William Blazkowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Joseph „B.J.” Blazkowicz
Postać z Wolfenstein
Pierwsze wystąpienie Wolfenstein 3D
Twórca Tom Hall / id Software
Dubbing Matthew Kaminsky (Return to Castle)
Peter Jessop (Wolfenstein)
Brian Bloom
(The New Order, The Old Blood i The New Colossus[1])

William Joseph „B.J.” Blazkowicz – postać fikcyjna, główny bohater gier Wolfenstein. Występuje w większości odsłon serii wydanych od 1992 roku, z wyjątkiem przeznaczonego do rozgrywek wieloosobowych Enemy Territory.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Blazkowicz urodził się w Stanach Zjednoczonych 15 sierpnia 1911 roku jako syn polskich imigrantów. Jego matka była Żydówką, co starała się bezskutecznie ukrywać[2]. Podczas II wojny światowej Blazkowicz awansował na sierżanta United States Army Rangers, a następnie został agentem Biura Tajnych Operacji (BTO) – fikcyjnego odpowiednika Office of Strategic Services, które przydzieliło go do analizy pogłosek o okultystycznych badaniach prowadzonych przez Dywizję ds. Paranormalnych SS, inspirowaną istniejącymi w rzeczywistości instytutem Ahnenerbe i Towarzystwem Thule.

Gry[edytuj | edytuj kod]

Blazkowicz został wprowadzony do serii w 1992 roku w Wolfensteinie 3D. Według interaktywnego komiksu promującego grę Wolfenstein z 2009 roku, wydarzenia z gier Wolfenstein 3D, Spear of Destiny, Return to Castle Wolfenstein, Wolfenstein, Wolfenstein: The New Order oraz Wolfenstein II: The New Colossus rozgrywają się w tej samej linii czasowej.

Misje, w których bierze udział Blazkowicz, polegają m.in. na wyeliminowaniu fikcyjnych liderów badań nazistowskiego programu rozwoju broni biochemicznych. W Wolfenstein 3D Blazkowicz ostatecznie zabija Hitlera, w Spear of Destiny zapobiega nazistowskiemu planowi użycia Włóczni Przeznaczenia do przyzwania Anioła Śmierci, w Return to Castle Wolfenstein udaremnia rytuał Himmlera mający na celu przywrócenie do życia Henryka I Ptasznika. W tej części dowiaduje się również o planie Wilhelma „Trupiej Główki” Strassego do stworzenia armii nieumarłych cyborgów.

W wydanym w 2009 roku Wolfensteinie powraca do walki z Czwartą Rzeszą[3], chcącą wykorzystać niebezpieczną energię o wielkiej mocy, pochodzącą z alternatywnego wymiaru znanego jako Czarne Słońce, czym ponownie krzyżuje plany Trupiej Główki. W The New Order Blazkowicz odnosi rany i przez czternaście lat w stanie wegetatywnym przebywa w polskim szpitalu psychiatrycznym. W 1960 roku odzyskuje przytomność i ponownie przyłącza się do ruchu oporu walczącego z nazistami, którzy – w dużej mierze dzięki Strassemu – zdobyli władzę nad światem.

W Wolfeinstein RPG, humorystycznej grze osadzonej w alternatywnej rzeczywistości, będącej zarazem prequelem Dooma, Blazkowicz pokonuje Zwiastuna Zagłady – przyzwanego przez nazistów demona, późniejszego cyberdemona z serii Doom. Stan Blazkowicz, potomek Williama, jest głównym bohaterem Doom RPG i jednym z bohaterów Doom II RPG. Sam Blazkowicz miał pojawić się również w grze Rise of the Triad: Wolfenstein 3D Part II, ostatecznie wydanej jako Rise of the Triad, niemającej żadnych powiązań z serią Wolfenstein[4].

Inne produkcje[edytuj | edytuj kod]

W niemieckim filmie Der Goldene Nazivampir von Absam 2 – Das Geheimnis von Schloß Kottlitz[5] z 2005 roku, grany przez Daniela Kraussa William „B.J.” Blazkowicz tropi nazistowskich naukowców w tajnych laboratoriach w Alpach Centralnych, aby odkryć sekret „cudownej broni” tworzonej przy wykorzystaniu kości Draculi[6]. W 2007 roku producent filmowy Samuel Hadida nabył prawa do stworzenia oficjalnego filmu opartego na grach, do którego napisany przez Rogera Avary’ego scenariusz miał opowiadać o Blazkowiczu i nazistowskich eksperymentach nadprzyrodzonych w Wilczym Szańcu[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bloom w The New Colossus (pol.). Filmweb, 2018-04-08. [dostęp 2018-04-08].
  2. Alle Updates: Wolfenstein: Ist B.J. Blazkowicz jüdisch? (niem.). de.ign.com, 2014-03-02. [dostęp 2014-05-30].
  3. Graphic Novel Part IV: Wolfenstein (ang.). GameTrailers, 2009-07-23. [dostęp 2014-05-30].
  4. 3D Realms Site: Rise of the Triad Original Specs (ang.). GameTrailers, 2009-07-16. [dostęp 2014-05-30].
  5. Der Goldene Nazivampir von Absam 2 (ang.). Web.archive.org, 2012-04-14. [dostęp 2014-05-27].
  6. John Edgar Browning: Dracula in Visual Media: Film, Television, Comic Book and Electronic Game Appearances, 1921-2010. 2010. (ang.)
  7. Blazkowicz powróci jako bohater filmu (pol.). Gry, 2007-08-06. [dostęp 2014-05-28].