Przejdź do zawartości

Wirtualny Szczyt NATO 2022

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wirtualny Szczyt NATO 2022
Virtual NATO Summit 2022
Ilustracja
Organizacja

 NATO

Data

25 lutego 2022

Uczestnicy

Przywódcy państw NATO

Szczyt NATO
w Brukseli

(14 czerwca 2021)
Szczyt NATO
w Brukseli

(24 marca 2022)
brak współrzędnych

Wirtualny Szczyt NATO – 33. szczyt NATO zorganizowany w cyberprzestrzeni 25 lutego 2022[a].

33 szczyt NATO był wirtualnym spotkaniem przywódców państw NATO zwołanym na prośbę rządów Łotwy i Estonii bezpośrednio po inwazji Rosji na Ukrainę.
Na Szczycie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że na wschodniej flance Sojuszu zostaną rozlokowanie Siły Odpowiedz NATO[1][2]. Ponadto przywódcy państw NATO potępili pełnoskalową rosyjską inwazję na Ukrainę i uznali ten fakt jako najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Jednocześnie podjęto decyzją w sprawie zmian rozmieszczenia wojsk niezbędnych do zapewnienia silnego i wiarygodnego odstraszania i obrony w całym Sojuszu[1].

Postanowienia szczytu

[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu obrad szczytu opublikowano Oświadczenie szefów państw i rządów NATO w sprawie ataku Rosji na Ukrainę[3].
W Oświadczeniu potępiono pełnoskalową inwazję Rosji na Ukrainę, umożliwioną przez użyczającą swojego terytorium Białoruś. Uznano, że atak na Ukrainę jest brutalnym, całkowicie niesprowokowanym i nieuzasadnionym działaniem. Wezwano wszystkie państwa do bezwarunkowego jego potępienia. Na Rosję zostały nałożone sankcje personalno-gospodarcze. Zdecydowano, że NATO będzie nadal koordynować działania z zainteresowanymi stronami i organizacjami międzynarodowymi, w tym z Unią Europejską. Sekretarz generalny NATO zaprosił do Sojuszu Finlandię[3][2].

Państwa NATO wykazały solidarność z demokratycznie wybranym prezydentem, Radą Najwyższą i rządem oraz z narodem Ukrainy, który broni swojej Ojczyzny. Zapowiedziano polityczne i praktyczne wsparcie Ukrainy, która nadal broni się i wezwano innych, aby robili to samo. Potwierdzono poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową[3].

W świetle działań Rosji zapowiedziano prace dla postawy odstraszania i obrony NATO. Sojusznicy przeprowadzili konsultacje na podstawie artykułu 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Zapowiedzieli kolejne decyzje niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i obrony wszystkich sojuszników. Rozmieszczone zostały dodatkowe obronne siły lądowe i powietrzne we wschodniej części Sojuszu oraz zasoby morskie na całym obszarze NATO. Uruchomiono plany obronne NATO, aby przygotować się do szybszego reagowania na zmieniającą się sytuację i zabezpieczyć terytorium Sojuszu między innymi poprzez wykorzystanie sił reagowania. Przeprowadzane jest rozmieszczenie znacznych dodatkowych sił obronnych we wschodniej części Sojuszu[3][2]. Zapewniono, że dokonane zostaną wszelkie niezbędne przesunięcia wojsk w takiej skali, aby zapewnić silne i wiarygodne odstraszanie i obronę w całym Sojuszu, teraz i w przyszłości[3].

Uczestnicy podjęli zobowiązanie, że przestrzegania artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego to żelazna zasada, a Sojusz jest zdeterminowany, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników w myśl powiedzenia: wolność zawsze zwycięży ucisk[2].

  1. Część uczestników Szczytu była obecna na sali posiedzeń w siedzibie NATO w Brukseli.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b NATO Summits ↓, Virtual extraordinary summit 25 February 2022.
  2. a b c d Press conference by NATO Secretary General ↓, Brussels 25 Feb. 2022.
  3. a b c d e Virtual NATO Summit Statement ↓, 2022.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]