Wołgodońsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wołgodońsk
Ilustracja
panorama miasta
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Rosja
Obwód  Obwód rostowski
Burmistrz Wiktor Firsow
Powierzchnia 182,3 km²
Wysokość 50 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności

169 628
Nr kierunkowy +7 86392
Kod pocztowy 347360—347399
Tablice rejestracyjne 61, 161
Położenie na mapie obwodu rostowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu rostowskiego
Wołgodońsk
Wołgodońsk
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Wołgodońsk
Wołgodońsk
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wołgodońsk
Wołgodońsk
Ziemia 47°31′N 42°09′E/47,516667 42,150000
Strona internetowa
Portal Portal Rosja

Wołgodońsk (ros. Волгодонск) – miasto w Rosji, w obwodzie rostowskim, port nad Donem (nad Cymlańskim Zbiornikiem Wodnym). Około 170 tys. mieszkańców. Jedno z najmłodszych miast na południu Rosji, założony 27 lipca 1950 roku jako osiedle budowniczych Cymlańskiego Węzła Wodnego. Duży ośrodek przemysłowy i naukowy, energetyczne centrum południa Rosji.

Naturalne strefy geograficzne, w której znajduje się w Wołgodońsk, od dawna nazywano bezpieczną Dońską krawędzią. Klimat jest kontynentalny, z umiarkowanymi zimami, małośnieżnymi i bardzo ciepłym i słonecznym latami. Średnia roczna temperatura to 8,2 stopni.

Wołgodońsk związany jest z wodami pięciu mórz – Bałtyku i Białego na północy, na wschód od Morza Kaspijskiego, Azowskiego i Morza Czarnego na południe.

Od 2011 Wołgodońsk jest siedzibą eparchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, której katedrą jest sobór Narodzenia Pańskiego w Wołgodońsku (pozostający w budowie)[1].

Przemysł[edytuj]

Wołgodońsk jest dużym ośrodkiem energetyki i przemysłu związanego z energetyką. Do największych przedsiębiorstw zaliczają się:

  • Filia OAO "Koncern Rosenergoatom" – "Rostowska Elektrownia Jądrowa". Elektrownia wyposażona jest w dwa bloki energeryczne oparte o reaktory WWER-1000 o łącznej mocy 2000 MW,
  • Cymlańska Elektrownia Wodna – łączna moc zainstalowana 209 MW,
  • Dwie elektrociepłownie TEC-1 i TEC-2,
  • ZAO "Atommasz" – jedno z największych przedsiębiorstw w Rosji, producent sprzętu dla energetyki jądrowej (reaktorów jądrowych, wymienników ciepła, turbin i separatorów) oraz wyposażenia dla przemysłu naftowego, gazowego i budownictwa.

Przypisy