Wojciech Męciński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jezuity. Zobacz też: Inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Wojciech Męciński
Ilustracja
Herb Wojciech Męciński
Data i miejsce urodzenia 1598
Osmolice
Data i miejsce śmierci 1643
Nagasaki
przełożony misji jezuickiej w Kambodży
Okres sprawowania od 1637 do 1642
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja jezuici
Prezbiterat 2 lutego 1628

Wojciech Męciński (Męczyński), Alberto Polacco, Albertus de Polonia herbu Poraj (ur. 1598 w Osmolicach, zm. 23 marca 1643 w Nagasaki) – polski jezuita, misjonarz w Japonii, męczennik chrześcijański.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Akademii Krakowskiej. Odziedziczył 17 wsi i miasteczko Nowodwór, które pomimo protestów rodziny zapisał na uposażenie kolegium św. Piotra w Krakowie. W 1626 wyjechał do Portugalii, gdzie ukończył studia teologiczne. W 1629 niespodziewanie powrócił do kraju i przed Trybunałem Koronnym w Piotrkowie oddalił wszystkie zarzuty w sprawie zapisu majątkowego. W 1631 wypłynął do Indii. Musiał jednak zawrócić do kraju w wyniku niesprzyjającej aury. Ostatecznie w 1633 dotarł do Indii i wylądował w Goa, gdzie poświęcił się pracy charytatywnej w szpitalach (przytułkach dla ubogich). W maju 1634 przybył na ziemie dzisiejszego Wietnamu, gdzie przebywał przez rok. W kwietniu 1635 przybył do Malakki, by leczyć tam chorych żołnierzy. Pod koniec czerwca 1636 udał się do Makau. Stamtąd próbował bezskutecznie przedostać się do Japonii. Okręt, którym płynął, został porwany przez Holendrów i skierowany na Formozę. W 1637 uciekł ze statku holenderskiego w czasie transportowania więźniów do Batawii (Jawa). W Makau został skierowany przez wizytatora zakonnego do Kambodży, gdzie został przełożonym tamtejszej misji i zyskał poważanie króla. W lutym 1642 odpłynął do Manili na Filipinach, skąd w przebraniu Chińczyka przedostał się do twierdzy Kagoshima, na półwysie Satsuma. 13 sierpnia wraz z towarzyszami został odkryty przez ludzi sioguna Iemitsu Tokugawa i 21 sierpnia 1642 przewieziono go do Nagasaki, gdzie poddany został torturom i zabity. Był pierwszym Polakiem w Japonii[1].

W Żyrzynie w 1612 roku przez matkę Wojciecha Męcińskiego był zbudowany drewniany kościółek, który był potem w posiadaniu jezuitów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Czermiński, Życie ks. Wojciecha Męcińskiego, Kraków, 1895.
  • Hagiografia polska II, s. 124–137.
  • W. Padacz, Z polskiej gleby, Kraków, 1973, s. 446–461.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]