Wróblowy Kierz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wróblowy Kierz
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Krowiarki
Wysokość 486 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Wróblowy Kierz
Wróblowy Kierz
Ziemia50°20′13″N 16°44′45″E/50,336944 16,745833

Wróblowy Kierz (niem. Frobel busch) – wzniesienie 486 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Wschodnich, w Masywie ŚnieżnikaKrowiarkach.

Położenie i charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone w Sudetach Wschodnich, w północno-zachodniej części Masywu Śnieżnika, w północno-zachodnim grzbiecie odchodzącym od Śnieżnika, w północnej części Krowiarek, około 2 km, na południowy zachód od miejscowości Trzebieszowice. Położone jest w głównym grzbiecie Krowiarek pomiędzy Skałeczną na południu, a Przełęczą Romanowską, która oddziela je od masywu Sędzisza, na północnym zachodzie.

Jest to niezbyt wybitna kulminacja wznosząca się od wschodu nad szosą z Nowego Waliszowa do Trzebieszowic przez Przełęcz Romanowską.

Na zachód od wzniesienia leży miejscowość Romanowo.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie zbudowane ze skał metamorficznych należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, głównie łupków łyszczykowych, z drobnymi wkładkami wapieni krystalicznych (marmurów kalcytowych i dolomitowych) serii strońskiej oraz gnejsów.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie w większości porastają lasy świerkowe i mieszane. Miejscami, zwłaszcza na południowych stokach znajdują się polany zajęte przez pola i łąki.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Południowo-zachodnimi zboczami wzniesienia przechodzi szlak turystyczny

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, tom 16 Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK "KRAJ", Warszawa 1993, ​ISBN 83-7005-095-6
  • Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki, mapa, skala 1:40 000, Wydawnictwo Turystyczne Plan, Jelenia Góra, 2005, ​ISBN 83-911777-1-8