Wikipedia:Wikipedystów portret własny/T/lista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Edytuj | obserwuj

Tadbin, emerytowany architekt. Pojawił się na przełomie 2003/2004 przepisując napisany przez siebie podręcznik historii. Jednakże utyskiwania innych wikipedystów na formę wypowiedzi, linkowanie i błędy merytoryczne spowodowały jego odejście po wstawieniu kilkuset pokaźnych haseł, w których niestety do teraz można znaleźć potworne błędy.

Ambitny młody admin. Nadzieja polskiej Wikipedii. Otrzymał guziki w tak krótkim czasie swej aktywności, że wielu nawet nie zdążyło go poznać osobiście. Na co dzień skromny student prawa co jest pewnym nieporozumieniem, bo świetnie czuje się w językoznawstwie. Wybitny wręcz znawca Tolkiena.

Dołączył w miesiąc od startu projektu. Osoba najlepiej obeznana w sprawach technicznych, w swoim mniemaniu wikirobot bez emocji, chociaż czasem okazuje się, że jednak im ulega. Bierze bezpośredni udział w pracach programistycznych nad projektem. Ma najbardziej skrajne poglądy co do rozumienia zasady neutralności, no chyba, że to jest zagadnienie, do którego sam ma silny stosunek emocjonalny. Wówczas uważa, że NPOV=jego poglądy, czym doprowadza innych do szewskiej pasji. Bodaj jedyny, który nie widzi potrzeby wiązania się w społeczność – tu się tylko encyklopedię pisze. Miłośnik kultury japońskiej. Uważa się za rasowego hakera, którym najprawdopodobniej nawet jest. Niektórych rażą jego skrajne poglądy, są osoby, które odeszły z Wikipedii po ostrym starciu lub po przeczytaniu tego, co napisał. Twórca legendarnego Tawbota czyszcącego przekierowania i prostującego linki wewnętrzne zapuszczonego bez testów na całej bazie pomimo gremialnego protestu. Skutki są cały czas odkopywane, najczęściej przypadkowo, jednym z nich była zamiana w artykule o Islandii linku do dawnej strony przekierowującej "komar" na bezpośredni link do hasła "Motorower Komar". Praktycznie nieaktywny od początku listopada 2006 r.

Zarejestrował się popołudniu 4 lutego 2008. Już niemal na samym początku, 13 lutego 2008 r. (jak tu nie wierzyć w pechową 13) nie został zrozumiany przez BugBota, z którym stoczył bitwę edycyjną w haśle Luxeon o słowo Osram, nawet rozpaczliwe wołanie Wciąż użeram się z bugbotem nie pomogły, bot był nieugięty. Uważa, że praca nad Wikipedią uczy jasnego formułowania myśli. Fizyk i chemik fizyczny posiadający rozległą i szczegółową wiedzę z informatyki i elektroniki, którą udowodnił, dokonując cennych poprawek merytorycznych oraz rozbudowując liczne hasła – kandydatów do Czywiesza. Stanowczo twierdzi, że nie powinniśmy wstydzić się tego, jaka Wikipedia jest w rzeczywistości... jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Jego hobby to wspinaczka i brydż. Stara się, aby hasła łączyły rzetelny profesjonalizm z punktem widzenia przeciętnego zjadacza chleba. Twórca i czołowy przedstawiciel retorycznego stylu zwanego "tescobaryzmem", charakteryzującego się bogactwem środków stylistycznych, obfitością użytych wyrazów i licznymi retardacjami. Czołowym dziełem tescobarycznym jest siedmiotomowa powieść W poszukiwaniu straconego czasu. Tendencje tescobaryczne zauważalne są także w filmie Niebo nad Berlinem, w którym wyznanie miłości zajmuje bohaterom około 20 minut. W ramach Wikipedii szkoła tescobarystów spotkała się ze sprzeciwem retorów preferujących klasyczną zwięzłość wypowiedzi. Różnice filozoficzne skłoniły Tescobara do chwilowego zawieszenia swojej działalności edytorskiej i filozoficznej. Ostatecznie jednak spory filozoficzne zostały zażegnane, a zwolennicy obu szkół retorycznych współistnieją i poświęcają się rozwijaniu i wzbogacaniu idei Wikilove. Powyższy, być może dla niektórych przydługi i drobiazgowy, opis wikipedysty niewątpliwie również utrzymany jest we wspomnianym duchu tescobarycznej rozlewności ubogacającej zachowanie wzmiankowanego wikipedysty, którego portret właśnie próbowano opisać w duchu tej filozofii, która nawet została zilustrowana.

Roztropny admin, przewodniczący Komitetu Arbitrażowego X kadencji. Jedyne, na czym mu zależy, to źródła. Wikiźródła. Prowadził bloga o Wikimediach. Niespodziewanie uaktywnił się podczas debaty o ACTA, ujawniając swe radykalne oblicze i jednocześnie dezaktywując bloga. Zasłynął wówczas stwierdzeniem „Wikipedia to aberracja”. Z zawodu jest prawnikiem. Jego ulubionym tematem artykułów, które edytuje, jest kultura Japonii, a obszarem który edytuje najczęściej - przestrzeń meta. Śledząc jego aktywność, można zauważyć, że zamieszkuje gdzieś niedaleko baru, w pobliżu poczekalni i czywiesza. Od czasu do czasu poczęstuje nas prawniczą zagwozdką, np. czy osoby niepełnoletnie dysponują możliwością przekazywania swoich praw autorskich majątkowych, co się wykłada: "Jaką moc ma ich zgoda na używanie zamieszczanych przez nich treści na licencji Creative Commons?"

Z wykształcenia lekarz weterynarii. Na Wikipedii zajmuje się pisaniem artykułów o wszach, splewkach, widłonogach, wężach, chorobach zwierząt i innych zagadnieniach z szeroko pojętego zakresu zoologii, a także opisuje miejscowości oraz zabytki województwa lubuskiego. 4 stycznia 2009 roku został administratorem. Obrał sobie za punkt honoru napisanie artykułów o wszystkich gatunkach wszy, a po ich stworzeniu ma zamiar zabrać się za pchły. Nie lubi, gdy się go namawia do uczestnictwa w jakimś Wikiprojekcie, jak sam o sobie mówi jest typem samotnika i po prostu woli robić swoje. A o tym, że wychodzi mu to znakomicie można przekonać się odwiedzając stworzone, bądź rozbudowane przez niego hasła. Poza Wikipedią pisze 14-tomowy (!) przewodnik po województwie lubuskim, a na celowniku jest już nowy, 37-tomowy przewodnik po województwie dolnośląskim.

Jak sama nazwa nicku wskazuje przybył z Wikipedii włoskiej do polskiej. Zajmuje się botowaniem i innymi sprawami technicznymi, a także (wg deklaracji) witaniem nowicjuszy. Deklaruje nawet udział w (zazwyczaj zapuszczonym) OTRS, ale nie wiadomo, czy w wersji włoskiej, w Wikimedia Commons, czy w Wikidanych, gdzie również się udziela.

Pojawiła się nieanonimowo pod koniec 2005 roku. Udziela się ze zmienną aktywnością, ale pod względem proporcji edycji (a kto wie, może i ich liczby :-) ) można ją równać z Berasategui, choć pod jednym względem różni się od niego zdecydowanie - czasami wypowiada się publicznie na stronach meta lub na liście. Niektórzy uważają, że to wikipedystka, która wcześniej już w innej postaci dała się poznać – jak i w obecnym wcieleniu – od dobrej strony.

Przesympatyczny wikipedysta, zawsze pomocny, znający mechanizmy działające w społeczności. Urodzony by przeprowadzać rewolucje. We wrześniu 2006 roku ToAr włączył się do zainicjowanej przez Stotra akcji dedykowania artykułów pamięci 4C. Polegała ona na stosowaniu opisów zmian w rodzaju „dedykuję tę notkę nieodżałowanej 4C (i drupom)” oraz na rejestrowaniu dedykowanych artykułów w sekcji „Artykóły didekowane 4C” na stronie osobistej 4C. Po kilkunastu tygodniach działalność ToAra została doceniona przez Szwedzkiego, który zaczął domagać się od niego poniechania dedykacji w opisach zmian. Szwedzkiemu w sukurs poszedł TOR, a ToAra poparł PawełS. W lutym 2007 roku ToAr założył poświęcone tej sprawie RFC/ToAr. Zarządzone w nim głosowanie zakończyło się stosunkiem 13:42 na niekorzyść opisów zmian z dedykacjami. W rezultacie ToAr zaprzestał dedykowania artykułów 4C, rezygnując jednocześnie z udzielania się w życiu społeczności wikipedystów. Do jego ulubionych dziedzin należą: jego rodzinne miasto (Racibórz), wioślarstwo, rachunkowość, ekonomia i UML.

Siła spokoju, humanizmu i kultury osobistej. Specjalista od religii, prawdopodobnie zawodowo związany z religioznawstwem (chociaż niektórzy uważali, że z psychologią i się go bali (lub polecali znajomym)). Z kulturą i dużą fachowością rozwiązał trwający od niepamiętnych czasów konflikt wokół edycji hasła Świadkowie Jehowy. Pisał od czasu do czasu interesujące hasła o wyznaniach chrześcijańskich, o których nikt oprócz niego samego nigdy nie słyszał. Jeden z wikiprotestantów, co mu miano za złe. Nagle ogłosił wikiemeryturę, ale jednak szczęśliwie wrócił i angażował się w rozwiązywanie konfliktów edycyjnych. W realu Tomasz Górski - tak podpisywał się w wiadomościach na ogólną listę dyskusyjną, prawdopodobnie z realnego świata odszedł na przełomie maja i czerwca 2009 r.

Biolog, który zajmuje się samolotami. Bardzo pomocny, ale i bardzo krytyczny; co innym i artykułom przez nich tworzonym wychodzi na dobre. Niespodziewanie dla siebie samego został adminem, co tylko wzmożyło jego aktywność w projekcie.

Najmądrzejszy z prawników-Wikipedystów. Edytuje sporo i na wysokim poziomie, zawsze dbając o źródła. Interesuje się socjologią, filozofią i teorią prawa. Przez wiele lat nic o nim bliższego nie było wiadomo, oprócz tego, że pracował gdzieś jako wykładowca na państwowym uniwerku, a sądząc po poziomie edycji przygotowywał habilitację. Poza tym był Bluszczokrzewem. Aż nagle dokonał coming out`u i objawił się pod swoim realnym imieniem i nazwiskiem.

Student prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego mieszkający na stałe w Brzózie Królewskiej, uroczej miejscowości na Podkarpaciu. Na wiki od września 2004. Jak sam twierdzi interesuje się głównie historią (szczególnie Meksyku oraz kolonizacji), geografią, informatyką, a tak w sumie interesuje się wszystkim po trochu. Na wikipedii stara się poszerzać i tworzyć nowe artykuły z dziedziny prawa oraz z historii takich egzotycznych krajów jak: Meksyk, Chiny czy Japonia. Często też walczy w dziedzinie wojskowości, za co dostał swój pierwszy – wspólnie z Belissariusem – medal (Wojna na Pacyfiku). Jest zagorzałym zwolennikiem liberalizmu gospodarczego i Platformy Obywatelskiej oraz nieprzejednanym przeciwnikiem wszystkiego co socjalistyczne. Ale na wikipedii odżegnuje się od wszelkiego politykierstwa. Ponadto postuluje używanie polszczyzny w zakresie terminologii komputerowej wszędzie gdzie jest to możliwe. Powoli staje się wikipedoholikiem, ale myśli, że jest to jedno z najbardziej pozytywnych uzależnień jakie mogły mu się przytrafić. Ostatnio mniej aktywny.

Początkowo zajmował się wyłącznie żółwiami. W końcu opuścił swą skorupę by zająć się kalendarium historii filmu, muzyki i literatury.

Dołączył 11 miesięcy od startu projektu. Militaria oraz wszystko na temat Gdyni – i od strony lądu i od morza. Również spory wkład w tworzenie haseł związanych z żeglarstwem. Dba również o ilustrowanie zdjęciami pisanych przez siebie haseł. Jest długo, pisze dużo, poprawia dużo – cały czas w czołówce uczestników projektu. Jak na ilość edycji, to strasznie mało tu wyszło o nim, a do tajemniczych postaci raczej nie należy.

Dołączył w sierpniu 2004. Raczej humanista, z pewną ilością niezbyt szczegółowej wiedzy ogólnej. Interesuje się fantastyką i grami fabularnymi. Aktywnie działa też na Wikicytatach. Na Wiki zajmuje się kategoryzacją, wikizacją i sprzątaniem w zakurzonych zakamarkach. Lubi działać społecznie; zgłasza chęć zajmowania się formalnościami, oferuje zwaśnionym mediację, przesiaduje na irc, rozdaje kwiatki. Pogodny, podaje się za renifera z czerwonym nosem. Autor konkursu na Renifera Roku (spośród artykułów). Podczas pierwszego spotkania polskich Wikipedystów zgodził sie nas reprezentować na spotkaniu przedstawicieli wolnych projektów w Toruniu i w taki oto sposób został pierwszym prezesem stowarzyszenia Wikimedia Polska. Wikipedia to dla niego coś więcej niż tylko encyklopedia. Ostatnio jego aktywność zmalała w związku z perturbacjami rodzinno-zawodowymi, zwłaszcza w związku z podjęciem pracy w Wikii.

Większość wpisów na Jego stronie dyskusji zaczyna się od wyrazu dziękuję. Chociaż jak sam pisze nie wie dokładnie, dlaczego wybrał dla siebie taki, a nie inny nick, to dla osób, które mają lub miały kontakt z francuskim Panem Słonecznikiem, nie ulega wątpliwości, że ten właśnie nick idealnie odzwierciedla jego słoneczną osobowość, promieniowanie wokół ciepłą i jasną energią, przyjazną wszystkim wikipedystom oraz wszystkim dużym i małym roślinom, którym poświęca swój wolny czas pisząc botaniczne hasła. Ma na swoim koncie także 286 wysokiej jakości fotografii, przedstawiających kwiaty i romantyczne miejsca we Francji.

Wikipedystka. Edytuje w Polsce, mieszka w Szwajcarii. Zna biegle kilka języków. Wie wszystko o Goi, ale nie o jagodach goji, tylko o obrazach Francisca José de Goya y Lucientes. Zna Goyę na wylot i nie żałuje czasu poświęconego edytowaniu artykułów o jego płótnach. Goya jej nie poznał i pewnie by żałował.

Zajmuje się pilnowaniem licencji grafik, prowadzi konkurs piękności na najładniejsze zdjęcie. Ojciec Słownika. Nieco tajemniczy. Nie wdaje się w spory na wiki. Niezwykle kompetentny w sprawach języka polskiego. Kiedy nie ma tsca on-line niektórym wikipedystom nie chce się pracować. tsca zna się na prawie autorskim, jest zasadniczy i systematyczny. Poliglota. Można polegać na jego zdrowym rozsądku, dobrym guście, kulturze i szacunku dla dyskutanta. Bez tsca i jego "kolorowych kredek" Wikipedia byłaby o wiele mniej przyjaznym miejscem. Hoduje bota - jeżeli dziwi cię, dlaczego mamy na wiki tak dużo artykułów o różnych miastach/gminach/powiatach to zerknij w jego wkład (bota). Gdyby prawa administratora byłyby medalami, nie byłoby mu wstyd stanąć w szeregu razem z radzieckimi generałami. Jest biurokratą w Wikisłowniku, Wikipedii i Wikipedii kaszubskiej, administratorem na Wikipedii, Wikisłowniku, Wikicytatach, Wikiźródłach, Wikipedii kaszubskiej oraz na Commons.