Wprowadzenie piłki z autu (NBA)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zawodnik wprowadza piłkę z autu.

Wprowadzenie piłki z autu (ang. the throw-in) – zespół czynności wykonywanych przez zawodnika z piłką znajdującego się za linią autu, mających na celu wprowadzenie piłki do gry na boisko.

Uznaje się, że wprowadzenie piłki rozpoczyna się w momencie, gdy upoważniony do tego zawodnik ma piłkę w swojej dyspozycji. Zawodnik ten ma pięć sekund na wypuszczenie tej piłki na boisko do gry, od momentu rozpoczęcia wprowadzania piłki. Dopóki piłka nie przekroczy linii autu, żaden zawodnik nie powinien mieć żadnej części swego ciała nad linią autu, a zawodnicy z drużyny nie powinni zajmować pozycji równoległych lub przyległych do linii końcowych boiska, jeśli przeciwnik chce zająć jedną z tych pozycji. Obrońca powinien mieć prawo do znajdowania się pomiędzy zawodnikiem, którego kryje, a koszem[1].

W przypadku, gdy w wyniku wprowadzania piłki do gry, piłka znalazła się poza liniami ograniczającymi boisko, a żaden zawodnik nie miał z nią fizycznego kontaktu, powinno nastąpić wznowienie z tego samego miejsca wprowadzenia[2].

Po celnym rzucie z gry lub ostatnim rzucie wolnym w wyniku faulu osobistego, dowolny zawodnik drużyny która straciła punkty, powinien wprowadzić piłkę do gry z autu, z linii końcowej boiska tej połowy boiska, na której punkty zostały zdobyte. Podanie następuje zza linii końcowej boiska, jednak wciąż obowiązuje reguła 5 sekund na wprowadzenie piłki do gry. Ta reguła dotyczy również zawodnika drużyny z posiadaniem podczas rozpoczęcia drugiej, trzeciej lub czwartej kwarty[3].

Po naruszeniu przepisów podczas rzutów wolnych przez rzucającego lub zawodników z jego drużyny, przeciwnik wprowadza piłkę z autu z wysokości wyimaginowanego przedłużenia linii rzutów wolnych[4].

Wprowadzając piłkę do gry z autu po stronie pola ataku, nie jest dozwolone wprowadzenie jest na pole obrony. W sytuacji naruszenia przepisów na środku boiska lub na polu obrony, piłka do wprowadzenia zostaje przyznana drużynie przeciwnej z wysokości linii środkowej boiska i musi zostać podana na pole ataku[5]. Wyjątek od zasady wprowadzania piłki na pole ataku stanowi sytuacja w której do końca IV kwarty lub dogrywki pozostało 2 lub mniej minut. Wtedy dozwolone jest wprowadzenie piłki do gry w dowolne miejsce na boisku (nie zostaje to uznawane za błąd powrotu piłki na pole obrony)[6]. Jednakowoż, jeśli piłka została wprowadzona z intencją wejścia w posiadanie na polu ataku, a zawodnik ataku na boisku zawodzi i powoduje przemieszczenie piłki na pole obrony, jego drużyna nie może dotknąć pierwsza tej piłki[6][7].

Wprowadzenie podczas którego piłka dotyka podłogi lub jakiś obiekt na lub poza linią autu, albo dotyka cokolwiek znajdującego się poza powierzchnią gry jest błędem. Piłka musi zostać wprowadzona bezpośrednio na boisko[8]. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zawodnik wprowadzający piłkę po celnym rzucie, jest zawodnikiem drużyny, która była w posiadaniu piłki na rozpoczęcie danej kwarty – może wtedy podać piłkę do zawodnika z drużyny za linią końcową boiska[9][3]. Karą za złamanie reguły jest utrata piłki na rzecz przeciwnika, który powinien ją wprowadzić z tego samego miejsca[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]