Pick and roll

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fragment zagrywki Pick'n'roll (wyjście zza zasłony)

Pick and roll (częściej: "pick'n'roll"; także jako "screen and roll" lub krócej "screen-roll") – dwójkowe zagranie ofensywne w koszykówce.

Wykonanie[edytuj | edytuj kod]

Jeden z zawodników ataku jest w posiadaniu piłki, drugi stawia zasłonę. Zawodnik z piłką stara się nakierować kryjącego go obrońcę na postawioną zasłonę, tak aby mieć wolną drogę do kosza. Gdy obrońca zatrzyma się na zasłonie zawodnik z piłką biegnie w stronę kosza mijając zasłonę. Jeśli obrońca nie wykona żadnego ruchu i pilnuje drugiego zasłaniającego go zawodnika, zawodnik z piłką może wykonać rzut. Jeśli obrońca ruszy w stronę zawodnika z piłką, zawodnik zasłaniający wykonuje pivot na jednej nodze w stronę kosza tak aby znaleźć się pomiędzy obrońcą a koszem. Potem następuje podanie od pierwszego zawodnika do drugiego i rzut.

Pick'n'roll jest prostym zagraniem, łatwym do zapamiętania i do stosowania zazwyczaj w obronie "każdy swego". Bardzo ciężko ową zagrywkę jest obronić, ze względu iż powstaje przewaga 2 na 1. Pick'n'roll ma również inne zastosowania, mianowicie po odegraniu całej "scenki", rozgrywający może podać do zawodnika, w ogóle nie uczestniczącego w całym zamieszaniu.

Najsłynniejsi gracze "pick and roll"[edytuj | edytuj kod]

Najsłynniejszą parą zawodników grających "pick and roll" jest Karl Malone i John Stockton. W latach dziewięćdziesiątych doprowadzili oni dwukrotnie Utah Jazz do finałów ligi NBA. Stockton grający na pozycji rozgrywającego był skutecznym rzucającym, a Malone grający na pozycji silnego skrzydłowego precyzyjnie wykańczał akcje podkoszowe.

Przykładowy stały fragment gry oparty na "pick'n'roll"[edytuj | edytuj kod]

Linie pomarańczowe = podania; niebieskie = bieg bez piłki; zielone = bieg z kozłowaniem; niebieskie kwadraty z numerami = zawodnicy

Pick'n'roll można z powodzeniem wykorzystywać w rozmaitych stałych fragmentach gry. Przykładem może być Pick'n'roll w ustawieniu 4x1 (patrz: schematyczny rysunek po prawej stronie). Na początku zawodnik nr 1 podaje do nr 2. Nr 2 podaje do zawodnika nr 4 i po podaniu nr 2 wykonuje zasłonę do piłki i rozgrywa "pick'n'roll" z zawodnikiem nr 4. Nr 4 może podać do nr 2, lub do wybiegającego po zasłonie zawodnika nr 3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]