Wikiprojekt:GLAM/Muzeum Narodowe w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Narodowe w Krakowie

Witamy na stronie projektu GLAM poświęconego działalności Muzeum Narodowego w Krakowie. Projekt rozpoczął się w maju 2022 roku, a jego celem jest udostępnianie zbiorów Muzeum oraz tworzenie i rozbudowa haseł na temat tychże zbiorów. Pozwoli to otworzyć zbiory na szersze grono odbiorców oraz rozwinąć nie tylko zasoby Wikimedia Commons (gdzie składowane są zbiory), ale również Wikipedii.

Do współtworzenia Wikipedii zapraszamy pracowników muzeum, wolontariuszy, wikipedystów i wszystkich pasjonatów sztuki, chcących zamieszczać informacje na Wikipedii.

Wszyscy, którzy chcą dołączyć do grupy chwilowo lub na stałe, są mile widziani: zapraszamy również do zapisywania się w tabeli uczestników – zobacz listę haseł lub zaproponuj hasło.

Cele projektu[edytuj | edytuj kod]

Cele projektu obejmują edytowanie, ulepszanie i tworzenie nowych artykułów, multimediów i metadanych związanych z:

  • Muzeum Narodowym w Krakowie oraz jego oddziałami;
  • godnymi uwagi dziełami sztuki, artefaktami i innymi przedmiotami z kolekcji MNK;
  • znanymi artystami i postaciami historycznymi, które są obecne w kolekcji MNK;
  • gatunkami sztuki z różnych kultur reprezentowanych w kolekcji MNK.

Udostępniane są materiały archiwalne, co do których wygasły prawa autorskie lub takie, które muzeum chce promować na wolnej licencji. Działania prowadzone są we współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska.

Tło projektu[edytuj | edytuj kod]

Współpraca między Muzeum Narodowym w Krakowie a Stowarzyszeniem Wikimedia Polska formalnie rozpoczęła się w styczniu 2022. W lutym 2022 roku przedstawiciele Stowarzyszenia Wikimedia Polska zaprezentowali pracownikom Muzeum możliwości Wikipedii w szerzeniu wiedzy o tejże instytucji, digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego, a także pokazywali dotychczasowe projekty Wiki-GLAM.

W maju 2022 roku, w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem, Muzeum Narodowe w Krakowie przyjęło wikipedystę-rezydenta Filipa Jankowskiego, którego zadaniem jest realizacja wyżej wymienionych celów projektu.

Kategorie[edytuj | edytuj kod]

Drzewo kategorii (CatGraph):

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]