Wpis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miesięcznik Wpis
Ilustracja
Częstotliwość miesięcznik
Państwo  Polska
Adres ul. Szwedzka 38, 30-324 Kraków
Wydawca Wydawnictwo Biały Kruk
Rodzaj czasopisma społeczno-polityczna
Pierwszy numer 2010
Średni nakład 50 000 egz.
Format 210 × 280 mm
Liczba stron 88-96 str.
ISSN 2083-084X

„Wpis” (skrót od Wiara, Patriotyzm i Sztuka) – polski miesięcznik o tematyce społeczno-politycznej wydawany od 2010 r. w Krakowie. Ukazuje się w połowie miesiąca. Redaktorem prowadzącym jest Adam Sosnowski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ukazuje się od grudnia 2010 r., początkowo jaku dwumiesięcznik, a od 2012 r. jako miesięcznik. Siedziba redakcji jest w Krakowie, a wydawcą miesięcznika „Wpis” jest krakowskie wydawnictwo Biały Kruk[1]. Profil pisma jest konserwatywno-katolicki, „Wpis” uchodzi za miesięcznik opinii. Początkowo był dostępny jedynie w prenumeracie indywidualnej, od 2014 r. można go nabyć również w sprzedaży detalicznej, choć główną drogą dystrybucji pozostaje prenumerata (ok. 80% nakładu)[2].

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

Redaktorem prowadzącym „Wpisu” jest Adam Sosnowski. Oprócz tego do miesięcznika „Wpis” regularnie piszą Andrzej Nowak, Krzysztof Szczerski, Krzysztof Ożóg, Leszek Sosnowski, Janusz Szewczak, Waldemar Chrostowski, Paweł Stachnik, Jolanta Sosnowska, Iza Kozłowska, Henryk Kocój, Jerzy Kruszelnicki, Jakub Maciejewski, Marek Deszczyński, Czesław Ryszka, Wojciech Polak, Wojciech Roszkowski czy Aleksander Nalaskowski. Członkiem redakcji jest także fotograf Adam Bujak[3].

Miesięcznik charakteryzuje się tym, że na okładce zawsze jest zdjęcie portretowe osoby związanej merytorycznie z aktualnym numerem „Wpisu”.

Oprócz wywiadów, aktualnych artykułów politycznych i tekstów historycznych, stałe miejsce w każdym wydaniu zajmuje także rubryka „Światopodgląd”, w której przedstawiane są informacje z prasy zagranicznej, które nie przebiły się do innych polskich mediów[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wydawnictwo Biały Kruk, www.bialykruk.pl [dostęp 2016-03-22].
  2. Dostępność miesięcznika Wpis, Miesięcznik Wpis – Wiara, Patriotyzm i Sztuka [dostęp 2016-03-22].
  3. Redakcja miesięcznika Wpis, Miesięcznik Wpis – Wiara, Patriotyzm i Sztuka [dostęp 2016-03-22].
  4. Częstochowskie Informacje, Informacja o Światopodglądzie, Częstochowskie Informacje [dostęp 2016-03-22].