Wirecard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wirecard AG to globalny dostawca usług finansowych i technologii z siedzibą w Niemczech. Firma oferuje usługi przetwarzania płatności, wydawania kart i zarządzania ryzykiem ponad 7 tys. klientów korporacyjnych na całym świecie. Najnowsza usługa płatności internetowych „Wirecard” konkuruje z ofertą firm PayPal i Western Union. Wirecard Bank AG posiada niemiecką licencję na prowadzenie działalności bankowej i jest członkiem organizacji VISA, MasterCard oraz JCB. Jego akcje znajdują się w obrocie na giełdzie papierów wartościowych we Frankfurcie.

Informacje finansowe[edytuj | edytuj kod]

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe firmy Wirecard AG za rok 2006 wykazało całoroczne przychody w wysokości 81,94 mln EUR. W stosunku do analogicznego wskaźnika pro forma za rok poprzedni, wynoszącego 55,5 mln EUR, oznacza to wzrost o około 47 procent. Zysk przed opodatkowaniem (EBIT) wzrósł w roku 2006 o około 90 procent do 18,56 mln EUR, w porównaniu z kwotą 9,8 mln EUR w roku podatkowym 2005[1]. Od 18 września 2006 roku firma zaliczana jest do indeksu TecDAX giełdy Deutsche Börse i jest obecnie jedną z 30 największych niemieckich firm spoza indeksu DAX. W dniu 31 grudnia 2006 osiągnęła 15. pozycję w rankingu TecDAX pod względem kapitalizacji rynkowej, a 18. pozycję pod względem obrotów. Zysk na akcję, przed i po rozwodnieniu, wyniósł w roku podatkowym 2006 0,20 EUR, w porównaniu z 0,13 EUR w roku podatkowym 2005.

Produkty i usługi[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2006 roku firma Wirecard uruchomiła usługę płatności internetowych o nazwie „Wirecard”. Rejestrując się online, klienci mogą otwierać rachunki w banku Wirecard, które następnie mogą zasilać gotówką lub za pomocą kart, poleceń zapłaty, przelewów bankowych lub innych, używanych w ich krajach, metod. Usługa obejmuje darmową wirtualną kartę pre-paid MasterCard, której klienci mogą używać do wykonywania płatności w milionach punktów MasterCard na całym świecie. Oprócz standardowych produktów MasterCard, system Wirecard umożliwia także użytkownikom z różnych krajów przesyłanie środków między sobą. Opcjonalnej plastikowej karty MasterCard można używać w prawie 25 milionach tradycyjnych punktów przyjmujących karty MasterCard, oraz w prawie milionie bankomatów na całym świecie.

Platforma przetwarzania płatności elektronicznych i zarządzania ryzykiem firmy obsługuje ponad 85 lokalnych i międzynarodowych programów płatności i ochrony przed oszustwami. Firma Wirecard AG jest członkiem stowarzyszeń ADP CardClear i IATA.

Produkt Supplier and Commission Payments (SCP) firmy Wirecard umożliwia automatyczne rozliczanie płatności dla dostawców i pośredników w skali globalnej. Usługa opiera się na wydawanych automatycznie przez Wirecard Bank AG “wirtualnych” kartach kredytowych. Wypłaty dla dostawców lub prowizje przekazywane do innych krajów (np. prowizje pośrednie dla hoteli i biur podróży) mogą być przetwarzane i rozliczane przez elektroniczne wydawanie numerów “wirtualnych” kart kredytowych jednokrotnego użytku i o ograniczonej funkcjonalności.

Firma Wirecard Bank AG oferuje klientom korporacyjnym usługi autoryzacji płatności kartami VISA, MasterCard i JCB. Firma oferuje różne typy kart kredytowych i debetowych klientom indywidualnym i instytucjonalnym.

Wirecard Bank[edytuj | edytuj kod]

Od 1 stycznia 2006 roku firma Wirecard Bank AG jest częścią grupy Wirecard Group. Wirecard Bank posiada pełną licencję na prowadzenie działalności bankowej, a także jest jednym z głównych członków organizacji VISA, MasterCard i JCB. Depozyty banku są objęte funduszem gwarantowania depozytów stowarzyszenia banków niemieckich (Einlagensicherungsfonds deutscher Banken e.V).

Wirecard Bank otworzył niedawno placówkę wirtualną w wirtualnym świecie Second Life[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]