Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu
Ryszard Matuszewski Nov 09 2008 Fot Mariusz Kubik 03.JPG
Ryszard Matuszewski
(z egzemplarzem swojej książki)
Warszawa, 9 listopada 2008 r.
Autor Ryszard Matuszewski
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania listopad 2008
Tematyka biograficzna
Data wydania polskiego listopad 2008
Pierwszy wydawca polski Oficyna Wydawnicza „AURIGA”

Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu. Teksty i wyklejanki poetki z kolekcji Ryszarda Matuszewskiego – publikacja biograficzno-albumowa, wydana przez Oficynę Wydawniczą „AURIGA” w listopadzie 2008 r. w nakładzie 4000 egzemplarzy.

Składa się z reprodukcji widokówek – kolaży, wykonanych przez Wisławę Szymborską, adresowanych do Ryszarda Matuszewskiego (1914-2010) – krytyka literackiego, znawcy polskiej literatury współczesnej, autora wielu podręczników i opracowań z tej dziedziny oraz jego żony, Ireny Szymańskiej-Matuszewskiej (1921-1999), edytora i wydawcy, których łączyła z Szymborską wieloletnia przyjaźń. Do każdej kartki dołączony jest komentarz autora książki.

Pomysł wydania książki zrodził się już w połowie lat 90. XX w. Moment, w którym po raz pierwszy zaświtała mi myśl upublicznienia owych darów przyjaźni i dowcipu Wisławy, okazał się najbardziej niefortunny. Był to bowiem moment największego, choć skądinąd wspaniałego kataklizmu w jej życiu, a mianowicie moment, gdy jej twórczość poetycka uwieńczona została Nagrodą Nobla. Ci co poetkę znają, pamiętają, jaki to był piorun, uderzający w jej starannie pielęgnowaną prywatność i kameralność... – napisał Matuszewski w publikacji.

Wisławę Szymborską autor książki poznał w domu literatów „Astoria” w Zakopanem, w marcu 1956 r. Pierwsza reprodukowana pocztówka-wyklejanka zawiera życzenia świąteczne poetki na Nowy Rok 1969. Na niektórych znajdują się także dopiski związanego z Szymborską krakowskiego pisarza Kornela Filipowicza (1913-1990).

Książkę dopełniają wspólne i osobne fotografie Wisławy Szymborskiej i Ryszarda Matuszewskiego, z różnych okresów życia oraz biogramy osób, których dotyczy korespondencja (poza autorką i adresatami m.in. Julii Hartwig, Jana Kotta, Artura Międzyrzeckiego, Ewy Lipskiej, czy Tadeusza Konwickiego).

Patronat honorowy nad wydaniem objął Polski PEN Club. Dochód ze sprzedaży książki zasili w całości konto Polskiej Akcji Humanitarnej.

Dane bibliograficzne[edytuj | edytuj kod]

  • Autor: Ryszard Matuszewski; kolaże, listy i dedykacje: Wisława Szymborska
  • Projekt i opracowanie graficzne: Krystyna Urbanowicz-Dudek
  • Redakcja: Ewa Pękala, Janusz Fogler
  • Zdjęcia: Ryszard Matuszewski, Mariusz Kubik oraz ze zbiorów Ryszarda Matuszewskiego
  • Data wydania: listopad 2008
  • Wydawca: Oficyna Wydawnicza „AURIGA”
  • Miejsce wydania: Warszawa
  • Suma stron: 106
  • ISBN 978-83-922635-8-6.