Wojna Kartagińczyków z najemnikami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bunt najemników w Kartaginie
tzw. Wojna bezlitosna
ilustracja
Czas 240 p.n.e. - 237 p.n.e.
Miejsce Kartagina i okolice
Przyczyna bunt najemników
Wynik stłumienie powstania
Strony konfliktu
Kartagina najemnicy
mieszkańcy Sardynii
wsparcie: Rzym
Dowódcy
Hamilkar Barkas
Hannon
Matos †
Spendios †
Zarxas †
Siły
~ 25 000 kilkadziesiąt tysięcy
Wojny punickie

Pierwsza - Wojna Kartagińczyków z najemnikami - Druga - Trzecia

Wojna Kartagińczyków z najemnikami

Bagradas - Prion - Leptis Minor

Wojna Kartagińczyków z najemnikami, zwana też wojną bezlitosną, wybuchła w 240 p.n.e. Po klęsce w pierwszej wojnie punickiej Kartagina znalazła się w fatalnej sytuacji gospodarczej. Zmuszona do płacenia Rzymowi wysokiej kontrybucji, nie miała pieniędzy na opłacenie tysięcy najemników służących w jej armii.

Nic dziwnego więc, że ponad 20 tysięcy najemników zbuntowało się. Powstańców, na czele których stanęli Libijczyk Matos i niewolnik Spendios, poparły kartagińskie miasta Utyka i Hippo Diarhytus oraz wieśniacy libijscy z opanowanych w 247 p.n.e. przez Hannona Wielkiego terenów i niewolnicy. Rosnąca w siłę armia zagroziła samej Kartaginie. Walkom położył kres Hamilkar Barkas, który przybył z wojskiem z Sycylii.

W powstaniu wzięli również udział mieszkańcy Sardynii, ale widząc, że nie obronią się przed kartagińskim korpusem ekspedycyjnym, zwrócili się do Rzymu o pomoc. Rzymianie wystosowali stanowcze ultimatum, w którym żądali od Kartaginy zrzeczenia się Sardynii i Korsyki oraz wypłacenia 1200 talentów srebra, grożąc nową wojną. Kartagińczycy przyjęli te warunki i w 238 p.n.e. utracili obie wyspy. Ostatnie oddziały rebeliantów zostały pokonane w 237 p.n.e.

Wykorzystanie w kulturze[edytuj]

W czasie tej wojny rozgrywa się akcja powieści Salambo Gustawa Flauberta.

Bibliografia[edytuj]