475a
42 T-8045
42 T-9015
42 T-9010
42 Ludowy
42 Lucyna MOT-725
42 Iza (radioodbiornik)
42 Radmor AT-5565
42 Jacek (radioodbiornik)
42 Iwona (radioodbiornik)
42 Isidor Bonifaci Lopez y Pulido
42 Irena (radioodbiornik)
42 Irys (radioodbiornik)
42 Senior-Stereo
42 Rajd (radioodbiornik)
42 James Montagu
42 Sabina R 610
42 Rytm (radioodbiornik)
42 Safari (radioodbiornik)
42 Samba (radioodbiornik)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Azji Wschodniej i Australii
42 Sebastia Jose de Victoria de Emparan de Loyola
42 Serenada 6277
42 Lira DMT-453
42 RS-130
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Czech (1997)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Brazylii (1991)
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Egiptu
42 RP-701
42 RM 805 S
42 Lotos 6191
42 Simeo de Guinda y Apeztegui
42 R 102
42 R 8010
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Belgii
42 Radmor 5412
42 Podróż apostolska Jana Pawła II do Beninu, Ugandy i Sudanu
42 Liza R 203
42 Hug Ambros de Montcada
42 Hug Desbac
42 Tango 6296
42 Narew (radioodbiornik)
42 Carmen Stereo 22801
42 Capella 3231
42 Camping PMP-102
42 Cezar Quadro
42 Bernat de Salba i Salba
42 Arkona (radioodbiornik)
42 Bernat Frances y Caballero
42 Calypso 62127
42 Boston 62123
42 Światowid 3201
42 Śnieżnik (radioodbiornik)
42 Ślęża DMT-312
42 Biwak PMP-401
42 Arnau de Llordat
42 Bolero (radioodbiornik)
42 Arnau Roger de Pallars
42 Berenguer d'Erill i de Pallars
42 Żerań 3471
42 Barkarola (radioodbiornik)
42 Beata TW-201
42 Czardasz (radioodbiornik)
42 Barbara II (radioodbiornik)
42 Barbara (radioodbiornik)
42 DG-203
42 D-401 24403
42 Contessa DMP-20
42 Condor RM-820S
42 Christopher Hales
42 Chopin (radioodbiornik)
42 Chronos (radioodbiornik)
42 Azymut PMP-105
42 Compact DSS-361
42 Clivia (radioodbiornik)
42 Ślązak (radioodbiornik)
42 Ślązak-Stereo
42 Aneta R-605
42 Asia MOT-757
42 Andreu Capella
42 Akropol SMT-303
42 Akord DMP-501
42 Ania (radioodbiornik)
42 Afrodyta (radioodbiornik)
42 Amor DMT-402
42 Amor-Stereo DSP-102
42 Alfa (radioodbiornik)
42 Alba DMP-408
42 Alert (radioodbiornik)
42 Zygmunt Franciszek Habsburg
42 Alicja R-202
42 Zosia R 614
42 Alina (radioodbiornik)
42 Ada (radioodbiornik)
42 Antonio Perez
42 AS-632(tuner)
42 AS-642(tuner)
42 AS-702(tuner)
42 Az-Zahir
42 AS-506(tuner)
42 94 podróż apostolska Jana Pawła II
42 AS-252(tuner)
42 AT-9115
42 AT 9010
42 Atena-Stereo
42 Beta (radioodbiornik)
42 AWS-704 Concert
42 AWS-504 Tosca 2
42 AT 9100
42 AWS-502
42 DKT-103
42 Beskid DMP-411
42 DSTL-202
42 DML-302 25503
42 DSG-302
42 DST-201
42 DML-301 25501
42 DST-105
42 Dana MOT-728
42 DMTL-202 25801
42 DSP-301
42 Dana DS-506
42 DML-351 25502
42 DMT-401
41 Anthony St Leger
41 Ernest Pollock
41 Kajkubad III
41 Thomas Gardiner
41 Thomas Plumer
41 Thomas Wentworth, 1. hrabia Strafford (1593-1641)
41 Thomas Powis
41 Edward Bellingham
41 Kajkubad II
41 Thomas Burgh, lord Burgh
41 Edward Griffin
41 Nicholas Lyell
41 Edward Turnour (spiker)
41 Leonard Grey, 1. wicehrabia Grane
41 Konstytucja Holandii
41 Edward Clive, 1. hrabia Powis
41 Robert Collier, 1. baron Monkswell
41 Richard Talbot, 1. hrabia Tyrconnel
41 Kilidż Arslan III
41 Kilidż Arslan IV
41 Thomas Butler, 6. hrabia Ossory
41 John Rigby
41 William Whorwode
41 William à Court, 1. baron Heytesbury
41 William Webb Follett
41 William Skeffington
41 William Russell, 1. baron Russell
41 William Scott of Scott's Hall
41 Henryk II Lotaryński
41 Henry Sidney
41 Geoffrey Palmer, 1. baronet
41 Geoffery de Lucy
41 Archibald MacDonald
41 Archibald Montgomerie, 13. hrabia Eglinton
41 Borommatrailokkanat
41 Henry Bradshaw
41 Arthur Chichester (1. baron Chichester)
41 Arthur Grey, 14. baron Grey de Wilton
41 Fitzroy Kelly
41 Walerland Teutonicus
41 John Holker
41 John Llewellin, 1. baron Llewellin
41 Edmund Ludlow
41 John Perrot
41 John Coleridge, 1. baron Coleridge
41 John Burgess Karslake
41 Piers Buttler, 1. hrabia Ossory
41 William Jones (prawnik)
41 Charles Talbot, 2. hrabia Talbot
41 James Wallace (MP)
41 John Berkeley, 1. baron Berkeley
41 John Romilly, 1. baron Romilly
41 Karol II Lotaryński
41 Samuel Shepherd
41 Robert Reynolds
41 Robert de Kendall
40 James Butler, 1. książę Ormone
40 Fryderyk IV Wojownik
40 David Neuberger
40 Henry Percy, 3. książę Northumberland
40 Konstytucja Mołdawii
40 Jacques-Charles Dupont de l'Eure
40 Konstytucja Armenii
40 Kontrola państwowa w Wielkiej Brytanii
40 Nicole Lotaryńska
40 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii
40 Krajowe Biuro Audytu (Wielka Brytania)
40 Polityka zagraniczna Wielkiej Brytanii
40 Andrew Likierman
40 Referenda w Wielkiej Brytanii
40 Jolanta Andegaweńska
40 Gebhard Lotaryński
40 Prokurator generalny (Wielka Brytania)
40 Lord Spiker
40 Gizelbert
40 Edmund Fitzalan-Howard, 1. wicehrabia FitzAlan of Derwent
40 Samorząd terytorialny w Wielkiej Brytanii
39 Reginar
39 Wybory parlamentarne we Francji w listopadzie 1946 roku
39 Franciszek II Lotaryński
39 Mikołaj II Lotaryński
39 Nuno II
39 Wybory regionalne we Francji w 2015 roku
39 Benedykt Birgersson
39 Wybory parlamentarne we Francji w 1919 roku
39 Bitwa pod Gamonal
39 Otto Lotaryński
39 Oblężenie San Sebastian
39 Richard Rigby
39 Thomas Fleming
39 Otto I Lotaryński
39 Walram Lotaryński
39 Jan I Lotaryński
39 Bitwa pod Walencją
39 Wilfred Paling
39 Bitwa nad Nivelle
39 Bitwa pod Pombal
39 Waldemar (książę Finlandii)
39 Rudolf I Waleczny
39 Otto Johannes Lundson
39 Bitwa nad Nive
39 Haraldur Kálvsson
39 Godfryd I Lotaryński
39 Bitwa pod Brilos
39 Henryk I Lotaryński
39 Wybory parlamentarne we Francji w 1981 roku
39 Ramathibodi II
39 Andrew Duncan
39 Teodoryk I (książę Górnej Lotaryngii)
39 Godfryd II Bezdzietny
39 Bitwa pod Cacabelos
38 Wybory departamentalne we Francji w 2015 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1848 roku
38 Wybory departamentalne we Francji w 2011 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1846 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1795 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w styczniu 1946 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 1985 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 1982 roku
38 Mendo II
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1842 roku
38 Dunkeld
38 Diogo Fernandes
38 Wybory parlamentarne we Francji w lutym 1871 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1877 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1876 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1881 roku
38 Referendum konstytucyjne we Francji w 1969 roku
38 Referendum we Francji w 1961 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w lipcu 1871 roku
38 Referendum konstytucyjne we Francji w 1958 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1869 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1849 roku
38 Gonçalo Mendes
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1852 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1857 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1863 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1798 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 1992 roku
38 Mendo III
38 William Montagu, 5. książę Manchester
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1885 roku
38 Wybory regionalne we Francji w 1986 roku
38 Wybory regionalne we Francji
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1830 roku
38 Ilduara Mendes
38 Bitwa na La Gudiña
38 Wybory regionalne we Francji w 1992 roku
38 Wybory regionalne we Francji w 2004 roku
38 Referendum konstytucyjne we Francji w 1793 roku
38 Frankopan
38 Wybory regionalne we Francji w 1998 roku
38 Referendum konstytucyjne we Francji w 1795 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1831 roku
38 Referendum konstytucyjne we Francji w 1800 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1837 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 1994 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 1998 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1820 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1816 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1815 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1834 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1839 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 2001 roku
38 Referendum konstytucyjne we Francji w 1870 roku
38 Referendum konstytucyjne we Francji w 1815 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 2008 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 2004 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1824 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1827 roku
38 Benedykt (książę Halland)
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1893 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1962 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1978 roku
38 Referenda we Francji
38 Wybory gminne we Francji w 1989 roku
38 Wybory gminne we Francji w 1983 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 1976 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1986 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 2017 roku
38 Wybory gminne we Francji w 1995 roku
38 Wybory gminne we Francji w 1959 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 1979 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1956 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1958 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 1973 roku
38 Referendum we Francji w 1988 roku
38 Wybory gminne we Francji
38 Wybory gminne we Francji w 1977 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1889 roku
38 Mumadona Dias
38 Wybory gminne we Francji w 1965 roku
38 Bitwa o Santa Cruz de Tenerife (1706)
38 Bitwa pod Dungeness (1707)
38 Al-Kaim
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1973 roku
38 Referendum we Francji w październiku 1962 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1968 roku
38 Nuno I
38 Referendum we Francji w czerwcu 1962 roku
38 Alvito Nunes
38 Wybory gminne we Francji w 2001 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1928 roku
38 Referendum we Francji w 1972 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1997 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 1961 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1993 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 1964 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1967 roku
38 Mendo I
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1898 roku
38 Bitwa pod Pampeluną
38 Wybory kantonalne we Francji
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1910 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1914 roku
38 Wybory gminne we Francji w 1971 roku
38 Wybory gminne we Francji w 2014 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 1970 roku
38 Lucídio Vimaranes
38 Bitwa pod Cartageną (1708)
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1936 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1951 roku
38 Onega Lucides
38 Referendum we Francji w 1992 roku
38 Wybory gminne we Francji w 2008 roku
38 Wybory kantonalne we Francji w 1967 roku
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1988 roku
38 Bitwa pod Cabrita Point
38 Wybory parlamentarne we Francji w 1932 roku
38 Edward George Clarke
37 Konstytucja Kosowa
37 Šubić
37 Charles Abbot, 1. baron Colchester
37 Zrinski
37 Konstytucja Serbii
37 Edward Willes
37 Dynastia barcelońska
37 Panjugoslawizm
37 Waldeck (ród)
37 Partia Liberalno-Unionistyczna (brytyjska)
37 Filippo Maria
37 Geoffrey FitzClarence, 5. hrabia Munster
37 John Hawles
37 John Cooke
37 Żywinbud
37 Dynastia badeńska
37 Abd Allah ibn Kasim Al Sani
37 Chosrowianowie
37 Konstytucja Azerbejdżanu
37 Mesud I
37 Farnawazianowie
37 Dowiat
36 Samuel Evans
36 John Wildman
36 Muhammad Ali (sułtan)
36 Sulejman ibn KutuImisz
36 Rukn ad-Din Sulejman Shach
36 Kajhisrew II
36 Robert Eyre
36 Thomas Lynom
36 Kajhisrew I
36 Thomas Manners-Sutton, 1. baron Manners
36 Dingle Foot
36 Kajhisrew III
36 Thomas Foley, 2. baron Foley
36 Herwald Ramsbotham
36 Wilkaił
36 James Archibald Stuart-Wortley
36 Horace Davey
36 Mesud II
36 Konstytucja Górskiego Karabachu
36 Konstytucja Bośni i Hercegowiny
36 Samuel Romilly
36 Thomas Anson, 1. hrabia Lichfield
36 James Mansfield
36 Malik Szach
36 Konstytucja Kazachstanu
36 Al-Musta'in
36 John Aland, 1. baron Fortescue
36 Kasim ibn Muhammad Al Sani
36 Nicholas Conyngham Tindal
36 Henry Slesser
36 Henry Singer Keating
36 Richard Lloyd (Radca Generalny Anglii i Walii)
36 Jocelyn Simon
36 Charles Jasper Selwyn
36 Francis Winnington
36 Frederick Montagu
35 Robert Dallas
35 Konstytucja Inguszetii
35 Konstytucja Jan Mayen
35 Ross Cranston
35 Thomas Lucas
35 Omar Ali Saifuddin I
35 Konstytucja Guernsey
35 Oblężenie Mainz
35 Clement Wearg
35 Abdul Momin
35 Leslie Scott
35 Referendum na Litwie 1992 (październik)
35 Bitwa pod Peyrestortes
35 John Port Starszy
35 Konstytucja Kabardo-Bałkarii
35 Frank Merriman, 1. baron Merriman
35 Konstytucja Jersey
35 William Thomson (polityk)
35 John Strange
35 Konstytucja Gibraltaru
35 Robert Sawyer (Attorney General)
35 Konstytucja Cypru Północnego
35 Konstytucja Czeczenii
35 Lord Frederick Campbell
35 Konstytucja Adygei
35 Konstytucja Adżarii
35 Konstytucja Azorów
35 Konstytucja Autonomicznej Republiki Krymu
35 Konstytucja Akrotiri i Dhekelii
35 Konstytucja Czuwaszji
35 Richard Sheldon (prawnik)
35 Lynn Ungoed-Thomas
35 Richard Onslow, 1. baron Onslow
35 Vera Baird
35 Richard Osnlow (Radca Generalny)
35 Konstytucja Gagauzji
35 Bitwa morska pod Lagos (1759)
35 Peter Archer
35 Konstytucja Dagestanu
35 Konstytucja Baszkirii
35 George Sutherland-Leveson-Gower, 5. książę Sutherland
35 Konstytucja Svalbardu
35 Konstytucja Tatarstanu
35 Konstytucja Udmurcji
35 Konstytucja Wojwodiny
35 Konstytucja Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana z Jerozolimy z Rodos i z Malty
35 Konstytucja Osetii Północnej
35 Konstytucja Mordowii
35 Konstytucja Nachiczewanu
35 Konstytucja Osetii Południowej
35 Ian Percival
35 William Bovill
35 Powstanie Buławina
35 Andrew Dimmock
35 William Grant
35 Terence O'Connor
35 Konstytucja Wyspy Man
35 Konstytucja Wysp Owczych
35 Konstytucja Wysp Alandzkich
35 William Brett, 1. wicehrabia Esher
35 Arthur Irvine
35 James Melville
35 Konstytucja Mari El
35 Baldwin Mallet
35 John Gosnel
35 Frank Lockwood
35 Konstytucja Katalonii
35 John Jervis (polityk)
35 Konstytucja Karaczajo-Czerkiesji
35 Konstytucja Karelii
35 John Evelyn
35 John Doderidge
35 Konstytucja Komi
35 Konstytucja Madery
35 Mike O’Brien (polityk)
35 Jan d'Albret
35 Bitwa pod Tournay
35 Derek Spencer
35 William Rosewell
35 Konstytucja Kałmucji
34 Henry Bishop
34 Charles Montagu, 1. hrabia Halifax
34 Henry Howard, 15. książę Norfolk
34 Referendum na Litwie w 1991 roku
34 Republika Brescia
34 William Mitchell-Thomson
34 Wybory parlamentarne na Litwie w 1947 roku
34 Republika Moguncji
34 Republika Pescary
34 Zjazd Chłopstwa Rzeszy
34 Zdobycie wyspy Belle Île (1761)
34 Republika Raurakiańska
34 Wybory parlamentarne na Litwie w 1951 roku
34 Wybory samorządowe na Litwie w 1990 roku
34 Wybory samorządowe na Litwie w 2000 roku
34 Wybory samorządowe na Litwie w 2003 roku
34 Wybory samorządowe na Litwie w 2007 roku
34 Wybory samorządowe na Litwie w 1997 roku
34 Wybory samorządowe na Litwie w 1995 roku
34 Reginald Bevins
34 1991 w polityce
34 Jan I z Hainaut
34 Wybory parlamentarne na Litwie w 1955 roku
34 Frederick Kellaway
34 Wybory parlamentarne na Litwie w 1963 roku
34 William Williams (radca generalny)
34 Frederick Lygon, 6. hrabia Beauchamp
34 Bitwa pod Hawaną (1762)
34 Henry Raikes
34 Wybory parlamentarne na Litwie w 1971 roku
34 Wybory parlamentarne na Litwie w 1967 roku
34 William Wickham
34 Wybory prezydenckie na Litwie w 1931 roku
34 Wybory prezydenckie na Litwie w 1938 roku
34 Wybory parlamentarne na Litwie w 1959 roku
34 Zdobycie Gwadelupy (1762)
34 John Lee (MP)
34 Bitwa pod Rochefort (1757)
34 John Stonehouse
34 Rebelia islamska na Filipinach
34 Konfederacja Szwajcarska (1803-1815)
34 Henry Fawcett
34 Albert Illingworth
34 Narapatisithu
34 Referendum na Litwie 1992 (maj)
34 Narai
34 Referendum na Litwie w 1994 roku
34 Referendum na Litwie 1992 (czerwiec)
34 Referendum na Litwie w 1996 roku (październik)
34 Narathihapate
34 Zdobycie Manili (1762)
34 Referendum na Litwie w 1996 roku (listopad)
34 Bitwa pod Cap-Français (1757)
34 Bitwa pod Carrickfergus (1760)
34 Ness Edwards
34 Daniel O'Neill
34 Księstwo poznańskie
34 Wybory parlamentarne na Litwie w 1975 roku
34 Wybory parlamentarne na Litwie w 1980 roku
34 Robert Hampden, 1. wicehrabia Hampden
34 Wybory parlamentarne na Litwie w 1990 roku
34 Zdobycie Martyniki (1762)
33 Wybory do Landstingu w 1953 roku
33 Wybory do Landstingu w 1882 roku
33 Wybory do Landstingu w 1878 roku
33 Rebelia ADF w Ugandzie
33 Charles Long, 1. baron Farnborough
33 Edward Hopkins
33 Wybory do Landstingu w 1886 roku
33 Konflikt wewnętrzny w Mozambiku
33 Rebelia islamska w Północnym Kaukazie
33 Wybory do Landstingu w 1951 roku
33 Wybory do Landstingu w 1863 roku
33 Janusz Cypryjski
33 Wybory do Folketingetu w 1849 roku
33 Wybory do Landstingu w 1849 roku
33 Wybory do Landstingu w 1947 roku
33 Thomas Lovel, 1. hrabia Leicester
33 James Scarlett, 1. baron Abinger
33 Wybory do Folketingetu w 1853 roku (maj)
33 Wybory do Folketingetu w 1853 roku (luty)
33 Wybory do Folketingetu w 1852 roku
33 Wybory do Landstingu w 1943 roku
33 Interwencja wojskowa w Jemenie
33 Wybory do Landstingu w 1874 roku
33 Wybory do Landstingu w 1870 roku
33 Konflikt w Papui
33 Konflikt w Beludżystanie
33 Wybory do Landstingu w 1855 roku
33 Wilhelm II z Hainaut
33 Wybory do Landstingu w 1936 roku
33 Wybory do Landstingu w 1910 roku
33 Wybory do Landstingu w 1932 roku
33 Lyon Payfair
33 Wybory do Landstingu w 1898 roku
33 Referendum w Danii w 1992 roku
33 Referendum w Danii w 1986 roku
33 Wybory do Landstingu w 1902 roku
33 Wybory do Landstingu w 1906 roku
33 Wybory do Landstingu w 1853 roku
33 Wybory do Landstingu w 1894 roku
33 Wybory do Landstingu w 1939 roku
33 Rebelia islamska w Tajlandii
33 Wybory do Landstingu w 1915 roku
33 John Banks
33 Wybory do Landstingu w 1859 roku
33 Martin Bladen
33 Wojna narkotykowa w Meksyku
33 Wybory do Landstingu w 1890 roku
33 Karol I Ludwik, elektor Palatynatu
33 Wybory do Landstingu w 1914 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1854 roku
33 Katherine Stanhope
33 Konflikt w Kaczin
33 Wybory do Landstingu w 1918 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1890 roku
33 Referendum w Danii w 2009 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1924 roku
33 Referendum w Danii w 1993 roku
33 Referendum w Danii w 1953 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1895 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1892 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1887 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1926 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1932 roku
33 Referendum w Danii w 1963 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1935 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1929 roku
33 Wybory do Landstingu w 1866 roku (czerwiec)
33 Wybory do Folketingetu w 1884 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1881 roku (maj)
33 Wybory do Folketingetu w 1898 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1920 roku (wrzesień)
33 Wybory do Folketingetu w 1915 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1913 roku
33 Referendum w Danii w 1961 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1918 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1920 roku (kwiecień)
33 Wybory do Folketingetu w 1920 roku (lipiec)
33 Tabinshwehti
33 Wybory do Folketingetu w 1910 roku
33 Wybory do Landstingu w 1928 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1903 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1901 roku
33 3 Dywizja Litewska
33 Referendum w Danii w 1998 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1909 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1906 roku
33 Wybory do Landstingu w 1924 roku
33 Referendum w Danii w 2014 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1866 roku (czerwiec)
33 Wybory do Folketingetu w 1864 roku
33 Wybory do Landstingu w 1920 roku (sierpień)
33 Wybory do Folketingetu w 1866 roku (październik)
33 Referendum w Danii w 1916 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1872 roku
33 Referendum w Danii w 1920 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1939 roku
33 Księstwo Salm
33 Księstwo brzesko-kujawskie
33 Wybory do Folketingetu w 1855 roku
33 Henry Carter, 1. baron Carteret
33 Referendum w Danii w 1978 roku
33 John Strachey (polityk)
33 Referendum w Danii w 1972 roku
33 Wybory do Landstingu w 1920 roku (październik)
33 Referendum w Danii w 2015 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1861 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1943 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1869 roku
33 Referendum w Danii w 1939 roku
33 Referendum w Danii w 1969 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1879 roku
33 Wybory do Landstingu w 1866 roku (październik)
33 Wybory do Folketingetu w 1876 roku
33 Referendum w Danii w 1971 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1873 roku
33 Wybory do Folketingetu w 1881 roku (lipiec)
32 Operacja Anakonda
32 Operacja Asbury Park
32 Operacja Pazur Pantery
32 Operacja Mountain Viper
32 Operacja Nasrat
32 Operacja Mountain Resolve
32 Operacja Oqab
32 9 Pułk Piechoty (PSZ)
32 Abd ar-Rahman al-Abbar
32 Operacja Czerwone Skrzydło
32 Operacja Jacana
32 Operacja Kamin
32 Zawida
32 Bitwa o Herat
32 Upadek Kandaharu
32 Idris as-Sanusi
32 Operacja Mountain Fury
32 Operacja Kaika
32 Upadek Kabulu
32 Bitwa pod Tarin Kowt
32 Primisław
32 Bitwa pod Takur Ghar
32 Nuri al-Mismari
32 Ahmad al-Dżabir as-Sabah
32 Ahmad Qaddaf al-Damm
32 Bakarat ibn Muhammad
32 Kampania w prowincji Kunduz
32 7 Pułk Piechoty (PSZ)
32 George Bentinck
32 Potyczka pod Balamorghab
32 Samuel J. Locklear
32 Lata 2020-2029
32 Edward Littleton, 1. baron Hatherton
32 10 Pułk Piechoty (PSZ)
32 Mohamed Amer Bayou
32 John Pratt (sędzia)
32 Bitwa pod Alasay
32 Bitwa w Garmser
32 Opracja Mountain Storm (Afganistan)
32 11 Pułk Piechoty (PSZ)
32 Operacja Riho
32 Bitwa o Oruzgan
32 Hilary Marquand
32 John Herries
32 Sajf al-Arab al-Kaddafi
32 Bitwa pod Shewan
32 8 Pułk Piechoty (PSZ)
32 Oblężenie Kunduz
32 Muhammad as-Sanusi
31 Aleksander (król Gruzji)
31 John Ernle
31 Sewallis Shirley
31 Razadarit
31 Mindon Min
31 Kalendarium historii Watykanu
31 Lord Frederick Cavendish
31 Nyaung-u Sawrahan
31 Thihathu
31 Htilominlo
31 Theinhko
31 Kampania szwajcarska
31 Sale Ngahkwe
31 Kalendarium historii Szwecji
31 Kalendarium historii Walii
31 Kalendarium historii Wielkiej Brytanii
31 Kalendarium historii Włoch
31 Gissur Þorvaldsson
31 Cyril Wyche
31 Henry Arthur Herbert
31 Harry Gosling
31 Charles Manners (6. książę Rutland)
31 Edward Walpole
31 Samuel Silkin
31 Kunhsaw Kyaunghpyu
31 Henry Hobart
31 William Harbord
31 Edward Horsman
31 Kyiso
31 John Stanley (polityk)
31 Kalendarium historii Szwajcarii
31 Kalendarium historii Czarnogóry
31 Kalendarium historii Belgii
31 Kalendarium historii Danii
31 Kalendarium historii Finlandii
31 Kalendarium historii Francji
31 Kalendarium historii Anglii
31 Kalendarium historii Andory
31 Richard Aldworth
31 Abdul Jailul Akhbar
31 Sokkate
31 Thomas Sheridan
31 Thomas Page
31 Kalendarium historii San Marino
31 Kalendarium historii Hiszpanii
31 Kalendarium historii Luksemburga
31 Kalendarium historii Macedonii
31 Kalendarium historii Monako
31 Kalendarium historii Portugalii
31 Kalendarium historii Holandii
31 Kalendarium historii Liechtensteinu
31 Kalendarium historii Irlandii Północnej
31 Kalendarium historii Islandii
31 Edward Southwell
30 Patrick Tyrrell
30 Paul Rycaut
30 Minkhaung I
30 Patrick Hastings
30 Richard Heron
30 Theophilus Jones
30 Naratheinkha
30 William Elliot (polityk)
30 Ellis Leighton
30 Lloyd Kenyon, 1. baron Kenyon
30 Machzum ibn al-Fallah
30 Robert Peel, 3. baronet
30 Thomas Clutterbuck
30 David Margesson
30 Księstwo Reuss-Lobenstein
30 Księstwo Arenberg
30 Roald
30 Edward Webster
30 Księstwo Aschaffenburg
30 Księstwo Ebersdorf
30 Księstwo Isenburg-Birstein
30 Edward Weston (polityk)
30 Muhammad ibn Isma’il
30 Richard Lidell
30 Bitwa pod Skałatem
30 John Fitzjames
30 Walter Cary
30 John Davis (polityk)
30 Bitwa pod Szkudami
30 James Ramsden
30 Mohammed Szah
30 Shin Sawbu
30 Bitwa pod Piątkiem (1655)
30 Ka'itbaj
30 Evan Nepean
30 Richard FitzPatrick
30 Matthew Lock
30 John Wilson-Patten, 1. baron Winmarleigh
30 Shwenankyawshin
30 John Roper
30 James Lowther
30 Jospeh Addison
30 George Lyttelton, 1. baron Lyttelton
30 Frederick Bellenger
30 William Hussey
30 Henry Ford (Główny Sekretarz Irlandii)
30 William Lee (1688-1754)
30 Charles Abbott, 1. baron Tenterden
30 William de Thorpe
30 William Palmer (polityk)
30 Charles Arthur Russell
30 Gilbert de Thornton
30 William Somerville, 1. baron Meredyth
30 Charles Delafaye
30 George Dodlington
30 William Gerald Hamilton
29 William de Giselham
29 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Niemczech
29 Richard Weston, 1. hrabia Portland
29 Wilhelm I z Hainaut
29 Thomas Tickhill
29 Simon de Kegworth
29 Laurence Dru
29 Richard Webster, 1. wicehrabia Alverston
29 Klaus Tolksdorfv
29 Bitwa pod Koldyngą
29 Bitwa morska pod Mön
29 Thomas de Shardelow
29 William de Boneville
29 William Inge (prawnik)
29 Sylvester Douglas (1. baron Glenbervie)
29 Morgan Kydwelly
29 Prokurator generalny (Niemcy)
29 Michael Skilling
29 William Huddersfield
29 Samorząd terytorialny w Niemczech
29 Richard de Fryseby
29 Takayutpi
29 Alanus de Walkingham
29 William de Nottingham
29 Richard de Aldeburgh
29 Simon de Trewythosa
29 Thihathu (król Ava)
29 Bitwa pod Kattarp
29 Henry de Greystok
29 Yazathingyan
29 William de Hepton
29 Thomas Dereham
29 Starcie pod Głową
29 Bitwa pod Hjärtum
29 Alleyne FitzHerbert (1. baron St Helens)
29 Augustus Hervey (3. hrabia Bristol)
29 Wybory samorządowe w Niemczech w 2009 roku
29 Aaron Komitopul
29 William de Lodington
29 William de Horneby
29 William Noy
29 Bitwa pod Tybrindvig
29 William de Nessefield
29 Bitwa pod Ängelholm
29 John Herbert (prawnik)
29 Thohanbwa
29 William de Merington
29 Henry Sothill
29 William de Merston
29 Thomas Coveley
29 Jacob Hubbard
29 Polityka zagraniczna Niemiec
29 Ralph Swillington
29 Peter Goldsmith
29 Bitwa pod Genevadsbro
29 William Babington
29 Lionel Heald
29 Hsinbyushin
29 John Rolt
29 Bitwa pod Piotrkowem (1702)
29 Binnya Ran I
29 William Steele
29 Referendum w sprawie akceptacji przyłączenia Austrii do Niemiec w 1938
29 Henry Pollexfen
29 Thalun
29 Wybory samorządowe w Niemczech
29 Uzana I (król Pinya)
29 Niemieckie referenda
29 Horatio Walpole (1. baron Walpole)
29 Kontrola państwowa w Niemczech
29 William Eden (1. Auckland)
29 Anaukpetlun
29 William Ponsonby (2. hrabia Bessborough)
29 Wybory parlamentarne w Nieczech
29 Bitwa pod Chybicami
29 John Lawson Walton
29 Edmund Brudnell
29 Frederick Pollock
29 Edward Ward
29 Arthur Piggott
29 Dhammazedi
29 Przewodniczący Bundesratu
29 Edward Northey
29 William de Selby
29 John de Clone
29 John de Gaunt
29 William Hody
29 John de Bosco
29 Andreas Voßkuhle
29 John Blaquiere (1. de Blaquiere)
29 Oblężenie Frederiksodde
29 John de Lincoln
29 Wybory prezydenckie w Niemczech
29 William Babthorpe
29 John le Fawconer
29 Thibaw Min
29 Creswell Levinge
29 Marion Eckertz-Höfer
29 Dieter Engels
29 Roger Hunt (polityk)
29 John Vampage
29 Rudolf Mellinghoff
29 Harald Range
29 Jens Weidmann
29 Richard Hampden
29 John Willes
29 John de Ashwell
29 William de Pleste
29 George Damer (2. hrabia Dorchester)
28 Minbyauk Thihapate
28 Antipatris
28 Kyawswa I (król Pinya)
28 Park Narodowy Eszkol
28 Park Narodowy Gór Judei
28 Park Narodowy Emek Curim
28 Jóhan Hendrik Weyhe
28 Mobye Narapati
28 Uzana II (król Pinya)
28 Jerzy Brankowić
28 Cur Natan
28 Narawara
28 Pomnik Brygady Negew
28 Min Bin
28 Abd Allah II as-Sabah
28 Narapati (król Ava)
28 Min Phalaung
28 Min Khamaung
28 Jaskinie Semech
28 Janusz Kapuścik
28 Park Narodowy Bajt Itab
28 Meczet Sidna Ali
28 Naungdawgyi
28 Park Narodowy Bejt Guvrin-Maresza
28 Park Narodowy Aszkelon
28 Park Narodowy Arsuf
28 Pagan Min
28 Park Narodowy Miasto Dawida
28 Mohnyin Thado
28 Park Kanada
28 Park Narodowy Churvat Minim
28 Park Narodowy Tel Szikmona
28 Nicana
28 Churszat Tal
28 Pye Min
28 Sithu Kyawhtin
28 Thazata
28 Binnya Dala
28 Wilhelm VI Sprawiedliwy
28 Rubin (strumień)
28 Ahmad Tajuddin
28 Bayin Htwe
28 Nyaungyan Min
28 Thihathura (król Ava)
28 Breichat ha-Meszuszim
28 Plaża Palmachim
28 Bar’am
28 Guttormur Andrasson
28 Hof ha-Szaron
28 Hkonmaing
28 Binnya Ran II
28 Nachal Mearot
28 Góra Arbel
28 Al-Mu'tadid II
28 Henry Booth, 1. hrabia Warrington
28 Ein Avdat
28 Ha-Besor (strumień)
28 Minyekyawdin
28 Rogi Hittinu
28 Park Narodowy Migdal Afek
28 Minkhaung II
28 Park Narodowy ha-Szaron
28 Park Narodowy Sede Amudim
28 Park Narodowy Tel Kedesz
28 Kalendarz laotański
28 John Duncombe
28 Minyedeippa
28 Kalendarz kambodżański
28 Kalendarz tamilski
28 Kalendarz uniwersalny
28 Chamat Gader
28 Mahadhammaraza Dipadi
28 Mauzoleum Mazor
28 Minkhaung (król Pyain)
27 Kyawswa II (król Pinya)
27 Wybory parlamentarne w Republice Weimarskiej w 1930 roku
27 Apaya
27 Wybory parlamentarne w Republice Weimarskiej w 1928 roku
27 Historia Mjanmy
27 Min Dawlya
27 Wybory parlamentarne i referendum w III Rzeszy w 1938 roku
27 John Reith
27 Binnya E Law
27 Binnya Kyan
27 Narapawara
27 Phaungkaza Maung Maung
27 Wybory parlamentarne w Republice Weimarskiej w maju 1924 roku
27 Wybory parlamentarne w Republice Weimarskiej w grudniu 1924 roku
27 Min Ran Aung
27 Min Saw O
27 Min Saw Hla
27 Teatro San Carlo
27 Min Sanay
27 Min Sekkya
27 Binnya Waru
27 Minhlange
27 Binnya U
27 Bitwa pod Sehested
27 Walter Mildmay
27 Tarabya II (król Sikongu)
27 Tarabya (król Ava)
27 Wybory parlamentarne w Niemieckim Związku Celnym w 1868 roku
27 Wybory parlamentarne w Republice Weimarskiej w 1919 roku
27 Wybory parlamentarne w II Rzeszy Niemieckiej w 1878 roku
27 Kyaswa (król Sikongu)
27 Wybory parlamentarne w Niemczech w 2017 roku
27 Bitwa pod Saint-Dizier
27 Min Razagyi
27 Taninganway
27 Min Raza (król Mrauk U)
27 Smim Sawhtut
27 Wybory parlamentarne w Republice Weimarskiej w 1920 roku
27 Maria Grimaldi (Spinola)
27 Nawrahta (król Mrauk U)
27 Wybory parlamentarne w II Rzeszy Niemieckiej w 1893 roku
27 Thiri Thudhamma
27 Thihathura II (król Ava)
27 Fulke Greville, 1. baron Brooke
27 Prasat Thong
27 Wybory parlamentarne w II Rzeszy Niemieckiej w 1890 roku
27 Nawrahta Minye
27 Thiri Thuriya
27 Thirithu
27 Kale Kyetaungnyo
27 Wybory parlamentarne w II Rzeszy Niemieckiej w 1874 roku
27 Bitwa nad rzeką Mincio (1814)
27 Wybory parlamentarne w II Rzeszy Niemieckiej w 1912 roku
27 Wybory parlamentarne w II Rzeszy Niemieckiej w 1907 roku
27 Wybory parlamentarne w II Rzeszy Niemieckiej w 1898 roku
27 Kalamandat
27 Wybory parlamentarne w II Rzeszy Niemieckiej w 1903 roku
27 Leik Munhtaw
27 Singu Min
27 Dynastia Avesnes
27 Wybory parlamentarne w II Rzeszy Niemieckiej w 1887 roku
27 Saw O
27 XXII wiek
27 Mayuppiya
27 Maha Thammada (król Mrauk U)
27 Thado (król Mrauk U)
27 Bitwa pod Mormant
27 Tharrawaddy Min
27 Ba Saw Nyo
27 Wybory parlamentarne i referendum w III Rzeszy w 1936 roku
27 Wybory parlamentarne w Związku Północnoniemieckim w sierpniu 1867 roku
27 Saw Zein
27 Pindale
27 Muni Thudhammaraza
27 Wybory parlamentarne w II Rzeszy Niemieckiej w 1877 roku
27 Binnya Dhammaraza
27 Bitwa pod Claye-Souilly
27 Smim Htaw
27 Gazapati
27 Sanda Thuriya I
27 Narapati (król Mrauk U)
27 Sanda Thuriya III
27 Saw E
27 Wybory parlamentarne w II Rzeszy Niemieckiej w 1884 roku
27 Sanda Wizala
27 Sanda Wimala I
27 Alured Clarke
27 Narapati (król Pyain)
27 Salingathu
27 Sanda Wizaya
27 Hkun Law
27 Sanda Thuriya II
27 Bitwa pod Bar-sur-Aube
27 Sanda Parama
27 Wybory parlamentarne w Związku Północnoniemieckim w lutym 1867 roku
27 Zein Pun
27 Sanda Thumana
27 Sanay
27 Samorząd terytorialny Szwecji
27 Nara Apaya
27 Naradipati
27 Minkhaung (król Mrauk U)
27 Wybory parlamentarne w II Rzeszy Niemieckiej w 1881 roku
27 Wara Dhammaraza
27 Jan Wilhelm, elektor Palatynatu
27 Francis Cottington, 1. baron Cottington
27 Wybory parlamentarne w Związku Niemieckim w 1848 roku
27 Sanda Thaditha
27 Minyekyawswa (król Ava)
27 Stefan Hrebeljanowić
27 Sanda Thudhamma
27 Władcy Birmy
27 Sanda Wimala II
27 Naradipati II
27 Al-Mustarszid
26 Aszer ben Jechiel
26 Historia Żydów w średniowieczu
26 Prześladowania Żydów
26 William Cavendish, 1. książę Devonshire
26 Szidduch
26 William Barrington-Shute, 2. wicehrabia Barrington
26 Literatura rabiniczna
26 Historia Żydów w świecie muzułmańskim
26 Antysemityzm współczesny
26 Levi ben Gerson
26 John Smith (Kanclerz Skarbu)
26 Gerolf Holenderski
26 Bitwa pod Gengenbach
26 George Home, 1. hrabia Dunbar
26 Wybory prezydenckie w Irlandii w 1990 roku
26 Newiim
26 Diaspora żydowska
26 Ketuwim
26 Etyka żydowska
26 Stosunki pomiędzy żydowskimi ruchami religijnymi
26 Historia Arabii Saudyjskiej
26 Arba'ah Turim
26 Eschatologia żydowska
26 Rosz jesziwy
26 Arba Minim
26 Judaizm konserwadoksyjny
26 Hiloni
26 Antysemityzm rasowy
26 Tzniut
26 Ma Tovu
26 Hardal
26 Jógvan Justinusson
26 Mashgiach
26 Julius Caesar (Kanclerz Skarbu)
26 Boromma Kot
26 Żydowski mesjanizm
26 Aleinu
26 Wojna szwedzko-brandenburska
26 Zasady wiary żydowskiej
26 Ar-Radi
26 Bitwa pod Rheinfelden (1678)
26 George Goschen, 2. wicehrabia Goschen
26 Saiful Rijal
26 Żydowskie schizmy
26 Teodoryk VI Holenderski
26 John Culpepper, 1. baron Culpepper
26 Ruch Mussar
26 Fort San Lucian
26 Gartel
26 Antysemityzm religijny
26 Świecka kultura żydowska
26 Teologia Holokaustu
26 Pidyon haben
26 Referendum w Irlandii w październiku 2002 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1948 roku
25 Wybory parlamentarne w Austrii w 1956 roku
25 Wybory parlamentarne w Austrii w 1959 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1933 roku
25 Referendum w Irlandii w 1999 roku
25 Referendum w Irlandii w 2001 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1944 roku
25 Referendum w Austrii w 1938 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1957 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1937 roku
25 Wybory prezydenckie w Irlandii w 1974 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w lutym 1982 roku
25 Powstanie w Galicji 1809 roku
25 Wybory prezydenckie w Austrii w 1957 roku
25 Wybory prezydenckie w Austrii w 1971 roku
25 Wybory parlamentarne w Austrii w 1953 roku
25 Al-Muttaki
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1961 roku
25 Wybory prezydenckie w Irlandii w 1959 roku
25 Wybory prezydenckie w Austrii w 1951 roku
25 Borommaracha Thirat II
25 Ernest Courtot de Cissey
25 Wybory prezydenckie w Austrii w 1980 roku
25 Wybory parlamentarne w Austrii w 1966 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1921 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1923 roku
25 Referendum w Austrii w 1978 roku
25 Omar Ali Saifuddin II
25 Wybory parlamentarne w Austrii w 1930 roku
25 Gwinea Francuska
25 Referendum w Irlandii w 1986 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1992 roku
25 Referendum w Irlandii w maju 1972 roku
25 Referendum w Irlandii w 1987 roku
25 Al-Muktadi
25 Górna Wolta (francuska)
25 George Yonge
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w czerwcu 1927 roku
25 Referendum w Irlandii w marcu 2002 roku
25 Al-Mustandżid (kalif kairski)
25 Oblężenie Werl
25 Referendum w Irlandii w 2004 roku
25 Wybory prezydenckie w Austrii w 1974 roku
25 Bitwa pod Heringen
25 Tai Sa
25 Wybory prezydenckie w Irlandii w 1973 roku
25 Wybory prezydenckie w Irlandii w 1945 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1951 roku
25 Wybory prezydenckie w Irlandii w 1952 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1987 roku
25 Referendum w Irlandii w 1959 roku
25 Referendum w Irlandii w 1968 roku
25 Ar-Raszid
25 Rząd Libanu
25 Referendum w Austrii w 1994 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1943 roku
25 Referendum w Irlandii w 1995 roku
25 Wybory parlamentarne w Austrii w 1920 roku
25 Oblężenie Offenburga
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w listopadzie 1982 roku
25 Referendum w Irlandii w 1979 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1954 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1938 roku
25 Wybory parlamentarne w Austrii w 1923 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1973 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1969 roku
25 Wybory prezydenckie w Austrii w 1963 roku
25 Wybory parlamentarne w Austrii w 1945 roku
25 Wybory prezydenckie w Irlandii w 1966 roku
25 Wybory parlamentarne w Austrii w 1962 roku
25 Kolonia Nigru
25 Referendum w Irlandii w styczniu 1992 roku
25 Wybory parlamentarne w Austrii w 1927 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1977 roku
25 Referendum w Irlandii w 1937 roku
25 Al-Rajuo Ballaha
25 Wybory prezydenckie w Austrii w 1965 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1981 roku
25 Wybory prezydenckie w Irlandii w 1983 roku
25 Referendum w Irlandii w 1984 roku
25 Wybory parlamentarne w Austrii w 1949 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii we wrześniu 1927 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1932 roku
25 Referendum w Irlandii w 1998 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1989 roku
25 Wybory prezydenckie w Irlandii w 1976 roku
25 Wybory prezydenckie w Austrii w 1986 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1922 roku
25 Wybory parlamentarne w Irlandii w 1965 roku
25 Referendum w Irlandii w 1997 roku
25 Referendum w Irlandii w 1996 roku
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1936 roku
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1932 roku
24 Casimir de Mortemart
24 Al-Muti
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1928 roku
24 Al-Mustandżid
24 Barsbaj
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1893 roku
24 William Bird
24 Księstwo Rawskie
24 Polityka zagraniczna Nauru
24 Partie polityczne Nauru
24 Kansuh al-Ghauri
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1948 roku
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1899 roku
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1944 roku
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1902 roku
24 Księstwo Sandomierskie
24 Al-Mu'tamid
24 Historia Zjednoczonych Emiratów Arabskich
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1890 roku
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1887 roku
24 Księstwo gdańskie
24 William Butterworth Bayley
24 Al-Muhtadi
24 Edwyn Scudamore-Stanhope, 10. hrabia Chesterfield
24 Al-Mu'tazz
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1896 roku
24 Polityka zagraniczna Izraela
24 Księstwo Warszawskie (do 1526)
24 Al-Muktafi
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w marcu 1914 roku
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1964 roku
24 John Shore, 1. baron Teignmouth
24 Al-Mu'tadid
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1869 roku
24 Al-Mustazi
24 Al-Must'asim
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1866 roku
24 Wybory parlamentarne w Szwecji we wrześniu 1914 roku
24 Lincoln's Inn
24 Historia Korei Północnej
24 Jazid III
24 Wybory samorządowe w Izraelu w 2013 roku
24 Wieża Delimara
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1884 roku
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1872 roku
24 George Hilario Barlow
24 Historia Korei Południowej
24 Al-Mustakfi
24 Jehuda Weinstein
24 Aszer Grunis
24 Victor Bulwer-Lytton, 2. hrabia Lytton
24 Al-Mustazhir
24 Chenghua
24 Historia Timoru Wschodniego
24 Wymiar sprawiedliwości na Nauru
24 Zdobycie Cartageny (1697)
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1921 roku
24 Samorząd terytorialny w Izraelu
24 Historia Singapuru
24 Ibrahim (kalif)
24 Referendum w Szwecji w 2003 roku
24 Historia Pakistanu
24 John MacPherson
24 Samorząd terytorialny na Nauru
24 Referendum w Szwecji w 1957 roku
24 Referendum w Szwecji w 1980 roku
24 Historia Mongolii
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1924 roku
24 John Lawrence, 1. baron Lawrence
24 Wybory parlamentarne na Nauru w 2016 roku
24 Państwowy Urząd Kontroli (Izrael)
24 Wieża Garzes
24 Al-Muktadir
24 Wymiar sprawiedliwości w Izraelu
24 Referenda na Nauru
24 Al-Kadir
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1905 roku
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1875 roku
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1960 roku
24 Rząd Barona Waqi
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1908 roku
24 Kontrola państwowa na Nauru
24 Wybory parlamentarne na Nauru
24 Historia Bangladeszu
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1952 roku
24 Wybory samorządowe w Izraelu
24 Sąd Najwyższy (Izrael)
24 Muhammad Kanzul Alam
24 William Amherst, 1. hrabia Amherst
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1878 roku
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1881 roku
24 Al-Kahir
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1911 roku
24 Naresuan
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1956 roku
24 Abu Dżafar al-Mustansir
24 William Waddington
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1920 roku
24 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Nauru
24 At-Ta'i
24 Judge Joseph Shapira
24 Prokurator generalny Izraela
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1958 roku
24 Wybory parlamentarne w Szwecji w 1917 roku
24 Charles Villiers Stanford
24 Kontrola państwowa w Izraelu
24 Léon Faucher
24 Bitwa morska pod Lagos
23 Wybory parlamentarne na Malcie w 1927 roku
23 Wybory parlamentarne na Malcie w 1921 roku
23 Węgierskie królowe
23 2. Artykuł Konstytucji Stanów Zjednoczonych
23 Referendum na Malcie w 1870 roku
23 William Baring, 2. baron Ashburton
23 1. Artykuł Konstytucji Stanów Zjednoczonych
23 George Wigg
23 Królowe Nawarry
23 Wojny religijne hugenockie
23 George Legge, 1. baron Dartmouth
23 Abdul Mejid
23 4. Artykuł Konstytucji Stanów Zjednoczonych
23 William Cowper-Temple, 1. baron Mount Temple
23 Czeskie królowe
23 Historia Jemenu
23 Historia Kataru
23 Historia Jordanii
23 Bernard Weatherill
23 5. Artykuł Konstytucji Stanów Zjednoczonych
23 Wybory lokalne na Malcie w 2007 roku
23 Alphonse Henri, comte d'Hautpoul
23 7. Artykuł Konstytucji Stanów Zjednoczonych
23 6. Artykuł Konstytucji Stanów Zjednoczonych
23 Wybory parlamentarne w Holandii w 1972 roku
23 Ernest z Saksonii
23 Wybory parlamentarne w Holandii w 1989 roku
23 Wieża Bengħisa
23 Wybory parlamentarne w Holandii w 1998 roku
23 Historia Omanu
23 Syjonizm rewizjonistyczny
23 Historia Sri Lanki
23 3. Artykuł Konstytucji Stanów Zjednoczonych
23 Historia Tadżykistanu
23 Historia Turkmenistanu
23 Bitwa pod Saint-Quentin (1557)
23 Historia Laosu
23 Historia Kuwejtu
23 Historia Malediwów
23 Lista państw świata według roku
23 Johan Michael Lund
23 Historia Nepalu
23 Wybory lokalne na Malcie w 2006 roku
23 Wybory parlamentarne w Holandii w 1971 roku
23 Niderlandzkie królowe
23 Wybory parlamentarne na Malcie w 1924 roku
23 Historia Abchazji
23 Małżonki władców Austrii
23 Referendum na Malcie w 1964 roku
23 Wybory parlamentarne na Malcie w 1981 roku
23 Hashim Jalilul Alam Aqamaddin
23 Caietan de Grimaudet de Rochebouet
23 Hugues Maret, Duc de Bassano
23 Hatzohar
23 Wybory parlamentarne na Malcie w 1932 roku
23 Referendum na Malcie w 1956 roku
23 Małżonki władców Luksemburga
23 Historia Bhutanu
23 Saksońskie królowe
23 Charles Cousin-Montauban, Hrabia de Palikao
23 Etienne-Maurice, Comte Gérard
23 Dieta śródziemnomorska
23 Historia Brunei
23 Richard Onslow, 5. hrabia Onslow
23 Historia Bahrajnu
23 Wieża Santa Maria delle Grazie
23 Louis, Comte Molé
23 Wieża Mamo
22 Centralne Archiwum Syjonistyczne
22 Samorząd terytorialny w Libanie
22 Bitwa pod Alcoraz
22 Henry Coventry
22 Edward Strachey, 1. baron Strachie
22 Plan Uganda
22 Plan Biltmore
22 Bitwa pod Alcazar de San Juan
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1925 roku
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1929 roku
22 Kontrola państwowa w Libanie
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1933 roku
22 II bitwa pod Santarém
22 Kost Bondarenko
22 Archibald Boyd-Carpenter
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 2017 roku
22 Edward Pleydell-Bouverie
22 Kongres Syjonistyczny
22 Wymiar sprawiedliwości w Libanie
22 Bitwa pod Cesar
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1967 roku
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1981 roku
22 Charles Rogier
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1891 roku
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1894 roku
22 Prokurator Generalny Libanu
22 Théâtre Feydeau
22 Trybunał Obrachunkowy (Liban)
22 Wieża Gauci
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1986 roku
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1888 roku
22 Bank Libanu
22 Wieża Gourgion
22 Richard Causton, 1. baron Southwark
22 Altneuland
22 Bitwa pod Uclés
22 Wieża Sciuta
22 Stephen Cave
22 Lascaris War Rooms
22 Sąd Kasacyjny (Liban)
22 Wieża Kapitana
22 William Hutt
22 Thomas Legh, 2. baron Newton
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1796 roku
22 Wybory parlamentarne w Libanie w 2000 roku
22 Bitwa pod Torrevicente
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1922 roku
22 Bitwa pod Torà
22 Bitwa pod Piedra Pisada
22 Saint James Cavalier
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1918 roku
22 Czakmak
22 Der Judenstaat
22 Historia Somalii
22 Syjonizm polityczny
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1994 roku
22 Bitwa pod Osmą
22 Wieża Birkirkara
22 Wieża Bubaqra
22 Wieża Cavalier
22 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Libanu
22 Joseph Compton-Rickett
22 Bitwa pod Monte Laturce
22 Szeua
22 Wieża Blat Mogħża
22 Savile Crossley, 1. baron Somerleyton
22 Bitwa pod Morella
22 Bitwa pod Montiel (1369)
22 Wieża Tal-Wejter
22 Lata 2030-2039
22 Izrael Szochat
22 Paul Bahn
22 David Willetts
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1937 roku
22 Oblężenie Corii
22 Oblężenie Corii (1138)
22 Żydowskie Towarzystwo Kolonizacyjne
22 Wieża Żonqor
22 Bitwa pod Jerez
22 Ernest Lamb, 1. baron Rochester
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1913 roku
22 Wybory parlamentarne w Libanie
22 Komitet Wykonawczy Organizacji Syjonistycznej
22 Bitwa pod Cutanda
22 Niall Macpherson, 1. baron Drumalbyn
22 Bitwa pod Albesa
22 Bitwa pod Albelda
22 Bitwa pod Estercuel
22 Auto-Emacypacja
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1909 roku
22 Wybory parlamentarne w Holandii w 1917 roku
22 Wieża św. Jerzego
22 Pierwszy Kongres Syjonistyczny
22 Bitwa pod Clavijo
22 Wieża Xlejli
22 Bitwa pod Cervera
22 Chrześcijański syjonizm
22 Polityka zagraniczna Libanu
22 Wieża św. Cecylii
22 Wieża Xrobb l-Għaġin
22 Oblężenie Orei
22 Wieża Vincenti
22 Spotkanie Szefów Rządów Państw Wspólnoty Narodów 2015
21 Najwyższy Sąd Administracyjny (Szwecja)
21 Wybory prezydenckie w Libanie w 1941 roku
21 Lista ulic i placów w Valletcie
21 Sydney Arnold, 1. baron Arnold
21 Maha Thammaracha Thirat
21 Szczyt w Sprawie Migracji Valletta 2015
21 Wybory prezydenckie w Libanie w 1926 roku
21 Zajazd Bawarski
21 Sąd Najwyższy (Szwecja)
21 Muzeum Poczty Malty
21 Muzeum Wojny w Valletcie
21 Muzeum Archeologiczne w Valletcie
21 St. George’s Square w Valletcie
21 Zajazd Francuski w Valletcie
21 Wybory parlamentarne w Grecji we wrześniu 2015 roku
21 Referendum konstytucyjne Republiki Batavskiej w 1798 roku
21 Manderaggio
21 Gavin Campbell, 1. markiz Breadalbane
21 Sztuka naskalna basenu Morza Śródziemnego na Półwyspie Iberyjskim
21 Wybory samorządowe w Libanie w 1963 roku
21 Llywelyn ab Iorwerth
21 Księstwo kozielsko-bytomskie
21 Dom Admiralicji w Valletcie
21 Zabytki w stylu mudejar w Aragonii
21 Spinola Palace w Valletcie
21 Wybory samorządowe w Libanie w 1998 roku
21 La Borsa
21 Zakarias Tormóðsson
21 Polityka zagraniczna Szwecji
21 Wybory prezydenckie w Libanie w 1934 roku
21 Main Guard w Valletcie
21 Spotkanie Szefów Rządów Państw Wspólnoty Narodów 2005
21 Muzeum Sztuk Pięknych w Valletcie
21 Süpplinburgowie
21 Gordon Macdonald, 1. baron Macdonald
21 Wybory samorządowe w Libanie w 2010 roku
21 Songtham
21 Robert Hutchison, 1. baron Hutchison
21 Kalendarium historii Czadu
21 Rzymskie mury obronne w Lugo
21 Kalendarium historii Burundi
21 Kalendarium historii Botswany
21 Kalendarium historii Egiptu
21 Kalendarium historii Gambii
21 Kalendarium historii Gwinei
21 Kalendarium historii Ghany
21 Paris Opera
21 Święto Matki Bożej Dobrego Zdrowia w Algemesí
21 Referendum konstytucyjne Republiki Batavskiej w 1801 roku
21 Wybory parlamentarne w Libanie w 1936 roku
21 Messina Palace
21 Merchants Street w Valletcie
21 Adelbert Brownlow, 3. hrabia Brownlow
21 Jan Thurzon
21 Kalendarium historii Gwinei Bissau
21 Kalendarium historii Komorów
21 Święto dziedzińców w Kordowie
21 Kalendarium historii Mauritiusu
21 Kalendarium historii Nigru
21 Kalendarium historii Republiki Południowej Afryki
21 Kalendarium historii Rwandy
21 Kalendarium historii Republiki Zielonego Przylądka
21 Kalendarium historii Mauretanii
21 Kalendarium historii Maroka
21 Kalendarium historii Liberii
21 Kalendarium historii Lesotho
21 Kalendarium historii Libii
21 Kalendarium historii Madagaskaru
21 Kalendarium historii Mali
21 Kalendarium historii Malawi
21 Wybory prezydenckie w Libanie w 2014 roku
21 Paleolityczna sztuka jaskiniowa północnej Hiszpanii
21 Wybory parlamentarne w Libanie w 1937 roku
21 Valletta Living History
21 Valletta Lions RFC
21 Francesco Laparelli
21 Wybory parlamentarne w Szwecji
21 Uskorienie
21 Valletta Market
21 Pieśń Sybillii
21 Wybory parlamentarne w Libanie w 1951 roku
21 Fortifications Interpretation Centre w Valletcie
21 Wybory do Parlamentu Europejskiego w Szwecji
21 Fontanna Trytona w Valletcie
21 Wybory parlamentarne w Libanie w 1940 roku
21 Historia Ugandy
21 Referendum w Holandii w 2016 roku
21 John Townshend, 1. hrabia Sydney
21 Tragedia karnawałowa (1823)
21 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji
21 Palacio Real de Aranjuez
21 Palazzo Correa
21 Palazzo Ferreria
21 Historia Etiopii
21 Wybory parlamentarne w Hiszpanii w 2015 roku
21 Wybory parlamentarne w Libanie w 1968 roku
21 Wybory parlamentarne na Nauru w 2008 roku
21 John Tudor Walters
21 Jerzy VIII
21 Wybory parlamentarne w Libanie w 1953 roku
21 Wybory parlamentarne w Libanie w 1954 roku
21 Saint John’s Cavalier
21 Kalendarium historii Senegalu
21 Kalendarium historii Nigerii
21 Budynek Sądów w Valletcie
21 Referendum konstytucyjne Republiki Batavskiej w 1797 roku
21 Phra Maha Chakkraphat
21 Mubarak as-Sabah
21 Hostel de Verdelin
21 Zbrojownia w Valletcie
21 Pałac Güell
21 Wojny Indian
21 Ġnien is-Sultan
21 Wybory parlamentarne w Libanie w 1930 roku
21 Kolumna Ponsonby’ego
21 Kalendarium historii Sierra Leone
21 Piekarnia Zakonu Maltańskiego
21 Casa del Commun Tesoro
21 Castellania w Valletcie
21 Kościół św. Jakuba w Valletcie
21 Kościół św. Andrzeja w Valletcie
21 Kościół św. Jerzego w Valletcie
21 Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Valletcie
21 Kościół św. Mikołaja w Valletcie
21 Kościół św. Marii Magdaleny w Valletcie
21 Kościół Matki Bożej z Liesse w Valletcie
21 Kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Valletcie
21 Kontrola państwowa w Szwecji
21 Slaves’ Prison w Valletcie
21 Kościoły Kró