Wojciech Zabołotny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojciech Zabołotny
Data i miejsce urodzenia

6 marca 1966
Sucha Beskidzka

doktor habilitowany nauk technicznych
Specjalność: biocybernetyka
Alma Mater

Politechnika Warszawska

Doktorat

22 czerwca 1999 – elektrotechnika
Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

Habilitacja

24 września 2019 – automatyka, elektronika i elektrotechnika
Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

adiunkt
uczelnia

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

Odznaczenia
Medal Komisji Edukacji Narodowej

Wojciech Marek Zabołotny (ur. 6 marca 1966 w Suchej Beskidzkiej[1]) – polski inżynier, doktor habilitowany nauk inżynieryjno-technicznych, specjalizujący się biocybernetyce[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1989 ukończył studia magisterskie na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej i w kolejnym roku zatrudnił się na tymże wydziale na stanowisku asystenta[1][3]. Doktoryzował się w 1999, pisząc pracę pt. Metody estymacji częstotliwości maksymalnej sygnału z przezczaszkowego przepływomierza dopplerowskiego pod kierunkiem Tomasza Adamskiego[2], natomiast habilitację z automatyki, elektroniki i elektrotechniki uzyskał w 2019 na podstawie cyklu publikacji pt. Rozwój systemów sterowania i akwizycji danych dla eksperymentów fizyki plazmy i fizyki wysokich energii z wykorzystaniem układów programowalnych i systemów wbudowanych[2][3].

Na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW w Instytucie Systemów Elektronicznych pracuje od 1990, początkowo jako asystent, a od 1999 jako adiunkt[3]. W latach 2008-2016 pełnił funkcję pełnomocnika Dziekana do spraw Międzynarodowej Wymiany Studentów na tymże wydziale[4]. Ponadto, od 1993 przez niecałe 10 lat zatrudniony był w Klinice Neurochirurgii Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, a od 2009 z przerwami pracował w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego[1].

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

W swojej działalności naukowej Wojciech Zabołotny skupił się na projektowaniu i realizacji systemów akwizycji oraz przetwarzania danych przy użyciu systemów wbudowanych, procesorów sygnałowych i układów FPGA. Początkowo pracował nad rozwojem systemów służących akwizycji i analizie sygnałów biomedycznych, współpracując m.in. z Centrum Zdrowia Dziecka czy Kliniką Neurochirurgii PAN. Po uzyskaniu stopnia doktora zajął się także realizacją systemów akwizycji danych wykorzystywanych w eksperymentach z dziedziny fizyki cząstek elementarnych. W 2001 został członkiem zespołu realizującego systemy elektroniczne dla poddetektora RPC w detektorze CMS[1][3]. Jego badania obejmowały również zagadnienia bezpieczeństwa sieciowego, a także pracę nad systemami przeznaczonymi do zastosowań hobbystycznych[1].

W 2017 został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Wojciech Zabołotny. [dostęp 2020-09-30].
  2. a b c Dr hab. inż. Wojciech Marek Zabołotny, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2020-09-30].[martwy link]
  3. a b c d Wojciech Zabołotny: Autoreferat. Rozwój systemów sterowania i akwizycji danych dla eksperymentów fizyki plazmy i fizyki wysokich energii z wykorzystaniem układów programowalnych i systemów wbudowanych. [dostęp 2020-09-30].
  4. a b Zabołotny Wojciech. [dostęp 2020-09-30].