Wikiprojekt:GLAM/Kolekcja Muzeum Miasta Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Miasta Łodzi udostępnia swoje zbiory w bibliotece mediów Wikimedia Commons i zaprasza do wspólnego rozwijania haseł Wikipedii związanych z historią i kulturą miasta. Naszym celem jest wzbogacenie Wikipedii o artykuły na temat zabytków, architektury i mieszkańców dawnej Łodzi, a także o samym Muzeum. Wszystkie udostępnione zdjęcia – blisko 900 plików cyfrowych – pochodzą z kolekcji Muzeum i są dostępne dla użytkowników Internetu w Polsce i za granicą. Można je wykorzystać do ilustrowania Wikipedii, można również pobierać i legalnie wykorzystywać do innych twórczych celów. Dzielimy się Łodzią!

Udostępnione przez Muzeum zdigitalizowane zdjęcia pozwolą wszystkim zainteresowanym ilustrować Wikipedię. Większość fotografii należy do domeny publicznej (prawa autorskie do nich wygasły), część została udostępniona przez Muzeum na wolnej licencji. Oznacza to, że każdy może je zgodnie z prawem wykorzystywać w dowolnym celu, na przykład w broszurach, skryptach i publikacjach akademickich, w prasie, w Internecie, pracach plastycznych czy kolażach. Chodzi zatem nie tylko o udostępnianie kolekcji Muzeum w internecie -- ale przede wszystkim o to, aby te historyczne zdjęcia zyskały nowe życie w cyfrowym obiegu. Dzięki umieszczeniu kolekcji w Wikimedia Commons wszyscy możemy z nich legalnie korzystać do twórczych celów! Naszym celem jest także wzbogacenie Wikipedii o ciekawe artykuły na temat wybranych zabytków, postaci i zagadnień związanych z Łodzią.

Część udostępnionych przez Muzeum Miasta Łodzi dzieł była już wcześniej obecna w Wikimedia Commons - często jednak jakość dostępnych wcześniej kopii (rozdzielczość, detal, kolory) była niższa. Pliki zostały zdigitalizowane przez specjalistów. Udostępnione przez Muzeum pliki są już wykorzystywane w artykułach Wikipedii. Zapraszamy wszystkich do ilustrowania Wikipedii tymi materiałami i rozbudowywania artykułów!

Spotkania w muzeum i w Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Z Muzeum Miasta Łodzi współpracowała wikipedystka rezydentka (Gytha), która prowadziła projekt rozwijania artykułów w polskiej Wikipedii. Wspólnie z uczestnikami projektu pracowała nad tworzeniem brakujących dotąd artykułów o zabytkach i biogramów; w dalszym ciągu każdy może dołączyć do wikiprojektu – zapraszamy do wspólnej twórczej pracy przez Internet. Przejdź do wikiprojektu i dołącz do grupy wiki-entuzjastów Łodzi!

W listopadzie i grudniu w MMŁ miało też miejsce kilka spotkań, podczas których osoby zainteresowane mogły zapoznać się bliżej z funkcjonowaniem, zasadami i edytowaniem Wikipedii, a także dowiedzieć się więcej o wolnych licencjach.

Konkurs[edytuj | edytuj kod]

W dniach od 25 listopada 2017 do 31 grudnia 2017 miał miejsce konkurs polegający na pisaniu i rozwijaniu haseł ilustrowanych fotografiami przekazanymi na Commons przez Muzeum Miasta Łodzi. Zdobywcą I nagrody jest Demkoff, II nagrodę otrzymał Ented, a wyróżnienie – Piastu.

Wyróżnienie w konkursie Sybilla 2017[edytuj | edytuj kod]

Projekt Dzielimy się Łodzią otrzymał wyróżnienie w XXXVIII Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla w kategorii „Digitalizacja i nowe technologie”.

Artykuły powstałe i uzupełnione w ramach projektu[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja zdjęć Bronisława Wilkoszewskiego[edytuj | edytuj kod]

Bronisław Wilkoszewski otworzył swój zakład fotograficzny 19 lutego 1888 roku. Fotografował kamienice, budynki, ulice i place oraz samych łodzian. Jego fotografie znajdują się w kolekcji Muzeum Miasta Łodzi oraz m.in. Archiwum Państwowego w Łodzi. Jego atelier było miejscem wystaw artystycznych, przedstawień i koncertów. Dziś fotografie Wilkoszewskiego przybliżają nam obraz dawnej Łodzi.

MMŁ przekazało na Commons fotografie z dwóch albumów Wilkoszewskiego: Widoki miasta Łodzi i Pierwsza Wystawa Przemysłowa w m. Łodzi 1895 r. oraz kolekcję fotografii portretowych wykonanych w jego atelier. Prace zostały opatrzone obszernym opisem znajdujących się na nich obiektów, przygotowanym przez MMŁ.

Kolekcja zdjęć Ignacego Płażewskiego[edytuj | edytuj kod]

Fotografie Ignacego Płażewskiego przedstawiają Łódź w latach 50. i 60. XX wieku. Na zdjęciach uwiecznione zostały m.in. miejskie ulice i podwórka, budynki użyteczności publicznej, architektura z czasów Polski Ludowej, wygląd Starego i Nowego Rynku, łódzkie świątynie, fabryki, parki i kawiarnie. Zdjęcia Płażewskiego stanowią swoistą opowieść o Łodzi powojennej przedstawiając obiektywny, realistyczny obraz miasta i jego mieszkańców.

Dzięki MMŁ na Commons znalazło się ponad 180 fotografii autorstwa Ignacego Płażewskiego. Podobnie jak w przypadku prac Wilkoszewskiego, każdemu zdjęciu towarzyszy obszerny opis znajdujących się na nim obiektów.

Zdjęcia portretowe wykonane w łódzkich zakładach fotograficznych[edytuj | edytuj kod]

MMŁ przekazało także kolekcję ponad 200 fotografii wykonanych pod koniec XIX i na początku XX wieku w zakładach fotograficznych Łodzi. W opisie fotografii znajduje się także informacja o atelier, w którym zdjęcie zostało wykonane.