Przejdź do zawartości

Wizja Krzyża

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wizja Krzyża
Visione della Croce
Ilustracja
Autor

szkoła Rafaela

Rodzaj

fresk

Data powstania

1520–1524

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Watykan

Lokalizacja

Stanze Watykańskie

Wizja Krzyża (wł. Visione della Croce) – fresk wykonany w latach 1520–1524 przez pomocników włoskiego malarza i architekta Rafaela Santiego. Po śmierci mistrza w 1520 roku Giovan Francesco Penni, Giulio Romano i Raffaellino del Colle z warsztatu Rafaela wspólnie dokończyli zlecenie na ozdobienie freskami pomieszczeń, obecnie znanych jako Stanze Watykańskie, w Pałacu Apostolskim w Watykanie[1].

Na obrazie cesarz Konstantyn I Wielki widoczny jest tuż przed bitwą przy moście Mulwijskim stoczoną 28 października 312 roku z cesarzem Maksencjuszem, podczas rzymskiej wojny domowej. Według legendy Konstantynowi ukazał się na niebie krzyż, po czym jak widać na fresku i za panegirykiem Vita Constantini autorstwa Euzebiusza z Cezarei, przyjął greckie motto „Εν τούτῳ νίκα”, czyli „W ten sposób zwyciężaj”, które zostało przetłumaczone po łacinie jako In hoc signo vinces, czyli „Pod tym znakiem zwyciężysz”[1].

Ten manierystyczny obraz to zatłoczona i chaotyczna walka wręcz i mieszanina postaci, w tym smoka, karła, dwóch papieży i różnych symboli. Proporcje wśród żołnierzy wydają się zagmatwane, a niektóre są przyćmione przez bardziej odległe postacie[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Peter J. Leithart: Defending Constantine: The Twilight of an Empire and the Dawn of Christendom. InterVarsity Press, 2010, s. 71. ISBN 978-0-8308-2722-0.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]