Wikipedia:Zombie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grupa zombich zauważyła nowe głosowanie

Zombie – nieformalne określenie osoby, której działalność w Wikipedii zamarła, ale czasami się „ożywia”, gdy np. można w jakimś głosowaniu podpisać się czterema tyldami.

Zazwyczaj nikt nie rodzi się w wiki zombie, lecz staje się nim po jakimś czasie. Nie wiadomo, co powoduje taką dolegliwość i czy jest to zaraźliwe. Inni wikipedyści pracują nad tym, aby takich zombie wycinać (tzn. przyjąć zasadę, by wycinać ich wpisy, jeśli nie są odpowiednio aktywni).

Ponieważ w wielu głosowaniach nie można brać udziału, jeśli nie ma się odpowiedniej liczby edycji (ze względu na inne zagrożenie związane także z voodoo, czyli z używaniem pacynek), tacy zombie głosują tak długo (mimo że ich głosy się nie liczą), aż będą mieć odpowiednią liczbę edycji uprawniającą do głosowania. Mimo postrzałów (blokad) prą ciągle naprzód. Wyeliminować można ich tylko strzałem w postaci bana, jednakże uważa się, że jest to niehumanitarne.

Zazwyczaj jest tak, że pewne grupy zombich mają pewien wyrobiony smak i wybierają tylko pewne typy głosowań np. DNU, PDA, PUA, by na nich się pojawiać i zostawić po sobie ślad w postaci runy ~~~~. Najprawdopodobniej zombie tracą zdolność komunikowania się, ponieważ w dotychczas obserwowanych przypadkach żaden z nich jeszcze nie dał odpowiedzi na próby zagajenia rozmowy.

Istnieją hipotezy, że źródłem tajemniczej runy 3 lub 4 tyld jest zbyt długie przebywanie przed komputerem. Zombie przestaje wtedy komunikować ze światem w języku zrozumiałym dla pozostałych użytkowników. W zamian za to zombie prawdopodobnie zaczyna komunikować się protokołem HDLC wysyłając sekwencje 011111102 w celu utrzymania aktywności urządzenia lub użytkownika po drugiej stronie łącza. Przypadkowo z tych sekwencji powstać może runa ~~~~ lub ~~~. Nie wiadomo, czy zombie potrafi odbierać komunikaty wysłane przytoczonym wyżej protokołem komunikacyjnym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]