Przejdź do zawartości

Szczyt NATO w Brukseli 2017

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szczyt NATO w Brukseli 2017
NATO Summit Brussels 2017
Ilustracja
Od lewej: przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na szczycie w Brukseli 2017
Organizacja

 NATO

Miejscowość

Bruksela

Data

25 maja 2017

Uczestnicy

Przywódcy państw NATO

Szczyt NATO w Warszawie
(8–9 lipca 2016)
Szczyt NATO w Brukseli
(11–12 lipca 2018)
brak współrzędnych
Strona internetowa

Szczyt NATO w Brukseli – 29. szczyt NATO zorganizowany w Brukseli 25 maja 2017.

Spotkanie dotyczyło głównie współpracy między koalicjantami, walki z terroryzmem i zwiększenia wydatków na cele obronne. Po raz pierwszy uczestniczyli w nim nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i nowy prezydent Francji Emmanuel Macron[1].

Przy okazji Szczytu oficjalnie otwarto nową siedzibę kwatery głównej NATO. Odsłonięto też dwa monumenty: jeden upamiętniający upadek muru berlińskiego i drugi – zamachy terrorystyczne z 11 września 2001.

Po szczycie nie wydano komunikatu podsumowującego[2].

Nowa kwatera NATO w Brukseli
Fragment Muru Berlińskiego eksponowany w nowej kwaterze NATO

Postanowienia szczytu

[edytuj | edytuj kod]

Spotkanie przywódców państw członkowskich dotyczyło przede wszystkim zwiększenia roli NATO w walce z terroryzmem i bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń na cele obronne. Dyskutowano o rozszerzeniu wsparcia dla koalicji oraz szkoleniu sił irackich i afgańskich. Tematem rozmów był też sposób wykorzystywania AWACS do walki z tzw. Państwem Islamskim (ISIL). Zdecydowano się też na utworzenie nowej komórki do walki z terroryzmem, wyznaczenie specjalnego koordynatora wysiłków NATO w tym zakresie i zintensyfikowanie wymiany informacji wywiadowczych[3].

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zakomunikował, że spotkanie przywódców państw członkowskich dotyczyło przede wszystkim zwiększenia roli NATO w walce z terroryzmem. Sojusznicy uzgodnili Plan działania NATO w tej materii. Realizacja planu wymagała między innymi zaangażowanych działań krajowych organów ścigania, koalicji państw, Unii Europejskiej, a także partnerów NATO. Zdecydowano się na kontynuowanie misji w Afganistanie i w Iraku oraz na rozszerzenie wsparcia przeciw ISIL. Przypomniano także, że trwały prace nad utworzeniem Centrum w Dowództwie Sił Połączonych w Neapolu. Jego zadaniem miało być stałe monitorowanie i ocena regionalnych zagrożeń oraz większe wykorzystanie kwatery głównej Operacji Specjalnych NATO podczas szkolenia antyterrorystycznego[4][5].

Ważnym tematem poruszanym na szczycie był też problem bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń finansowych w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Przypomniano ustalenia szczytu w Newport z 2014, gdzie wszyscy uczestnicy zgodzili się podnieść nakłady na obronę i w ciągu dekady zwiększyć wydatki do 2% PKB. Pozytywnie oceniono fakt, że w 2015 zaprzestano cięć budżetowych na obronność, a w następnym roku łączne nakłady w Europie i Kanadzie wzrosły o miliardy dolarów. Na Szczycie postanowiono, by roczne krajowe plany obronne określały, w jaki sposób sprzymierzeńcy zamierzają zrealizować zobowiązania dotyczące inwestycji ustalonych na Szczycie NATO w Newport. Plany krajowe miały odpowiadać na trzy główne pytania: w jaki sposób członkowie zamierzają wydać 2% PKB na obronę (z czego 20% na sprzęt główny oraz badania), jak zainwestować dodatkowe fundusze w kluczowe zdolności wojskowe oraz jak sojusznicy zamierzają wnosić swój wkład w misje i operacje NATO[6][7].

Kolejnym tematem była ocena stosunków NATO–Rosja. Sojusznicy opowiedzieli się za kontynuowaniem budowy silnej kolektywnej obrony połączonej z konstruktywnym dialogiem z Rosją[8]. Przypomniano, że zwiększenie sojuszniczej obecności wojskowej we wschodniej części obszaru traktatowego było odpowiedzią na agresywne działania Rosji na Ukrainie. Miał to być silny i jasny przekaz dla Rosji, że NATO potrzebuje zarówno wiarygodnego odstraszania i obrony, jak i dialogu w podejściu do jej działań[7]. Sekretarz generalny wspomniał również o roku 2014, kiedy to naruszono międzynarodowy porządek oparty na ustalonych regułach, w tym dokonano zmiany granic Ukrainy. Sojusz ponownie potępił atak Rosji na Ukrainę i zaangażował się w dialog, by zapobiec konfliktowi oraz utrzymać pokój[9].

Podczas ceremonii otwarcia siedziby nowej kwatery głównej NATO, sekretarz generalny podziękował Belgii za przekazanie obiektu na miarę XXI wieku. Wspomniał też o zburzeniu Muru Berlińskiego, zakończeniu zimnej wojny oraz zmianach w środowisku bezpieczeństwa i atakach terrorystycznych na terytorium Stanów Zjednoczonych[10][11]. Kanclerz Niemiec Angela Merkel dokonała uroczystego odsłonięcia pomnika Muru Berlińskiego – symbolu wolności, której broni NATO, a prezydent USA Donald Trump odsłonił pamiątkową tablicę poświęconą wydarzeniom z 11 września 2001 i artykułowi 5[11][a]. W swoim wystąpieniu amerykański prezydent oświadczył, że NATO musi się skupić na walce z terroryzmem, problemie imigracji, a także na działaniach Rosji zagrażających wschodnim i południowym granicom Sojuszu. Wspomniał też o zobowiązaniach finansowych wobec obrony kolektywnej[12].

  1. Wystąpienie Donalda Trampa wywołało dużo kontrowersji. W jego przemówieniu zabrakło wyraźnego poparcia dla artykułu 5 i niezachwianego zobowiązania Stanów Zjednoczonych do obrony wszystkich sojuszników[8].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]