Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu
Ilustracja
Ryszard Matuszewski
(z egzemplarzem swojej książki)
Warszawa, 9 listopada 2008 r.
Autor Ryszard Matuszewski
Tematyka biograficzna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania listopad 2008
Wydawca Oficyna Wydawnicza „AURIGA”

Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu. Teksty i wyklejanki poetki z kolekcji Ryszarda Matuszewskiego – publikacja biograficzno-albumowa, wydana przez Oficynę Wydawniczą „AURIGA” w listopadzie 2008 r. w nakładzie 4000 egzemplarzy.

Składa się z reprodukcji widokówek – kolaży, wykonanych przez Wisławę Szymborską, adresowanych do Ryszarda Matuszewskiego (1914-2010) – krytyka literackiego, znawcy polskiej literatury współczesnej, autora wielu podręczników i opracowań z tej dziedziny oraz jego żony, Ireny Szymańskiej-Matuszewskiej (1921-1999), edytora i wydawcy, których łączyła z Szymborską wieloletnia przyjaźń. Do każdej kartki dołączony jest komentarz autora książki.

Pomysł wydania książki zrodził się już w połowie lat 90. XX w. Moment, w którym po raz pierwszy zaświtała mi myśl upublicznienia owych darów przyjaźni i dowcipu Wisławy, okazał się najbardziej niefortunny. Był to bowiem moment największego, choć skądinąd wspaniałego kataklizmu w jej życiu, a mianowicie moment, gdy jej twórczość poetycka uwieńczona została Nagrodą Nobla. Ci co poetkę znają, pamiętają, jaki to był piorun, uderzający w jej starannie pielęgnowaną prywatność i kameralność... – napisał Matuszewski w publikacji.

Wisławę Szymborską autor książki poznał w domu literatów „Astoria” w Zakopanem, w marcu 1956 r. Pierwsza reprodukowana pocztówka-wyklejanka zawiera życzenia świąteczne poetki na Nowy Rok 1969. Na niektórych znajdują się także dopiski związanego z Szymborską krakowskiego pisarza Kornela Filipowicza (1913-1990).

Książkę dopełniają wspólne i osobne fotografie Wisławy Szymborskiej i Ryszarda Matuszewskiego, z różnych okresów życia oraz biogramy osób, których dotyczy korespondencja (poza autorką i adresatami m.in. Julii Hartwig, Jana Kotta, Artura Międzyrzeckiego, Ewy Lipskiej, czy Tadeusza Konwickiego).

Patronat honorowy nad wydaniem objął Polski PEN Club. Dochód ze sprzedaży książki zasili w całości konto Polskiej Akcji Humanitarnej.

Dane bibliograficzne[edytuj | edytuj kod]

  • Autor: Ryszard Matuszewski; kolaże, listy i dedykacje: Wisława Szymborska
  • Projekt i opracowanie graficzne: Krystyna Urbanowicz-Dudek
  • Redakcja: Ewa Pękala, Janusz Fogler
  • Zdjęcia: Ryszard Matuszewski, Mariusz Kubik oraz ze zbiorów Ryszarda Matuszewskiego
  • Data wydania: listopad 2008
  • Wydawca: Oficyna Wydawnicza „AURIGA”
  • Miejsce wydania: Warszawa
  • Suma stron: 106
  • ISBN 978-83-922635-8-6​.