Wprowadzenie piłki z autu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zawodnik wprowadza piłkę z autu. Sytuację administruje sędzia.
Sędzia oczekuje z piłką na aucie, aż zakończy się przerwa na żądanie, by administrować wprowadzenie piłki po wznowieniu gry

Wprowadzanie piłki z autu - (pot.: wybijanie piłki z autu lub wyprowadzanie piłki z autu) to czynność polegająca na wprowadzeniu na boisko martwej piłki i jej ożywienie, po błędzie przeciwnika, celnym rzucie przeciwnika, na początku każdej kwarty lub w sytuacji rzutu sędziowskiego. Czynność ta podlega odpowiedniej procedurze administracji wprowadzenia piłki przez sędziego. Niektóre błędy normują z którego miejsca autu należy wprowadzić piłkę do gry.

Zasada 1 metra[edytuj | edytuj kod]

Odstęp między zawodnikiem wprowadzającym piłkę z autu a przeciwnikiem nie może wynosić mniej niż 1 metr. Jeśli zawodnik wprowadzający piłkę z autu ma dostatecznie wiele miejsca na cofnięcie się, do niego należy zachowanie odpowiedniego odstępu. Jeśli obszar poza boiskiem jest niewielki, to przeciwnik na boisku powinien się cofnąć do odległości 1 metra. Jeśli tego nie zrobi, może nakazać mu to sędzia poprzez słowne pouczenie.

Procedura[edytuj | edytuj kod]

Procedura zwyczajna[edytuj | edytuj kod]

Podczas zwykłego wprowadzania piłki z autu administruje ją sędzia boiskowy (główny lub pomocniczy). Polega to na oficjalnym przekazaniu piłki do gracza mającego wprowadzić ją z autu. Od tego momentu ma on 5 sekund na wprowadzenie piłki na boisko, liczą się także wszystkie popełniane przez niego błędy. Zazwyczaj sędzia podaje zawodnikowi piłkę do rąk. Może ją jednak podać również kozłem. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli sędzia oczekuje już z piłką na aucie, ale żaden zawodnik nie podchodzi, aby ją wprowadzić, sędzia może położyć piłkę na parkiecie na aucie, odsunąć się i wyraźnym ruchem ręki zacząć odliczać 5 sekund na wprowadzenie piłki.

Nawet jeżeli zawodnik z jakiejś przyczyny posiada już piłkę w rękach wcześniej, musi poczekać, aż obok niego stanie sędzia i musi wręczyć mu piłkę, aby sędzia mu ją oddał. Dopiero wtedy może wprowadzać piłkę do gry.

Procedura na rozpoczęcie każdej kwarty[edytuj | edytuj kod]

Podczas wprowadzania piłki do gry, czynność ta jest administrowana zawsze tylko i wyłącznie przez sędziego głównego. Sędzia pomocniczy nie może administrować wprowadzenia piłki na rozpoczęcie którejkolwiek kwarty. W pozostałych przypadkach stosuje się procedurę zwyczajną.

Procedura bez udziału zawodników[edytuj | edytuj kod]

Sędzia rozpoczął odliczanie czasu 5 sekund na wprowadzenie piłki z autu, kładąc piłkę w pobliżu miejsca wprowadzenia, gdyż ocenił, że zawodnicy celowo opóźniają rozpoczęcie gry.

Zazwyczaj w sytuacji wprowadzania piłki z autu lub rzutów wolnych sędzia podaje piłkę do rąk zawodnika. Jednak zgodnie z przepisami zawodnik nie musi trzymać piłki by rozpocząć jej posiadanie (i umożliwić odliczanie czasu 5 sekund)a jedynie "mieć żywą piłkę w swojej dyspozycji"[1]. Ten przypadek umożliwia sędziemu, który (w swojej ocenie) stwierdza, że zawodnicy celowo opóźniają procedurę wznowienia gry, położenie piłki na podłodze w miejscu jej wprowadzenia. W ten sposób piłka stanie się żywa, mimo braku kontaktu z zawodnikiem[2]. Jeśli w ciągu 5 sekund od położenia piłki na podłodze przez sędziego nie zjawi się zawodnik na aucie i nie zdąży wprowadzić piłki, będzie to błąd 5 sekund i drużyna straci piłkę.

Błędy podczas wprowadzania piłki[edytuj | edytuj kod]

Błąd kroków[edytuj | edytuj kod]

W momencie, gdy sędzia administrujący wprowadzanie piłki odda piłkę w ręce zawodnika wprowadzającego, zawodnik ten nie może już się przemieszczać. Może wykonać maksymalnie 1 krok. W przeciwnym razie popełni błąd kroków i piłkę do wprowadzenia z tego samego miejsca otrzyma przeciwnik.

Błąd przejścia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Błąd przejścia.

Zawodnik, który wprowadza piłkę, mając jeszcze piłkę w rękach stanie na boisku lub linii autu, popełni błąd przejścia. Piłkę do wprowadzenia z tego samego miejsca otrzyma przeciwnik.

Błąd 5 sekund[edytuj | edytuj kod]

W momencie, gdy sędzia administrujący wprowadzanie piłki odda piłkę w ręce zawodnika wprowadzającego, zawodnik ten ma 5 sekund, aby podać piłkę do osoby na boisku. Jeśli z piłką w ręku będzie stał za linia autu dłużej niż 5 sekund, popełni błąd i piłkę do wprowadzenia z tego samego miejsca otrzyma przeciwnik. Błąd 5 sekund może zostać popełniony również wtedy, gdy żaden zawodnik nie podchodzi, by wprowadzić piłkę z autu, w wyniku sędzia odkłada piłkę na parkiet i odlicza 5 sekund.

Aut[edytuj | edytuj kod]

Jeśli zawodnik wprowadzający piłkę z autu poda do innego zawodnika znajdującego się aktualnie na aucie, będzie to aut. Piłkę do wprowadzenia otrzyma przeciwnik z miejsca, w którym piłkę dotknął zawodnik znajdujący się na aucie. Z kolei zawodnik za uporczywe przekraczanie linii autu bez potrzeby może zostać ukarany faulem technicznym.

Miejsca do wprowadzania piłki[edytuj | edytuj kod]

W wielu sytuacjach miejsce do wprowadzenia piłki do gry odpowiada najbliższemu miejscu za linią autu boiska od miejsca popełnienia błędu przez przeciwnika. Jednak niektóre sytuacje osobno określają z którego konkretnie miejsca należy wykonać wprowadzenie piłki do gry.

Piłkę można wprowadzać z:

  • linii końcowej boiska
  • linii autu boiska (z boku)
  • z linii wprowadzenia
  • z przedłużenia linii środkowej boiska

Wprowadzenie w wyniku faulu[edytuj | edytuj kod]

Podczas pierwszego, drugiego, trzeciego lub czwartego przewinienia (faulu) danej drużyny wliczanego do fauli drużyny danej kwarty, przeciwnik nie otrzymuje do wykonania rzutów wolnych, lecz piłkę do wprowadzenia z autu z najbliższego miejsca przewinienia. Wyjątek stanowi faul podczas akcji rzutowej - wtedy jest on karany rzutami wolnymi.

Podczas piątego i każdego kolejnego faulu drużyny w danej kwarcie, piłka nie jest wprowadzana, lecz zawsze orzekane są rzuty wolne.

 Zobacz też: Faule drużyny.

Wprowadzenie w wyniku faulu technicznego, niesportowego[edytuj | edytuj kod]

W wyniku faulu technicznego lub niesportowego orzekane są odpowiednio rzuty wolne (1, 2 lub 3) z dodatkowym otrzymaniem piłki drużyny sfaulowanej z autu na wysokości linii rzutów wolnych. W takiej sytuacji pozostali zawodnicy nie ustawiają się przy obszarze ograniczonym w celu zebrania piłki z kosza podczas ostatniego rzutu wolnego, lecz ustawiają się za linią 6,75. Po rzutach wolnych piłka staje się żywa dopiero po wprowadzeniu jej z autu z wysokości linii rzutów wolnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]