Wikiprojekt:GLAM/Zbiory NAC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępnia swoje zbiory w bibliotece mediów Wikimedia Commons i zaprasza do wspólnego rozwijania haseł Wikipedii związanych z historycznymi osobami i wydarzeniami widocznymi na zdjęciach. Wszystkie udostępnione zdjęcia – ponad dziesięć tysięcy fotografii – pochodzą z archiwum NAC i są dostępne dla użytkowników Internetu w Polsce i za granicą. Można je wykorzystać do ilustrowania Wikipedii, można również pobierać i legalnie wykorzystywać do innych twórczych celów.

Nowe logo NAC
Nowe logo NAC

Udostępnione przez NAC zdjęcia pozwolą wszystkim zainteresowanym ilustrować Wikipedię. Obecnie wszystkie dostępne zdjęcia należą do domeny publicznej. Oznacza to, że każdy może je zgodnie z prawem wykorzystywać w dowolnym celu, na przykład w broszurach, skryptach i publikacjach akademickich, w prasie, w Internecie, pracach plastycznych. Naszym celem jest także wzbogacenie Wikipedii o ciekawe artykuły na temat wybranych postaci, wydarzeń i zagadnień.

Pierwszym zbiorem, jaki udostępniony został w Wikimedia Commons, jest obszerna kolekcja fotografii, których autorem jest Narcyz Witczak-Witaczyński.

Kolekcja zdjęć Narcyza Witczaka Witaczyńskiego[edytuj | edytuj kod]

Znajdujące się w kolekcji NAC kilka tysięcy zdjęć autorstwa Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego z lat 1919-1939 stanowi wyjątkowy dokument międzywojennej Polski. Na zdjęciach można zobaczyć życie codzienne żołnierzy i oficerów kawalerii, portrety wojskowych, kobiet i dzieci, oficjalne ceremonie i spotkania prywatne. Jednocześnie fotografie opowiadają niezwykłą historię o życiu ich twórcy.

Narcyz Witczak-Witaczyński w Szwadronie Przybocznym

Narcyz Witczak-Witaczyński, fotograf wojskowy, urodził się w 1898 roku w Warszawie. W wieku niespełna siedemnastu lat, 13 sierpnia 1915 roku wstąpił jako ochotnik do 2 szwadronu ułanów Legionu Puławskiego, przeformowanego w dywizjon, a później w 1 Pułk Ułanów Polskich przy armii rosyjskiej. Za udział w szarży pod Krechowcami został odznaczony w niepodległej Polsce orderem Virtuti Militari. 7 września 1919 został przeniesiony do Szwadronu Przybocznego Naczelnika Państwa, w którym służył jako wachmistrz – szef szwadronu.

Po ukończeniu Szkoły Podoficerów Zawodowych Kawalerii w Jaworowie pracował w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Następnie służył w 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. 21 września 1931 przeniesiony do 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. Oficer oświatowy pułku od 13 lipca 1935. Awansowany do stopnia chorążego 1 lutego 1936. Wraz z pułkiem wziął udział w kampanii wrześniowej 1939. W 1942 roku został aresztowany przez niemieckie władze okupacyjne. Więziony na Pawiaku, a następnie w obozie na Majdanku, gdzie zginął 27 marca 1943. 15 kwietnia 1997 roku Narcyz Witczak-Witaczyński został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Armii Krajowej.

Zobacz biogram Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego w Wikipedii →

NAC w Wikimedia Commons[edytuj | edytuj kod]

Zobacz wszytkie zdjęcia udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe w Wikimedia Commons →

Zapraszamy do ilustrowania Wikipedii udostępnionymi fotografiami!

Wikiprojekt NAC[edytuj | edytuj kod]

Więcej informacji o współpracy NAC i Stowarzyszenia Wikimedia Polska oraz kontakt do koordynatorów projektu znajduje się na roboczej stronie tutaj. Zapraszamy!

O Narodowym Archiwum Cyfrowym[edytuj | edytuj kod]

Narodowe Archiwum Cyfrowe to jedno z trzech centralnych archiwów państwowych. Misją instytucji jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. NAC inspiruje do odkrywania i ożywiania dziedzictwa, ucząc, jak korzystać z bogactwa historii. NAC pełni również funkcję Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji materiałów archiwalnych oraz zapewnia efektywne systemy zarządzania, udostępniania i długoterminowego przechowywania zasobów cyfrowych m.in. Zintegrowany System Informacji Archiwalnej ZoSIA oraz serwis szukajwarchiwach.pl, w którym można znaleźć ponad 28 mln skanów materiałów archiwalnych. W samych tylko zasobach NAC znajduje się prawie 16 mln zdjęć, 40 tys. nagrań dźwiękowych oraz około 2,4 tys. filmów. Zbiory dostępne online można przeglądać na nac.gov.pl.