Wikiprojekt:GLAM/Projekty/Spotkanie-MPW

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
GLAM
Galerie • Biblioteki • Archiwa • Muzea


Dzień Domeny Publicznej i wikispotkanie w Muzeum Powstania Warszawskiego[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Powstania Warszawskiego
fot. Adrian Grycuk

Koalicja Otwartej Edukacji, podtrzymując coroczną tradycję, zorganizowała 13 stycznia 2015 Dzień Domeny Publicznej – wydarzenie mające na celu podkreślenie znaczenia istnienia Domeny Publicznej dla rozwijania kultury polskiej, zaprezentowanie kreatywnych projektów organizowanych na bazie zasobów z Domeny oraz przedyskutowanie kontrowersji prawnych związanych z ich wykorzystywaniem.
Gospodarzem spotkania było Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jednym z głównych tematów było wykorzystanie twórczości z czasu Powstania Warszawskiego oraz kwestie udostępniania zbiorów z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas spotkania można było posłuchać o projektach opartych na zasobach domeny publicznej (Wolne Lektury, Daily Art); prawnych aspektach udostępniania kolekcji w Internecie; pracownicy Muzeum opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z obecnością MPW online; zaprezentowane zostały też inicjatywy GLAM-Wiki.


Wikispotkanie[edytuj | edytuj kod]

Przed główną częścią wydarzenia, Muzeum Powstania Warszawskiego umożliwiło wikipedystom fotografowanie wszystkich eksponatów i sal.
Przed wydarzeniem głównym w Muzeum spotkała się mała grupa zainteresowanych, którzy zostali oprowadzeni po salach Muzeum Powstania Warszawskiego i mieli okazję bliżej zapoznać się z historią wybranych eksponatów dzięki obecności kuratora z Działu Archiwum MPW. Sfotografowano wiele interesujących eksponatów Muzeum; zdjęcia są obecnie ładowane przez uczestników do repozytorium Wikimedia Commons.

Zdjęcia w kategorii Muzeum Powstania Warszawskiego
Zdjęcia w kategorii Dzień Domeny Publicznej 2015


Dzień Domeny Publicznej 2015[edytuj | edytuj kod]

Dzień Domeny Publicznej 2015 - otwarcie spotkania
Tymoteusz Pruchnik (MPW), Tomasz Ganicz (WMPL)
Dzień Domeny Publicznej 2015

W ramach oficjalnej części Dnia Domeny Publicznej prezentowane były różne projekty oparte o zasoby w domenie publicznej - biblioteka Wolne Lektury (mówiła o nich Marta Niedziałkowska), projekt Daily Art (Zuzanna Stańska). Omówiono prawnoautorskie aspekty udostepniania zbiorów będących w domenie publicznej (Krzysztof Siewicz).

Pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego - Tymoteusz Pruchnik i Joanna Lang - mówili o udostępnianiu zbiorów online i związanych z tym wyzwaniach i problemach. Jarosław Lipszyc prezentował scenariusze przyszłości prawa autorskiego.

Z punktu widzenia otwartości zasobów muzeów szczególnie interesujące było wystąpienie Tymoteusza Pruchnika, który opowiadał o projekcie wirtualnego muzeum w różnych wersjach językowych, pozwoleniu na fotografowanie eksponatów w Muzeum Powstania Warszwskiego oraz otwartości na udostępnianie zdigitalizowanych zbiorów MPW online. Tymoteusz Pruchnik podkreślał, że udostępnianie materiałów MPW online wpływa pozytywnie na liczbę odwiedzin w Muzeum oraz widoczność w Internecie; mówił o roli, jaką pełni udostępnianie zbiorów w sieci dla osób mieszkających poza granicami kraju oraz dla młodzieży.

Archiwum otwarte czy zamknięte? - Tymoteusz Pruchnik
Problemy z pozyskiwaniem i udostępnianiem zbiorów MPW - Joanna Lang

Borys Kozielski i Adrian Wiśniewski zaprezentowali projekt Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury pod nazwą „Baczyński 2015″ (nagrania poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego). Pod koniec stycznia 2015 roku pierwsza część projektu zostanie przekazana do Wikimedia Commons i udostępniona do wykorzystania na licencji Uznanie Autorstwa 4.0.

Marta Moraczewska opowiadała o idei GLAM-Wiki i inicjatywach współpracy pomiędzy wikipedystami a instytucjami kultury na świecie i w Polsce. Gośćmi spotkania byli partnerzy Stowarzyszenia Wikimedia Polska: Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Archiwum Główne Akt Dawnych. Hanna Staszewska mówiła o początkach i idei współpracy Archiwum w Poznaniu z Wikipedią; Łukasz Truściński z AGAD zaprezentował zbiory AGAD udostępnione w Wikimedia Commons.

Wszystkie prezentacje dostępne są do pobrania na stronie Wikiradia.