Wkręt
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania

1. blachowkręt samowiertny, łeb z nacięciem PH, 2. wkręt do materiałów warstwowych samowiertny (np. do przykręcania płyt plastykowych do metalu), łeb z nacięciem PH, 3. wkręt montażowy, łeb z nacięciem PH, 4. wkręt montażowy samowiertny, łeb z nacięciem PH, 5. wkręt montażowy, łeb z nacięciem PZ, 6. wkręt do drewna, łeb z nacięciem PZ, 7. wkręt montażowy, łeb sześciokątny z nacięciem PH i prostym, 8. wkręt do pokryć blacharskich, samowiertny, z uszczelką, łeb sześciokątny, 9. wkręt montażowy, łeb sześciokątny z nacięciem prostym, 10. blachowkręt nierdzewny, łeb z nacięciem prostym: a) końcówka samowiertna, b) skrzydełka rozwiercające miękki materiał
Wkręt – gwintowany trzpień, zwykle o kształcie lekko stożkowym, stanowiący łącznik w połączeniu gwintowym. Prawie wszystkie wkręty mają łeb, przeważnie z nacięciem (najczęściej prostym lub krzyżowym). Gwinty wkrętów często nie są znormalizowane (czyli mogą mieć dowolny skok, w zależności od zastosowania).
Alternatywą wkręta w połączeniu gwintowym jest śruba, różniąca się od wkręta sposobem utwierdzenia (typowo rozumiana śruba potrzebuje nakrętki, wkręt natomiast nie).
Łby wkrętów mogą mieć kształt:
- a) walcowy płaski
- b) walcowy soczewkowy
- c) stożkowy płaski
- d) stożkowy soczewkowy
- e) kulisty.
Nacięcie w łbie wkręta pod wkrętak może być:
- g) proste
- h) krzyżowe (phillips, pozidriv)
- i) kwadratowe
- j) sześciokątne (imbusowe)
- k) ośmiokątne
- l) gwiazdkowe (torx)
- m) trójramienne (tri-wing).