Wojna futbolowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojna futbolowa
Czas

14–18 lipca 1969

Miejsce

granica Salwadoru z Hondurasem

Przyczyna

masowa deportacja salwadorskich rolników z ziem Hondurasu

Wynik

zawieszenie broni po interwencji OPA

Strony konfliktu
 Salwador  Honduras
Wsparcie:
 Nikaragua
Dowódcy
Fidel Sánchez Hernández
Salvador Henríquez
Oswaldo López Arellano
Oscar Colindres
Siły
20 000 (siły lądowe),
1 000 (siły powietrzne)
12 000 (siły lądowe),
1 200 (siły powietrzne)
Straty
700 (wraz z ludnością cywilną),
3 samoloty zniszczone
1200 (wraz z ludnością cywilną)
brak współrzędnych

Wojna futbolowa lub Wojna stu godzin – krótkotrwały konflikt zbrojny pomiędzy Salwadorem a Hondurasem, który miał miejsce w 1969 roku. Określenie wojna futbolowa stworzone przez Ryszarda Kapuścińskiego[1] i rozpowszechnione przez mass media, wywodzi się z przekonania, że powodem wybuchu wojny był przegrany przez Honduras 15 czerwca 1969 mecz w czasie eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej. W rzeczywistości stosunki między państwami były napięte już znacznie wcześniej, sam mecz stał się niejako punktem kulminacyjnym fali nacjonalizmu i nienawiści rozpętywanej przez obie strony, co zresztą Ryszard Kapuściński wyraźnie zaznacza.

Jedną z głównych przyczyn konfliktu było osadnictwo salwadorskich rolników na przygranicznych terenach Hondurasu. Honduraski rząd, ale i duzi posiadacze ziemscy skupieni wokół Krajowej Federacji Rolników i Hodowców, podejmowali działania mające na celu zmuszenie salwadorskich imigrantów do opuszczenia kraju[2]. Wojskowe władze Salwadoru obawiały się, że powrót dużej liczby ubogich, pozbawionych ziemi chłopów może wzmóc żądania przeprowadzenia reformy rolnej, parcelacji majątków wielkich posiadaczy ziemskich, a nawet spowodować rozwój partyzantki antyrządowej.

Podsycana m.in. przez media atmosfera wrogości między obydwoma państwami sięgnęła zenitu po przegraniu przez Honduras meczu piłki nożnej w stolicy sąsiada. Honduraskie radio zaapelowało do obywateli o wypędzenie Salwadorczyków z honduraskiej ziemi. W Salwadorze doszło do masowych demonstracji przeciwko Hondurasowi, a incydenty graniczne doprowadziły do zerwania stosunków dyplomatycznych pomiędzy obydwoma krajami. 14 lipca armia Salwadoru zaatakowała sąsiada. W walkach zginęło ok. 2 tysięcy ludzi. Wojna została zakończona po interwencji Organizacji Państw Amerykańskich, jednak napięcie pomiędzy państwami utrzymało się do 1972. Dopiero 30 października 1980 roku Salwador i Honduras podpisały traktat pokojowy kończący wojnę futbolową.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jamás imaginé lo que desencadenaría mi gol · ELPAÍS.com 20 lipca 2009.
  2. Tomasz Merwiński: Prawdziwe przyczyny wybuchu wojny futbolowej. merwinski.pl, 2016-08-28. [dostęp 2016-09-02].