Szczyt NATO w Brukseli 1985

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szczyt NATO w Brukseli 1985
NATO Summit Brussels 1985
Ilustracja
Organizacja

 NATO

Miejscowość

Bruksela

Data

21 listopada 1985

Szczyt NATO w Bonn
(10 czerwca 1982)
Szczyt NATO w Brukseli
(2–3 marca 1988)
brak współrzędnych

Szczyt NATO w Brukseli – 7. szczyt NATO (specjalny) zorganizowany w Brukseli 21 listopada 1985.

Sytuacja międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

7. szczyt NATO był szczytem specjalnym. Został zwołany w celu przeprowadzenia konsultacji przywódców państw NATO z prezydentem Ronaldem Reaganem w sprawie genewskiego szczytu(inne języki) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim[1].

Spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana z sekretarzem generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Michaiłem Gorbaczowem dotyczyło przede wszystkim oceny stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami i omówieniu wyścigu zbrojeń. Pomimo różnic, obaj przywódcy zgodzili się co do potrzeby poprawy stosunków amerykańsko-sowieckich i ocieplenia sytuacji międzynarodowej[2]. Strony zgodziły się, że wojny nuklearnej nie można wygrać. W kwestii broni chemicznej opowiedziano się za całkowitym jej zniszczeniem. Reagan i Gorbaczow uznali, że konieczne są regularne spotkania i intensyfikacja dialogu na różnych poziomach[3].
W Genewie nie doszło do zawarcia znaczących porozumień między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, ale rozmowy bilateralne rozpoczęły proces, który doprowadził do zmniejszenia napięć i podpisania 8 grudnia 1987 w Waszyngtonie Traktatu o całkowitej likwidacji rakiet balistycznych średniego i krótkiego zasięgu[a]. Negocjacje w sprawie kontroli zbrojeń kontynuowano w Reykjaviku (1986), Waszyngtonie (1987), Moskwie (1988) i na Malcie (1989). Podczas rozmów prowadzonych pod koniec 1989 u wybrzeży Malty przywódcy Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych ogłosili również koniec zimnej wojny i określili warunki jej zakończenia[4].

Na zakończenie szczytu NATO w Brukseli nie opublikowano żadnego komunikatu[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty INF.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]